Vztahy

Ze žárlivosti snad začnu i tančit

Tanec, to je krása, ladnost a elegance. Je to skvělý způsob k seznamování, k dotekům, ke sblížení se. Ovšem pro naši čtenářku Karolínu je tanec jedním velkým traumatem, kvůli kterému se trápí. Žárlí totiž na taneční partnerku svého přítele.

Známý citát praví: „Když je ti smutno: tancuj! Tanec rozežene slzy. Když máš vztek: tancuj! Mysli jen na tanec a myšlenky na zlobu jsou pryč. Když je ti bezva, tak taky tancuj, aby ti bylo ještě líp!“

dance

Ovšem pokud máte s tancem spojené jen samé negativní pocity a zážitky, těžko se budete z ladného pohybu po parketu radovat. A může vám to pěkně zkomplikovat nejen plesovou sezonu, ale i celý partnerský vztah. Přečtěte si příběh čtenářky Karolíny, která kvůli tanci strašlivě žárlí...

Všechno to začalo už na střední škole. Vždycky jsem byla taková ta vyzáblá dlouhá tyčka značka: žádné boky, žádná prsa a ve všech sportovních disciplínách levá jako šavle. Takže mindráků a komplexů jsem si užila vskutku požehnaně. Sice jsem měla několik skvělých přátel, ale do většiny třídního kolektivu jsem nikdy pořádně nezapadla. Mým snem bylo studium matfyzu, kam tehdy brali studenty s vynikajícím prospěchem bez přijímaček. Takže jsem prakticky celá gymnaziální studia proležela doma v učebnicích v honbě za výbornými známkami – a to není zrovna cool či sexy... Zase netvrdím, že bych se vůbec neuměla bavit, ale rozhodně ne ve stylu svých spolužáků – opíjení, lehké drogy, diskotéky. To mi prostě nic neříkalo.

Takže jsem od začátku věděla, že taneční pro mě budou doslova utrpením, kde si nebudu s nikým rozumět a kde se budu děsivě ztrapňovat na parketu, a navíc ještě v šatech!

Víc jak půl roku dopředu jsem prosila mámu, aby mě tam nenutila chodit, ale vždy jsem dostala jedinou odpověď: „Tanec patří k základnímu vzdělání. Počkej, jak budeš za pár let ráda, že jsi do těch tanečních chodila.“

Jenže to se tehdy strašlivě mýlila. Taneční byly pro mě noční můrou! Nesnášela jsem svou vyzáblou postavu ve večerních šatech (které zdůrazňovaly veškeré mé nedostatky). Nesnášela jsem tu ztrátu času, kdy bych mohla dělat stovky jiných věcí. Nesnášela jsem kecy spolužáků, jak se nemožně klátím! A úplně nejvíc jsem nesnášela pravidelné situace, kdy jsem při volence zůstala stát úplně sama v dívčí řadě a lektorka nutila vždy nějakého nebohého chlapce, aby mě vyzval. Ta nechuť a odpor v jeho očích! Vždy jsem ho současně litovala, že vyfasoval tak nemožnou partnerku, i nenáviděla za tu bolest, kterou mi svými pohrdavými pohledy působí.

Při cestě domů jsem si pokaždé připadala jako ten největší ubožák a trapák na světě a nejednou ukápla i nějaká ta slza.

Ovšem taneční NAŠTĚSTÍ netrvají věčně, takže i já jsem byla nakonec ze svého utrpení zachráněna.  Pochopitelně jsem se nenaučila ani jeden jediný krok či otočku, a co nejrychleji jsem se snažila na tuhle kapitolu svého života zapomenout. Ovšem nebylo to zas tak snadné. Stačil masopust či svatba a já celou dobu oslavy trávila v děsivých obavách, že mě někdo vyzve k tanci. Tanec se přece neodmítá, že, ale já prostě nemůžu. Ne že bych nechtěla, ne že bych se nesnažila, ale zkrátka to nejde. Jsem úplně zablokovaná, nedokážu se uvolnit, nedokážu ani vstoupit na taneční parket. Vážně to NEJDE!

Mezitím jsem dospěla, vystudovala svou vysněnou školu, získala prestižní práci (jako jediná žena ve svém oboru v celé naší republice) a prošla si několika vztahy.

I teď mám přítele. Skvělého chlapa, se kterým si báječně rozumíme a doplňujeme se, ovšem až na jednu věc – tanec. Zrovna MŮJ chlap musí patřit mezi zoufalou menšinu mužů, kteří dobře a rádi tančí! Prošel si několika kurzy latinskoamerických tanců (dokonce krátce působil i v jedné taneční skupině) a teď ho začal bavit standart.

On moji taneční minulost velmi dobře zná, ale myslím si, že to úplně nechápe. Protože on tanec z duše miluje, má pocit, že to tak musí cítit všichni, tedy i já. A tak se snaží mě „nenápadně“ přimět k lásce k tanci. Třeba když si pustím hudbu, obejme mě zezadu a začne se mnou houpat v bocích, a tak podobně. Vím, že to myslí dobře, ale vždy se mi vrátí ten tísnivý pocit z tanečních a já ho odstrčím, případně ještě seřvu.

Kolikrát mi naznačil, že by se mnou rád vychodil taneční kurzy pro dospělé začátečníky, abych si vše prožila ještě jednou, ale výhradně s pozitivními zážitky, které by vytěsnily ty špatné, jenže já to zkrátka nedokážu.

A čím dál víc na něm vidím, jak ho to trápí a současně štve. Jenže to i mě.

Nedávno musel vyměnit svou taneční partnerku, protože se jí narodilo mimčo a na tancování tak nezbýval čas ani síly, a našel si holku, o které mi pořád básní. Jak jí to při tanci sluší, že má krásné ladné pohyby, že se mu ještě s nikým tak dobře netancovalo, bla bla bla. A já žárlím. Zcela iracionálně, pitomě, ale o to intenzivněji žárlím a nemůžu si pomoci.

Jenže když se jen kysele zatvářím, že jde zase tancovat s NÍ, reaguje zcela na místě: „Stále ještě platí má nabídka, že se mnou můžeš chodit ty. S tebou bych chodil tančit nejraději, jenže TY NECHCEŠ.“ A má pravdu. Krutou, hnusnou pravdu, kterou nechci slyšet.

Kdykoli je někde s ní, sžírá mě, že prožívá blízké dotyky s jinou, že s ní sdílí společné zážitky, zatímco já se trápím doma, bojím se, že mi ho odloudí.

A přitom řešení je nasnadě: Začít tančit!

Jenže přesně to já NEDOKÁŽU. NEMŮŽU. NESVEDU. BOJÍM SE.

   
27.03.2013 - Láska a vztahy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [17] VěraZ [*]

  Sml32Sml59

  superkarma: 0 03.04.2013, 17:19:11
 2. [16] MaVy [*]

  věř mu,ale začni s ním chodit do těch kurzů jak Ti nabídl a zkus tanec znovu,nebyla by jsi kdo mu přišel na chut i po první ošklivé zkušenosti,a když ne tak Ti s tančením dá aspon pokoj

  superkarma: 0 02.04.2013, 10:35:45
 3. [15] Anai [*]

  Tanec jsem vždy velice milovala a míčové hry totálně nenáviděla (díky silné krátkozrakosti možná podvědomý strach z rozbitých brýlí). Holky, udělaly jste mi radost, že nejsem na světě sama - doteď jsem z toho měla mindrák asi jako děvče z článku z tancování! Ve svých mnohačetných vážných vztazích vč. současného k žádné takové hobbystické kolizi nedošlo, asi proto, že hned z počátku jsme si udělali jasno, co je pro toho druhého průchodné a co ne. Nicméně dnes, kdy mi je už spousta let, takže mindráky nepřícházejí v úvahu a hlavně, nenosím brýle, kdyby šlo "o život", tak bych snad i ty míčové hry zkusila. Sml57

  superkarma: 0 01.04.2013, 19:28:52
 4. [14] Trefa [*]

  Trefa:zarlivost je velka nemoc.kazdy by si mel dat velky pozor.ani snim nechodit na tanecek.

  superkarma: 0 28.03.2013, 20:00:37
 5. avatar
  [13] Audrey [*]

  Myslím, že pokud je jí tanec proti srsti, nevidím důvod, proč se do toho nutit.Sml80 Přece pěkný vztah nestojí na jednom rozdílném koníčku, když si jinak ve všem rozumí. Mně by taky nikdo nedonutil hrát míčové hry. Asi bych to řešila tak, že bych si s ním našla jiné, pro oba příjemné a zábavné koníčky. Žárlivost je jen věc nejistoty a nízkého sebevědomí. Probůh, ať si uvědomí, že má matfyz a může nějakou ladnou kikinu strčit do kapsy!A bude v klidu. :)

  superkarma: 0 28.03.2013, 19:49:40
 6. [12] Maria28 [*]

  nedokážu, nesvedu..Tak v co doufáš? Prostě se překonej a jdi do toho, jinak ti třeba  pláchne. Tak si přeber, jestli ti za to stojí. Jsem tvrdá, ale taky jsem byla mladá a meditovala. Prostě pokud ti za to stojí, tak se přemuž. Pokud to i přesto neklapne, tak budeš  mít aspoň pocit, že jsi pro záchranu vztahu udělala vše. Ale jen fňukat a jó a né...Nevím proč si čím dál víc myslím, že články na Žena-in jsou vymyšlené. Mám dvě dcery kolem 30let a podle nich si myslím, že dnešní ženy jsou ženy činu a ne puťky typu sedávej panenko v koutě...Co myslíte, další čtenářky?

  superkarma: 0 28.03.2013, 08:51:22
 7. avatar
  [11] margot [*]

  pro začátečníky- ale snad je to k pochopení i tak...

  superkarma: 0 27.03.2013, 11:24:50
 8. avatar
  [10] margot [*]

  no, když si někdo cokoli oškliví, místo toho, aby se nebral moc vážně a dokázal se nad svůj nedostatek povznést (notabene, když v tomhle fakt o život nejde), má to těžký. ty kluci by s tebou jistě šli i tančit, pro ně to většinou taky bývá za trest "odkroutit". ale to by s tebou musela být aspoň sranda a ne tam útrpně stát jak kakabus.

  doporučuju návštěvu psychologa, protože mít takové trauma a až hysterické záchvaty (poté, co se s tebou doma, beze svědků, partner pouze začne houpat v bocích) mi přijde jako přemrštěná reakce. tvému chlapovi na tobě záleží, když s tebou chce svého koníčka sdílet a provozovat ho s tebou. nabízí ti pomocnou ruku - ať už doma nebo v kurzech pro začátečnících. ty radši dáváš přednost pěstování svého bebíčkaSml80

  superkarma: 2 27.03.2013, 11:23:32
 9. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Rikina — #8 Sml30 A víš, že to tam klidně mezi řádky může být. každopádně jejich starosti a Rotschildovo konto tak mít Sml30

  superkarma: 0 27.03.2013, 11:06:35
 10. [8] Rikina [*]

  ToraToraTora — #7 no, já bych řekla, že je to obráceně - on po ní nechce nic a chodí spokojeně tančit s jinou. Sml80 Ona po něm chce, aby to nedělal, protože co má co mít nějaké zážitky, u kterých ona není. Sml57

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  superkarma: 2 27.03.2013, 10:12:38
 11. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Aha, už to chápu, on po ní nechce, aby si uřízla nohu nebo darovala ledvinu bezdomovci, on chce aby s ním tančila a sdílela tenhle intimní a vysoce romantický koníček. Hmmm, tak to ať se radši svíjí s tou fešandou, to bude bolet méně.Sml32

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 1 27.03.2013, 10:01:13
 12. avatar
  [6] v.poho [*]

  v.poho — #5 s prvňákem.Sml80

  superkarma: 0 27.03.2013, 09:59:23
 13. avatar
  [5] v.poho [*]

  cilani — #4 ...ale tak já ji svým způsobem chápuSml79. Taky nesnáším už od školy míčové hry a ten můj je má rád. Přizpůsobit se by pro mě bylo týrání, i kdyby mi nabídl, že si se mnou zkusí pinkat jako z prvňákem.Sml80

  Takže chodí sám a jsme v poho. Ale připouštím, že kdyby se jednalo o tanec, i ve mně by zahlodal možná červíček podezření.

  Jenže s tím holka nic nenadělá. Buď to přijme tak, jak to je anebo to nepřijme a může počítat, že se jí vztah dřív nebo později rozpadne. Ať mu to zakáže (a bude nespokojený on) nebo si bude v koutku trpce žárlit a bude nespokojená ona.

  1. na komentář reaguje v.poho — #6
  superkarma: 0 27.03.2013, 09:58:43
 14. [4] cilani [*]

  No, tak se boj a fňukej doma... ale nediv se mu, že kvůli tobě nepřestane s něčím, co má rád.. Kdybys ho aspoň doma tak neodháněla a alespoň to zkusila Sml80

  1. na komentář reaguje v.poho — #5
  superkarma: 0 27.03.2013, 09:36:44
 15. [3] Rikina [*]

  Sml52 Jako bych se viděla - v těch tanečních. Hubená tyčka, ještě navíc s brejlema, a na tanec dřevo volšový, co naprosto nechápe rytmus a "šlape zelí". Sml57 Ale trauma z toho nemám, měla jsem tam kamarády, co tam taky byli proto, že "to patří ke vzdělání", a buď jsme teda trpěli společně, nebo jsme se ulejvali, jak se dalo. Sml80 Něco jsem se tam přesto naučila, zas to spokojeně zapomněla, ale kdyby někdo projevil zájem a trpělivost chodit se mnou na kurzy pro dospělé, tak neváhám ani minutu. Tanec se mi líbí, a umět bych to chtěla. No, autorce to ani nepřeju, ani nezávidím, má na výběr buď se naučit tančit, nebo odnaučit žárlit. Sml80 Co by dělala, kdyby ten chlap měl koníčka, kterého se ženy účastnit nemohou? Taky by žárlila, že dělá někde něco bez ní? Sml80

  superkarma: 0 27.03.2013, 08:39:32
 16. [2] lidicka [*]

  Proč tedy nejde s ním na kurzy pro dospělé?  A měla by klid, nemusela by žárlit, každý strůjcem svého štěstí.....

  superkarma: 0 27.03.2013, 08:10:27
 17. [1] telelot [*]

  je čas na návštěvu psychiatra nebo psychologa, sama to nezvládne...Sml22

  superkarma: 0 27.03.2013, 06:42:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme