Proběhly senátní volby. Z celkem jedenaosmdesáti křesel bylo do horní komory Parlamentu zvoleno patnáct žen. To je o jednu více, než tomu bylo doposud, a zároveň nejvíce v naší historii. Je to dost, nebo málo?

woman

Volby do Senátu skončily, nastal čas bilancování. Náš magazín přirozeně nejvíce zajímá, kolik se probojovalo do horní komory žen. Přesto se podíváme i na jiná čísla.

Alarmující!

Volební neúčast je v naší zemi již, zdá se, tradicí. Jako skutečně alarmující považuji číslo, které je při volbách do Senátu pouhých 24,64 procent! Tak nízká volební účast mi připadá skutečně směšná a osobně bych považoval volby za neplatné. Lidé ale stále nepochopili, že neexistuje žádný právní předpis, který by při nízké volební účasti nakazoval vypsat volby nové. Nepřijde vám to škoda? Voliči sice svojí neúčastí dávají jasně najevo nespokojenost, ale nic tím neřeší a často diskutovaná otázka zbytečnosti instituce Senátu mi v tomto ohledu přijde lichá.

Strany a křesla

Křesel je celkem, jak již bylo řečeno, 81. Nadpoloviční většinu 41 křesel získala ČSSD, 25 křesel náleží ODS, 5 křesel KDU-ČSL, 2 křesla obsadila KSČM, další 2 křesla koalice TOP09 a STAN, 2 křesla náleží Severočechům a po jednom křesle získali shodně: SOS, TOP09, Nestraníci a ED NSK. Líbí se vám toto rozložení?

Ženy

V horní komoře zasedne celkem 15 žen. Vzhledem k tomu, kolik žen máme v Poslanecké sněmovně, se to zdá jako číslo titěrné, přesto lze vysledovat, že počet žen v Senátu (od jeho založení v roce 1996) stále mírně narůstá. Při minulých volbách se sem probojovalo žen pouze čtrnáct. Jak to ale bylo s kandidaturou? Do Senátu se „hlásilo“ celkem 32 žen, tedy zde je již jejich úspěšnost bez jedné poloviční!

Toliko mé krátké ohlédnutí. Závěr si učiňte samy, milé čtenářky.

Reklama