Ve věku sto let zemřel včera v Nemocnici Na Homolce významný český režisér Otakar Vávra. Za svoji dlouhou kariéru natočil přes 50 hraných filmů; jeho snímky prakticky procházely celou českou kinematografii dvacátého století.

Otakar Vávra se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové.  

otakar

Svůj první film natočil už před osmdesáti lety, poslední jeho režií byl v roce 2006 videoklip k jedné z písní pro DVD k albu Michala Horáčka a Petra Hapky Strážce plamene.

I když první snímek režíroval už v roce 1937, nejznámější díla přišla až po druhé světové válce. Velmi ceněno je zpracování Hrubínovy slavné básně Romance pro křídlovku, k vrcholům jeho tvorby patří také Kladivo načarodějnice nebo Krakatit.  

Kladivo na čarodějnice

Romance pro křídlovku

Krakatit

Otakar Vávra stál nejen za kamerou, ale i za katedrou. Za svého pedagogického působení na pražské FAMU, kde založil katedru režie, Vávra vychoval i generaci režisérů československé nové vlny, například Jiřího Menzela nebo Věru Chytilovou.

menzel

Jiří Menzel vzpomíná na svého „pedagoga“ Otakara Vávru

sjitkou

s manželkou, režisérkou Jitkou Němcovou

smiriam

s herečkou Miriam Kantorkovou (slavná Tonka z Romance pro křídlovku)

V červnu letošního roku převzal režisér cenu za celoživotní přínos světové kinematografii Grand Prix mezinárodního festivalu ve Zlíně. Kromě toho je držitelm medaile Za zásluhy či Českého lva za dlouholetý přínos tuzemské kinematografii. Právě to, že sbíral pocty za každého režimu, mu někteří vyčítají. Přesto ale nelze tomuto režisérovu vytknout, že by neuměl. Pro český film byl velkým přínosem, byl režisérem, který se narodí jednou „za sto let“.  

Své sté narozeniny oslavil Otakar Vávra koncem února v pražském Mánesu.

ja

měla jsem tu čest se této oslavy zúčastnit, dnes je jedná o jednu z mých nejvzácnějších fotografií

Reklama