Bulvár

Žebrající maturanti

Když se řekne máj, většině z nás se vybaví verše Karla Hynka Máchy. Byl máj, byl lásky čas...

Ale řeč dnes nebude o randění, prvních nesmělých polibcích pod rozkvetlými šeříky a romantice vůbec. Nadcházející dny jsou především časem maturit. Mnozí studenti mají právě nyní svatý týden, někteří už celou zkoušku dospělosti za sebou, jiní čekají až na konec června. Tak nebo onak, zhruba za dva týdny však vyrazí maturanti společně do ulic a začne pravé šílenství.
„Pane, přispějte nám na maturitní večírek,“ budou dojemně škemrat a nastavovat chrastící pokladničku. Dát nebo nedat? Toť otázka.

Nevím, jak je tomu v jiných městech, ale v Praze tento fenomén pozoruji rok co rok. Hloučky pomalovaných, vesele oblečených adolescentů, procházejí vagóny metra a prosí cestující o příspěvek. Někdy jen tak poskakují, překřikují se navzájem a v ruce třímají čtvrtku s nápisem 4.B, jindy jsou originálnější a zvolí cestu převleků či představení.
Jedna třída se například převlékla a nalíčila za ježibaby (včetně chlapců), transparenty měli ve tvaru lopaty. Jindy jsem se setkala s bandou námořníků“ (pokladnička visela na háku), „pivařů“ (důkladně si vycpali břicha) a „důchodců“ - mládež se opírala o hole a tvář skrývala za jogurtovými skly, byla jsem i svědkem hezkého pěveckého vystoupení jakési umělecké školy.
Mnozí lidé se v takovém případě smilují a otevřou peněženky, vždyť také byli mladí a měli hluboko do kapsy. Jiní naopak pociťují rozpaky a zdráhají se přispět, protože jim toto bláznění k absolventům střední školy jaksi nesedí.

Sama řeším otázku, zda přispět nebo ne. Není to zase tak dávno, co jsem maturovala, ale nepamatuji, že bychom si peníze na maturitní večírek sháněli žebráním a blbinami. Měli jsme ve škole od prvního ročníku založený třídní fond, kam rodiče posílali poplatky na školy v přírodě, sportovní kurzy atd. Peníze, které zbyly, zůstávaly na fondu. K nim se přidaly penízky získané na maturitním plese a bylo financí dost na večírek pro celou třídu. Když si chtěl po oficiálním rozloučení někdo udělat privátní jízdu, popíjel za své.
Nemohu se nějak zbavit pocitu trapnosti, i když maturanti pasivně nežebrají, ale předvedou veselé studentské vystoupení nebo legrační převleky. Tak nějak bych to chápala u dětí opouštějících základku, ale ne u dospělých středoškoláků.
Navíc, poté, co se tento model mezi studenty ujal, začali do ulic vyrážet i absolventi učilišť a různí podvodníci, narkomany nevyjímaje. Je opravdu hrozné, když před vámi stojí mladík s lézemi v obličeji a dožaduje se peněz na maturitní večírek.

Občas se řídím příkladem duchaplného staršího pána, který byl také osloven v metru a filozofickou otázku vyřešil jednoduše. Položil "maturantovi" následující dotaz: „Z čeho maturuješ? Z biologie? No, výborně. Tak mi něco řekni o fotosyntéze.“ A protože dotyčný neznal odpověď, peníze nedostal.

A co vy? Dáváte škemralům pěťák?  

  
   
28.05.2003 - Společnost - autor: Andrea Pencová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [64] Stonožka1 [*]

  Jednou za život maturují, tak pokud jsou dobrá parta, jen ať do ulic vyrazí. Je to naopak fajn podívaná, pokud to pojmou kreativně a mají třeba převleky. Pokud mám v kapse drobáky, ráda je dám.

  superkarma: 0 28.05.2008, 16:45:49

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [63] MJiskra [*]

  ono bohužel v dnešní době je to opravdu "žebrání". Protože jen příjdou a řeknou že chcou......bez práce.....pak ale se nedočkají ode mne koláčů. Přispívám pravidelně, pokud vidím u dotyčných snahu. Tzn: zahrajou vám písničku, dají veselý kotylion, předvedou scénku.V poslední době to je ale ve většině případů jen nastavená ruka....tak bohužel

  superkarma: 0 28.05.2008, 13:20:53
 2. avatar
  [62] Ťapina [*]

  mia: Myslíš, že je to jenom kvůli chlastu? že si stoupnou na roh a kdyby kolem jel milionář a dal jim třeba pět tisíc, tak je vezmou a půjdou domů? Kdepak, jde právě o tu legraci a o to získávání peněz po několika halířích, které nikomu nechybí. Když někdo ohrne nos nad padesátníkem, tak to asi není skutečný maturant a vykašlu se na něj, ale většinou přijmou pár halířů s povděkem.

  superkarma: 0 22.11.2003, 14:53:22
 3. [59] martina.f [*]

  amincan: a jak se divam na tu "komisy", tak asi budes maturovat pristi rok znova, co? :-)

  superkarma: 0 30.05.2003, 09:14:51
 4. [58] martina.f [*]

  amincan: a jak se divam na tu "komisy", tak asi budes maturovat pristi rok znova, co? :-)

  superkarma: 0 30.05.2003, 08:13:28
 5. avatar
  [57] *daisy* [*]

  No, ja studentikum hodim tu petikacku, kdyz nejaky drobny vyhrabosim. Ovsem je taky pravda, ze jsem v pze tri roky, a tri roky jedna konkretni blondynecka, takova droboucka, chodi po Florenci, prip. par stanic kolem na C, a s kelimkem chodi na posledni zvoneni. Ehm..a aby mi me podivne pocity stvrdila uplne, tak mela rozsirene zornicky. No co si mam o tom myslet Takovym teda nedavam ani nahodou

  superkarma: 0 29.05.2003, 12:36:47
 6. avatar
  [50] Kocicka [*]

  já musím říct že toto maturitní bláznění není rozhodně jen o penězích a když jsme šli do města a pořádali...byli nám také pokládané zálubné aliaz maturitní otázky a když jsme zodpověděli..tak penízky byli a když ne tak nic. A o tom šetření...taky jsme od začátku roku šetřili peníze,ale na maturitní ples...víte někdy jsi projděte co se zrovna v tom osudnem posledním ročníku všechno koná a co se všechno platí a až vy jednou budete těmi rodiči co musí přispívat svým dětem napište...ráda si přečtu! Já vždy něčím přispěji!!!

  superkarma: 0 28.05.2003, 15:43:03
 7. avatar
  [46] manki [*]

  kosmokosmo: plně souhlasím, také v tom nevidím nic tak špatného, spíš to, jak jsi napsala, poslední dětské vyblbnutí a také když jsem ve městě a potkám je, tak pár drobnými přispěji.

  superkarma: 0 28.05.2003, 14:14:48
 8. [45] Zuzanicka [*]

  superkarma: 0 28.05.2003, 14:13:41
 9. avatar
  [41] Lucimo [*]

  Ja jsem za severu moravy a u nas tabla porad jsou. Dokonce je tu soutez v novinach o nejnapaditejsi tablo... A posledni zvoneni tu nikdo nepovazuje za zebrani v pravem slova smyslu...Vsichni maturanti jsou vzdy v prevlecich a nejsou nijak hooodne otravni...Zkratka kdo chce, prispeje, kdo nechce, neda nic...
  Chtela bych taky rict, ze u nas se nedelaji maturitni plesy jako v Praze, kde rodice hazeji penize z balkonu, nic takoveho tady neni zvykem, ale zase prispeji svym detem na maturitni vecirek, takze to vyjde vlastne na stejno...
  Chtela bych vas jen poprosit, budte tolerantni... Kdyz vam to vadi, tak nic nedavejte, ale neodsuzujte...mozna uz si nepamatujete jake to je, byt mlady a to je skoda. Hlavne pro vas!

  superkarma: 0 28.05.2003, 11:19:50
 10. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Koukám, že někteří, kdo maturovali před leti si asi nedovedou představit, kolik takový maturitní ples stojí. Když vidím ty názory jako přispějí vám rodiče, máte brigády, a tak. Jen tak pro informaci - my jsme po těch sponzorech museli nasbírat asi 300 tisíc - na pronájem sálu, hudbu, choreografa na předtančení, občerstvení, pozvánky.. Už vidím, jak každému z nás přispívají rodiče deset tisíc nebo si je vyděláváme na brigádě - já jsem v 16 letech pracovala měsíc o prázdninách za 19 Kč na hodinu (ano, to je ta stejná doba) a vydělala jsem si na půlku jízdního kola Když nechcete přispívat, tak nepřispívejte, oni se vážně chtějí hlavně pobavit, těch pár korun co vyberou na posledním zvonění je nijak zvlášť nevytrhne.
  A v Praze se už nedělají tabla? Já je vidím v Brně na každém kroku.

  superkarma: 0 28.05.2003, 11:13:55
 11. avatar
  [37] Wiki [*]

  Jsem pro tehdy, kdyz si maturanti penize nejak zaslouzi - my taky tehdy sli a penizky jsme si "vydelavali" zpevem a hranim na kytary...takove to zastavovani lidi a zebrani bez toho, aby se neco predvedlo neuznavam....a moc se mi libi ten napad toho pana z metra v clanku - kdyz maturant, tak at ucivo umi, jinak nic nedostane :))

  superkarma: 0 28.05.2003, 10:58:09
 12. avatar
  [34] Lhasa [*]

  Maturovala jsem ve stejném roce jako Týna. Při posledním zvonění jsme vůbec nežebrali Nechali jsme si peníze z maturitního plesu, který jsme tehdy chytali z balkónů do obrovských plachet, narozdíl od tradice "zametání drobných" Když jsme měli poslední zvonění, sice jsme se vyhastrošili, ale razítkováním obličejů a políváním voňavkama jsme pohrdali Místo toho jsme na školním dvoře rozestavili lavice a židle, postavili tabuli na stojánku, do lavic posadili vyučující a pak jsme je my studenti vyvolávali a zkoušeli z jejich předmětů - samozřejmě "žertovně" - imitovali jsme je Průšvih byl, že já, která jsem byla z matiky na propadnutí, jsem jediná uměla matikářku Nakonec jsem se podělala a přenechala její předvádění spolužákovi Bylo to moc krásný a ráda na to vzpomínám...
  Žebrající maturanty takřka nepotkávám, asi nechodím těmi správnými ulicemi, ale asi bych přispěla, pokud by mi připadali aspoň trochu nápadití

  superkarma: 0 28.05.2003, 10:35:59
 13. avatar
  [33] Kájina [*]

  zrovna zitra to budou dva roky co jsem maturovala...a na posledni zvoneni vzpominam s usmevem na tvari...nekteri lide na nas taky koukali jak na blazny a byli i hnusni,ale nekteri prispeli...ja taky prispivam...myslim ze je to dobra recese,a porad lepsi nez ty bezdomovci

  superkarma: 0 28.05.2003, 10:23:05
 14. avatar
  [28] medved [*]

  ja taky myslim, ze se na to koukate moc prisne...o ty penize podle me jde az ve druhe rade...je to sranda, recese a kdyz to ma napad tak rada prispeju ...my si to jako maturanti taky skvele uzili...nevim, kolik jsme vybrali ale pamatuju na tu svandu a nad fotkou v prevlekach slzim dojetim uplne stejne jako tyna ale takove to obchazeni s kelimkem v metru taky nesnasim

  superkarma: 0 28.05.2003, 09:46:45
 15. avatar
  [25] Týna [*]

  A dnes přispívám jen takovým maturantům, na kterých je vidět, že přípravě posledního zvonění dali čas a práci - mají kostými, vtipné slogany apod... prostě když mě zastaví dva, tři v civilu a mají kelímek, tak nedám... ale u hloučku pomalovaných, vyhastrošených a zpívajících - proč ne... jako odměnu za tu snahu...

  superkarma: 0 28.05.2003, 09:28:39
 16. avatar
  [24] Týna [*]

  Kdo byl před 15-ti lety v Jablonci, mohl potkat bandu rozívených, šíleně vymóděných holek, v čele jedna v nejspíš 12-tém měsící těhotenství, která tlačila kočárek, ve kterém byl plyšový čáp. Sice tehdejší ředitelství pohrozilo, že jestli půjdeme jako maturanti městem, tak nás nepřipustí k maturitě, ale my jsme si řekly, že celou třídu nemůžou nepřipustit a šly jsme... byla to poslední velká psina v mém životě, šli jsme ve velkém hadovi a vždy jsme si vybrali někoho a šly za ním... o peníze nás nenapadlo "žebrat", ale když v kočárku nějaká ta koruna přistála, tak jsme hlasitě děkovaly... na závěr jsme se vyfotili u tabla, skvělá fotka, dodnes nad ní slzím

  superkarma: 0 28.05.2003, 09:26:52
 17. [23] Líba [*]

  Zjistila jsem, že to právě včera bylo na den 17 let co jsem maturovala. Před svaťákem jsme taky chodili v převleku po městě, ale hlavně to bylo proto, abychom
  se ten poslední den mohli vytratit ze školy.Nějaká koruna z toho byla,ale podstatnou část peněz na večírek jsme našetřili během studia, to se ještě chodilo na brigády, sběr apod.Pokud studenti předvedou nějaké číslo, není problém dát nějakou minci.Vím, že většina mých známých (včetně mě) při zaslechnutí zvonku na ulici změní směr, aby se jim vyhnul...

  superkarma: 0 28.05.2003, 09:09:04
 18. [20] batule [*]

  Uff, hrubka, sazomřejmě vydělala. :-))) Dneska toho mám v práci už fakt dost, abych šla domů. :-)))

  superkarma: 0 28.05.2003, 08:39:05
 19. [19] batule [*]

  Mimochodem jak tady již několikrát bylo řečeno, kdo chce ať dá, kdo ne, ať nechá být. Opravdu nešlo o peníze, ale o to si pořádně užít než většině z nás nastal tvrdý život s prací. :-)
  Pokud to někdo nezažil, tak by to neměl odsuzovat. Protože šlo hlavně o tu srandu a že jsme si jí přitom užily!!! :-)

  superkarma: 0 28.05.2003, 08:38:02
 20. avatar
  [18] Olina [*]

  My jsme taky chodili po Praze, ale obleceny v kostymech z divadla, ze si nas turisti dokonce fotili, protoze to z domova neznali. :-))) A hlavne jsme, jak nekteri v ty dobe delali, nestrikali po lidech ruzny spreje a nerazitkovali je. To jsme zkouseli jenom na mladsi spoluzaky, ve skole se to tak delavalo rok co rok a s tim se nejak pocitalo :-))

  superkarma: 0 28.05.2003, 08:34:29
 21. [17] batule [*]

  to Sapita: Brigáda před maturitou? Trochu uhozené ne? A mimochodem moje máma si nemohla dovolit, aby mi dávala kapesný. Takže já jsem neměla vůbec žádné kapesné a co jsem si vidělala o prázdninách, tak to jsem vrazila do dárků pro rodinu na Vánoce.
  Mně to jako žebrání nepřišlo, ale ty jsi zřejmě pěkná puritánka, takový opravdu upřímně nesnášním. SOrry.

  superkarma: 0 28.05.2003, 08:32:27
 22. avatar
  [16] LenkaT. [*]

  Já jsem maturovala před dost lety a není pravda, že tehdy se to nedělalo. Dělalo a bude pořád. My jsme chodili po městě a předváděli různé skopičiny a lidé někteří nám dali výslužku za předvedené představení a vybírali jsme do klobouku.Je fakt že někdy potkávám skupinku děcek, kteří jsou až otravní a vlezlí, chytaji za rukáv a vnucují se, tak to nemám ráda, ale jinak ať se baví. A kdo chce přispět ať přispěje, ostatní je můžou přehlížet, ne?

  superkarma: 0 28.05.2003, 08:14:46
 23. avatar
  [12] Olka [*]

  Taky jsem maturovala nedávno, v neděli tomu bude 15 let. Žebrat jsme nechodili, tehdy se to nedělalo. (Že by to nebylo tak "nedávno", jak mi připadá?) Poslední zvonění jsme pojali jako koncert zdarma na schodech školy, to naštěstí nikomu nevadilo. Proti náležitě veselé oslavě konce dětství nic nemám, i já na ty 4 roky na gymnáziu s láskou vzpomínám. Maturantům ale dnes peníze nedávám, zvláště když už několik let potkávám na stejných místech jejich stejné tváře se stejnou písničkou. Maturují už minimálně popáté, poslední zvonění mívají pravidelně každý pátek od začátku května do konce června.

  superkarma: 0 28.05.2003, 08:01:21
 24. avatar
  [11] mufly [*]

  No a nejvetsi zazitek byl, ja jako cerstva drzitelka ridicaku jsem mohla domu ridit. No a jak si tak oblecena do zelenych monterek z nichz z laclu vykukuje modry pes, s kostkovanou kanadskou kosili s culicky ala pipi dlouha puncocha a obarvenými na modro jedu tak me zastavili policajti.o)) Hned poznali, ze nejsem blazen ale ze jsme meli posledni zvoneni.o)))

  superkarma: 0 28.05.2003, 08:00:55
 25. avatar
  [10] mufly [*]

  Ahojky, neni to tak dlouho co jsem maturovala i ja. Na poslední zvonění jsme do ulic vyrazili a pak jsme usporadali v telocvicne predstaveni "O pernikové chaloupce" kde jsme jednotlive postavy nahradili nasimi uciteli a citovali jsme jejich typické výroky nebo hlášky, které jsme si za ty čtyři roky zapamatovali. No a na závěr jsme udělali koncert Luneticu.o)) Ty mladsi holky to tak dojalo, ze si pak chodili za jednotlivými predstaviteli pro autogramy. Zbytek trídy delala nadsene fanynky a na zpívající hazel plysaky a podprsenky.o)))) Ve meste jsme chodili a i pokud nam lide neprispeli, tak jsme podekovali. Ja sama jsem si na období května schovavala desetniky a dvacetniky a ty jsem pak davala maturujicim. Jen tak symbolicky. Myslim, ze tady o ty penize nejde, tady jde hlavne o tu zabavu a o to odreagovani se pred svatym tydnem.o)))

  superkarma: 0 28.05.2003, 07:57:20
 26. [8] batule [*]

  Zajímalo by mě v jakém roce nebo století Křečkomyš maturovala. Já maturovala před 4 roky. Sponzora jsme částečně na sál našli, takže rodiče nám nemuseli přispívat ani korunu na maturiťák. Na Poslední zvonění jsme se převlékly (byly jsme ve třídě samé hoky) za malé holčičky a vydaly se, jak vy říkáte "žebrat". V tu chvíli mi to tak nepřišlo, protože kde bychom jinak vzali potřebné peníze, když jsme do práce ještě nechodily!? Jindy bych se cítila opravdu trapně, ale tohle bylo proboha Poslední zvonění, a tak jsme si ho musely užít. Užily jsme si při tom docela dost zábavy a jeden pán nám do kloboučku dal dokonce tisícovku! Je pravda, že dost lidí toho zneužívá, ale proč to odsuzovat? To prostě k dnešnímu maturování patří, tak se s tím smiřte!

  superkarma: 0 28.05.2003, 07:49:32
 27. avatar
  [7] pajda [*]

  Přidala bych se k Ťapině. Není pravda, že maturanti mají peníze v třídním fondu - škola ty peníze podrobně vyúčtovává a to málo, co zbude, se většinou dává na občerstverní komise během maturit a na věci, které se zajistit prostě musí. Jenom kytka dneska vyjde kolem 200,-Kč a v každé třídě jsou tři stálí členové komise, třídní a vedení školy... Je trapné, když žebrají ti, kteří nematurují, ale sama dávám, pokud to jde - většinou jen drobné do 10 kč.

  superkarma: 0 28.05.2003, 07:39:30
 28. avatar
  [4] muflonka [*]

  My jsme měli poslední zvonění ve stylu: pohřeb třídní knihy. Všichni jsme přišli v černém (černé gumáky, černý rybářský klobouk....) a na nádvoří školy jsme uspořádali obřad, kde jsme se s každým učitelem zvlášť rozloučili - písničkou, scénkou nebo typickým výrokem,... a potom jsme obřadně odnesli naši třídní knihu (v rakvi) ze školy. Bylo to moc prima Nějaké ty drobné jsme vybírali taky, ale jenom od učitelů a pár studentů z nižších ročníků, kteří nám přispěli na "pohřeb". Po městě jsme nechodili
  Taky mám zkušenost, kdy chodí žebrat i studenti nižších ročníků (sousedka - je v prváku ) a proto peníze nedávám

  superkarma: 0 28.05.2003, 07:14:24
 29. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  A to ja jsem zas rada, ze snad uz se nikomu nemuze stat, ze mu soudruh reditel bude vyhrozovat verejnou bezpecnosti v pripade, ze se vyrazi do ulic na posledni zvoneni, tak jako se to stalo nam /tak davno uz to je......./.
  My meli strach a stejne jsme vyrazili.......o penize prece vubec neslo......byla to radost nad prvni velkou zkouskou / opravdickou/ byl to jeden z poslednich projevu tridy jako kolektivu /, nez se rozprchla po univerzitach/, byla to sranda, uleva, nadechnuti pred pokracovanim na dlouhe trati a mozna posledni poradne detske vyblbnuti se - s tichym souhlasem verejnosti. Nebo vy snad kdyz vzpominate na posledni zvoneni vzpominate na to...kolik jste vybrali? Ja dam vzdycky.....ne moc...ale rada..........vzdyt jednou budou na jejich miste / tise doufam/ moje dcery.......

  superkarma: 0 28.05.2003, 06:28:36
 30. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Nevím, kdy jsi maturovala, ale dnes je situace poněkud jiná. Maturitní ples je událost, která musí mít své náležitosti, třeba v našem městě platilo, že gymnázium prostě musí mít ples v Měšťanské besedě, kde je pronájem sálu náležitě drahý. Od prváku jsme si vybírali do společného fondu - to pokrylo tak dvacet procent. Před maturitou jsme šli shánět sponzory, kteří přispívali podstatně vyšší částky za zveřejněnou reklamu - to byla většina nákladů na ples. A poslední zvonění? Tam přece vůbec nejde o ty vybrané peníze (i kdyžs se většinou vybere dost, ale maturantům se hodí každá koruna). Tam jde přece hlavně o to, dát celému světu najevo, že už budeme dospělí a pobavit se při tom.

  superkarma: 0 28.05.2003, 00:06:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme