.

Otěhotnění neboli oplodnění či koncepce je splynutí mužské a ženské pohlavní buňky, spermie a vajíčka...

Rodina

Otěhotnění neboli oplodnění či koncepce je splynutí mužské a ženské pohlavní buňky, spermie a vajíčka...

Otěhotnění neboli oplodnění či koncepce je splynutí mužské a ženské pohlavní buňky, spermie a vajíčka.

Spermie vznikají v semenných kanálcích varlat, prodělávají zde zrání. Získají svůj tvar malé hruškovité hlavičky s bičíkem. Spermie jsou nejmenšími buňkami lidského těla. V hlavičce spermie je buněčné jádro, které má jen poloviční počet chromozomů než ostatní buňky lidského těla, tedy 23 chromozomů. Chromozomy obsahují kyselinu deoxyribonukleovou (běžně užívaná zkratka DNA), která je nositelkou dědičnosti.

Spermie se tvoří z původně 46 chromozomů buněk muže. Každá zdravá spermie obsahuje 22 chromozomů, které nesou dědičné informace pro tělesné a duševní znaky člověka a poslední 23. chromozom určuje pohlaví, proto se jmenuje pohlavní chromozom nebo také sex-chromozom. Rozeznáváme dva pohlavní chromozomy, které jsou tvarově rozdílné. Větší je označován jako X, menší jako Y. Chromozom X určuje ženské pohlaví, Y chromozom je specificky mužský. Polovina spermií muže nese pohlavní chromozom X a druhá polovina Y.

Spermie putují z varlat přes nadvarlata k semenným váčkům a prostatě, kde teprve vzniká ejakulát, který v množství 2 až 6 ml je při mužském orgasmu vstřikován do pochvy. 1 ml ejakulátu obsahuje 20 až 50 milionů spermií.

Vajíčko se vyvíjí z folikulů. Vajíčko je největší buňkou lidského těla, má v průměru 100 až 150 µm. V každém vaječníku je při narození děvčátka asi 200 000 folikulů. V období pohlavní zralosti prodělá postupně jen malá část těchto folikulů vývoj, na jehož konci je zralý folikul obsahující zralé vajíčko. Během života ženy uzraje jen asi 400 vajíček, proběhne tedy zhruba 400 menstruací. Ostatní folikuly se vyvíjejí jen do určitého stupně, některé se nevyvíjejí vůbec. Degenerují a organizmus je vstřebá. Zralé vajíčko má také jen poloviční počet chromozomů, tedy 23. Poslední 23. chromozom je opět chromozom, který určuje pohlaví, ale v případě ženy se vždy jedná o X chromozom. Všechna vajíčka obsahují pouze X pohlavní chromozom.

Při ovulaci je vajíčko strženo proudem tekutiny prýštící z prasklého folikulu a dostává se na sliznici trychtýřovitě rozšířeného vejcovodu nebo na třásně, které lemují vyústění vejcovodu do břišní dutiny a které jsou ve fázi ovulace přiložené k povrchu vaječníku nad vyklenujícím se folikulem.

Po mužském orgasmu, pokud se ejakulát dostane do pochvy, spermie pronikají do hlenu děložního hrdla. Spermie se pohybují převážně aktivním pohybem svých bičíků. Hlen hrdla dělohy je v období ovulace pro spermie snadno prostupný, má ale zároveň určitou filtrační schopnost, nepropustí do dělohy vadné spermie. Teprve po prostupu kanálem děložního hrdla a pak děložní dutinou získávají spermie schopnost proniknout buněčnou blánou do nitra vajíčka.

Ve vejcovodu se spermie setkají s vajíčkem, ale většinou pouze jedna z nich do vajíčka pronikne a přitom vždy ztratí svůj bičík. Tento děj se nazývá oplození a znamená, že se vytvořila buňka, která se nazývá zygota a která již má plný počet chromozomů, tedy 46. Chromozomy tvoří páry. Vznikne 23 párů chromozomů, z nichž 22 párů je zodpovědných za dědičné informace pro tělesné a duševní znaky člověka, a poslední 23. pár určuje pohlaví. Podle toho, jestli spermie přinesla pohlavní chromozom X, nebo Y, vzniká pohlaví dítěte. Za pohlaví dítěte je vždy zodpovědný muž.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
04.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [32] VAHA008 [*]

  zabucha:Nezoufej,ono to příjte...jo,to se řekne,ale jen tomu,kdo v té situaci není.Plně Tě chápu.Byla jsem ve stejné situaci,před mnoha lety.Podstoupila jsem snad všechna vyšetření a doktoři jen krčili rameny.Bylo to k uzoufání.Strašně moc jsme miminko chtěli a ono stále nic.Dokola,každý měsíc.Naděje a zklamání.Byla jsem úplně na nervy a těch slz.A okolí mi taky moc nepomohlo.Stálé otázky a dotazy.A to i z rodiny,třeba jim to ani tak nepřišlo,ale já to vnímala,jako posměšky.To vše trvalo 9 let!A jednou můj muž vyslovil větu.Netrap se,když to nejde,zažádáme o adopci.Byla jsem v šoku,jako by ze mě v tu chvíli spadl obrovskej kámen,ale ta věta mě přehodila na jinou kolej.Začal mě znova bavit svět a já se znova i uměla smát.A stal se zázrak ve který jsme už nedoufali.Za rok jsme chovali v náručí vlastní dceru.Už je jí slečně 11 let.A potom se nám narodil syn.Za tu větu a to,že mě nikdy v tom nenechal samotnou,jsem manželovi neskonale vděčná.Vždycky stál a stojí dodnes při mě.Tím vším jsem chtěla říci,že to je hodně o nervech,touze a stresu(když se vyloučí zdravotní příčiny).Dokonce mi jeden doktor řekl,že to je tkz. nevysvětlitelná sterilita.
  Vím,že to je těžké,ale zaměř se na něco,co Ti dělá radost a vypusť z hlavy tmavé myšlenky.
  Moc Ti přeju,aby ses v co nejbližší době dověděla,že budeš maminkou.
  Držím Tobě i ostatním palce!

  superkarma: 0 07.08.2004, 11:39:08
 2. avatar
  [31] Ťapina [*]

  kokko, Vivian: Na tom může něco být. Velká touha po miminku může zapříčinit po hormonální stránce slabé falešné těhotenství. A když to nemá žádné jiné příznaky, než jen produkci progesteronu, tak je tu hormonální antikoncepce jak vyšitá.
  To, že se třeba ženě, která velice touží po dítěti, může spustit mléko, je už prokázaný fakt. Stres v tomhle případě nehraje roli, i když samozřejmě jinak taky, ve stresové situaci se rozmnožování odsouvá a zachraňuje se holý život, zjednodušeně řečeno.

  superkarma: 0 06.08.2004, 16:15:01
 3. avatar
  [30] aninas [*]

  Tohle vsechno jsou naprosto jasna a neoddiskutovatelna fakta
  Jenom mi porad neni jasne, jak to bylo s Panenkou Marii a Duchem Svatym

  superkarma: 0 05.08.2004, 07:45:52
 4. avatar
  [27] zabucha [*]

  kokko: jo děti žádný nemám

  superkarma: 0 04.08.2004, 21:29:02
 5. avatar
  [26] zabucha [*]

  kokko: nic mi nezjistli. byla jsem ve 14tt..Od té doby se neadří, začínám mít nervíky

  superkarma: 0 04.08.2004, 21:28:32
 6. avatar
  [23] Vivian [*]

  kokko: to bude nějaký stresový hormon, něco jako adrenalin, noradrenalin nebo kortizol... ale o jeho vlivu na možnost početí nic nevím. Ale je to možné, hormony se vlivňují navzájem, a tak tyhle stresové hormony možná ovlivňují produkci nebo účinky těch hormonů, souvisejících s rozmnožováním...

  superkarma: 0 04.08.2004, 19:12:27
 7. avatar
  [21] zabucha [*]

  kokko: já mám zkušenost se samovolným potratem- vloni v září jsem potratila, od cca 12/03 se snažíme a nic

  superkarma: 0 04.08.2004, 18:05:05
 8. avatar
  [18] Kacule [*]

  Lesana: Tak tohle mu říkat nebudu . Už si dovedu představit ty řečičky - ona si zamkla vajíčko před mojí nejlepší spermií

  superkarma: 0 04.08.2004, 13:40:23
 9. avatar
  [17] Lesana [*]

  Kacule: moc se neraduj, kdo ví, co se bude obecně tvrdit za pár (desítek) let :o) Je to asi dva - tři roky, co jsem náhodně v televizi sledovala jakýsi naučný seriál, zrovna jsem natrefila na část o oplodnění ;o) a v ní říkali, že vajíčko k sobě nepustí každou spermii, která si zamane, ale (že se zdá?)že si vybírá :o) Takže jedna věc je, že spermie může za chlapečka nebo holčičku... ale vajíčko rozhodne, co by v budoucnu bylo radši

  superkarma: 0 04.08.2004, 13:35:34
 10. avatar
  [14] Lucka * [*]

  darla: dík moc. Snad bude brzy.
  Vy jste čekali 8 let? To teda smekám klobouk. Máš můj obdiv. Já bych se asi zbláznila.

  superkarma: 0 04.08.2004, 13:14:37
 11. avatar
  [10] Lucka * [*]

  já už chci být taky těhotná !!!

  superkarma: 0 04.08.2004, 12:58:40
 12. avatar
  [6] Lucimo [*]

  štrajchpudlík: Při prvním čtení jsem se taky divila...

  superkarma: 0 04.08.2004, 11:07:23
 13. avatar
  [2] Kacule [*]

  Tak už vím, že až jednou budu mít s mimi, tak za pohlaví může ON . Aspoň něco na něj svedu

  superkarma: 0 04.08.2004, 07:29:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme