.

Včera jsem popsal neobvyklé ukončení těhotenství. Stalo se tak v nejstarší fungující porodnici světa, v The Rotunda Hospital....

Rodina

Včera jsem popsal neobvyklé ukončení těhotenství. Stalo se tak v nejstarší fungující porodnici světa, v The Rotunda Hospital....

The Rotunda Hospital je porodnice, která se nachází v metropoli Irska, v Dublinu. Je to první účelově postavená porodnice nejen v Evropě, ale i na světě. Jiné kontinenty se stavbou porodnických zařízení tohoto typu na sebe ještě nechaly dlouho čekat. Svého času se jednalo o největší porodnické zařízení v Anglii a Irsku.

Rotunda stojí na horním konci hlavní dublinské třídy, 0´Connell Street a vlastně tuto ulici na severu uzavírá. Nachází se tedy v samotném centru města.

Budova byla ve skutečnosti postavena ze dvou funkčně oddělených komplexů, z vlastní nemocnice a z části, která se jmenuje Rotunda, což je budova kulturního zařízení, podle kterého porodnice dostala dnešní název.

V budově, která je postavena do kruhu (proto Rotunda) se konaly koncerty, plesy, recitály a jiné kulturně společenské akce. Dne 15. dubna 1742 se např. v Rotundě konala premiéra Händlova Mesiáše. Výnosy z provozu Rotundy a její nadační činnost byly rozhodujícím finančním zdrojem pro dostavbu vedlejší budovy, vlastního porodnického zařízení. Nemocnice tedy vzešla z kulturního života a dobročinnosti obyvatel Dublinu. Posléze byly obě budovy stavebně spojeny.

Původně bylo se stavbou porodnice započato v roce 1745 v ulici South Georges Street, ale zanedlouho, v roce 1748, ji její zakladatel, chirurg Bartholemew Mosse (1712-1759) přestěhoval z periferie dřívějšího Dublinu na současné místo. Architektem stavby byl přítel B. Mosse, Richard Cassels.

V komplexu naleznete nádhernou kapli s překrásnými vitrážemi a štukovou stropní výzdobou od B. Cramililiona.

Je příznačné, že v Rotundě nepřestal kulturní život ani dnes. V jejích prostorách je v současnosti kino Ambassador a divadlo Gate Theatre, jehož činnost v roce 1929 zahájili legendární herci M. M. Uir a H. Edwards. Pod divadlem je sál, kde se občas, ale stále pořádají koncerty.

Porodnická část je dnes kompletně zrekonstruovaná a každým rokem se v Rotundě narodí více než 7 000 dětí. Takže Rotunda je zhruba 2,5x větší než největší porodnice v České republice, tedy porodnice „U sv. Apolináře“. Ta byla mimochodem otevřena zhruba 100 let po otevření Rotundy v Dublinu, a přesto je nejstarší porodnicí ve střední Evropě.

Porodnice Rodunda a porodnice U sv. Apolináře se však v mnohém podobají. Obě porodnice jsou v centru hlavních měst. Obě zařízení vždy plnila a stále plní významnou roli nejen z hlediska velkého počtu narozených, ale také z hlediska výuky budoucích lékařů a porodních asistentek. Do obou porodnic se převážejí nejzávažnější případy, kdy je vážně ohroženo zdraví matky nebo jejího, často ještě v děloze uloženého, dítěte. V mnohém se podobá nejen interiér obou budov (včetně v porodnici umístěné kaple), ale i způsob vedení porodů a počet císařských řezů. V hojné míře se u porodu využívá epidurální analgezie, v Rotundě okolo 50 % porodů. Na rozdíl od „Apolináře“, v Rotundě nejsou umístěny bazény/vany pro relaxaci v I. době porodní.

Rotunda má dokonale propracovanou strukturu vlastního porodního oddělení, které tvoří 9 oddělených pokojů a operační sál pro akutní císařský řez. U sv. Apolináře je přestavba z porodních boxů na porodní pokoje plánována. „Apolinář“ má zase mnohem komfortnější pokoje rizikového oddělení a šestinedělí, maminky zde leží nejvíce po třech, ale většinou po dvou, nebo jen samostatně. Rotunda nabízí pokoje pro 6 a více osob. Maminky jsou odděleny jen závěsem. Je možné si však zaplatit privátní péči a pokoj a pak jedna noc stojí 400 Euro. V porodnici U sv. Apolináře jsou modernější přístroje na sledování miminek během porodu, v Rotundě o jejich zakoupení teprve uvažují.

Irsko a porody doma? Při této otázce otáčejí oči v sloup nejen porodníci, ale i porodní asistentky. V Irsku se doma rodí pouze nechtěně, a do budoucna se o změně ani neuvažuje.

Více fotografií si můžete prohlédnout ZDE .

Z Dublinu

   
24.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Lesana [*]

  Havlice: mno, já k Apolináři chodila před lety na praxi ;o) Dnešní podobu znám jenom z fotek, co mají na webu, ale i tak... Připadá mi, že minimálně jeden sál je pořád jedno velký letiště, jako byl dřív, akorát že dneska už mají stoly oddělené kytičkovými zástěnami. Neumím si představit, jak si tam já i manžel trajdám dle libosti... a co by tam asi tak dělalo moje strší, tehdy dvouleté, dítko... A hlavně šílená spousta lidí :o( Kolem mě se při prvním porodu v Krči motalo přes 10 lidí (za cca 7 hodin), brrr, již nikdy více. Podruhý jsem si vybrala malou útulnou porodnici, bez nejmenších výčitek svědomí, že překážím nějaké jiné rodičce jsem pendlovala mezi sprchou, porodním pokojem, svým pokojem a automatem na kakao, starala se o mne jedna PA a jedna lékařka, které jsem už znala z minula... fakt, pohodička Jasně, že když jsou nějaké problémy, tak musím v první řadě koukat na to, jestli je nemocnice dostatečně vybavená, aby zvládla případné komplikace. Ale tam, kde je všechno OK vybírám i podle toho, jak se tam cítím. Protože věřím, že základní péči při porodu určitě zvládají ve všech našich porodnicích. I když vím, že někteří lékaři z velkých porodnic by ty malé nejradši zrušily... mno.

  superkarma: 0 26.08.2004, 20:20:33
 2. avatar
  [31] Gabi [*]

  Sandy, Havlice: já byla s Apolinářem spojena jako pacientka skoro 10 let a znám to tam tedy docela dobře, dublinská porodnice na mě (dle popisu p. as.) působila podobně. A moje poznámka měla znamenat, že se mi líbilo srovnání Apolinář/Rotunda .
  P.S.: Řekla bych, že diskuse jsou od toho, aby se v nich diskutující vyměňovali(y) různé názory, nebo ne?!

  superkarma: 0 25.08.2004, 12:45:56
 3. avatar
  [30] Lesana [*]

  Havlice: no, asi se nelíbil ČLÁNEK, případně vidina VELKÉ NEMOCNICE. Fakt tu nemůžu najít, že by někdo negativně HODNOTIL APOLINÁŘE - naopak, tuším se mu dostalo pochvaly...

  Nebo vadí, že Gábi napala, že dublinská porodnice působí neútulně až strašidelně... jako Apolinář? No, je to její dojem, ale není to hodnocení péče. Ostatně, na mne Apolinář působí zrovna tak... a článek jsem nečetla, protože z předchozích příspěvků si umím nemocnici představit a vím, že to není nic pro mne

  Jako těhotná jsem skončila na jednom vyšetření v Podolí. Na personál si nemůžu v nejmenším stěžovat, milí, příjemní... jenže VEŠKERÉ VELKÉ nemocnice na mne působí "neútulně až strašidelně", takže po celou dobu jsem měla křeče v žaludku a mražení v zádech a nic jsem si nepřála víc, než aby se všechno srovnalo a já mohla rodit v malé příjemné útulné nemocnici... A když sestřička nadhodila možnost, že si mě tam možná nechají "na pozorování", slibovala jsem jí návštěvy třeba pětkrát denně, jen když mě pustí domů... Jsem už taková. I školku jsem pro malou vybírala "malou a útulnou"... a v kanclu taky nejradši sedím sama...

  superkarma: 0 25.08.2004, 09:16:03
 4. avatar
  [26] Lesana [*]

  Havlice: on tu někdo hodnotil Apolináře? Zas mi něco uniklo

  superkarma: 0 24.08.2004, 19:30:53
 5. avatar
  [23] evusche [*]

  a opravdu by mě zajímal názor, co by napsala na takovéhle stížnosti vrchní sestra z Litoměřicého novorozeneckého oddělení. A zajímá mě to proto, že jsem z Litoměřicka a jednou tam možná budu rodit a rozhodně NECHCI, aby mě tam buzerovala nějaká stará panna ( ).....

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:09:39
 6. avatar
  [22] evusche [*]

  Gabi: a pak nemají mít maminky - prvorodičky takový stresy..ono se to i nějak odborně jmenuje, ale když v porodnici cítí akorát tak nátlak a buzeraci tak se to s ní pak může táhnout dál a to je to, co se mi nelíbí....je to spíš smutný!

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:06:39
 7. avatar
  [21] evusche [*]

  Pavluska: jsem odhodlána se jen tak nedát
  Ale fakt, nenechám si na sebe štěkat, že otravuju, jsou tam snad od toho, aby pomohly, slepice jedny

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:04:12
 8. avatar
  [20] Gabi [*]

  evusche: řekla bych, že to byl a někde bohužel stále je klasický problém českých porodnic, porod OK - tam se personál snaží něco změnit, ale novorozenecké NE - špatná podpora kojení, zcela protichůdné rady, odnášení miminek na nějaké zákroky, když maminka spí, bezdůvodné zadržování v porodnici kvůli důvodům jak: "nepřibývá", "má žloutenku", zneužívání inkubátoru, automatické odnesení dětí "aby si maminka odpočinula" (maminka si ho pak musi sama vyprosit), mytí miminek litry tekutého mýdla, přikrmování bez souhlasu maminky, dávání dudlíku atd. Někde také velice ponižující systém přídělu nemocničního prádla (výměna pouze kus za kus, ať si dítě počká 10 min. nahé v postýlce bez prostěradla; "další košilky nejsou a svoje používat nesmíte") A to víš, vícerodičky už to rozdýchají lépe, než prvorodičky (a to můžeš mít teoretickou přípravu jakou chceš, vždycky je potřeba nějaký "člověk", co ti poradí a pomůže a hlavně je na tebe hodný). Ale neboj, všechno se zlepšuje , musíš jen dobře vybírat!

  superkarma: 0 24.08.2004, 13:55:27
 9. avatar
  [17] evusche [*]

  Lesana: teda můžu ti říct, že jsem si četla reakce na Litoměřickou porodnici....Asi to tam nebude tak špatný, ale hodně maminek se shodlo na tom, že si sestry z novorozeneckýho oddělení vychutnávají prvorodičky!!! To se mi zdá dost hnusný a chybí mi tam názor někoho z personálu...Ani já jsem nemohla zareagovat na to vysvědčení...ale ty sestry jsou fakt krávy, jestli tohle dělají!

  superkarma: 0 24.08.2004, 13:21:08
 10. avatar
  [15] Lesana [*]

  xantypa: porovnání porodnic? Zkus:

  http://www.rodina.cz/porodnice - údaje o porodnicích ne zrovna nejnovější, zato čilá diskuze k nim, webmster slibuje aktualizaci

  http://www.emimino.cz/modules.php?name=Sections
  - maminy vyplňují dotazníky, co jim bylo v porodnici umožněno a jak byly spokojené

  http://www.aperio.cz/pruvodce_porodnicemi_uvod.shtml - co o sobě naspaly jednotlivé porodnice, čtenářky se k tomu mohou vyjadřovat, zatím tam moc osobních názorů není (no a ne všechny porodnice nějaké údaje poskytly - třeba tuším zrovna Apolinář je neposkytl)

  superkarma: 0 24.08.2004, 12:05:48
 11. [14] KrtekP [*]

  Xantypa: na www.rodina.cz je hodnocení porodnic a najdeš tam i ty zážitky..

  superkarma: 0 24.08.2004, 12:02:34
 12. avatar
  [13] xantypa [*]

  Presne, meli by nabidnout porovnani nasich porodnic abych vedela kam se do budoucna budu moct obratit. Na nejaky DUblin z vysoka .... Maminy by mohli psat sovje zazitky z te a te porodnice a clovek by vedel jak to kde chodi

  superkarma: 0 24.08.2004, 11:22:30
 13. avatar
  [6] Ladia [*]

  Tak do takového prostředí bych rodit nešla, leda tak umřít

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:45:31
 14. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Baby jedovatý
  ááá taky tam obracejí oči v sloup, jojo, civilizovaný světe

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:34:23
 15. avatar
  [2] Gabi [*]

  Á, na to jsme čekali - dokumentární reportáž z Dublinu. Porodnice působí poměrně neútulně až strašidelně. Pravda, jako Apolinář .

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:28:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme