.

Plánované rodičovství je snaha partnerského páru, aby otěhotnění a porod nastaly v nejvhodnější době. Plánované rodičovství může m

Rodina

Plánované rodičovství je snaha partnerského páru, aby otěhotnění a porod nastaly v nejvhodnější době. Plánované rodičovství může m

Plánované rodičovství je snaha partnerského páru, aby otěhotnění a porod nastaly v nejvhodnější době. Plánované rodičovství může mít pozitivní, nebo negativní charakter. Pozitivní plánované rodičovství - cílená snaha o otěhotnění. Negativní plánované rodičovství - snaha a opatření vedoucí k zábraně nežádoucího otěhotnění (antikoncepce).

Plánované rodičovství je ve všech civilizovaných zemích světa považováno za základní lidské právo.

Populační exploze v nejlidnatějších rozvojových oblastech světa, tedy v Asii, Africe a Latinské Americe je v současnosti největší problém lidstva. Naše planeta má zásoby vody a potravin pouze pro omezený počet svých obyvatel.

Jediným řešením, jak regulovat obrovský nárůst populace v posledních desetiletích, je postupné zavádění metod plánovaného rodičovství do zemí s největším přirozeným přírůstkem obyvatelstva.

V rozvinutých zemích významně stoupla informovanost žen o metodách antikoncepce, o její dostupnosti, účinnosti a neškodnosti. A plánované rodičovství se zde již stalo součástí životního stylu. V těchto zemích se již naplňuje hlavní zásada - žena sama plánuje počet svých dětí a dobu jejich narození.

Bylo by ideální, kdyby se na celém světě rodily děti pouze rodičům, které si jejich narození skutečně přejí.

Co jsou plodné a neplodné dny?

Žena může otěhotnět pouze v určitých, cyklicky se opakujících, obdobích své pohlavní dospělosti (odborně hovoříme o reprodukčním období ženy). Doba mezi dvěma menstruacemi se u ženy dělí na tzv. plodné a neplodné dny.

Plodné dny jsou poměrně krátké období mezi dvěma menstruacemi, kdy může žena otěhotnět. Obvykle mezi 13. až 14. dnem od prvního dne předcházející menstruace se zrající vajíčko uvolňuje z vaječníku. Tato fáze se nazývá ovulace. Vajíčko je zachyceno trychtýřovitým rozšířením vejcovodu a putuje směrem k děloze. Životnost vajíčka (zárodečná buňka matky) je poměrně krátká. K jeho oplození musí dojít nejpozději do 17 hodin po ovulaci. Spermie (zárodečná buňka otce) má schopnost proniknout do vajíčka zhruba 48 hodin po souloži. Vajíčko bývá oplodněno pouze jednou ze spermií.

Spermie pronikají z pochvy velmi rychle, v děloze jsou již za několik desítek vteřin a do jedné hodiny po souloži bývají již na konci vejcovodu.

Plodné dny představují období, kdy je největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka.

Avšak popsaná skutečnost nebývá tak jednoduchá a jednoznačná. Může nastat situace, že se vajíčko z vaječníku neuvolní. Toto období pak označujeme odborně jako anovulační cyklus, chybí ovulace. A během anovulačního cyklu oplození není možné.

Anovulační cykly bývají častější:
- po začátku menstruace u dívek v pubertě
- po porodech, potratech, na sklonku plodného období
- při vysilujících onemocněních
- při některých hormonálních poruchách
- ve stresových situacích.

Některé ženy mají anovulační cykly častěji, některé dokonce trvale, a jsou proto neplodné. Zjistit, zda proběhla ovulace a že je menstruační cyklus ženy ovulační, lze poměrně jednoduchou metodou – měřením tzv. bazálních teplot.

Z knihy O matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
21.07.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [31] emma [*]

  kytka:

  superkarma: 0 21.07.2004, 15:52:05
 2. avatar
  [30] Vivian [*]

  hava: odborníci zase nedoporučují tyhle pauzy...

  superkarma: 0 21.07.2004, 15:50:41
 3. avatar
  [25] Dewey_Dell [*]

  Alienka: Přesně, taky mám rozhašenej cyklus po několika letech braní HA. A to, že bych ji nebrala, kdybych to věděla, jsem si už řekla snad stokrát.

  superkarma: 0 21.07.2004, 15:15:17
 4. avatar
  [24] Vivian [*]

  Alienka: no a já někde nedávno četla, že lékaři za průkaz těhotenství považují hCG až od 50 jednotek...

  superkarma: 0 21.07.2004, 15:14:19
 5. avatar
  [21] Vivian [*]

  Fiona: no vidíš... takže se klidně můžeš dvakrát tejdně otestovat, aniž by to nějak výrazně natrhlo tvoje kapesný

  superkarma: 0 21.07.2004, 14:49:18
 6. avatar
  [19] Vivian [*]

  emma: na webu jsem našla toto:
  Z testů, které je možné na našem trhu zaregistrovat jmenujme např. Baby test za cca 45 Kč, který lze provést již 2 dny po vynechání menstruace, Gravitest za asi 54 Kč, který klidně zkuste již 7. den po oplozujícím pohlavním styku (znáte-li samozřejmě přesný den), Clearblue za asi 190 Kč, který je možné užít 1. den po vynechání menses a dokonce lze dle návodu proužek jen přidržet v proudu ranní moče a netřeba tedy zachytit moč do nádobky nebo můžete zkusit test od českého výrobce z Pardubic s názvem Axiom hCG za asi 35 Kč, který lze taktéž jako předchozí zkusit již den po vynechání menses, ale je nutné použít ranní moč zachycenou v nádobce.

  superkarma: 0 21.07.2004, 14:19:15
 7. avatar
  [18] emma [*]

  holky, zajímalo by mě, kolik tak stojej těhotenský testy?

  superkarma: 0 21.07.2004, 14:08:12
 8. avatar
  [16] Gabi [*]

  Andrea: dřív se dokonce nikdo se snažilkou nebavil, pokud nebylo snažení min. dvouleté . Ono to stačí vzít statisticky: když jsou "optimální podmínky" (načasování, zdravotní stav, ..) pro početí, je pravděpodobnost otěhotnění meší než 20 procent, tj. půl roku je absolutní minimum, protože do "optimálních podmínek" se strefit není jednoduché. K tomu ještě min. 30% těhotenství samovolně zaniká v prvních týdnech (nebýt UTZ a testů tak se o něm ani neví).

  superkarma: 0 21.07.2004, 13:36:23
 9. avatar
  [14] Kacule [*]

  Když jsem přestala brát HA - měla jsem skoro 2 roky anovulační cyklus - tzn. že jsem menstruaci měla tak 3x do roka . Naštěstí se mi vše už upravilo a je pravidelná jako hodinky, ale stejně jsem zvědavá, jestli miminko příjde bez problémů

  superkarma: 0 21.07.2004, 13:12:45
 10. avatar
  [11] houserop [*]

  Nevidely jste vcera dokument o rodine co mela 11 deti? Tomu rikam planovani, deti od 18 do novorozenete, priblizne po roce a pul
  Ale byl to nadherny dokument, muzikantska rodina, kazde dite hralo na jiny hudebni nastroj a vsichni o sobe moc pekne mluvili.
  A do pani bych rozhodne nerekla, ze odnosila 11 deti

  superkarma: 0 21.07.2004, 12:21:45
 11. avatar
  [9] Dewey_Dell [*]

  Andrea: Já už neberu HA víc než rok a taky si mi pořád ty hormonální hladiny nemůžou srovnat, nic si z toho nedělej. Teď mi na to napsal doktor gestageny, který by tomu snad mohly nějak prospět. Zkus to probrat se svým dr.
  Jinak BT si neměřím, protože těch faktorů, který ji můžou ovlivnit, je tolik, že by se jeden musel zbláznit. Prostě to nechávám osudu :-)
  Ale existuje něco jako ovulační test, prý je k dostání normálně v lékárně stejně jako těhotenský test, tak ten by mohl fungovat i na tebe, když děláš na směny.
  Tak hodně štěstí!

  superkarma: 0 21.07.2004, 11:47:14
 12. avatar
  [6] evusche [*]

  no tak že bych si začala měřit BT? Na to jsem asi líná....ale zamjímalo by mě, jestli dochází u mě k ovulaci...ale jak píše Lucimo...není to stoprocentní

  superkarma: 0 21.07.2004, 09:57:52
 13. avatar
  [5] Gabi [*]

  Já si měřila BT několik let a ani odborníci z nich nic nevyčetli .

  superkarma: 0 21.07.2004, 09:38:01
 14. avatar
  [3] Lucimo [*]

  Měření bazalky že je jednoduché? Každý den ve stejnou hodinu, ve stejném tělesném otvoru...navíc každý stres, nemoc...v podstatě cokoli může naměřenou teplotu ovlivnit...

  superkarma: 0 21.07.2004, 09:22:28
 15. avatar
  [1] zabucha [*]

  jsem první?? hurá. zrovna moje téma. jsem snažilka. dost jsem o tom vyčetla a je fakt, že ta pravděpodobnost je za měsíc tak malinká...ach jo

  superkarma: 0 21.07.2004, 08:53:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme