.

Anamnéza je vyzpovídání těhotné, které se vždy provádí na počátku těhotenství a pak při příjmu na porodní sál. Cílem je odhalit př

Rodina

Anamnéza je vyzpovídání těhotné, které se vždy provádí na počátku těhotenství a pak při příjmu na porodní sál. Cílem je odhalit př

Anamnéza je vyzpovídání těhotné, které se vždy provádí na počátku těhotenství a pak při příjmu na porodní sál. Cílem je odhalit případná rizika pro další průběh  těhotenství a vývoj dítěte.

Mnohé ženy se podivují, že místo aby porodní asistentka nebo lékař „něco dělali“, tak se jí začnou při příchodu na porodní sál nejprve na něco vyptávat.

 

Anamnézu používají úplně všechny lékařské obory. Jen „pouhé vyptávání“ pak lékaři nebo porodní asistence přinese mnoho užitku v péči o těhotnou. Naopak špatná anamnéza, málo pečlivě provedené vyptávání, může být začátek zbytečných komplikací.

 

Aby anamnéza splnila svůj účel, musí být všechny údaje úplné a přesné. Těhotná by měla být na otázky připravená. Je vhodné, pokud má žena písemně zaznamenané veškeré nepravidelnosti, např. o datech porodů a potratů, gynekologické léčbě, zejména pak operační. Pokud byla nebo je žena jinak nemocná, nebo léčena, je velmi užitečné, aby měla ve svém Průkazu těhotné kopie zdravotnické dokumentace, zejména z dřívějších pobytů v nemocnici.

 

Otázky, na které budete dotazována, se týkají vaší rodiny i vaší osoby, hovoříme o anamnéze rodinné a osobní, gynekologické a porodnické.

Rodinná anamnéza je zaměřena na otázky o zdravotním stavu rodiny, je třeba uvést zdravotní stav, případně příčiny úmrtí rodičů a sourozenců. Nemá být opomenut výskyt dědičných chorob, cukrovky a zhoubných nádorů. Je přínosné, pokud těhotná má informace o porodech vlastní matky. Staré „babské moudro“, že dcery často rodí jako jejich matky, je dnes v některých případech, např. porucha činnosti dělohy u porodu, vědecky  potvrzeno.

 

Osobní anamnéza slouží k získávání údajů o tělesném a duševním vývoji ženy v dětství a dospívání. Uvádějí se dětské infekční choroby, všechna závažná onemocnění a způsob jejich léčby.

Gynekologická anamnéza představuje otázky na věk, kdy nastala první menstruace, na pravidelnost či nepravidelnost menstruačního cyklu, na dosavadní gynekologické choroby, jejich průběh a způsob léčby.

 

V porodnické části anamnézy jsou ženě pokládány otázky na průběh předcházejících těhotenství, porodů a šestinedělí, příčiny operačních porodů, stav a prospívání novorozenců, případně na příčiny jejich smrti.

 

Možná se někomu bude tento postup zdát nudný a nezajímavý. Někdo se možná i bude smát, co že to doktora nebo porodní asistentku vlastně vůbec zajímá, vždyť on/ona chtějí „jen“ porodit zdravé dítě a rychle domů. Každodenní zkušenosti ovšem potvrzují, jak anamnéza a její správný výklad mohou odvrátit mnohé zdravotní komplikace nebo dokonce i zachránit život.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
12.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Susina [*]

  dr. Pařízek: souhlasím s vámi zcela, že je důležitý údaj o cukrovce prarodičů, ale to by měli gynekologvé znát už v průběhu těhotenství ženy, ne?? moje babička měla cukrovku, samozřejmě jsem to uvedla hned na začátku těhotenství své lékařce, dokumentaci jsem předávala při přechodu na předporodní kontroly v nemocnici, tak to tam samozřejmě lékaři měli uvedeno a už se mě na to nemuseli ptát...

  superkarma: 0 13.08.2004, 09:19:55
 2. avatar
  [15] Vivian [*]

  plně souhlasím s houserop...
  Samozřejmě, že anamnéza je velmi důležitá, ale je lepší ji odebrat v průběhu těhotenství, kdy je na to dost času, než pak obtěžovat rodičku při příjmu, která je nucena si mezi bolestivými kontrakcemi vzpomínat na choroby svých příbuzných, namísto toho, aby se mohla již plně soustředit na porod.
  V některých porodnicích to jde, v jiných to prostě nejde ... je to zkrátka v lidech (zdravotnících), jejich ochotě a empatii.

  superkarma: 0 12.08.2004, 21:14:17
 3. avatar
  [14] Léthé [*]

  Já tuhle byla na kontrole na očním oddělení,byl tam moc krásný lékař a ten mě tak rozhodil,že jsem nevěděla ani to,jak se jmenuji já.

  superkarma: 0 12.08.2004, 17:44:50
 4. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Žábina: Já se obávám, že si nevzpomenu absolutně na nic a postačí mi k tomu bohatě nemocniční prostředí. Při své zatím jediné návštěvě nemocnice (naštěstí jen ambulantní) jsem nevypotila směrovací číslo domů.

  superkarma: 0 12.08.2004, 17:38:28
 5. avatar
  [12] Susina [*]

  tak na tyhle info se mně teda před porodem nikdo neptal. Měla jsem všechno napsané v dokumentaci, a nevím, jak aktualizovat to, že babička měla cukrovku a vysoký tlak a strejda umřel na rakovinu... to se snad aktualizovat nedá... navíc, vždyť chodím už určitou dobu před porodem přímo na prohlídky do porodnice - já jsem před porodem chodila obden, tak fakt netuším, jak bych v případě, že mám pocit,že mi upadne břicho, jestli to robátko okamžitě nevyklopím, byla při přijetí na porodní sál - třeba mezi správným dýcháním a tlačením schopná vzpomínat si na aktualizaci anamnézy... chápu, že je nutná, ale těžko je nutná při přijetí na porodní sál - na to už je pozdě, ne??? to mají mít lékaři k dispozici předtím při normálních prohlídkách... maximálně to chápu v případě, že je porod třeba akutní a rodičku odvezou do nejbližší nemocnice, ne té, kde má rodit a kde má dokumentaci. Vystresovávat nastávající maminku ještě hovorama o nemocech v rodině, to je asi k ničemu, protože v těch nervech z blížícího se porodu stejně na polovinu věcí zapomene...

  superkarma: 0 12.08.2004, 16:51:08
 6. avatar
  [11] Žábina [*]

  je to důležitá věc, konkrétně co se týče případných potratů a porodů...ale taky myslím, že by to mohlo být uvedeno v těhot.průkazu....vždyť rodička může být tak vystresovaná, že to třeba ani neuvede správně....
  já si třeba vůbec nevzpomněla na to, že babička měla cukrovku - řekla jsem jen vysoký tlak - a to je podle mě hodně důležižá informace ....

  superkarma: 0 12.08.2004, 15:00:43
 7. avatar
  [8] houserop [*]

  dr. Parizek: Pane doktore, pokud se me nekdo bude u porodu ptat na to, jak jsem pred tim rodila a jak rodila moje matka a jestli jsem mela v tehotenstvi problemy, tak je vse O.K. a muze to pomoci me i memu detatku.
  Ale u porodu se me nikdo nemusi ptat na datum predchoziho porodu ci potratu, protoze to muze byt napsane na karticce. A jak psala Gerda, vedet, jak se tchyne jmenovala za svobodna, je pouze buzerace. A totez o umrti rodicu, sourozencu. Na to staci papir. Nehlede na to, ze se svoji nadchazejici "tezkou hodinkou" nechci vzpominat na to, ze mi sestra napr. umrela na leukemii a otec na infarkt.
  A jak pisete, kontrolovat a aktualizovat napsane je podstatne jina procedura nez se vyptavat na vsechno nanovo...

  superkarma: 0 12.08.2004, 11:59:47
 8. avatar
  [7] Tanzi [*]

  Tak mě to tedy byrokratické a zbytečné vůbec nepřipadá. O první děcko jsem po porodu přišla a když se měl narodit Petříček byla bych ochotná vyjmenovat i celý rodokmen..jen aby to dobře dopadlo. Předpokládám, že doktoři moc dobře vědí co a proč dělají.

  superkarma: 0 12.08.2004, 11:48:53
 9. avatar
  [3] houserop [*]

  A to se neda na tyhle veci zeptat behem tehotenstvi? A to se neda na tyhle veci udelat kolonky v tehotenskem prukazu?
  Proste zastaralej system. A doufam, ze nez tahle knizka vyjde, tak se to zmeni.
  Ptat se me pred porodem na predchozi porody je proste buzerace. Na to staci datum v prukazce.
  Jezisi, to me to rozcililo.
  Tehotna by mela byt na tyto otazky pripravena... Pokud prijede do porodnice, tak je pripravena rodit a ne cancat o vecech, na ktere bylo predchozich 9 mesicu dost casu ...

  superkarma: 0 12.08.2004, 10:46:22
 10. avatar
  [2] evusche [*]

  to jsem ani netušila, na co všechno se mě bude gynekolog ptát

  superkarma: 0 12.08.2004, 10:17:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme