.

Těhotenství sebou přináší řadu psychických změn a potíží. Zaměstnání a práce pak může ženě pomoci toto období překlenout zdárně, n

Rodina

Těhotenství sebou přináší řadu psychických změn a potíží. Zaměstnání a práce pak může ženě pomoci toto období překlenout zdárně, n

Zvýšená unavenost a ranní nevolnosti, zejména v počátcích těhotenství, mohou zhoršovat situaci zaměstnané ženy. Obdobně je to s ubýváním pohyblivosti v pokročilejším těhotenství a s poklesem soustředěnosti, nebo dokonce usínáním. Pocit vyčerpanosti a stresu může přinášet cestování do práce a z práce, zvláště děje-li se to městskou hromadnou dopravou.

Avšak není vhodné vytvářet jednotné schéma, které by se týkalo zaměstnání těhotných. Rozhoduje individualita každé ženy. Jedna vyžaduje po svém lékaři vystavení pracovní neschopnosti v okamžiku zjištění pozitivity svého těhotenského testu, jiná pracuje ještě na porodním sále v době porodu. V obou, jako i v ostatních případech, by se každé těhotné ženě mělo vyhovět, záleží jen na jejím pocitovém uspokojení a druhu zaměstnání.

Přesto několik velmi obecných rad

Těhotná zaměstnaná žena by měla v přiměřené době, což většinou každá žena správně posoudí, svému nadřízenému nebo zaměstnavateli směnu svého stavu oznámit. Je tomu z důvodů:

– aby zaměstnavatel mohl plnit platné předpisy o zaměstnávání těhotných žen

– aby mohl připravit náhradní pracovní sílu, až zaměstnankyně nastoupí mateřskou dovolenou.

Na druhé straně se těhotná zaměstnaná žena má včas seznámit se všemi předpisy, které se týkají zákonem zaručených opatření k ochraně jejího zdraví a normálního vývoje těhotenství a se směrnicemi o sociálním zabezpečení žen v těhotenství a v mateřství.

Je několik možností, kterými lze upravit pracovní režim těhotné ženy, aby byl příjemnější:

– posadit se s dolními končetinami umístěnými výše, kdykoliv je to možné. K podložení pro nohy je možno použít vysunuté zásuvky stolu, židle a pod.

– po cestě do zaměstnání a nebo během pracovní procvičit krční páteř, klouby ramen, pánve a nohou tak často, jak je to možné. Tyto cviky uvolňují napětí a zlepší krevní oběh.

– kdykoliv se vyskytne potřeba shýbnout se, je vhodné využít podřepu, a posilovat tak stehenní svaly

– těhotná by vždy měla mít s sebou výživné přesnídávky a pro případ nevolnosti zásobu celozrnných sušenek nebo krekrů, které spolu se sklenicí nápoje zaženou nepříjemné pocity

– obtíže je třeba přijímat s nadhledem, a jakmile se dostaví pocit únavy, neváhat odpočívat!

Pracovní oděv těhotné se musí podřídit pracovišti a vykonávané práci. Obvykle je možné použít varianty normálního oblečení. Pokud je na pracovišti obvyklý společenský oděv, bude třeba pořídit si dražší těhotenské šaty, sako prodloužené délky, šaty se sníženým pasem, sukně a halenky. Nesmí se zapomenout na obuv na nízkém podpatku, případně s ortopedickou vložkou.

Těhotná žena by neměla vykonávat zaměstnání po 32. týdnu těhotenství. V této době její oběhový a dýchací systém a některé další, životně důležité orgány musí podávat nejvyšší výkon. Páteř, klouby a svaly jsou nejvíce zatíženy. Poslední dva měsíce jsou těhotenským obdobím, kdy by si žena měla odpočinout, kdykoliv pocítí únavu – což nemusí být vždy možné, pokud po tomto termínu setrvá v zaměstnání.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
20.09.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [31] Dickie [*]

  Beky: kolik zaměstnanců má zaměstnavatel?
  pokud je zaměstnavatel tzv. malá organizace (tj. méně než tuším 25 zaměstnanců), vyplácí nemocenskou, ale i mateřskou OSSZ, pokud není malá organizace, vyplácí ji zaměstnavatel

  superkarma: 0 21.09.2004, 17:55:38
 2. avatar
  [29] Dickie [*]

  PERSEFONA: od 1. ledna 2004 je rozhodným obdobím posledních 12 kalendářních měsíců

  superkarma: 0 20.09.2004, 15:41:47
 3. avatar
  [28] PERSEFONA [*]

  Dickie: A odkdy to je, vždyť se to počítalo ještě nedávno z průměrné mzdy za poslední čtvrtletí.

  superkarma: 0 20.09.2004, 15:34:42
 4. avatar
  [27] Dickie [*]

  PERSEFONA: neschopenka se teď počítá za posledních 12 kalendářních měsíců, takže pokud nemáte prémie méně často než jednou do roka, měly by se ti v dávkách nějaký určitě projevit

  superkarma: 0 20.09.2004, 15:27:46
 5. avatar
  [26] Dickie [*]

  Pivik.bo: jo, těch 150/100 to bylo už s kombinovanou medikací. Radši ani nechci vědět, kolik bych měla bez léků

  superkarma: 0 20.09.2004, 15:23:38
 6. avatar
  [25] PERSEFONA [*]

  U nás se pracuje 12 hodin denně kromě víkendu, psychicky hrozná práce na pokladně s velkými obnosy peněz. Kolegyńě, které otěhotněly, šli hned na neschopenku, několika to vyšlo po prémiích, takže jsou doma za mnohem vyšší plat než já dělám.

  superkarma: 0 20.09.2004, 15:23:29
 7. avatar
  [24] Dickie [*]

  Pivik.bo: jak se cítí a jak je to objektivně možné.
  mně pocitově vůbec nic nebylo a klidovej tlak jsem měla 150/100 v 16.tt. to už se se mnou doktorka fakt odmítla nějak bavit o tom, že bych chtěla zůstat chodit do prce

  superkarma: 0 20.09.2004, 15:23:00
 8. avatar
  [22] Lesana [*]

  Děti mám cca dva roky po sobě a kdybych si měla vybrat, jestli chci v těhotenství radši chodit do práce nebo se radši starat o malý dítě, s chutí bych brala to první

  superkarma: 0 20.09.2004, 14:26:29
 9. avatar
  [21] Lesana [*]

  evusche: no nevím, jsem zdravotní sestra a nemusela jsem být doma od začátku. A u nás na oddělení to bylo tak půl na půl - polovina těhotných okamžitě onemocněla, druhá dělala až do nástupu na mateřskou... i když jedna kolegyně prý šla rodit rovnou z práce (nezažila jsem, znám z vyprávění)

  superkarma: 0 20.09.2004, 14:22:39
 10. avatar
  [19] Dickie [*]

  já jsem na rizikovce od 17.tt, snažila jsem se to uhrát (poprvý mi podle anamnézy nabídli neschopenku v 7.tt), ale v tom 17.tt už se mnou doktorka na to téma odmítla polemizovat.
  Je ale fakt, že se už několik let léčím s vysokým tlakem, s ledvinama a s potížema s imunitou, na jednu stranu je s podivem, že mě aspoň těch 10 týdnů (než hodnoty začaly dost rapidně lézt někam, kam neměly) vůbec nechali chodit do práce...

  superkarma: 0 20.09.2004, 12:36:48
 11. [18] Jana 01 [*]

  Je pravda, že znám několik těch, co těhotenství využily k tomu, aby nemusely chodit do práce. Osobně jsem dělala do pátého měsíce práci, kterou nám v případě těhotenství podnik zakázal dělat, ale doktor mi řekl, že ta práce vůbec nemusí vadit a je to jen moje věc. Pak jsem se nechala převést na jinou práci, neschopenku jsem měla jen na jednu dvoudenní směnu, kdy jsem hodně zvracela. Chodila jsem i na noční a to po celé těhotenství, je ale pravda, že po tom přeřazení v pátém měsíci byla moje práce většinou jen něco jako být na pracovišti. Byla jsem ráda, že si ještě užiju práce, pobytu mezi lidmi a slušného výdělku - toto vše pak dlouhé měsíce na mateřské chybí.

  superkarma: 0 20.09.2004, 12:26:50
 12. [17] Jana 01 [*]

  Je pravda, že znám několik těch, co těhotenství využily k tomu, aby nemusely chodit do práce. Osobně jsem dělala do pátého měsíce práci, kterou nám v případě těhotenství podnik zakázal dělat, ale doktor mi řekl, že ta práce vůbec nemusí vadit a je to jen moje věc. Pak jsem se nechala převést na jinou práci, neschopenku jsem měla jen na jednu dvoudenní směnu, kdy jsem hodně zvracela. Chodila jsem i na noční a to po celé těhotenství, je ale pravda, že po tom přeřazení v pátém měsíci byla moje práce většinou jen něco jako být na pracovišti. Byla jsem ráda, že si ještě užiju práce, pobytu mezi lidmi a slušného výdělku - toto vše pak dlouhé měsíce na mateřské chybí.

  superkarma: 0 20.09.2004, 12:23:19
 13. avatar
  [12] Juana [*]

  Já jsem pracovala skoro až do porodu v obou případech. Ono to jinak nešlo, když dělám pro manžela. Mně to vůbec nevadilo, připadala bych si blbě, kdybych ležela doma. Jenže dělám většinou v kanceláři, nijak namáhavou práci, takže brát telefony a psát faktury mne nijak neobtěžovalo. Když jsem šla rodit podruhé, tak mi v pátek řekli v Motole, že si mi tam na 99% v pondělí nechají na rizikovém, tak jsem ještě jela do práce udělat DPH - vyznám se v tom jen já, manžel by to nezvládl.

  superkarma: 0 20.09.2004, 10:25:14
 14. avatar
  [11] evusche [*]

  ono je fakt, že jsou i takové, které toho zneužijí a jdou na neschopenku hned od začátku, v tom slouhlasím s Janou, ale je fakt, že některé mají ten průběh těhotenství fakt špatný. Moje známá ta prozvracela celé těhotenství a do práce prostě nesměla.
  A takové zdravotní sestřičky nebo lékařky ty opravdu musí být doma od začátku. Říkala mi to známá z nemocnice

  superkarma: 0 20.09.2004, 10:11:40
 15. avatar
  [10] Denča [*]

  Já jsem si na začátku poležela (samozřejmě nedobrovolně) v nemocnici a pak doma a od konce druhého měsíce opět chodím do práce a mám upravenou prac.dobu(nedělám noční) Ráda bych dělala do konce roku a pak šla na nemocenskou. Termín mám v březnu.

  superkarma: 0 20.09.2004, 09:44:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme