.

Význam životního stylu pro těhotnou a budoucí matku bývá jak přeceňován, tak podceňován. O životním stylu v souvislosti s těhotens

Rodina

Význam životního stylu pro těhotnou a budoucí matku bývá jak přeceňován, tak podceňován. O životním stylu v souvislosti s těhotens

Význam životního stylu pro těhotnou a budoucí matku bývá jak přeceňován, tak podceňován. O životním stylu v souvislosti s těhotenstvím se totiž buď mlčí, nebo často nepřiměřeně moralizuje. Jak tomu v životě bývá, pravda leží někde uprostřed.

Dříve se často stávalo, že k otěhotnění docházelo „jaksi omylem“. Ještě v nedávné době nebylo samozřejmé, že by si například šestnáctiletá dívenka zaběhla do gynekologické ordinace pro hormonální antikoncepci – ostatně, pravděpodobně by ji ani nedostala – a tak bylo celkem normální, že „děti měly děti“. Věk rodičů byl nezřídka velmi nízký a osmnáctileté maminky a otcové nebyli ničím výjimečným.

Dnes je naštěstí již jiná doba a věková hranice novopečených rodičů se posunula směrem nahoru. Většina lidí si dnes v naší zemi početí svého potomka plánuje a jen málokdo se vrhá do rodinného života stylem – nějak bylo, nějak bude.

Partneři se na příchod svého dítěte pečlivě připravují a k početí svého dítěte přistupují odpovědněji.

Pokud se partneři rozhodnou, že budou mít děťátko, měli by s přípravami začít přibližně tři měsíce před plánovaným početím.

Žena by měla přestat brát antikoncepční pilulky minimálně 3 měsíce před otěhotněním. Za tuto dobu se tělo hormonálně vrátí do svého normálního stavu. Během této doby je vhodné používat jiné formy antikoncepce.

Pokud trpí žena, budoucí matka, nějakou dlouhodobou chorobou, měla by se včas poradit se svým lékařem. Léky, které užívá, by mohly nepříznivě ovlivnit početí, případně i vývoj dítěte.

Jestliže je v rodině některého z rodičů nějaká dědičná choroba, je vhodné navštívit genetickou poradnu. Genetik vyhodnotí stupeň rizika postižení dítěte.

Ženy, které pracují na místě, spojeném s riziky pro zdraví těhotné (např. s chemikáliemi, anestetiky nebo rentgenovým zářením), by se měly pokusit najít bezpečnější práci ještě před tím, než otěhotní. Rovněž práce, kde je nutností tahat těžká břemena, není pro nastávající maminku vhodná.

Dále by se žena, která chce otěhotnět, měla zaměřit na vyváženou stravu, jíst dostatek vitaminů a živin. Měla by se alespoň pokusit přiblížit se běžně doporučované tělesné hmotnosti.

A proč jsou vlastně všechny tyto přípravy tak důležité?

Vývoj dítěte bývá nejvíce negativně ovlivňován během prvních týdnů po početí. Zejména v době, kdy žena ještě mnohdy netuší, že je těhotná. Proto by se měla budoucí maminka udržovat v kondici, zdravě jíst a vyvarovat se alkoholu a kouření.

Plánování těhotenství je ideální dobou k posouzení životního stylu, k odstranění či omezení nezdravých návyků. Zároveň je optimální dobou k případnému zásahu, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství je obtížné, a často bývá i pozdě.

Tělesná hmotnost budoucí matky je velmi důležitá, ale nelze ji odvozovat od váhy a postavy topmodelky. Právě jejich váha nebývá pro mateřství ideální. Ideální váha je taková, která neohrožuje zdraví ženy. Jak tedy poznat svou ideální váhu? Často je žena mylně přesvědčena, že její tělesná hmotnost není v pořádku, a snaží se zhubnout, a přitom její váha je ze zdravotního hlediska naprosto normální a další zásahy by spadly do oblasti podváhy. Zjistit správnou tělesnou hmotnost je velmi jednoduché.

Stačí vypočítat BMI (body mass index):
BMI = váha v kg / druhá mocnina výšky v metrech
Př.: váha = 54 kg, výška =164 cm
BMI
54 / (1,64)2
20,077

Ideální váhu máme, pokud se hodnota indexu pohybuje v rozmezí 20-25. Hodnota BMI pod 20 svědčí o podváze a hodnoty BMI nad 25 znamenají nadváhu. Hodnoty pod 16 a nad 30 jsou již zdraví velmi nebezpečné a je vhodné konzultovat tuto situaci s lékařem.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
27.07.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [45] andelskalufi [*]

  dr.Pařízek: Vysadila jsem HA a po týdnu ukončení mé menstruace jsem opět začala krvácet, ale jen jeden den..bolelo mě břicho, ale pak to přestalo a já už nekrvácela..Chtěla jsem se optat co to mohlo být zda to byla odezva ještě na HA? Děkuji.

  superkarma: 0 29.07.2004, 08:23:26
 2. avatar
  [41] risina [*]

  Vivian: A víš, co je nejhorší? Po té pauze, kdy v těhotenství a při kojení nepiješ, tě pak skolí jedna dvě skleničky.. Dodnes je mi špatně, když si vzpomenu, jak jsem vzápětí poté, co jsem přestala kojit dceru, ochutnávala n apřivítanou s novými sousedy bowli

  superkarma: 0 27.07.2004, 23:06:02
 3. avatar
  [40] Vivian [*]

  Ach jo, 39. beru zpět, pokud to půjde, to je blbost, co ze mě vyskočila

  Nedělej ze mě ale paní Ctnost, to ze sebe nedělám ani já. A nejsem .

  superkarma: 0 27.07.2004, 20:52:47
 4. avatar
  [39] Vivian [*]

  Sandy: a těhotenství a porod předpokládám taky v pohodě

  superkarma: 0 27.07.2004, 20:46:55
 5. avatar
  [36] Vivian [*]

  dr. Pařízek: a z jakého důvodu se ono vysazení HA doporučuje? Ví se, za jak dlouho se z těla ženy syntetické hormony dostanou a mají-li (ev. jaký) vliv na plod?
  Děkuji

  superkarma: 0 27.07.2004, 18:27:36
 6. avatar
  [34] Vivian [*]

  Lesana: ale jo, já to beru

  superkarma: 0 27.07.2004, 18:08:42
 7. avatar
  [33] Lesana [*]

  Vivian: no, ono možná nejde o to "zřeknout se neřestí", ale jestli je to nutné :o) Ten alkohol - můj gynekolog mi v mírné míře dovolil. Nepiju jo :o) Zato jsem pila kolu - úžasně zabírala na nevolnost. Při prvním těhotenství jsem jedla vyloženě nezdravě - neustále jsem do sebe futrovala sladká a tučná jídla. A to za normálních okolností jsem milovník zeleniny. Jenže co nadělám, když jsem po ní blila jak Amina, zatímco po takovém vepřu-knedlu-zelu s pěti (ufff) jsem dokázala další skoro tři hodiny nejíst :o) Dítě je kupodivu stejně zdravé jako to mladší, kdy jsem naopak zeleninu, jogurty a ovoce hamkala :o)

  superkarma: 0 27.07.2004, 18:05:57
 8. avatar
  [32] Vivian [*]

  Suzanne: taky si nemyslím, že bylo nutné hned pochybnit můj zdravý rozum. Nechápu, proč si myslíš, že život bez "neřestí" je něco strašného... pro mě za mě, ať si maminy hulí a chlastají a polykají co chtějí, je to jejich věc. Já nikomu do ničeho nekecám. Každý ať si to zařídí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (a rozumu samozřejmě)...

  superkarma: 0 27.07.2004, 17:41:41
 9. avatar
  [31] Vivian [*]

  Suzanne: já nedělám nic jiného, než že se chovám podle svého zdravého rozumu... neřestí se nezříkám, ale pro dobro věci se bez nich bez obtíží obejdu.

  superkarma: 0 27.07.2004, 17:34:59
 10. avatar
  [30] Suzanne [*]

  medved: Souhlasím s tebou Nejhorší smrt je z vyplašení a člověk nesmí bezhlavě plnit doporučení cizích. Manžel mé známé jí v těhotenství "zakazoval" coca-colu Je to jako se vším, všeho moc škodí, ale měla by se udržovat zlatá střední cesta. Hlavně se čekatelka či těhotná musí cítit dobře po psychické stránce. A i když se necítí, i tak může mít šťastné a zdravé dítě. A šťastná zdravá matka může mít - promiňte mi to- nešťastného blbečka. Vivian se holt upíná na to, že ona žádné neřesti nepotřebuje, budiž jí přáno, často to tu zdůrazňuje, tak to asi bude její velká ctnost . My ostatní se chovejme podle svého zdravého rozumu.

  superkarma: 0 27.07.2004, 17:26:13
 11. avatar
  [29] Vivian [*]

  medved: no já nevím... je to prostě můj osobní pohled, protože bez alkoholu se obejdu a nemocná jsem nebyla asi tři roky... a nejsem z těch, které při jakékoliv obtíži automaticky sáhnou po prášku, stresem netrpím, neb jsem splachovací a fyzická námaha podle mě při pokusech o otěhotnění nijak neškodí, a ani při normálním těhotenství ne.
  Pokud si člověk tak nějak zvykne žít normálně zdravě, tak mu některé věci přijdou tak běžné, že je nemusí hlídat ani se pozorovat.
  Pokud člověk třeba kouří nebo se neobejde bez sklenice alkoholu denně, pak to od něho samozřejmě jistou oběť vyžaduje... a nebo taky ne. To je přece na zvážení každé ženy, jestli si tu skleničku nebo cigárko holt neodřekne... její věc.

  superkarma: 0 27.07.2004, 17:05:04
 12. avatar
  [28] medved [*]

  Vivian: ale ty porad mluvis jen o alkoholu, ale tech veci je prece daleko vic...tehotnym se nedoporucuji prakticky zadne leky...i pitomy acyplirin nebo paralen je problem....takze musis dumat pri kazde sebemensi chorobe...nemela by ses vystavovat stresu...to snad ani nejde, nemela by ses prepinat...takze zadna velka fyzicka namaha treba na ture....proste se furt jen hlidat a pozorovat me to proste prijde jako zivot na nic...

  superkarma: 0 27.07.2004, 16:59:53
 13. avatar
  [27] Vivian [*]

  medved: já si taky občas dám víno nebo pivo... a nejsem notorik. Ale narozdíl od tebe a Lízy mě nijak nevyvádí z míry představa, že bych měla dva či tři roky žít bez alkoholu...
  Mě život bez alkoholu nijak mnišský nepřipadá. Vždyť to pití přece není jediná životní radost

  superkarma: 0 27.07.2004, 16:30:51
 14. avatar
  [25] medved [*]

  Vivian: chlast ja ti teda nevim, ale kdyz si dam denne sklenicku vina, tak jsem podle tebe asi notorik
  ja myslim, ze zenska udela pro dite ledacos, ale podle me je to, zda je to opravdu nutne, vic nez diskutabilni, takze nevim, proc po zene zadat, aby zila leta jako mnich ...rok nez otehotni, devet mesicu tehotenstvi, pak rekneme rok koji a tri roky jsou v tahu ani nemrknes....vynasobeno dvema detma sest let mnisskeho zivota
  vubec ted nemluvim o koureni v tehotenstvi nebo pri kojeni nebo nejakem bujarem opijeni kazdy druhy den v dobe pokusu ...ale proste o takovem nejakem normalnim zdravem pristupu k vecem, ktere asi nejsou tak super zdrave, jako dat si obcas nejake to pivko nebo sklenicku vina....kdyz to muzou tehotne, tak proc by to nemohly cekatelky, ne ?

  superkarma: 0 27.07.2004, 16:14:56
 15. avatar
  [24] Vivian [*]

  Puma1: když je někdo závislý, asi není ani pro plod dobré, aby vysadil úplně... nevím, někdy to odborníci říkají.

  superkarma: 0 27.07.2004, 16:02:30
 16. avatar
  [22] Lucimo [*]

  Landriel:

  superkarma: 0 27.07.2004, 15:46:17
 17. avatar
  [20] Landriel [*]

  medved: Puma1: no holky, ale když fakt otěhotníte, porodíte a pak budete kojit, tak byste měly být abstinent, nekuřák, a snažit se zdravě žít po celou tu dobu a samozřejmě ani nebrat žádné léky, navíc budete rády, když se vám podaří v deset padnout do postele a přátelé a známí vás budou zajímat jenom tehdy, pokud vám nabídnou hlídání nebo donesou darem balík plínek.

  superkarma: 0 27.07.2004, 15:18:34
 18. avatar
  [19] Žábina [*]

  to mi připomíná, když jsem se snažila otěhotnět,1,5 roku to nešlo, dostala jsem zánět zubu, doktorka mi říká - musíte brát silná antibiotika - nejste těhotná - a já po tom roce a půl neúspěšných pokusů...říkám ne, to určitě nejsem...buch a byla jsem...dodneška si říkám, jestli jsem neporodila předčasně kvůli těmhle silným antibiotikům...i když na druhé straně se říká že v prvních 3 měsících to příroda neřeší - když je nějaký problém embryo vypudí....

  superkarma: 0 27.07.2004, 14:47:38
 19. avatar
  [18] Vivian [*]

  No já osobně vzhledem k tomu, že na alkoholu ani jiných drogách nejsem nijak závislá, si dovedu docela dobře představit život i bez chlastu... a pokud tím můžu alespoň minimálně ovlivnit zdraví svého budoucího potomka, pak to pro mě není žádná oběť.
  Koneckonců pro mě to nebude žádná změna Nebudu spoléhat na jakési imaginární "mechanismy na ochranu plodu v době, kdy matka o těhotenství neví". a koho bych pak měla shodit vinu za poškození plodu? Sama na sebe, jedině.
  Pokud se nastávající mamina nedokáže v zájmu zdraví (života) svého dítěte vzdát ani chlastu nebo jiné drogy, je to dost smutné...

  superkarma: 0 27.07.2004, 14:46:49
 20. avatar
  [13] medved [*]

  prijde mi ujety byt abstinent, nekurak, super zdrave zijici po celou dobu snazeni...samozrejme ani nebrat zadne leky (co kdyz nekdo treba trpi na migreny?)...a to po celou dobu snazeni, coz muze byt i par let ...to mi prijde jako hodne silny pozadavek ...telo ma prece mechanismy na ochraneni plodu v dobe, kdy matka o tehotenstvi nevi...

  superkarma: 0 27.07.2004, 11:31:30
 21. avatar
  [12] evusche [*]

  tak tedy nevím, to si mám myslet, že nejsem v pořádku, když jsem už sedm měsíců po vysazení HA a pořád nejsem v tom?
  Vivia: moje kamarádka otěhotněla do měsíce po vysazení a má zdravýho kluka :-)

  superkarma: 0 27.07.2004, 11:23:49
 22. avatar
  [9] Blues [*]

  No nevím, ale jsme přece jen živočichové a logicky nemůžeme mít vývoj plodu "nastavený" tak, že ho nejvíce poškozují vlivy v době, kdy budoucí matka ještě o svém stavu neví? Spíš si myslím, že v prvních týdnech, ještě než se zárodek plně uhnízdí, je naopak vůči tomu, co matka konzumuje či dělá, poměrně imunní. Leda v případě, kdy těch negativ je opravdu příliš, se prostě vůbec neuhnízdí, protože tělo matky usoudí, že není s to jej přijmout.

  Jo, jiná věc je, že náš genofond za posledních pár generací silně zdegeneroval, jelikož nefunguje přirozený výběr, kdy se matkami stávaly prostě jen ty ženy, které na to byly dostatečně silné a odolné (viz to "dobývání pařezů", aj.) Ale to se taky netýká těch prvních týdnů..

  superkarma: 0 27.07.2004, 10:13:27
 23. avatar
  [6] Laila [*]

  Moje kamarádka se toho přesně držela, dokonce její partner nepil před jejím plánovaným otěhotněním alkohol a jak to dopdalo ? V pátém měsíci nusen potrat, protože plod neměl lebeční část vyvinutou. Kamarádka tvrdila, že radši bude žít "normálně" a počne tak nějak neplánovaně než tohle ještě zažít.

  superkarma: 0 27.07.2004, 07:43:30
 24. avatar
  [4] Vivian [*]

  Anonym: moje maminka taky nebrala listovku, o babičce už vůbec nemám iluze A jsme zdrávy, já i sestra. Ale dřív se těch zdravých dětí tolik nerodilo a lékaři postupem času přišli na to, čím to asi je. A v souladu s těmito poznatky dnes maminky poslušně papají pilule a chodí na všechna možná vyšetření...

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:37:45
 25. avatar
  [2] Jarunka [*]

  Vivian: jsou takove deti

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:23:26
 26. avatar
  [1] Vivian [*]

  Co se týče té zmiňované pauzy od HA - 3 měsíce před plánovaným otěhotněním vysadit HA - dnes už dost často čtu, že organismus se od syntetických hormonů očistí během několika dnů a odborníci většinou píší, že dříve doporučovaná pauza už není nutná (nejspíš vzhledem ke kvalitě současných kontraceptiv) a že dítě není nijak ohroženo, je-li počato ihned po vysazení HA a nebo dokonce v průběhu užívání (i takové děti jsou ).

  Tak tedy nevím... jak rychle se organismus zbaví syntetických hormonů? A mohou ohrozit plod?

  superkarma: 0 27.07.2004, 00:13:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme