.

Naše dopisovatelka z Holandska Iveta Vrbová rodila doma. A jejím hlavním problémem byly maminkou vsugerované pokyny. Bála se kříče

Rodina

Naše dopisovatelka z Holandska Iveta Vrbová rodila doma. A jejím hlavním problémem byly maminkou vsugerované pokyny. Bála se kříče

Moje maminka mi vždycky říkala, že u porodu křičí jenom hysterky. Nemínila samozřejmě lékařky a sestřičky, ale rodičky. V očích mé matky byla každá rodička vydávající zvuky nad distingovanou zvukovou hladinu prostě nemožná ženská, která se neuměla ovládat.

Již v časné pubertě jsem si tedy vryla do paměti: při porodu nekřičet.

Filmové scény zobrazující bolestmi šílící rodičky jsem považovala za přehnané a do poslední minuty před prasknutím vlastní plodové vody jsem byla přesvědčena, že porod nebolí.

Bolel. Tedy porod ne, ale stahy. Začaly záludně, nevinně a nenápadně. V klidu a bez vzrušení  jsem zavolala nastávajícímu otci svého dítěte, překontrolovala si domácí lékárničku určenou pro porod doma, vyvenčila a vykoupala psa, aby byl čistý až se miminko narodí, přečetla noviny a konečne uvítala ve dveřích svého vyděšeného partnera. Vrazil do nich se slovy: "Mám okno jak mrakodrap, všechno o porodu jsem zapomněl, ale v nejhorším budu rodit za tebe! Proč nekřičíš?"

"Není proč," odbyla jsem to lakonicky a rozložila se na gauči. Zatímco on odmýval nádobí a vařil fenyklový čaj, já nonšalantně čelila prvním známkám bolesti. Pak nastal zvrat a bolesti se stupňovaly. Přicházely pravidelně a rychle za sebou.

"Budu rodit!"začínala jsem hekat rozrušeně. Porodní bába se dostavila za čtvrt hodiny. Asistentka, v holandštině. Koukla na mě a vyvedla mě z omylu: "Kdepak, ani nápad, to si ještě počkáte, tak nejdřív navečer, když to dobře půjde."

Navečer? Bylo poledne a já už od desíti svoje stahy jen tak tak oddejchávala. NAVEČER?! Mám snad tuhle hrůzu snášet až do večera?! Naštěstí jsem v tu chvíli netušila, že ji budu  snášet až do příštího rána. Určite bych jinak zvažovala výpověď, odprosila Ježíška za všechny hříchy a pateticky otočila plynovým kohoutkem …

Kolem deváté večer jsem byla vyčerpaná, vyždímaná, zelená  a demoralizovaná.  Otevřela jsem se 1 centimetr! Ale stahy byly časté a velmi bolestivé.

Připomínaly motorku Harley: začaly libozvučným pobrukováním,  přes kolotání přešly v rušivý rachot, až se proměnily v nesnesitelné řvaní motoru. Zcela určitě jsem se chystala porodit nejmíň Yamahu.

Neměla jsem doma stání. Tento způsob porodu zdál se mi poněkud nešťastným. Odjeli jsme do nemocnice. Ale v nemocnici nemohli konstatovat nic jiného, než že všechno probíhá podle očekávání a na otevření si ještě musím počkat.

Propadla jsem panice. Stahy přicházely každé dvě minuty a byly zdrcující. Řvala jsem jako tur. Všechny naučené instrukce o dýchání jsem zapomněla, chtěla jsem jen jedno: aby to přestalo! Ihned!

Otec mého dítěte stál u mě, střídavě mě držel za ruku a střídavě mnou třásl. Mezi poryvy mých výkřiků se snažil předdýchávat, rodit za mě. Já jsem převážně křičela. Křik mi působil úlevu.

Řvala jsem jak poraněná velryba a dodnes věřím, že jen díky tomu jsem nakonec neporodila Yamahu, ale krásnou, tři a půl kilovou holčičku. Bez natržení!

Tak vidíte, proč neřvat? Koneckonců je křik jen upouštění přetlaku, jako u papiňáku. A víte, jaký přetlak nastává při porodu? Ne? Však na to přijdete. A nebojte se, porod je hračka. Na všechno rychle zapomenete. Budete mít oči jenom pro to svoje malý sladký štěstí.

A proto: KŘIČTE!

 

Zahraniční dopisovatelka z Holandska

   
14.05.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [222] Janík [*]

  tak to ještě posoudit nemohu zatím nemám, porodu se ale bojím

  superkarma: 0 18.05.2004, 13:57:42
 2. avatar
  [217] Křeček [*]


  Já na to teda dodnes nezapomněla (dceři je dva a čtvrt roku),
  dost mě děsí představa, že bych měla rodit ještě jednou. Každopádně budu chtít předem potvrzení, že mi dají epidurál
  (v Podolí se neustále vymlouvali, že nemají k dispozici anesteziologa, protože je zrovna u porodu císařem - to bych chtěla vidět, jestli by tvrdili totéž, kdyby museli dělat druhýho císaře).

  superkarma: 0 17.05.2004, 12:58:16
 3. avatar
  [216] Křeček [*]


  Já na to teda dodnes nezapomněla (dceři je dva a čtvrt roku),
  dost mě děsí představa, že bych měla rodit ještě jednou. Každopádně budu chtít předem potvrzení, že mi dají epidurál
  (v Podolí se neustále vymlouvali, že nemají k dispozici anesteziologa, protože je zrovna u porodu císařem - to bych chtěla vidět, jestli by tvrdili totéž, kdyby museli dělat druhýho císaře).

  superkarma: 0 17.05.2004, 12:37:41
 4. avatar
  [214] Libča [*]

  ja si myslim ze ty zvuky ktere maminky pritom vydavaji tak nektere krici ale to urcite neni jeceni citak nejak.. vsak to urcite musi bolet.. a nekde se to musi vykompenzovat ne?? myslim ta bolest.. ja jsem teda nerodila , mela jsem cisare takze ani nevim co jsou to porodni bolesti.
  Hysterie to je urcite neco jineho nez krik..... ale vsak je to jedno co se pri porodu dela, dulezite je ze vse dobre dopadne a miminko bude na svete.. zdrave a krasne.. a maminka taky a basta..... !

  superkarma: 0 16.05.2004, 09:41:30
 5. avatar
  [213] Lotka [*]

  Alraune: kdo tady mluví o plánování?

  superkarma: 0 16.05.2004, 07:14:58
 6. avatar
  [212] clarCa [*]

  no já jsem teda měla porod v děsný pohodě (už jsem to tu psala, v jednu jsem ještě hnala muže ohřívat oběd, ten jsem nestihla sníst protože ve 14:16 byl prcek na světě; a křik mi vadil. Jednou jsem zařvala a při tom jsem zjistila, že vlastně pořádně netlačím a hodně rychle jsem si to příště rozmyslela.

  superkarma: 0 16.05.2004, 03:01:20
 7. avatar
  [210] Vivian [*]

  Lesana: sem se uklikla, to mělo bejt pro všechny/pro nikoho

  superkarma: 0 15.05.2004, 21:56:33
 8. avatar
  [209] Lesana [*]

  Vivian: ???? Jo, to taky tvrdím :o) Nějak jsi mě asi špatně pochopila nebo já tebe - nechápu, proč mi to adresuješ???

  superkarma: 0 15.05.2004, 21:44:57
 9. avatar
  [208] Vivian [*]

  Lesana: předem samozřejmě netuším, jaký potřeby a pocity budu u porodu mít, ale vím, že když mě něco opravdu HODNĚ bolí, tak mi úpění a sténání skutečně pomáhá a ulevuje (jakkoliv se vžilo takové to "nekňuč/nebreč, to ti nepomůže"... nevím, proč je tak zažitá pověra, že "to nepomůže". Když to většinou pomůže. Člověk v takových chvílích jedná převážně instinktivně a dělá to, co mu velí přirozené pudy. A ty velí dobře, když není čas "logicky" uvažovat a dělat ty "správné" věci...

  superkarma: 0 15.05.2004, 21:39:45
 10. avatar
  [203] Lesana [*]

  Nikito, a jak tedy vědí, že kdyby nekřičely, tak by tu sílu měly? Že by nebyly vyfluslý stejně?

  superkarma: 0 15.05.2004, 18:32:04
 11. avatar
  [201] Lotka [*]

  Nikita, tak tomu se právě říká ta hysterie - a ta vysiluje

  superkarma: 0 15.05.2004, 16:30:22
 12. avatar
  [199] Lesana [*]

  Nikita: Tak proč řvaly, když jim to "ubíralo síly"?

  superkarma: 0 15.05.2004, 16:02:15
 13. avatar
  [198] Lesana [*]

  Lotka: A to pozor, to já regulérně křičela :o) Vždycky na začátku stahu při tlačení. Ten křik mi pomohl uvolnit pánevní dno, takže jsem dítko krásně "pustila" a mohla tlačit. Jo, on by nebyl problém nekřičet (vlastně proto jsme se i s PA bavily, jestli to nevadí jí nebo maminám po porodu), ale to jsem měla tendenci stáhnout svaly a dítko držet :o( Tak když křik pomůže dobré věci

  superkarma: 0 15.05.2004, 15:59:32
 14. avatar
  [196] Lesana [*]

  Nikita: když tě vyčerpává, tak nekřič, nikdo tě k tomu přeci nenutí MMCH můj brácha - historický šermíř a můj manžel - "víkendový kulturista" taky když jsou "do boje" tak křičí. Jasně, brácha to má v popisu práce :o) A co manžel dokáže vydávat za zvuky při zvedání činek... Kolikrát za ním letím, jestli náhodou na chodbě nerodí a holky nebudou mít třeba bratříčka

  superkarma: 0 15.05.2004, 15:53:49

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [194] Lotka [*]

  Nikito, spíš jsi naivní ty A nebo jsi ještě nekřičela? Křik působí, jako uvolnění. A MMCH, při porodu nejde o křik, jako spíš o zvuky, které vychází při vydechování

  superkarma: 0 15.05.2004, 15:27:24
 2. avatar
  [192] Lesana [*]

  Mně se článek líbí, přiznávám, že jsem se u něj docela smála :o) Už jako prvnotěhulka jsem měla od PA info, že křik pomáhá k žádoucímu uvolnění porodních cest jakož i ke koncetraci ve druhé době porodní a jako ochrana před natržením hráze, takže , ať si na sále křičí každá, jak chce :o) Daleko víc mě vyděsil rozhovor s jedním porodníkem (cca čtyři roky nazpátek), který se vyjádřil v tom smyslu, že by musela rodička hodně řvát, aby jí v průběhu porodu dovolil opustit porodní lůžko MMCH je zvláštní jedna věc - i v reakcích tady zaznělo, že křik údajně rodičku zbytečně vysiluje :o) NIKDY jsem TOHLE neslyšela od žádné, která u porodu křičela :o) Pokud křik vadí personálu, je to JEHO PROBLÉM, nééé můj. Měli si vybrat jiné povolání. Ostatně, mojí PA to nevadilo, že prý rodím, tak proč bych neměla křičet? Horší je, že vadí i některým maminám , ale to bude spíš problém větších porodnic, kde ani barevné závěsy mezi lůžky nezastíní, že celý porodní sál je vlastně jedno velké letiště na kterém se v jednom okamžitu schází hodně žen

  superkarma: 0 15.05.2004, 14:56:30
 3. avatar
  [191] Vivian [*]

  Jak může křik někoho vyčerpat?

  superkarma: 0 15.05.2004, 13:54:45
 4. avatar
  [190] Libča [*]

  Sandy ty tady tak krasne popisujes ten porod ze ja tu rvu smichy.. i kdyz se priznam ze to urcite bylo o hubu.
  Co se tyce toho kriceni vim ze u nas na sale se rikalo nekricet neb se tim maminka vycerpa.
  Ja si jen pamatuji na jednu ktera nechtela kricet a tak sla a rafla me malem do ruky a kdyz se probrala.. tak mi povida "A ty jsi mi tu ruku odtrhla..!" normalne mi to vycitala...
  no taky mela 4800 g tezkou holcicku.... porad kdyz ji vidim treba v obchode ci ve meste tak si delame s tou maminkou srandu a ja rikam ze mi dala pekne zabrat..:-)))
  jinak jsem videla vcelku dost porodu a nektere kricely a jine ne.. proste to je na osobe. jak to kdo snasi... ale jedna co tam hodne je cela a holky to byl uplne jiny jekot nez jsem znala to byla ruska.. a ta fakt jecela....

  superkarma: 0 15.05.2004, 13:30:22
 5. avatar
  [189] Lotka [*]

  Cacorka, u mě už žádnej porodní řev nehrozí

  superkarma: 0 15.05.2004, 12:44:24
 6. avatar
  [187] Lotka [*]

  Aspiková:

  superkarma: 0 15.05.2004, 11:55:46
 7. avatar
  [186] Lotka [*]

  Cacorko, já si zas myslím, že čím větší klid, tím bych víc řvala a čím větší hysterky kolem mě, tím bych byla víc potichu

  superkarma: 0 15.05.2004, 11:55:11
 8. avatar
  [185] Aspiková [*]

  Lotka: Nééé .... Já nevím, já jsem prostě taková. Bylo mi hrozně a fakt jsem chtěla umřít, ale nechtěla jsem s tím nikoho obtěžovat. Já ani tu potřebu řvát neměla nebo spíš jsem si myslela že by mi to od bolesti nepomohlo. Taky jsem o tom přemýšlela dlouho před porodem. Když si to tak uvědomím, tak já se nebála samotnýho porodu, ale toho, že to psychicky nezvládnu a budu vyvádět. Takhle to vypadá, že jsem si kvůli tomu, abych udělala dobrý dojem, upravovala na sále nehty.
  Jak jsem psala, tak mne ani neobtěžoval řev z vedlejšího boxu a ani jsem to neodsuzovala. Je to v každém z nás, jak snáší bolest. Někdy si říkám jestli nemám masochistický sklony.

  superkarma: 0 15.05.2004, 10:50:29
 9. avatar
  [180] Lotka [*]

  Aspiková: Ty jsi při takovým porodu ještě měla čas myslet na to, aby ses neztrapnila a nezařvala?

  superkarma: 0 15.05.2004, 07:44:51
 10. avatar
  [179] Vivian [*]

  Suzanne: kam?

  superkarma: 0 15.05.2004, 00:02:38
 11. avatar
  [177] Suzanne [*]

  Vivian: Pak se přijď ukázat, kadete

  superkarma: 0 14.05.2004, 23:47:14
 12. avatar
  [176] Vivian [*]

  Sandy: já s tebou opět souhlasím

  Já jsem teda ještě nerodila, ale už teď určitě vím, že až budu rodit, budu mít všechno stoprocentně pod kontrolou, budu disciplinovaná a budu se dokonale ovládat. Nehodlám se ztrapnit nějakým hysterickým divadýlkem a nerada bych nějakým řevem rušila sestřičky a lékaře při práci. Budu tichá, klidná a spolupracující rodička .

  superkarma: 0 14.05.2004, 23:28:03
 13. avatar
  [174] astra [*]

  Sandy: v tom posledním odstavci jsi to pěkně shrnula,to hovoří za vše.Ale myslím,že je důležité,aby přicházelo na svět v klidném harmonickém prostředí a to asi naše porodnice nedokáží zajistit.Jinak mně všechno ostatní(příjemná hudba,příšeří na sále a miminko na bříško)vyšlo a bylo to moc fajn.

  superkarma: 0 14.05.2004, 22:52:31
 14. avatar
  [168] Ladia [*]

  Sandy: mě teda jako prvorodičku dost vyděsil a mýho taky. V pohodičce jsme prodejchávali stahy a mamina vedle začal ječet jako lvice a shazovala jim tam všechno okolo, v tu chvíli by se ve mě krve nedořezal a chtěla jsem vážně utíct a pak jsem pořád čekala na tu šílenou hrůzu To bylo nejhorší z celýho porodu slyšet řev té sousedky

  superkarma: 0 14.05.2004, 22:36:59
 15. avatar
  [164] astra [*]

  Už jsem tady psala,že lékaři to nemají rádi z toho důvodu,že to stresuje ostatní rodičky a ne že je to ruší od svači.Je vidět,že tady některé pisatelky neví o čem je řeč,jelikož ještě nerodily a s hysterkami se nesetkaly.

  superkarma: 0 14.05.2004, 22:16:24
 16. avatar
  [162] *Kotě* [*]

  cacorka: To bych si nikdy nedovolila, neposlouchat! Když pan doktor řekne dělej kliky, budu klikovat jak pominutá!

  superkarma: 0 14.05.2004, 21:37:07
 17. avatar
  [160] *Kotě* [*]

  Vida, ještě že já na tu porodnici chodím, co se člověk nedozví... tak teď už vím, že když žena rodí, ze všeho nejdůležitější je držet tlamu, neřvat a nikoho neobtěžovat! Myslím, že to zapravím nějakou lepící páskou přes ústa, abych si to pojistila.

  superkarma: 0 14.05.2004, 20:54:27
 18. avatar
  [158] astra [*]

  cacorka: ano trochu a hlavně v posledí fázi při vytlačení je to normoš a je to sponntanní,ale to co tam některé rodičky předvádějí je trochu silné kafe.Takže doporučuju chodit do kurzu a dýchat a dýchat.

  superkarma: 0 14.05.2004, 20:35:41
 19. avatar
  [154] Aspiková [*]

  Taky mi přijde divný když ženská u porodu řve. Je pravda, že je v porodnici sálů několik, ale vše je tam slyšet a to řvaní od vedle mi přišlo ani ne tak obtěžující jako hysterický. Neměla jsem lehký porod. Nakonec jsem rodila pomocí kleští a měla jsem přes sto stehů. ( Vnější i vnitřní ). Vypadala jsem jako když mi u zadku bouchnul granát. Možná že řvaní pomáhá, ale já bych se za to styděla. Ta bolest je velká, ale snesitelná a to miminko za to několikahodinový trápení stojí.

  superkarma: 0 14.05.2004, 19:23:26
 20. avatar
  [153] Vivian [*]

  Moc pěkně napsaný článek, úžasný Líbil se mi.
  Já jsem snad nikdy neřvala, možná to ani neumím. Že by mě porodní bolesti naučily...? Nevím... Ale rozhodně si vyberu porodnici, kde nerodí na sále několik mamin najednou. Cizí řev by mi asi vadil, ač pro něj můžu mít pochopení. Nemyslím si, že by křičící rodička musela být automaticky hysterka. Asi se jen nestydí za svoje pocity. A proč taky. Nežijeme ve středověku, že? (Ačkoliv v některých porodnicích by si jeden nebyl jistý...)

  Tak, a teď si jdu přečíst reakce.

  superkarma: 0 14.05.2004, 19:09:07
 21. avatar
  [152] Aspiková [*]

  Taky mi přijde divný když ženská u porodu řve. Je pravda, že je v porodnici sálů několik, ale vše je tam slyšet a to řvaní od vedle mi přišlo ani ne tak obtěžující jako hysterický. Neměla jsem lehký porod. Nakonec jsem rodila pomocí kleští a měla jsem přes sto stehů. ( Vnější i vnitřní ). Vypadala jsem jako když mi u zadku bouchnul granát. Možná že řvaní pomáhá, ale já bych se za to styděla. Ta bolest je velká, ale snesitelná a to miminko za to několikahodinový trápení stojí.

  superkarma: 0 14.05.2004, 18:58:14
 22. avatar
  [149] Suzanne [*]

  Ladia: takže L2. A je to vyřešené.

  superkarma: 0 14.05.2004, 16:20:48
 23. avatar
  [148] Ladia [*]

  Mícha je uložená v páteřním kanálu, má délku asi 40 až 45 cm, její tlouštka se rovná asi průměru malíku. Horní část postupně přechází do prodloužené míchy, dolní část se postupně zužuje a končí v úrovni 2. bederního obratle. Lubálka a epidurál se provádí mezi 3. a 4. bederním obratlem.

  superkarma: 0 14.05.2004, 16:18:09
 24. avatar
  [147] astra [*]

  Sandy: já to nemyslela na tebe osobne,ani si to nedokážu představit tak dlouho...Osobně mi stačilo těch 12h. Ale někoho tam přivezou na chvíli a dotyčná tam vyvádí,že chce císařský řez a dělejte se mnou něco.To jsou podle mne dost nepřipravené rodičky,které zbytečně stresujou ty ostatní připravené a ty kterým to nejde tak rychle a lehce.

  superkarma: 0 14.05.2004, 16:02:23
 25. avatar
  [146] Suzanne [*]

  Landriel: Mícha opravdu končí v oblasti lumbálních obratlů, mám pocit, že v L3. Dále už mícha nepokračuje, páteří prochází "jen" pletenec nervů. Epidurál se tedy píchá pod míchu, v tom má Radost pravdu. Kdyby se píchl příliš vysoko, nastal by samozřejmě průšvih, což se zřejmě mohlo stát u těch několika případů, kdy došlo k paraplegii. Toto je čerstvá informace od lékaře

  superkarma: 0 14.05.2004, 15:54:47
 26. avatar
  [145] alko [*]

  Lucinka23: Já mám svislou jizvu asi 12 cm. Jedné zdravotnici dělali protekčně vodorovnou jizvu, prý skoro není vidět. Ale to bylo před 18 lety.

  superkarma: 0 14.05.2004, 15:19:29
 27. avatar
  [142] Nanet [*]

  Asi tak,
  po porodu jsem říkala, už ani omylem , po 2 měsících, že možná, dneska je 10 měsíců a říkám si, proč ne, vždyť to taková hrůza není.

  superkarma: 0 14.05.2004, 14:22:30
 28. avatar
  [141] Landriel [*]

  Jinak přímo tady na porodnici jsem našla o riziku epidurální anestezie:

  Krvácení je obávanou komplikací všech invazivních výkonů. Krvácení do páteřního kanálu po neuroaxiální (epidurální nebo subarachnoidální) anestezii je jednou z nejzávažnějších komplikací, které mohou anesteziologa v jeho profesionální kariéře potkat. Krvácení do epidurálního prostoru z poraněných epidurálních žil probíhá zpočátku nepozorovaně, ale jeho důsledky bývají fatální. Narůstající hematom v uzavřeném prostoru páteřního kanálu může způsobit míšní kompresi a ischémii. Nedojde-li k evakuaci hematomu do 6–8 hodin, hrozí vznik paraplegie (18).

  paraplegie = ochrnutí dolních končetin  superkarma: 0 14.05.2004, 14:21:52
 29. avatar
  [137] Nanet [*]

  Když jsem rodila ke konci první doby porodní, už jsem nezvládala prodýchávat a taky jsem si zařvala, prohlídka od doktora na kolik jsem otevřená byla trochu drsná, narozdíl od PA, ta byla skvělá a jak nám řekli v kursu vše co uleví od bolesti se počítá.
  Možná je lepší si zařvat než si hrát na hrdinku co porodí bez mrknutí, takový divadýlko možná vyčerpá víc sil než křik. Myslete na ,to taky nemá jednoduché. A ta bolest se fakt rychle zapomene. Ničeho se nebojte a těšte se na mimíky,a až to mrně uvidíte, ta chvíle vážně stojí za to

  superkarma: 0 14.05.2004, 14:03:00
 30. avatar
  [136] lightblue [*]

  Mo je známá rodila poprvé v porodnici a byla chuděrka zubožená, že nemohla ani vstát a při druhém nebyl nikdo doma, protože to přišlo předčasně a ona odrodila doma a odpoledne už chodila ten samý den po bytě. Je to asi opravdu u každého jinak.

  superkarma: 0 14.05.2004, 14:01:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme