Bulvár

Zemský ráj to na pohled v kině

Tak se jmenuje nový film Ireny Pavláskové, který bude dnes uveden do kin. Viděla jsem ho a můžu vám ho doporučit, i když mladší ročníky asi moc neosloví.

Film začíná 21. srpna 1968, kdy se matka, její přítel a dvě dcery vracejí z dovolené v Itálii přímo do náruče okupačních armád, na ulicích je vítají tanky a národ se bouří proti totalitě.

h

Nejsem filmový kritik ani extra znalec všech uměleckých nuancí, ale i když se mi film docela líbil a času stráveného jeho sledováním rozhodně nelituji, popsat děj je takřka nemožné.

Příběh se totiž skládá z obrazů té doby, které na sebe dějově nenavazují. Okupace sovětskými vojsky, vítězství československých hokejistů nad SSSR, zatýkání disidentů, čistky, nelegální shromažďování, pitky, mejdany, vznik Charty 77, milostné eskapády hlavní hrdinky, matky dvou dospívajících dcer, Vilmy Cibulkové.

Film je dobře obsazený. Ondřej Vetchý (hraje postavu Václava Havla), sexy Vilma Cibulková, Miroslav Etzler, Tereza Voříšková, Jiří Dvořák… ale vše je jen v ilustračním provedení, takže ten, kdo dobu normalizace nezažil, těžko se vyzná a sotva mu film něco řekne.

Vzpomínání není nikdy dost

Pro mě měl film jeden specifický význam, a to význam připomenutí zvrácenosti té doby a varování všem, komu by se po dvaceti letech svobody zastesklo po starých časech, kdy stálo máslo 3 koruny československé. I přes současné problémy, kdy už občas znechuceni zapomínáme na totalitní praktiky, nesvobodu, zavřené hranice, strach, protekcionismus za politické zásluhy a kolektivní tresty za nespolupráci s režimem, je dobré si připomenout, z čeho jsme vyšli, co jsme museli snášet, před čím se museli třást. V tom já sama vidím význam filmu, jehož premiéra byla chytře načasována na den 20. výročí Sametové revoluce a na který si ode dneška můžete zajít i vy.

   
19.11.2009 - Kultura - autor: Simona Škodáková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme