.

Hormony, obecně, jsou látky, které v lidském těle zajišťují růst a správné funkce jednotlivých orgánů a systémů. Jsou produkovány

Rodina

Hormony, obecně, jsou látky, které v lidském těle zajišťují růst a správné funkce jednotlivých orgánů a systémů. Jsou produkovány

Hormony, obecně, jsou látky, které v lidském těle zajišťují růst a správné funkce jednotlivých orgánů a systémů. Jsou produkovány na různých místech v těle. Orgány, které hormony tvoří, se nazývají žlázy s vnitřní sekrecí.

Existují dva hlavní typy ženských pohlavních hormonů: estrogeny a gestageny. Jako další hormony, s jejichž názvem se lze často setkat, jsou: prolaktin, FSH, LH.

Estrogeny

Estrogeny vznikají hlavně ve vaječnících. V orgánech, kde účinkují, podporují růst buněk. V první fázi menstruačního cyklu estrogeny podporují nárůst děložní sliznice.

Gestageny

Hlavním přirozeným gestagenem je progesteron. Je produkován žlutým tělískem ve vaječníku v druhé polovině menstruačního cyklu. Způsobuje změny sliznice dělohy, aby mohlo nastat přijetí oplodněného vajíčka.

Prolaktin

Jedná se o hormon, který je do krevního oběhu uvolňován z hypofýzy. Jeho vylučování probíhá ve 24hodinovém rytmu, nejvíce kolem půlnoci. Zvýšená hladina prolaktinu mimo těhotenství je častou příčinou poruch menstruačního cyklu a ženské neplodnosti. Hlavním význam prolaktinu spočívá v tom, že způsobuje změny v prsní žláze a produkci mléka pro kojení.

FSH

Folikulostimulační hormon (běžně užívaná zkratka FSH) je produkován v hypofýze. Působí zrání folikulů ve vaječnících, a tím zajišťuje uvolňování vajíček, tedy ovulaci. Má vliv i na tvorbu hlavních ženských hormonů, estrogenů a gestagenů, které vznikají ve vaječnících.

LH

Luteotropní nebo také luteinizační hormon (běžně užívaná zkratka LH) vzniká v hypofýze. Jeho působení je také nutné k tvorbě estrogenů, gestagenů a k vyvolání ovulace.

Z Knihy o matce dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
02.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Lucka * [*]

  Holky a jak jste zjistily, že máte nadbytek toho prolaktinu? To Vám teklo mlíko? Nebo jak?

  superkarma: 0 03.08.2004, 16:00:23
 2. avatar
  [27] Vivian [*]

  Jen taková perlička k tomu prolaktinu - taky už jsem si vyzkoušela, jaký to je být kojící matkou (aniž bych kdy byla těhotná), a to když jsem kdysi jeden čas užívala jedno antidepresívum (amisulprid), které má za následek zvýšení hladiny prolaktinu v krvi - normálně se mi začalo tvořit mateřské mléko a já musela odstříkávat a nosit vložky do podprsenky, protože jsem neměla koho kojit Ty léky jsem zase rychle vysadila

  superkarma: 0 02.08.2004, 17:47:05
 3. avatar
  [21] Gedžitka [*]

  medved: přesně tak, taky sem čekala něco takovýho Tohle je mi na nic, a ani žádnou literaturu sem nesehnala

  superkarma: 0 02.08.2004, 15:54:43
 4. avatar
  [20] risina [*]

  medved: Třeba se to pan doktor v Dublinu naučí

  superkarma: 0 02.08.2004, 15:15:41
 5. avatar
  [19] medved [*]

  zase clanek o nicem....pane doktore...sucha medicinska fakta jsou zenskym na nic !!! to si muzou koupit za par kacek skripta mediku a dozvi se toho za desetinu penez 10x tolik ...prece musi zaznit neco jako...kdyz chybi tenhle hormon, projevuje se to tak a tak, zpusobuje to to a to, leci se to takhle...otehotneni to brani/nebrani...proste neco praktictejsiho, tohle je totalne na nic

  superkarma: 0 02.08.2004, 15:01:11
 6. avatar
  [15] Žábina [*]

  já špiním každej měsíc a už mi to leze krkem...je to prý hladinou hormonů, zkoušela jsem brát i 3´fázovou antiko, o trochu lepší to je, ale o moc ne ...

  superkarma: 0 02.08.2004, 13:57:05
 7. avatar
  [12] risina [*]

  Já měla "špinení" kolem 14.-18. dne loni asi čtyři měsíce (HA neberu, mám tělísko, menstruuju cca po 30-32 dnech, je mi 43). Gynekolog řekl, že to mohou být příznaky blížícího se přechodu, na měsíc mi napsal trisyston - prý na vyrovnání hormonální hladiny, a od té doby mám pokoj.

  superkarma: 0 02.08.2004, 13:28:07
 8. avatar
  [1] zn0uz4 [*]

  ja jen porad nechapu, kdo si takovou knizku koupi, kdyz je na netu,a uz tak vi, ze tam jsou jen samy obecny kraviny.

  superkarma: 0 02.08.2004, 00:05:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme