Magie

Zelená Hora: Straší zde duše z hladomorny?

Zámek Zelená Hora nevypadá na první pohled nijak zvláštně. Ale určitě vás zamrazí při vyprávění tajemných událostí z roku 2001. Dveře, které nikdy nešly otevřít, byly najednou dokořán a v okně se zjevilo tajemné světlo.

zamek

Zámek Zelená Hora stojí u Nepomuku na Plzeňsku. V podvědomí většiny z nás se drží především jako místo nálezu Zelenohorského rukopisu. Nás ale spíš než rukopis bude zajímat jeho tajemná pověst a události, které se měly stát docela nedávno.

Píše se 2. září roku 2002 a v Plzeňském deníku vychází článek, jenž zmiňuje události z prosince předešlého roku. Vyprávěl je tehdejší uživatel zámku, Němec Frank-Rainer Telemann.

Zámecký pán se považuje za racionálně smýšlejícího člověka, přesto však připustil, že toho dne poprvé zažil něco, co si neumí vysvětlit. „S dvěma dalšími lidmi jsme přijeli na nádvoří. Zamřížované dveře do jedné z místností, které nikdy nešly otevřít, byly dokořán. Neexistuje k nim klíč, koroze dřív nedovolila ani pohnout klikou. Napřed mě napadlo, že se dovnitř dostal zloděj, dveře nebyly ale nijak poškozené. Pak jsem myslel, že otevřít mohl průvan - ale v místnosti není jediné rozbité okno. Neuměl jsem si vysvětlit, jak se dveře otevřely. Navíc nyní se s nimi bez velké síly nedá pohnout,“ řekl tehdy deníku Telemann.

Nad otevřením dveří, s nimiž nejde jinak ani pohnout, bychom mohli mávnout rukou. Jenže vyprávění Telemanna pokračuje. Téhož měsíce před Vánoci, kdy na zámek přijeli dva zedníci a kraj se ponořil do černé tmy, se do tmy ponořila i budova, jež byla v polovině 17. století přestavěna z hradu na zámek. Byla totiž bez elektřiny. Jenže zámecký pán i oba zedníci spatřili v jednom z oken světlo. Bylo oranžové a připomínalo svíci nebo krb. Za pár minut světlo zmizelo. Všichni se vydali do místnosti, ale byla, jak jistě čekáte, zcela prázdná.

Psychotronici, s nimiž se Telemann spojil, hledají vysvětlení ve zdejší hladomorně, kde údajně zahynulo několik desítek lidí.

V loňském roce se zámek otevřel návštěvníkům na dva dny na konci června. Termíny, kdy otevře své brány v roce letošním, nejsou zatím známy.

   
11.01.2011 - Záhady současnosti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [4] Karotka [*]

  Vzhledem k tloušťce zdí jsou na zámku  přestavěném z hradu velmi pravděpodobné tajné chodby o kterých současný pán nemusí mít ani potuchy. Mohlo o nich vědět i v době stavby velmi omezený počet osob.

  O vyšehradských katakombách se také dlouho nevědělo a to v nich v době pohotovosti bylo ukryto vojsko. Takže v době jejich používání mělo o nich povědomí stovky vojáků.  Jejich existenci se podařilo tak utajit, že byly znovu "objeveny" až s opravou vyšehradských šancí.

  superkarma: 0 30.01.2011, 17:38:25
 2. avatar
  [3] Vivian [*]

  Tak Zelenohorský rukopis mě nenapadl, ale můj děd tam coby politicky nespolehlivý odvedenec konal službu u pomocného technického praporu ... Sml54

  superkarma: 0 11.01.2011, 11:30:23
 3. avatar
  [2] SNÍŽEK [*]

  tajemno zbožňuju,manžel je zase racionální,nevěří ničemu Sml80

  superkarma: 0 11.01.2011, 10:14:29
 4. avatar
  [1] vladka006 [*]

  Mám ráda hrady Sml16, chodím i na zříceniny. Manžel vždy protestuje. Nemá rád tajemno. Nevěří v duchy, ale na zříceninách prý cítí zvláštní sílu. Ta síla mu prý nedělá dobře na žaludek.

  superkarma: 0 11.01.2011, 09:39:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme