Horké léto je nepřítelem krásného trávníku. Ale když budete při zavlažování dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete mít obojí. Jak tedy na to, aby se trávník i během horkých letních dnů svěže zelenal? Radovan Bureš z českého zastoupení výrobce amerických motorů Briggs&Stratton přináší několik tipů, jak i v parném létě mít na zahradě krásný zelený pažit.

Pomůže častější a vyšší sekání

Výška sečení by v letních měsících měla být o něco vyšší než obvykle. Stébla nezkracujeme o tolik, jako mimo léto, a listy by měly mít po sečení délku minimálně 3 až 4 centimetry. Tím umožníme trávě pohodlný průběh fotosyntézy a pažit bude hustý a zelený. Pokud chcete mít trávník ještě delší, trávě tím jedině prospějete, protože s delšími stébly si udrží více vláhy. Trávník také sekáme častěji,  tak jej udržíme v požadované výšce i za dodržení pravidla menšího zkracování.

Zálivka musí být vydatná, klidně méně častá

V létě při větších vedrech potřebují kořínky trávníku brát vláhu z hloubky až kolem 20cm.  Z povrchové vrstvy půdy se voda totiž poměrně rychle vypaří a jedině ve větší hloubce se drží zásoby vody. Při zalévání byste tedy měli dbát na to, aby se voda dostala do patřičné hloubky. „Platí pravidlo, že lepší je trávník zalévat méně často a vydatně, než častěji a málo. Voda se při slabém zalití z povrchové vrstvy odpaří a trávník zůstává skoro bez vláhy. Určitě doporučujeme zalévat trávník mimo největší vedra. Ideálně ráno, aby voda měla čas vsáknout se do půdy,“ říká Radovan Bureš z Briggs&Stratton.

Nesekejte při teplotních rekordech, trávníku prospěje v hicu chladná sprcha

Trávník nesekáme při velmi vysokých teplotách, nebo během poledního žáru. Lepší je počkat na večer, kdy je  chladněji. Pokud teploty v nejteplejších dnech vystoupají do astronomických výšin, je vhodné trávník zchladit sprškou.

Použijte mulčování

„V letních obdobích doporučujeme využít účinného mulčování. Posekanou, několikrát přeseknutou a rozdrcenou trávu necháme na trávníku a pečlivě ji rozhrneme po celé jeho ploše,“ doporučuje praktickou funkci kvalitních sekaček Radovan Bureš z Briggs&Stratton. Trávník takto přirozeně přihnojujeme a není pak třeba jej dohnojovat průmyslovými hnojivy.

Reklama