.

Pociťujete častější nutkání k močení, a to i v době, když váš močový měchýř není plný...

Rodina

Pociťujete častější nutkání k močení, a to i v době, když váš močový měchýř není plný...

3. měsíc

Děloha je nyní velká asi jako grapefruit. Ranní nevolnosti i časté nucení na moč, kterými jste možná trpěla v počátečním období těhotenství, by již měly začít ustupovat. Možná se cítíte lépe. Začínáte přibírat na váze, vrací se vám chuť k jídlu. Váhový přírůstek do této doby by měl být asi 1,2 kg (10 % celkového váhového přírůstku během těhotenství). Pozor na přílišné mlsání! Začněte provádět cviky pro budoucí maminky, které jsou zvláště zaměřeny na II. trimestr těhotenství. Choďte co nejčastěji do přírody. Pokud máte v blízkosti domu zaručeně čistý bazén, je vhodné plavání. Dodržujte pestrou stravu s vyšším obsahem ovoce a zeleniny.

„ Drobné obtíže“

Nutkání k močení
Pociťujete častější nutkání k močení, a to i v době, když váš močový měchýř není plný.

Co doporučí lékař
Provede rozbor moči. Pokud je příčinou infekce, předepíše Vám léky. Neléčená infekce močových cest může způsobit i samovolný potrat nebo předčasný porod.

Jak si mohu pomoci sama

Raději, paradoxně, více pijte, aby moč nebyla příliš koncentrovaná, protože v případě infekce se v koncentrované snadněji množí bakterie.

4. měsíc

Na první pohled začíná být patrné, že jste v „jiném stavu“. Zvětšuje se bříško a budoucí mamince mizí pas. Horní část dělohy dosahuje úrovně pupku. Tím, že dítě roste, potřebuje živiny, které odebírá mamince z těla, a proto budete mít větší chuť k jídlu. Jezte pokud možno zdravě. Možná již budete potřebovat volnější oděv. Vedle prsní bradavek, které obvykle již ztmavly v důsledku změn kožní pigmentace, můžete pozorovat tmavý pruh, který probíhá středem břicha od pupku níže. Toto ztmavnutí se odborně nazývá linea fusca a zmizí až v šestinedělí. Je vám příliš horko a potíte se? Je to normální. Potem odcházejí odpadní látky tvořené vaším tělem i tělíčkem vašeho dítěte. Váš žaludek a střeva začínají ochabovat. Můžete trpět zácpou.

„ Drobné obtíže“

Zácpa a nadýmání
Máte zácpu, kterou jste nemívala, nebo se vaše obvyklá zácpa zhoršuje. Tuto obtíž způsobuje hormon progesteron, který je v těhotenství tvořen ve velké míře. Ovlivňuje vaše střeva, která pracují pomaleji.

Co doporučí lékař
Glycerinové čípky nebo některý přípravek z parafinového oleje. Ostatní projímadla jsou nebezpečná pro vás i pro plod.

Jak si mohu pomoci sama
Jezte listovou zeleninu a saláty, vyhýbejte se škrobovinám s výjimkou rýže. Dávejte přednost tmavšímu chlebu. Pijte minerálky s vyšším obsahem hořčíku.

Pocení
Vlivem hormonů se silně potíte.

Co doporučí lékař
Není speciální léčba.

Jak si mohu pomoci sama
Zásyp a osvěžující pleťové vody bez alkoholu. Sprchujte se několikrát i denně, častěji si měňte prádlo.

5. měsíc

Maminky se obvykle v polovině těhotenství výborně cítí. Většinou se jim vyčistí pleť a zhoustnou vlasy. Vaše bříško se již výrazně zaoblilo. Ke spokojenosti přispívají pocitové vjemy, začínáte konečně cítit pohyby vašeho dítěte. Těhotenství je vhodnou dobou na dohnání „kulturních nedostatků“. Navštěvujte kina a divadlo, ale vyhýbejte se hromadným akcím, kde by mohl hrozit nepředložený úder do vašeho břicha. Používejte vhodnou obuv, zejména s nízkými podpadky. Některé maminky začínají být náchylnější k bolestem zad. Prsy začínají prudce zvětšovat svůj objem. Každý den sníte o 500 až 600 kalorií více než normálně, měla byste nyní týdně přibírat okolo 0,5 kg. Snadno se již začínáte zadýchávat. Dostatečně pijte, stačí čistá voda.

„ Drobné obtíže“

.Bolesti v zádech
Od 5. měsíce se objevují bolesti v zádech; váš hmotností přírůstek má vliv na držení páteře, těhotenské hormony způsobí uvolnění vazivového aparátu, zejména páteře a pánve.

Co doporučí lékař
Odpočinek, teplo, ohřívací láhev apod. Injekce protizánětlivých léků pouze v případě nesnesitelných bolestí.

Jak si mohu pomoci sama
Každodenní cvičení posílí břišní a zádové svalstvo. Naučte se chodit a nosit předměty ve správné pozici. Pokuste se v dopravních prostředích vždy sedět, zejména se vyhýbejte strnulému stání a přitom držení těžších břemen. Nepodceňujte těhotenské a předporodní cvičení pod dohledem odborníka.

Výtok
Nepříliš hojný bělavý a nepáchnoucí výtok z pochvy je důsledkem hormonálních změn. Avšak pozor: opalizující tekutina může znamenat protržení plodových blan.

Co doporučí lékař
Opatření k odhalení jakékoliv poševní infekce, provede mikrobiologický rozbor (kultivaci). Štětičkou, bezbolestně, odebere z pochvy vzorek výtoku. Výsledek dodá mikrobiologická laboratoř za několik dní, často již i s doporučením léků, na které jsou mikrobi citliví.

Jak si mohu pomoci sama
Dbejte na intimní hygienu, zejména nepoužívejte poševní výplachy. Dávejte přednost bavlněným kalhotkám, vyhýbejte se ochranným vložkám, které umožňují šíření choroboplodných zárodků, zejména plísňových onemocnění.

6. měsíc

Stále přibíráte na váze, stále okolo 0,5 kg týdně. Není třeba se ale děsit. Je to zcela přirozený jev. Často odpočívejte s podloženýma nohama. Pravidelně cvičte, ale pod odborným dohledem. Kurzů pro cvičení s těhotnými začíná být dnes dostatek. Noste pohodlné šaty, ve kterých se budete dobře cítit. Ve vašem těle se v tomto období může začít více zadržovat voda. Můžete tím mít obličej lehce oteklý. Pokud se vám začne špatně spát, tak se pokuste změnit pozici. Dávejte přednost ležení a spaní na levém boku. Stravujte se i nadále vyváženě a pijte dostatek tekutin.

„ Drobné obtíže“

Nevolnosti a mdloby
Jsou způsobeny změnami krevního tlaku nebo snížením hladiny cukru v krvi.

Co doporučí lékař
Tyto obtíže nikdy nebagatelizujte a navštivte lékaře. Provede cílená vyšetření.

Jak si mohu pomoci sama
Ležíte-li, vstávejte pozvolna; spěte převážně na levém boku; vyhýbejte se dlouhému stání.

Krvácení z nosu a dásní
Krvácíte z nosu. Vaše dásně jsou křehčí a krvácejí při¨běžném čištění zubů.

Co doporučí lékař
Kontrola u zubního lékaře, obvykle provede odstranění zubního kamene.

Jak si mohu pomoci sama
Vyberte si měkký kartáček na zuby, masírujte si jemně dásně.

7. měsíc

Začínáte se asi cítit příliš těžká, neohrabaná a brzy a snadno se unavíte. Vaše srdce bije rychleji, krev ve vašem těle obíhá rychleji, orgány pracují „naplno“, ale všechno je v pořádku. Možná máte potíže s pálením žáhy či s trávením. Jedná se však o běžné průvodní jevy těhotenství. Vydatně odpočívejte. Spěte ve dne i v noci. Po příchodu z vycházky odpočívejte s podloženýma nohama. Jezte podle vašeho režimu. Váš organizmus i organizmus vašeho děťátka potřebuje železo na tvorbu krve, která přenáší životudárný kyslík. Mnohé potraviny obsahují železo. Pozor, železo v tabletové formě může zvyšovat zácpu. Odpočívejte tak často, jak můžete.

„ Drobné obtíže“

Pálení žáhy
V žaludku se tvoří kyselé žaludeční šťávy. V těhotenství snadno stoupají do jícnu. Těhotenské hormony uvolňují svalstvo žaludku anebo problém vzniká tlakem rostoucí dělohy. Nastává tzv. pálení žáhy a říhání.

Co doporučí lékař
Některé tablety, které zmírňují kyselost žaludečních šťáv a přitom neškodí plodu.

Jak si mohu pomoci sama
Vyhýbejte se omáčkám, syrové zelenině, koření, nápojům syceným CO2, tučným pečením, kávě. Dávejte si v noci víc pod hlavu.

Anémie
Vzniká únava, snadno se zadýcháte, jste bledá, máte nedostatek železa a kyseliny listové.

Co doporučí lékař
Provede odběr krve na její rozbor, často musí i opakovaně, aby zjistil, zda se skutečně jedná o anémii. Pokud ano, předepíše železo a kyselinu listovou.

Jak si mohu pomoci sama
Jezte řeřichu, špenát, čočku, fazolky, luštěniny, žloutky, játra, čokoládu, melouny, sýry, avokáda, papriky a drůbeží játra, v nichž jsou železo a kyselina listová v přirozené formě.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
01.09.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [39] Denča [*]

  Pavluska: Tak to je mi líto, ale aspoň, že máš ty dvě. Přeju Ti, aby vám to vyšlo do třetice!

  superkarma: 0 02.09.2004, 10:14:15
 2. avatar
  [38] Denča [*]

  Nicki: Neboj, u mě to bylo to samé a navíc jsemi špinila, tak mě pozorovali v nemocnici a jsem teď ve dvanáctém týdnu. Ty tři měsíce jsou vždycky rozikové. MOc Ti držím pěsti a napiš, jak pokračuješ!

  superkarma: 0 02.09.2004, 10:10:54
 3. avatar
  [37] risina [*]

  Chybí mi tam "drobná úříjemnost" jako protiváha k těm obtížím. Právě v tomto období je zvýšená chuť na sex - tak si užívejte , dokud můžete

  superkarma: 0 01.09.2004, 20:46:33
 4. avatar
  [36] Dickie [*]

  Nicki: v určitý fázi těhotenství není vidět nic než ten váček. když jsem byla na uzv někdy kolem 6.tt, taky tam nic víc nebylo. srdíčko ještě není pozorovatelný, tak co bys tam chtěla víc vidět? takovou bublinku.
  jenomže bublinka se tam občas (v menšině případů) objeví i z jinýho důvodu, než že by to bylo životaschopný těhotenství. a dokud není vidět srdíčko, nedá se říct, jestli to těhotenství je nebo není. to je celý.

  mně tehdy doktor řekl, že je dost pravděpodobné, že to těhotenství je, ale že dokud není vidět srdíčko, nedá se vyloučit to, že by to bylo hluchý, a pozval mě za dva týdny. a za dva týdny to bylo o něco větší a uprostřed se to tak chvělo a třepetalo... no a v prosinci budu rodit...

  superkarma: 0 01.09.2004, 20:01:48
 5. avatar
  [35] Nicki [*]

  Dickie: doktor mi říkal,že je tam zatím jen vidět ten váček. Tak já na něj: "tak jsem těhotná nebo ne?" A on na to: "někdy se objeví tenhle váček, a buď se to udrží nebo ne" - nezmohla jsem se vůbec na nic a vypochodovala jsem. Jdu tam příští pátek znovu. Mám strach, že se to neudrží:-(

  superkarma: 0 01.09.2004, 19:48:51
 6. avatar
  [31] Dickie [*]

  Nicki: plodový váček je vidět na začátku těhotenství, ten 6.tt tak akorát odpovídá. jde o to, že na sliznici se něco usadilo, ale dokud není vidět srdíčko, nedá se říct, že to není "hluchý". ale srdíčko má být vidět až tak za týden za dva. fakt to odpovídá.

  prostě dokud není poznat srdíčko, je vidět jen ten plodový váček. to je v pořádku.

  a těhotenství není jistý až někdy do 12. tt, pokud je s mimčem něco hodně v nepořádku, tak do 12.tt zpravidla nastane spontánní potrat.

  ale nechápu, že ti tohle doktor nevysvětlil. nebo proč ses nezeptala, co ten váček obnáší?

  superkarma: 0 01.09.2004, 15:32:07
 7. avatar
  [24] Nicki [*]

  Holky,poraďte mi. Měla bych být v 6.týdnu,ale na ultrazvuku to není vidět. Pořád jen nějaký váček s plodovou vodou,ale zárodek nikde. Doktor říká,že by to mělo být vidět na 8. týdnu,ale že to není ještě jistý,že těhotná zůstanu. Stalo se tohle některé z vás? Mám strach, že z toho nic nebude. Přitom mi je pořád blbě,prsa mě hrozně bolí a jsem pořád unavená.Díky za zkušenosti. Nicki

  superkarma: 0 01.09.2004, 13:38:31
 8. avatar
  [22] Denča [*]

  Pavluska: aha tak to jo. a co třetí??? To je asi dost, že? Třeba později.
  Já už valím domů. Mějte se pěkně těhulky i maminky i snažilky!!!

  superkarma: 0 01.09.2004, 12:52:10
 9. avatar
  [17] Denča [*]

  Ušáček: Gratuluju k titulu tety!!! a jak se neteřinka jmenuje?

  superkarma: 0 01.09.2004, 12:21:29
 10. avatar
  [10] Žábina [*]

  hodně všem těhulkám...já měla kolem 7 měsíce svědění nejdříve nohou, pak těla...byla to hrůza, trvalo to až do porodu...

  superkarma: 0 01.09.2004, 11:14:09
 11. avatar
  [8] Denča [*]

  Pavlusko a ty máš jak staré dítko?
  Porodu se nebojím a to jsem teda hrozný strašpytel ale ono to přijde. Jsem fakt posera!

  superkarma: 0 01.09.2004, 10:54:08
 12. [3] Handulacka [*]

  Já jsem v 18.týdnu a taky pořád chodím na malou Musím to vždycky načasovat, abych to měla taktak do práce a z práce
  Už se taky začínám poohlížet po nějakém těhotenském oblečení. Za dva týdny už můžu čekat první pohyby, tak se móóóc těším

  superkarma: 0 01.09.2004, 09:17:26
 13. avatar
  [1] Denča [*]

  No, já jsem ve dvanáctém týdnu a pořád chodím na malou to je děs
  Ale jinak si to užívám!!! To krizové období mám snad za sebou. Už nedopnu kalhoty a musím se dívat po nějakém tom těhot.oblečení, ale lacláče se mi opravdu nosit nechce, tak snad mi tchyňka něco spíchne

  superkarma: 0 01.09.2004, 08:40:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme