.

Železná Ruda - zimní pohádka

Cestování

Železná Ruda - zimní pohádka


Když sedíte v zimě ve vyhřátém vlaku směr Želená Ruda, čím jste blíž k cíli, máte pocit, že za ojíněnými okénky jsou nějaké pohádkové nabílené kulisy než reálná krajina. A když vyjedete z temnoty posledního tunelu pod Špičákem, ukáže se vám městečko v celé kráse. Zima mu dodává na čistotném lesku a úpravnosti, ale v létě je tam stejně hezky.

Železnou Rudu najdete zhruba 40 km jižně od Klatov u hranic s Bavorskem. Ruda, která se půvabně choulí pod zasněženými vrcholky, je zároveň největším rekreačním střediskem západní Šumavy. I když jste ji třeba zatím ještě nenavštívili, možná znáte z pohlednic či televizních záběrů velkolepou kupoli barokního kostela z 1. poloviny 18. století. Ta se stala jakýmsi poznávacím znakem městečka.

Za své jméno vděčí tohle místo těžbě železné rudy, to se ale odehrávalo velmi dávno - v první polovině 16. století. Později se místní obyvatelé zabývali výrobou skla, dnes se snaží přilákat co nejvíce českých, a především německých turistů. Rozvoj turistiky souvisí se zlepšením dostupnosti – v letech 1874 až 1877 spojení městečka se světem zpečetilo vybudování železnice, která se zakousla do krajiny a vyžádala si vybudování tří tunelů. Už zmiňovaný tunel pod Špičákem byl se svými 1 874 m nejdelší v tehdejším Rakousku-Uhersku.

A víte, že jedním z prvních slavných návštěvníků Železnorudska byl Jan Neruda? Zpráva o požáru Národního divadla zastihla básníka právě v penzionátu na Špičáku. Zavítali sem i Jaroslav Vrchlický a Eliška Krásnohorská.

Pro lyžaře   Železná Ruda sousedí s lyžařským střediskem Špičák a Velkým Javorem (SRN). V celé oblasti (včetně Špičáku) je 30 km sjezdovek a 29 vleků s celkovou kapacitou 20 000 osob/h. Přímo v Rudě se většina lyžařských terénů nachází na jižních svazích, což je v případě slunečného počasí velmi příjemné. Lyžovat tu můžete na Belvederu, Samotách a Nad nádražím. Na Belvederu najdete 3 sjezdovky střední obtížnosti částečně uměle zasněžované (celkem 1,5 km a 2 vleky) a je tu i možnost nočního lyžování. Široký a lehký svah (délka 850 m) – to jsou Samoty. Pokud se učíte lyžovat či se chcete stát snowboarďákem, je to ideální místo. Směrem na Ferdinandovo údolí najdete za hřbitovem kratší dětský vlek (150 m). Nad nádražím - částečně spojeno s Belvederem, lehká široká sjezdovka 620 m dlouhá.

Běžkaři nevyjdou zkrátka   Na Železnorudsku si přijdou na své i milovníci běžeckých tratí. Trasy vedou směrem na Pancíř (Můstek a Prenet), Hofmanky a případně Modravu a Kvildu. Závodní běžecké tratě najdete nahoře na Belvederu směrem na Hofmanky. Celkem si tu můžete zaběhat na zhruba 100 km běžeckých tratí a většina stop se upravuje strojově.  

   
18.01.2006 - Zahraničí - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] medved [*]

  catcat: presne ale za hranici je vynikajici plavani...bazen je uz sice na nemeckem uzemi,ale je od hranice snad 200m

  superkarma: 0 18.01.2006, 23:05:44
 2. avatar
  [2] catcat [*]

  V Železné Rudě jsme byli na lyžích loni. Ubytování super, lyžování skvělé, počasí fantastické. A vlastní Železná Ruda? V přízemí valné většiny domů vietnamský trpaslíkáři a v patrech bordely . Jedna hnusná sámoška a NIKDE prodej normálních novin, jen pár přiblblých bulvárů. Lituju lidi, co tam trvale bydlí

  superkarma: 0 18.01.2006, 11:20:23
 3. avatar
  [1] LenkaH [*]

  Do Železné Rudy jezdíme na zimní prázdniny skoro každý rok, lyžování je tam opravdu nezapomenutelné , stejně jako super cukrárna ,,Charlotta,, ve které člověk neví co si dřív objednat a nejradši by asi všechno .

  superkarma: 0 18.01.2006, 11:14:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme