.

Těhotná žena dostává formou „rad“ mnohé pokyny a zákazy, které by měly změnit její obvyklý nebo nežádoucí životní styl. Je nabádán

Rodina

Těhotná žena dostává formou „rad“ mnohé pokyny a zákazy, které by měly změnit její obvyklý nebo nežádoucí životní styl. Je nabádán

Těhotná žena dostává formou „rad“ mnohé pokyny a zákazy, které by měly změnit její obvyklý nebo nežádoucí životní styl. Je nabádána, aby vedla nesobecký a zdravý život, nekontaminovaný sexem, cigaretami, alkoholem, zaměstnáním nebo strachem. Tyto řádky by neměly vyznít mentorsky, ale jen jako upozornění na několik okolností, které mohou těhotné, a zejména dítěti ublížit.

Kouření cigaret

Cigaretový kouř, jeho škodlivé látky přecházejí do krve těhotné ženy i plodu a mají škodlivé účinky na vývoj dítěte. Některé kuřačky přestávají v těhotenství kouřit. Těhotenské „přeladění“ organizmu může samo způsobit ztrátu chuti na nikotin, někdy dokonce vyvolává až odpor vůči cigaretovému kouři. Zvláštní situací je tzv. pasivní kouření nebo-li vdechování škodlivin nekuřákem v prostředí, v němž někdo právě kouří. Stává se tak někdy na pracovišti, ale i v rodině, kde je kuřák.

Všichni kuřáci jsou drogově závislí. Bohužel bývají většinou postiženi i psychicky. Bývají netolerantní, sobečtí až agresivní ke svému okolí. Přestávají si uvědomovat, že není normální kouřit, ale že je normální nekouřit.

Poslední výzkumy prokazují, že silné kouření ovlivňuje organizmus kuřáka více, než se původně myslelo. V našem organizmu existují receptory, kterým se dokonce říká nikotinové, a ty mohou být ještě mnoho měsíců po ukončení kouření ovlivněny. Proto ani náhlé ukončení kouření, třeba v době, když žena zjistí, že je těhotná, ještě neznamená „očistu těla“ od nikotinu.

Pití alkoholických nápojů

Alkohol nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu. Již starořecký učenec Platon v jednom ze svých spisů uvádí: „Bylo-li dítě počato v alkoholovém opojení, objeví se u něj slabomyslnost a neposlušnost a bývá často nemocné.“

Pravidelné a vydatné pití alkoholu je pro plod bezpochyby škodlivé, avšak není pravděpodobné, že by dítě mohlo být poškozeno příležitostným požitím alkoholických nápojů v době početí a nebo v časném těhotenství. Ale pokud žena zjistí, že otěhotněla, měla by se alkoholu raději zcela vyhnout.

Některé potraviny

Bakterie obsažené v některých potravinách, zejména salomonely a listerie, mohou vyvolat potrat nebo úmrtí plodu v děloze. Nadbytek vitaminu A může vést k vrozeným vadám dítěte. Je lépe se vyhnout nepasterizovaným mléčným výrobkům, jako jsou například některé sýry, stejně tak pojídání neprovařeného masa, včetně syrových ryb, jako třeba suši. Obtíže mohou způsobit játra a játrové paštiky i syrová nebo zpola uvařená vejce.

Užívání léků

Choroby se nevyhýbají ani těhotným ženám. Může se objevit chřipka, angína, zánět průdušek i jiné běžné choroby.

Zkušenosti ukazují, že mnohé kapičky, tabletky a pilulky bývají škodlivé pro dítě, zvláště když jsou užívány v prvních třech měsících těhotenství, v době, kdy se u dítěte vyvíjejí jeho orgány. Mohou se pak narodit děti těžce zdravotně postižené.

Jak si má těhotná žena počínat v takových případech? Vždy je třeba se poradit s lékařem, který po zvážení všech okolností rozhodne, jaký lék je v daném případě nejvhodnější a zdali jej lze použít bez nebezpečí pro dítě.

Avšak může nastat situace, kdy žena ještě neví o svém početí, takže o něm nemůže vědět ani lékař, a je předepsán lék, který by mohl zdravotní stav plodu ohrozit. V takovém případě je třeba neprodleně uvědomit lékaře. Ten situaci posoudí a v některých případech ji probere se specialistou, obvykle s genetikem.

Infekční nemoci

Plané neštovice, příušnice, zarděnky jsou pro zárodek a plod velkým nebezpečím. Zejména na začátku těhotenství je lépe se vyhnout kontaktu s malými dětmi, které by tuto nákazu mohly přenášet.

Domácí zvířata

Jsou nemoci, které mohou být přenosná ze zvířete na člověka a které mohou u těhotné vyvolat poškození dítěte, např. toxoplazmóza. Je lepší se vyvarovat přímého kontaktu se zvířaty, pochopitelně včetně práce s výkaly často domácích miláčků. Při práci na zahradě je vhodné používat rukavice.

Rentgenové záření

V prvních 14 týdnech těhotenství se rentgenová vyšetření nemají u těhotné ženy provádět. Pokud je vyšetření rentgenem nezbytné, pak je nutné informovat o těhotenství rentgenologa. Bude použita nejnižší možná dávka. Rentgenovo záření může negativně ovlivnit vývoj plodu, jeho orgánů.

Video, mikrovlné trouby, kopírky

Při běžném používání není třeba se obávat škodlivých účinků.

V případě jakýchkoliv pochybností, zejména s ohledem na zdraví svého dítěte, je nutné se neprodleně obrátit na svého lékaře s dotazem o eventuálním „ prohřešku“. V každodenní praxi bývá naštěstí „planých poplachů“ mnohonásobně více než těch, kdy je skutečně vážně ohroženo zdraví matky nebo jejího dítěte.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
06.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [74] Amálie [*]

  Ahoj všem, já jsem toxo prodělala a o přišla na přelomu 6. a 7. měs. Málem mě to stálo i vlastní život, protože se přidaly těžké komplikace. Doufam, že se nebudu nějak přehnaně bát, až budu zas těhotná, ale jedno vim urrčitě - už nic horšího mě v životě potkat nemůže

  superkarma: 0 25.08.2004, 10:36:28
 2. avatar
  [70] Gedžitka [*]

  evusche: jestli je kočičák nemocnej (toxo) nebo ne zjistí na veterině (asi ne všude, ale určitě ti poraděj kde a nemusí být zahraniční ), doneseš hovínka, oni je prohlídnou a není to ani moc drahý, teď už nevím kolik, myslím že 300,- Kč. Kdyby si nebyli jistí, vezmou kočičákovi krev, to je dražší, ale za zdraví tvoje a mimi to stojí ne?

  superkarma: 0 07.08.2004, 00:37:08
 3. avatar
  [68] risina [*]

  Petra: Nechuť na sex - to je normánlí. V knížkách se píše, že první 3 měsíce chuť není, azatu v druhém trimestru (4.-6. měsíc) je jí spousta - a já to můžu potvrdit. I v tom posledním trimestru bylo chuti spousta, ale už se to hůř realizovalo...

  superkarma: 0 06.08.2004, 20:23:03
 4. avatar
  [67] evusche [*]

  Daniela: hezké, ale víš, nejsem zrovna při penězích (stále), takže určitě si nemůžu dovolit poslat vzorek krve do zahraniční laboratoře.
  Ale ty,jakožto veterinářka (jestli jsem to dobře pochopila), určitě víš, že mi tedy nehrozí nebezpečí..
  Těhotná zatím nejsem, a kocourek je s námi už přes rok. Jen mi poraď, mám ho zatím nevykastrovaného (ale chystáme se k tomu, jen nám na to nějak nezbývají peníze) a on lítá všude možně. Hrozí tedy ještě nákaza nebo už to má pravděpodobně za sebou? Já vím, ptám se už pokolikáté, ale přeci ho jen tak nevyženu na dvorek, když je zvyklý být doma i venku....mimochodem - přes noc se většinou drží venku :-( domů chodí oknem v ložnici třeba ve čtyři hodiny ráno

  superkarma: 0 06.08.2004, 16:20:20
 5. avatar
  [65] aninas [*]

  Obcas mi nektere nazory Pana Doktora Antonina Parizka, kandidata ved, prijdou krapet ujete

  superkarma: 0 06.08.2004, 15:47:40
 6. avatar
  [62] Ťapina [*]

  Ad toxoplasmóza: Je pravdou, že většina koček pohybujících se venku infekci prodělala. Obvykle se nakazí hned jako kotě, potom určitou dobu vylučují oocysty (asi těch 14 dní až měsíc), ale pak už jsou opět neškodné. Dospělá kočka vylučující oocysty by ve mě vyvolala podezření, že trpí imunodeficiencí, jinak by si s toxoplasmou dávno poradila a už by nevylučovala. Pro těhotnou může být nebezpečná kočka v akutná fázi infekce, čili většinou kotě, které se nachází v tom stadiu vylučování oocyst. Ovšem to pouze pro takovou těhotnou, která se v životě předtím s toxoplasmou nesetkala a nemá protilátky. Protilátky má cca 60 % lidí, což je dáno tím, že infekce člověka od narození dál probíhá bez příznaků a nikdo si toho nevšimne. Těhotná žena, která už před otěhotněním měla protilátky, je před další infekcí chráněná. Takže jako shrnutí by se dalo říct, že není rozumné, aby si žena, která nikdy neměla kočku, pořídila první kotě v těhotenství. Ale pokud má kočku nebo kočky delší dobu, nebo s nimi v dřívějších období přicházela do styku, tak se nemusí obávat, stačí dodržovat základní hygienu. A neklepat řízky, to je z hlediska toxoplasmózy obzvlášť riziková činnost, na kterou ovšem humánní lékaři neupozorní, když tu máme ty kočky, na které se to dá svést Při klepání řízků stříká všude kolem spousta šťávy ze syrového masa.

  superkarma: 0 06.08.2004, 14:05:15
 7. avatar
  [56] evusche [*]

  Daniela: já se jen ptám, já svého kocourka nevyhazuju...je mu rok a tak nevím, jestli náhodou neprodělal toxoplazmozu...minulý rok v září nebo v říjnu byl očkovaný prot vzteklině a možná i proti toxoplazmoze, to nevím, ani nevím, jestli nějaká vakcína proti tomu existuje.
  Jen mě to zajímá, protože očkovaný byl až v půl roce a teď chodí domu a lítá i venku po polích...nikdy bych ho pryč nedala, je to moje miminko

  superkarma: 0 06.08.2004, 12:45:07
 8. avatar
  [37] evusche [*]

  Pavluska: a jak je to tedy? Pokud bych už toxoplazmozu prodělala, hrozí nákaza plodu nebo ne? To jsem jaksi z toho článku a diskuzí pod ním nepochopila..jednou píšou že ano jednou zas že ne

  superkarma: 0 06.08.2004, 11:10:22
 9. avatar
  [30] evusche [*]

  Pavluska: tam jsou smutné příběhy..a já teď nevím, co mám dělat? Nepouštět kocoura domů?

  superkarma: 0 06.08.2004, 10:53:40
 10. avatar
  [21] evusche [*]

  taky by mě zajímalo, jak to je s tou toxoplazmozou. Máme doma kocoura, co chodí i ven, lítá po celé vesnici i po lesech a tak mám strach, abych náhodou tu toxoplazmozu už nepřenášela...

  superkarma: 0 06.08.2004, 10:02:59
 11. avatar
  [19] evusche [*]

  teda né pokazí,ale podařííí

  superkarma: 0 06.08.2004, 09:53:08
 12. avatar
  [17] evusche [*]

  Pavluska: ahá, no tak u tebe to bylo jasné. Umělé oplodnění, ale co mám dělat já? Já ani nevím, jestli se to ten či onen měsíc pokazí, ale zatím mám na cigáro chut pořád...nejde mi to přestat. A to kouřím teprve asi 4 roky...

  superkarma: 0 06.08.2004, 09:51:16
 13. avatar
  [12] evusche [*]

  Pavluska: že ty máš novej obrázek?

  A to ti to po tom otěhotnění přestalo samo chutnat? Myslím ty cigarety? No to já bych chtěla taky. Mě vždycky kuřáci smrděli a dodneška mi to vadí, ten smrad, ale protě to nejde přestat

  Prášky si beru opravdu až když je to k nevydržení...

  superkarma: 0 06.08.2004, 09:14:35
 14. avatar
  [8] evusche [*]

  aninas: to je kráásný, vypadá jak malej ufonek

  aaandilek: já taky kouřím, sýry a játra miluju, ale ty prášky teda beru až pokud je mi opravdu hodně zle...a jsem ochotná kvůli těhotenství přestat kouřit. Jen doufám, že se mi to povede

  superkarma: 0 06.08.2004, 08:56:09
 15. avatar
  [2] aninas [*]

  jen pro zajimavost:
  http://www.blesk.cz/Clanek44459.htm

  superkarma: 0 06.08.2004, 07:20:37
 16. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  A co ten sex? "nekontaminovaný sexem"... to nám pan doktor vysvětlit zapomněl

  superkarma: 0 06.08.2004, 06:21:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme