Domácnost

Žebřík patří nejen do koupelny


Klasické radiátory nebo elektrické infrazářiče už nejsou jedinou možností, jak vytápět koupelnu. Právě v této místnosti byl zaznamenán "masový výskyt" trubkových otopných těles. Většina lidí jim však říká topné žebříky. A z koupelen se postupně přesunuly také do kuchyní, na chodby, do předsíní...

Žebříkové radiátory si získaly oblibu z několika důvodů. Především si můžete vybírat z desítek barev a velikostí, přičemž základní bílé typy pořídíte za rozumnou cenu od dvou tisíc korun.  

Další jejich výhodou je třeba to, že topení si můžete instalovat do koupelny i dodatečně bez jakéhokoli bourání. Radiátor stačí přišroubovat ke zdi a zapnout do zásuvky.

Pokud si s ním budete temperovat pouze ráno a večer, kdy tuto místnost užíváte nejvíce, rozhodně se nezvýší vás účet  o tisícikoruny. Při rekonstrukci, kdy máte byt rozkopaný, lze tato tělesa napojit na přívod elektřiny napevno, a nebo se může stát součástí ústředního topení.

A samozřejmě oceníte i důvody praktické. Tato topná tělesa jsou svou konstrukcí ideální k sušení ručníků i drobnějšího prádla. V obchodech objevíte taková, které mají vodorovné trubky buď rovné, nebo zaoblené. Druhý typ sice bývá o nějakou tu stokorunu dražší, ale mezi radiátorem a stěnou zůstává více místa, proto na ně lépe věci věšíte. Podobně u jiných jsou trubky v nepravidelných rozestupech. Důvod je nejen estetický, ale také praktický - opět se tady lépe suší prádlo.
Některé firmy dokonce nabízejí k trubkovým tělesům přímo věšáky a hrazdy na věšení věci.

Pozor však na situace, kdy jste měli v místnosti klasický radiátor a nyní ho chcete vyměnit za trubkový. Na první pohled je jasné, že plocha, ze které sálá teplo, je u trubkového mnohem menší než u obyčejného. Odborníci tvrdí, že vydává zhruba o dvě třetiny tepla méně. Proto je nutné trubková tělesa doplnit jiným zdrojem tepla, například podlahovým topením.

Máte-li dostatek místa, můžete si koupit i větší radiátor. Správný výkon si zvládnete vypočítat sami - na každý metr krychlový prostoru potřebujete 60 až 100 wattů.

Trubková tělesa, na rozdíl od většiny radiátorů, mohou být i krásná. Za různá barevná provedení, ale také za výrobky z nerezu nebo hliníku většinou bohužel platíte více. Použít je však můžete kdekoli v bytě.

Oblíbené jsou velké žebříky jako dělicí stěny například mezi toaletou a umyvadlem nebo v předsíni, kdy oddělují zouvací část od té čisté. Jejich cena už se ale pohybuje od deseti tisíc korun výš.

Něco mezi - dalo by se říct o radiátorech, které sice připomínají trubková tělesa, ale skládají se ze širších panelů. Vybrat si však můžete i panely, zdobené například děrováním. Na zhruba třicet tisíc vás vyjdou i celé otopné "skříně", tedy radiátory, kde uprostřed najdete zrcadlo, za nímž se skrývají drátěné policie. Ty poslouží k odkládání hygienických a úklidových prostředků, ale i čepic, rukavic, krémů na boty a podobně.

Nesmíte však zapomínat, že ačkoli stěna je dostatečně veliká, radiátor tvoří jen menší část z ní.

Proto je důležité si opět ověřit, zda výkon postačí k vytápění.foto: archiv firem Korado a Ravak

   
24.10.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [8] sdrawa [*]

  Pokud sháníš nějaký žebřík, tak je nejlepší žebřík hliníkový, je poměrně lehký a myslím, že i unese poměrně velkou váhu

  superkarma: 0 15.07.2013, 13:28:18
 2. avatar
  [7] Maldová [*]

  My ho teda máme na elektřinu, ale je to na prd. Asi to budeme muset udělat na plyn.

  superkarma: 0 24.10.2005, 13:01:45
 3. avatar
  [6] Julča [*]

  Žábina: taky mám pidikoupelnu a vešel se

  superkarma: 0 24.10.2005, 11:07:34
 4. avatar
  [5] Žábina [*]

  musí to být praktická věc, ale do mojí pidi koupelny by se už nevešel, bohužel

  superkarma: 0 24.10.2005, 10:12:12
 5. avatar
  [4] Aja [*]

  A místo běžného radiátoru "plyn-voda" ?

  superkarma: 0 24.10.2005, 09:56:41
 6. avatar
  [3] Julča [*]

  Taky jsem se žebříkem spokojená.Pořád na něm něco visí

  superkarma: 0 24.10.2005, 08:13:10
 7. avatar
  [2] malenina [*]

  Visnery: tak to se mám na co těšit

  superkarma: 0 24.10.2005, 06:48:08
 8. avatar
  [1] Visnery [*]

  Pořídili jsme si takové topení do koupelny a nemůžeme si to vynachválit! Perfektně vše usuší, je na něm hodně místa a je na něm neustále nějaký bordel, pac vzniklo nové místo na odkládání věcí

  superkarma: 0 24.10.2005, 00:05:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme