.

V současné době pracuji v nejstarší fungující porodnici na světě, ve slavné The Rotunda Hospital v Dublinu. Před několika dny se r

Rodina

V současné době pracuji v nejstarší fungující porodnici na světě, ve slavné The Rotunda Hospital v Dublinu. Před několika dny se r

Těhotná žena se pomalu blížila termínu svého porodu. Měla zatíženou porodnickou anamnézu (odborný výraz používám úmyslně, abych přiblížil význam a důležitost anamnézy). Byla těhotná podruhé a čekala druhé dítě.
První těhotenství bylo ukončené císařským řezem, ale dítě bohužel po porodu zemřelo.


Avšak nyní na konci těhotenství prokázalo vyšetření ultrazvukem, že nastaly dvě velmi závažné komplikace. Diagnóza: placenta praevia centralis et accreta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co tato slova znamenají?

Česky se jedná o vcestné lůžko, kdy je vyloučen samovolný porod, protože porodní cesty jsou zcela uzavřeny placentou. Placenta praevia centralis je sice závažný stav, ale zase nic tak mimořádného. Obdobné případy se za zvláštních preventivních opatření (anesteziologická příprava, příprava krevních náhrad, prevence embolické nemoci apod.) ukončují vždy císařským řezem, když při operaci hrozí  nadměrné a často obtížně zastavitelné krvácení z dělohy, z místa uložení placenty. Ale u této maminky jako by toho nebylo málo, placenta navíc ještě vrostla do svaloviny stěny dělohy, a to v místě jizvy po předchozím císařském řezu (placenta accerata). Placenta accreta bývá natolik ukotvena („přirostlá“), že ji nelze bezpečně odloučit ani při otevřené děloze.

Tedy teoreticky lze, ale vždy hrozí neztišitelné krvácení, které vždy bezprostředně ohrožuje život matky. A proto se ve zdravotnicky rozvinutém světě doporučuje tuto komplikaci řešit císařským řezem a odnětím celé dělohy.

 

Jenže… těhotná Irka se svým  partnerem žádala zachování dělohy a možnost dalších dětí. K vyjmutí své dělohy dala písemný souhlas, jen pokud by se jednalo o přímé ohrožení života. Nedala si vysvětlit, že pak již může být i pozdě. 

Co teď? Lékaři hledali v odborné literatuře zmínky o podobných případech, na toto téma organizovali odborné semináře, věc se kolektivně široce diskutovala. Všichni chtěli vyhovět přání ženy a přitom neohrozit její život.

 

Nastal dlouho připravovaný den D.

Těhotenství se ukončovalo ve 36. týdnu, úmyslně v polovině týdne, aby se nejtěžší pooperační okamžiky přečkávaly v pracovních dnech a ne o víkendu, kdy je chod porodnice sice zajištěn, ale mírně personálně oslaben. Byl určen operační tým, složený z nejzkušenějších operatérů, o pacientku se staral nejzkušenější anesteziolog. Byla připravena přesná strategie postupu. Ten den se odsunuly všechny jiné plánované operační výkony.

 

Znám tyto stresové situace z Prahy, ze svého pracoviště. V den operace je nemístné se moc vyptávat a rušit soustředěnost týmu zdravotníků.  Ve vzduchu je vždy podivné napětí, protože nikdo neví, jak celá věc dopadne.  Osobně jsem si dával pozor, abych přišel na operační sál včas, ne dříve a ne později.  Každá osoba navíc může na operačním sále (zvláště cizím) překážet.

Přišel jsem tedy dříve, než se dostavil operační tým, ale v okamžiku, kdy začínal anesteziolog těhotnou ženu připojovat k přístrojům, a tak kontrolovat její základní životní funkce. Byl to skvělý lékař a byla radost se dívat na jeho zručnost, když si zajišťoval široké žilní přístupy, to pro potřebu rychlého podání krevních transfuzí. Pak se dostavil již kompletní tým tří operatérů, jedním z nich byl přednosta porodnice, dr. Michael Geary. Anesteziolog pacientku  uspal a operace mohla začít. Po otevření dutiny břišní, právě Michael Geary ještě provedl poslední ultrazvukové vyšetření, přímo na těhotné děloze, aby hlavní operatér přesně věděl, kde je uložena placenta, a tím aby se jí mohl při řezu dělohy vyhnout. Vybavení dítěte proběhlo hladce bez komplikací. Po oddělení od pupečníku bylo křičící dítě předáno pediatrovi. Ale pak se celý pupečník podvázal, aby byla část k placentě co nejkratší.  A … byla zašita děloha, když placenta byla kompletně celá ponechána uvnitř. Operatéři se tak vyhnuli velkému krvácení a téměř jistotě odebrání dělohy. Kdysi jsem o tomto postupu slyšel na jednom kongresu, že se někdy používá v Africe a všichni se ptali přednášejícího: „…..  A co je pak dále?“

 

Na tuto otázku není snadné přesně odpovědět. V časném poporodním období hrozí velké krvácení, zánět a porucha krevní srážlivost, nebo také vše dohromady.  Dublinská  maminka přečkala den po dni bez jakýchkoliv známek komplikací. A desátý den po porodu byla i s dítětem propuštěna domů. A co se stane s placentou, která je stále v její děloze?

Někdy ji buňky imunologického systému vstřebají, tkáň se resorbuje. Nebo se s odstupem času placenta sama odloučí a děloha ji vypudí samovolně, nebo se pomůže operačně (revize dutiny dělohy, výkon připomíná běžnou curretage), ale  placenta se již vybaví pochvou a děloha se zachrání. Ale dokud děloha nebude zcela prázdná, tak stále hrozí krvácení a zánět, a tudíž stále hrozí odnětí celé dělohy.

 

Maminka je doma, je poučena o domácím režimu. Chodí na pravidelná ultrazvuková a krevní vyšetření.

A všichni čekají, co bude dále.

 

Z Dublinu

  

 

 

   
23.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. [39] Rikina [*]

  Lotka: jistěže jí to vysvětlovali, ale když někdo trvá na svém přesto, že je ohrožen jeho život, a v tomto případě patrně i život případných dalších dětí, pokud je vůbec bude moci mít, tak myslím, že by měli trvat na svém i lékaři. Sebevrahy taky zachraňují proti jejich vůli.

  superkarma: 0 24.08.2004, 15:12:43
 2. avatar
  [37] evusche [*]

  ale zase bych řekla, že se tu poukazuje na neschopnost lékařů, když jim vykrvácí maminka pod rukama....jooo, holt nejsou prachy na léky a potřebný věci, tak asi vychcípáme

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:00:03
 3. avatar
  [36] evusche [*]

  Puma1: proč to sem neměla psát? Protože třeba někdo jako já, kdo se porodu bojí jako čert kříže si bude vybavovat jen takovéhle případy a jednou ten porod bude opravdu těžkej....Takže omlouvám se, asi jsem to napsala jedovatě nebo co, ale prostě se mi sevřelo srdíčko při tom, když jsem to četla

  superkarma: 0 24.08.2004, 07:57:20
 4. avatar
  [34] Libča [*]

  me to prijde silene... placenta increta a ponechat ji v deloze??? Teda sorry to je nejvetsi riziko a silenstvi. Tenhle pripad jsem zazila u nas ve spitale.. kdyz jen tohle slovo slysim placenta increta prebehne mi po zadech mraz, nastesti to dobre skoncilo, maminka prezila, dite prezilo ale nechtejte vedet pocet konzerv a vubec.... co si prozila..

  superkarma: 0 23.08.2004, 16:24:16
 5. avatar
  [33] Vivian [*]

  risina: dnes už by se nemělo stát, že se s nikým nebudou bavit a vezmou mu orgán (dělohu)... to by mohli mít na krku soud o třeba milionové odškodné

  superkarma: 0 23.08.2004, 15:40:46
 6. avatar
  [32] Žábina [*]

  mě se to teda zdá taky hrozně riskantní, vždyť by mohla dostat otravu krve?!

  superkarma: 0 23.08.2004, 14:44:05
 7. avatar
  [30] Lotka [*]

  Rikina: myslíš, že lékaři by experimentovali jen pro svou zábavu? Bez souhlasu nic dělat nemůžou a jak víš, tak jí to vysvětlovali Přeji té matce štěstí

  superkarma: 0 23.08.2004, 14:16:23
 8. [29] Rikina [*]

  K tématu - "čekají, co bude dál" - co když se objeví komplikace a ta žena umře, dítě bude bez matky. Není to moc vysoké riziko jinak jistě zajímavého experimentu ? Myslím, že by ti lékaři spíš měli té ženě vysvětlit, že nemůže tvrdohlavě trvat na svém ( vzhledem k tomu, že je to Irka, patrně z náboženských důvodů ). Nakonec dětí bez rodičů je dost jistě i v Irsku, mohou nějaké adoptovat, a bez rizika. Když jí děloha zůstane, může mít ještě větší problémy při dalším porodu, a co potom. Další čekání, co se stane ?

  superkarma: 0 23.08.2004, 13:11:05
 9. avatar
  [28] risina [*]

  dr. Pařízek: Nevím jak v civilizovaném světě, ale před 10 lety na liberecké gynekologii mi ten vejcovod nakonec nechali - z důvodů, které jsme psala v č. 26. A to třetí dítě jsem si pak pořídila . A když mi před dvmě alety hrozilo, že kvůli cystě přijdu o druhý vaječník, slíbil mi doktor, že jestli to jen trochu půjde, kousek mi ho tam nechají, aby byl ještě funkční. Ne kvůli dalšímu dítěti, ale kvůli přirozenému döspění k přechodu.

  superkarma: 0 23.08.2004, 11:21:40
 10. avatar
  [26] risina [*]

  Ťapina: Kdyby ten druhý byl ucpaný, mohlo by vajíčko ze zbylého vajčníku doputovat břišní dutinou k vejcovodu, který mi nechali. Ony vejcovody nepřiléhají k vajčníkům těsně, vajíčko je při ovulaci "vystřeleno" do dutiny břišní a vejcovod ho jaboby "lapí" chapadly - proto je lepší mít oba vejcovody, i když máš jen jeden vaječník. Takhle mi to vysvětlil osvícený gynekolog, když jsme spolu mluvili před operací. Ale ten na sále se divil, když jsem připomínala, že nechci vzít vaječník i s vejcovodem, jak se prý běžne dělá.

  superkarma: 0 23.08.2004, 11:06:16
 11. avatar
  [25] Žábina [*]

  evusche: přesně ...

  superkarma: 0 23.08.2004, 11:02:50
 12. avatar
  [24] evusche [*]

  tady si někdo dělá prdelky z Pařízka co? Pochybuju, že by on něco takovýho napsal...už by se mohhl konečně zaregistrovat, ať víme, že je to opravdu on!

  superkarma: 0 23.08.2004, 10:16:31
 13. avatar
  [21] Hannah01 [*]

  dr. Pařízek: Tak bacha, od 7.000 m.n.m. se nedá dýchat

  superkarma: 0 23.08.2004, 10:02:09
 14. avatar
  [17] Ťapina [*]

  risina: A jak by ti tak zhruba měl k dítěti dopomoci vejcovod, který nevede k vaječníku?

  superkarma: 0 23.08.2004, 09:45:41
 15. avatar
  [16] Hannah01 [*]

  Pavluska: Ona na tom vyšetření samozřejmě byla už před zákrokem, bylo staré asi 2 měsíce. Ale doktor tvrdil, že stačí jakýkoliv drobný zánět, nebo nastydnutí a můžou se zneprůchodnit. Tak ji poslal pro jistotu ještě jednou. Podle veškerých vyšetření je v naprostém pořádku, nemůžou přijít na to, proč se jí nedaří už 3 roky otěhotnět. A dál už to znáš.

  superkarma: 0 23.08.2004, 09:30:21
 16. avatar
  [15] hruška [*]

  Hannah01:risina: Souhlasím sváma taky bych byla vděčná aspon za jedno(ale na štěstí mám 2)

  superkarma: 0 23.08.2004, 09:17:58
 17. avatar
  [13] Hannah01 [*]

  ...gynekolog, samozřejmě, zkrátka pondělí ráno

  superkarma: 0 23.08.2004, 09:07:02
 18. avatar
  [12] Hannah01 [*]

  risina: Já vím, vždycky je to o přístupu a lidech. Kamarádka byla před 3 měsíci poprvé na umělém oplodnění. Bohužel se nepovedlo, tak ji gynekolok poslal do nemocnice na vyšetření vejcovodů. Tam se na ní ani nepodívali, řekli, že je budou muset odstranit, protože jsou neprůchodné. A už jí navrhovali termín ... asi za týden. Jelikož není blbá, šla za svým doktorem, ten řekl, že to je nesmysl, při běžné prohlídce se nic zjistit nedá. Zkrátka nemocnice si chtěla zajistit závislost na umělém oplodnění a přísun peněz. Prostě hnus.

  superkarma: 0 23.08.2004, 09:05:53
 19. avatar
  [10] risina [*]

  Hannah01: Mně když brali ve 33 vaječník, divili se, že chci nechat vejcovod pro případ, že bych chtěla ještě jedno dítě (měla jsem už 2).

  superkarma: 0 23.08.2004, 08:54:00
 20. avatar
  [9] Hannah01 [*]

  risina: Možná by se s ní nebavili, kdyby už dítě měla - lepší mít "jenom" 2 děti, než 2 polosirotky. Já bych byla vděčná za 1 .

  superkarma: 0 23.08.2004, 08:45:47
 21. avatar
  [8] risina [*]

  Hlavně s emi líbí, že respektovali přání té maminky a nechali jí dělohu - i když je to risk. Mám dojem, že u nás by se s ní ve většině porodnic vůbec nebavili.

  superkarma: 0 23.08.2004, 08:38:22
 22. avatar
  [6] evusche [*]

  No dá se říct, že je to zázrak, že? A nebo tým super vynikajících lékařů!
  Ijka: to je hrozný, raději jsi to sem neměla ani psát!

  superkarma: 0 23.08.2004, 08:25:07
 23. avatar
  [4] Ijka [*]

  Minulý týden v Havířově vykrvácela maminka těsně po porodu-zemřela...Byl to její čtvrtý porod.

  superkarma: 0 23.08.2004, 07:57:03
 24. avatar
  [1] danca79 [*]

  Brrr, doufam ze az jednou budu cekat , neco podobneho me nepotka!

  superkarma: 0 23.08.2004, 04:09:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme