.

Oplodněné vajíčko se posouvá z vnější třetiny vejcovodu směrem do dělohy, v níž se uhnízdí. Během této cesty se začíná dělit na ví

Rodina

Oplodněné vajíčko se posouvá z vnější třetiny vejcovodu směrem do dělohy, v níž se uhnízdí. Během této cesty se začíná dělit na ví

1. týden po oplodnění

Zárodek

Oplodněné vajíčko se posouvá z vnější třetiny vejcovodu směrem do dělohy, v níž se uhnízdí. Během této cesty se začíná dělit na více buněk.

Přibližně dva týdny po poslední menstruaci dochází k dozrání jednoho vajíčka v jednom z vaječníků. Tento děj se jmenuje ovulace a vajíčko se uvolní do dutiny břišní. Vaječníky se v ovulaci obvykle každý měsíc střídají. Uvolněné vajíčko je zachyceno do otvoru vejcovodu. Polapené vajíčko je vejcovodem posunováno směrem k děloze jednak jeho jemnými a jakoby vlnitými pohyby, ale i stálým kmitáním řasinek, které obsahuje ve svém nitru. Když během následujících 24 hodin po ovulaci nedojde k proniknutí spermie do vajíčka, pak neoplodněné vajíčko zaniká. A většinou se společně s buňkami sliznice dělohy vyloučí z těla ženy během následující menstruace.

Pokud nastane oplodnění, spojení vajíčka a spermie, pak po několika hodinách splynou jádra obou buněk, která nesou vždy polovinu genetické výbavy (polovina chromozomů = 23 chromozomů) od každého rodiče. Po splynutí jader nastane spojení chromozomů. Tomuto útvarů říkáme zygota. Od tohoto okamžiku bude mít každá buňka nově vznikajícího jedince vždy 46 chromozomů. Ke spojení spermie a vajíčka dochází obvykle ve vejcovodu. A oplodněné vajíčko je dále unášeno do dělohy. Avšak než oplodněné vajíčko do dělohy doputuje, tak se začíná dělit. Nejdříve se rozdělí na dvě poloviny. Stane se tak za 12 hodin po oplodnění. Pak se každá polovina rozdělí na další dvě poloviny, nejprve tedy vznikají 2 buňky, pak 4, 8, 16 atd. K dělení dochází přibližně ve 12-15 hodinových intervalech. Až vznikne takový počet buněk, že jejich shluk připomíná malinu nebo moruši (proto se odborně říká morula). Postupně z moruly vznikne útvar, který se podobá kuličce nebo měchýřku. Obal nového útvaru tvoří stále nově vznikající buňky s dutinkou, uvnitř které je tekutina. Toto stadium se nazývá odborně blastocysta. Oplodnění vajíčka, jeho dělení a putování do dělohy není zatím provázeno žádnými chemickými a hormonálními změnami, které by měly vliv na organizmus maminky.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
26.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] hruška [*]

  Larra: Někdo je chytlavý hned jak vysadí antikoncepci a někdo si musí počkat.Já jsem ten typ který hned otěhotní.Ale nevzdávejto a přeju hodně úspěchů.

  superkarma: 0 28.08.2004, 12:39:29
 2. avatar
  [11] Saturninka [*]

  Žábina: No nevím - jestli myslíš po potratech jako po interupci, pak mám obavy, že z těch po odsání nezůstane v celku nic, tedy vcelku, jak dohromady myslím. Nebo se mýlím???

  superkarma: 0 26.08.2004, 20:42:13
 3. avatar
  [10] Saturninka [*]

  Pro pana MUDr. Pařízka :
  A mne by zajímalo, Co a JAK a KDY se přihodí, že se jedno vajíčko tak dlouho dělí... až se rozdělí na 2 samostatné a vzniknou identická dvojčata ... a můžou být jednovaječná i trojčata ??? A ví se vůbec, PROČ se to stane a pak mne zajímá, proč se to stane kde komu a mně se to néé a nééé zadařit . Já vím, pane doktore, že moje dotazy připomínají ono vývojové období dítěte, kdy trápí rodiče stále dokola otázakami "a pjooooooč????", ale mně to ORPAVDU zajímá .
  Za případnou odpověď velmi děkuji.

  superkarma: 0 26.08.2004, 20:22:07
 4. avatar
  [8] Žábina [*]

  Pavluska: no to je asi pravda...ale jak jinak se to tedy dělá? využívají se embrya po potratech?

  superkarma: 0 26.08.2004, 14:38:11
 5. avatar
  [7] medved [*]

  valentina: no, taky se ti treba narodi dite se sisatou hlavou

  superkarma: 0 26.08.2004, 14:28:54
 6. avatar
  [5] valentina [*]

  Medved: ja myslim, ze do vynechani MS, tudiz ten mesic...ja na dovoleny taky jeste pila vodku a tehotna jsem uz byla

  superkarma: 0 26.08.2004, 14:16:19
 7. avatar
  [4] medved [*]

  konecne se snad dozvim, kdy se dite napojuje na matku a tudiz dokdy je bezpecne chovat se netehotne i kdyz je clovek tehotny

  superkarma: 0 26.08.2004, 13:37:51
 8. avatar
  [3] Žábina [*]

  Amalka: já si myslím, že se využívají jen ta embrya, která vzniknou při umělém oplodnění navíc...měly by se zničit, tak je lepší když se použijí takto, ne?

  superkarma: 0 26.08.2004, 13:17:49
 9. [2] Lojen [*]

  docela ráda si novou Knihu o matce a dítěti koupím

  superkarma: 0 26.08.2004, 12:18:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme