Bulvár

Že vymírají vesnice, se nedivím!

Tana M – naše čtenářka světoběžnice nám poslala úvahu na téma přistěhovalců. A konstatuje, že nejhorší je stejně srážka s blbcem.

Dobré pěkné ráno. I to podzimní je hezké.

Jsem sice světoběžnice, žila jsem pár let v Anglii, a to co jsem zažila za 12 let svého života v této zemi mohu klidně popsat.
V Londýně, se člověk cítí tak jako v Pražské čtvrti s názvem Libuš, jen s tím rozdílem, že v této části Londýna žije velké množství Číňanů. Opravdových Čínanů.
Čínské, Indické, Pákistánské, Thajské čtvrtě Vám silně připomínají jihovýchodní Asii. Severní část tohoto města je ryze africká. Dokonce jsou zde i školy kde chodí děti z „Cote D´Ivory, mají své komunity a bílého vyzábelho Angličana nebo suchou Angličanku zde nenajdete. I kdyby jste prstíkem hledal.
Co není žádnou zajímavostí je, že všichni tyto „náplavky“ pilně pracují.!!!!! Zametají chodníky,pracují v docích, v nakládkách lodí, vagónů, letadel a vykonávají nejtěžší práci jaká vůbec existuje.
Při vyřizování formalit na úřadě v Londýně, mi mojí žádost přebíral zřejmě afričan s typickým táhlým anglickým přízvukem a anglickým klídkem.
První jeho otázka zněla „Madam, where you are from? „ Paní,odkud pocházíte?Tento pracovník Londýnského magistrátů měl na tváři ještě i rodové znamení svého kmene. Tomuto rodovému znamení říkám „otlačená mřížka na grilování“. Prakticky, -5 docela slušných jizev na pravé líci..
Nepřekvapilo mě to, protože, když žijete ve velkém městě, tak si musíte zvyknout na to, že každé evropské velkoměsto je vlastně „United color of Beneton.“ Náplavka.
To že vymírají vesnice u nás, tomu se nedivím. Na vesnicích evropského typu Horní , Dolní........ není práce. Když není práce, z čeho by lidé měli žít?????. Měli by se dívat na krásnou přírodu, na krásně poletující ptáčky, na modré nebe nad hlavou, na sousedovic překrásnou zahradu, na blízký les ve výhledů. To je vše pěkné, ale z toho se nedá žít.Práce, která na vesnicích není, to je ten největší problém.
A tunelovat fondy, banky, a polostátní podniky už nějak nejde.Ani on -line v klidu vesnice.
Ano, vymírají vesnice. Ale není to naší vinou ,ale vinou politiků/ modré ,zelené , růžové, klidné,červené síly a veverek všeho druhů/ této maličké krásné země uprostřed Evropy.
Stěhovala jsem se celkem 9 x. Vždy jsem si ve svém okolí našla lidi, které zůstali v mém srdci natrvalo.Dnes mi to už ani nevadí.Nevadí mi změny, nevadí mi stěhování, a hlavně mi nevadí nový lidé kolem mě. Jediné mi vadí ,je.. „ srážka s blbcem“ a ten může být hodnověrný Čech jako poleno, ale v hlavince má jen mozeček malého 5 letého člověka.

To, že mi při cestě z práce v 9 hodin večer prodává Vietnamec čerstvé, pěkně narovnané ovoce a ještě poděkuje za nákup to mi vůbec ale vůbec nevadí.
Spíš je trochu obdivuji, že dokážou prodávat všechno možné i nemožné a ještě se při tom usmívat.......
Hezký den se zamyšlením k dnešnímu tématu.

Tana M.
text nebyl redakčně upraven


Díky Tano M za příspěvek. Vypíchl bych vaši poznámku ohledně Vietnamců. Víte, já je opravdu obdivuji. Pár jich znám a to co, se mi na nich líbí, je, že se nám nesnaží přinášet svou kulturu, ale snaží se začlenit do naší společnosti. Učí se jazyk a snaží se jím mluvit, své děti posílají do škol a trvají na tom, aby se učily, a hlavně pracují! Jistě, jsou mezi nimi kriminálníci, jako mezi námi ostatními, ale všichni Vietnamci, které znám já, chodí slušně upraveni, je pro ně hanbou nepracovat, a co jsem viděl u nich doma, za to by se nemusela stydět ani nejlepší hospodyňka…

Dokonce jeden Vietnamec ve snaze být správný Čech vůbec neodstrojuje vánoční stromeček. Tedy ne jen kvůli tomu. Když jsem mu vysvětloval, proč se divím, že ho má v červenci ustrojený, odpověděl, že se mu ta barevnost a světla prostě líbí…

Dnešním tématem dne je: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

 • Jak jste se přizpůsobila novému prostředí?
 • Dával vám někdo „sežrat“, že jste odjinud?
 • Vadí vám přistěhovalci?

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

Stačí přispět na tento e-mail:

redakce@zena-in.cz

a máte velkou šanci.

   
20.10.2011 - Příběhy - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [34] Lukáš Čejka [*]

  malvina — #33 Sml80  zrejme ma kazda pobocka posty otevreny takovy pocet prepazek, aby stacila  odbavit zakazniky v nejakem limitu - Praha 13 jsou myslim Stodulky a okoli - a pokud vystaci s tim co uvadis, tak to jen doklada, ze posta v kazde vesnici by byla ekonomicky nesmysl, ktery by nebylo mozne ufinancovat a je tak logicke, ze je posta spolecna pro nekolik vesnic Sml80

  superkarma: 0 21.10.2011, 12:19:58
 2. avatar
  [33] malvina [*]

  Lukáš Čejka — #30 nevím jaké  jsou předpisy pro pošty   v  Praze, ale  ,...  na Praze  13   je spádová  pošta  , která má 7  přepážek, stabilně  fungují  vždy jen  2 a  jedna   balíková. Jak počítam    tak počítam  ,tak  jsou to furt jen 3  přepážky.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #34
  superkarma: 0 21.10.2011, 10:26:07
 3. avatar
  [32] Lukáš Čejka [*]

  cilani — #31 Podstatna je v pripade, ze by slo o nejakou neprimerene velkou vzdalenost, ale protoze jde vetsinou o obce z nejake spadove oblasti, tak bude nejspis jen malo pripadu, kdy je ta vzdalenost neprimerena. Treba nejakych 15 min nepovazuju za neprimerenou vzdalenost, to na tom sidlisti z prikladu co jsem uvedl, maji lidi taky - protoze v okoli te posty nemohou bydlet vsichni. Sml16 Takze pokud jde o vzdalenosti, tak jedine uvest konkretni priklad a pak muzem debatovat, jestli je to primerene nebo ne .Sml80

  superkarma: 0 20.10.2011, 17:33:50
 4. [31] cilani [*]

  Lukáš Čejka — #18 Lukáš Čejka — #16 vzdálenost z vesnice na tu poštu už není tak podstatná, coSml3.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #32
  superkarma: 0 20.10.2011, 16:07:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Lukáš Čejka [*]

  malvina — #28 vsak jsem to pojmenoval jako nadstadard Sml80Sml16

  kobližka — #29 vedou me k tomu proste poctySml80 - pokud pro sidliste s cca 15tis obyvateli + pravnicke osoby - staci jedna posta ktera poskytuje kompletni rozsah sluzeb a kde jsou soucasne otevreny max 4 prepazky z toho jedna pro baliky, tak jake by mohlo byt vytizeni posty v jedne vesnici kde je treba 200-300 obyvatel? Samozrejme ze to je mozne udelat aby v kazde vesnici byla posta, ale kdo to bude platit - obci je v CR pres 6000, pritom plati, ze ne kazda vesnice je z tohoto hlediska obec, takze ve skutecnosti by bylo potreba jeste vic pobocek posty a hlavne co by ti zamestnanci v kazde takove poste delali? Sml80

  1. na komentář reaguje malvina — #33
  superkarma: 1 20.10.2011, 14:50:19
 2. avatar
  [29] kobližka [*]

  Lukáš Čejka — #18 Co vás vede k přesvědčení o něčem,když v tom nežijete?Nebo si myslíte,že na té vesnici lidi nepotřebují poštovní služby,že je tam jen pár dědků a babek,co se na poštu ani nedohrabou?Že tudíž na poště teda skoro nemají koho obluhovat?Já tam žiju,ale nestěžuju si ,jen konstatuju.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #30
  superkarma: 1 20.10.2011, 14:30:19
 3. avatar
  [28] malvina [*]

  Lukáš Čejka — #18 Věci se   mají pojmenovávat pravými názvy. Pošta  pro 4 vesnice   je  nadstandart?  Hlavně  že v té naší nadstandartní poště měli  3  hodinovou   polední   přestávku od  12.00-  do 15.00. hod. Tomu   říkám opravdový nadstandart.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #30
  superkarma: 1 20.10.2011, 14:11:10
 4. avatar
  [27] malvina [*]

  Eliana — #14 jo  , jo problém  školek   na vesnici. Mohla by jsem   psát    o  tom  romány pro  ženy.  Jedna   školka  narvaná k prasknutí . 3  třídy  po 29  dětech..... atd.  jasná    zpráva.

  superkarma: 0 20.10.2011, 13:50:05
 5. avatar
  [26] femme [*]

  malvina — #24  jj, i tak se tomu dá říkat Sml22 

  superkarma: 0 20.10.2011, 13:47:18
 6. avatar
  [25] elly [*]

  v jedné takové "Horní, Dolní" žiju a do práce se od nás dojíždí a to celkem bez problémů. Na všechny strany jezdí autobusy, do vedlejších měst s prací to je 10, 15, 18 km...to není žádná vzdálenost. Spousta malých firmiček co dávají práci jsou i v okolí.... Do města bych za žádnou cenu nešla. Ten klid, místo pro děti, příroda kolem...neměnila bych.

  superkarma: 0 20.10.2011, 13:46:50
 7. avatar
  [24] malvina [*]

  femme — #23 více méně   se jedná o  "údolí  zelených vdov"

  1. na komentář reaguje femme — #26
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:46:05
 8. avatar
  [23] femme [*]

  jezdím dost často po republice a jak to tak vidím, tak se české vesnice mění v satelitní městečka Sml80

  1. na komentář reaguje malvina — #24
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:41:06
 9. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  Eliana — #21 Sml15to je hustý. Někteří si do huby nevidí a já se jim tam koukat nebudu. To musí začít zametat každý vidlák sám před svým podělaným prahem. Hodně štěstí

  superkarma: 0 20.10.2011, 13:39:58
 10. avatar
  [21] Eliana [*]

  Lukáš Čejka — #16 to je pravda, jen ta dostupnost pošt na vsi je špatná, když přijde dopis do vl. rukou či balík, je třeba si vzít dovolenou, protože mají jen od do, kdy jsou lidé v práci a i tak je ta pošta na některých obcích nerentabilní...

  ToraToraTora — #19 je to případ od případu, ale v obci u našich, kde je 126 obyvatel to poslední dva roky rozkvetlo a je tam hezky a starším lidem se tam i pěkně žije...a problém satelitů u obcí je ten, že obec má nějaký územní plán, kam nové přístavby selektuje...nemluvím o děsivých satelitech odřízlých od světa v okolí Prahy, kam se jezdí fakt jen vyspat...nicméně místní s našpulenou pusou neodpovídají na pozdrav, nechávají se vzkázat ať na "jejich" plesy, akce nelezeme a že jsme si všichni rozhodně nakradli na nové domky - neznám nikoho, kdo by tu nebyl zatížen hypotékou a velkolepé domy až na jeden tu nejsou...Sml24

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #22
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:37:03
 11. avatar
  [20] enka1 [*]

  Vesnické málotřídky začali rušit komančovéSml24

  superkarma: 0 20.10.2011, 13:29:53
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Eliana — #14 U našich chodí do konzumu též jen starší a nebo z nouze i jiní, ale uživí se zatím sám. Ale to je dané asi velikostí obce. jinak ti, kteří nově bydlí v satelitu je tak, jak jsem napsala. Ale vidím to pozitivně, protože se snaží žít v té obci a tak se zapojují do akcí, chodí na čarodějnice, poutě ap.  Jsou s těmi lidmi rádi. Ale to je vesnice od vesnice. například soused....je takovej debil, že je každému jedno, jestli se tam narodil nebo vylíhl z dračího vejcete. Tak to máš jedno Sml54

  1. na komentář reaguje Eliana — #21
  superkarma: 1 20.10.2011, 13:27:24
 13. avatar
  [18] Lukáš Čejka [*]

  kobližka — #17 neziju Sml23, to ale nic nemeni na mem presvedceni ze jedna posta pro ctyri vesnice je skoro nadstandard pokud jde o pocet obslouzenych zakazniku Sml80

  1. na komentář reaguje malvina — #28
  2. na komentář reaguje kobližka — #29
  3. na komentář reaguje cilani — #31
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:25:46
 14. avatar
  [17] kobližka [*]

  Lukáš Čejka — #16 Vsadím se,že na vesnici nežijete Sml58

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #18
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:22:14
 15. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  malvina — #12 no a kolik na tech vesnicich zije lidi? ono zjistis, ze jinde jsou treba dve posty ve meste, ale pocet obyvatel je tam mnohonasobne vyssi nez na te vesnici, tezko zrizovat postu pro sto obyvatel Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  2. na komentář reaguje Eliana — #21
  3. na komentář reaguje cilani — #31
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:15:27
 16. avatar
  [15] átéčko [*]

  ToraToraTora — #13 No právě! A dělat třeba v družstvu... myslím zemědělském. Myslím, že zmizeli z vesnic lidé, kteří vytvářeli hodnoty. Nesadíme řepu, protože nám to EU zakázala, namísto toho prodáme pole podnikateli, co bude obchodovat se solární elektřinou. Česnek dovezeme z Číny a pak nadáváme, že ten náš byl lepší. Zvláštní ale je, že všechny brambory, které se nabízejí k prodeji jsou z Vysočiny. Ta Vysočina ale musí být veliká!!!

  superkarma: 1 20.10.2011, 13:10:58
 17. avatar
  [14] Eliana [*]

  ToraToraTora — #13 chodili, ale konzum se tu za tři roky dvakrát zavřel, nevydělá to, nyní to dotuje obec, aby starší nemuseli do města a školky jsou tu narvané k prasknutí..nicméně práce na venkově dnes není a i dřív jezdili lidé z vesnice do měst za prací a druhá část pracovala v JZD..ale chápu, že na Vysočině a odlehlých koutech je to se vším naprd..ono dojíždění fajn není a bez auta to nejde,ale zas to auto taky něco stojí..je to začarovaný kruh..nicméně je zas takový divný řešení prdnout ke vsi fabriku..Sml80

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #19
  2. na komentář reaguje malvina — #27
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:07:11
 18. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Satelity rostou jak houby po dešti. Vesnice nevymírají, ale jen demograficky. Jelikož není v silácvh a kolikrát ano ve vůli vesnice zajistit infrastrukturu, školky, obchody.... lidé z těhle satelitů to hledají ve městěch a jezdí tak domů jenom přespat. baví se, nakupují a pracují ve městech. Tam dávají i děti do škol a školek. Posbírají je cestou z práce a jede se na vesnici. Jedna věc je aktivita místního zastupitelstva a druhá...chtěli by vůbec novousedlíci dávat děti do malé vesnické školky a chodit do konzumu na návsi?

  1. na komentář reaguje Eliana — #14
  2. na komentář reaguje átéčko — #15
  superkarma: 0 20.10.2011, 13:02:11
 19. avatar
  [12] malvina [*]

  Lukáš Čejka — #8 Asi  i to, že  do  vesnic   se  skoro nic neinvestuje,  žádná infrastruktura,   jedna  obecní pošta   na 4 vesnice,  ve 21  století docela  dobrý odvaz!!!!!, lékař  pro 5  vesnic v okolí,   škola  pro   4 okolní   vesnice.  Kdo  do takové vesnice    půjde  bydlet. Snad  jen odvážlivec, na zkoušku pevnosti svého vztahu. 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 1 20.10.2011, 12:54:41
 20. avatar
  [11] malvina [*]

  denkas — #7  jo, přesně, ale  ČR,  má  zas  nejvetší počet     bakalářu,  v Evropě.

  superkarma: 0 20.10.2011, 12:47:47
 21. avatar
  [10] kobližka [*]

  Uhodilas hřebíček na hlavičku - přesně!Na vesnici dneska může žít asi jen zbohatlík,co neví roupama,kam s penězi.Je to napsáno samozřejmě s lehkou nadsázkou.Myslím to vzhledem té práci.Jinak máš ode mě za článek velkou

  superkarma: 0 20.10.2011, 12:31:22
 22. avatar
  [9] Eliana [*]

  Dovolím si tvrdit, že české vesnice nevymírají. Žiji nyní ve Středozemi - souběh kraje Středočeského, Královehradeckého a Pardubického a zde vesnice nevymírají, naopak rozkvétají! My jsme sice náplavy a od místních neoblíbení pražáci (samozřejmě nejsme z Prahe), přestože dům si tu staví z Prahy pouze jedna rodina, ale je to malý satelitek připlácnutý k obci v hezké krajině. Je pravda, že práce tu není a nyní s tím zápasíme spolu se sousedkami, ale i přesto v mé rodné vsi kousek dál se udělalo kus práce, někdo se přistěhoval, taktéž si přistavěl...Sml22

  superkarma: 0 20.10.2011, 12:19:01
 23. avatar
  [8] Lukáš Čejka [*]

  malvina — #6 ale z toho co jmenujes nevidim zadny primy vliv na pocet obyvatel venkova Sml80

  1. na komentář reaguje malvina — #12
  superkarma: 0 20.10.2011, 12:07:42
 24. avatar
  [7] denkas [*]

  malvina — #6 Ale to nejsou jen vesnice! Třeba kolem Sokolova,Chomutova,co zaniklo fabrik a jakých fabrik!

  1. na komentář reaguje malvina — #11
  superkarma: 0 20.10.2011, 12:07:12
 25. avatar
  [6] malvina [*]

  Lukáš Čejka — #4 No vina  politiků    BOŽE,,,  já by jsem    se zas  rozepsala. Vytunelované polostátní podniky,  privatizované nemocnice, polikliniky, utlumená výroba. Tato  země nic neprodukuje, jen  bakaláře, a  vysokoškoláky, pro   které není práce.....  je o čem  psát. Dejte  do   do tématu  dne a   uvidíte kolik  bude mít žena in  příspěvku. 

  1. na komentář reaguje denkas — #7
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #8
  superkarma: 2 20.10.2011, 12:04:50
 26. avatar
  [5] malvina [*]

  azpol — #2 taky  mě poteší když   si koupim čerstvé    ovoce  u Vietnamců   v  9 večer,už jen proto že v našem Albertu  je   zavřeno.

  superkarma: 0 20.10.2011, 11:59:45
 27. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  Nerozumim tomu, v cem je vina politiku na "vymirani" ceske vesniceSml80   Snad jen kdyby si po vzoru pana Ratha nasli oficialni milenku - na rozdil od nej, ale pouze na venkove. Sml54

  1. na komentář reaguje malvina — #6
  superkarma: 0 20.10.2011, 11:57:51
 28. avatar
  [3] malvina [*]

  denkas — #1 Denkas díky , je to  můj pohled  na  svět  "  na  naplávce".

  superkarma: 0 20.10.2011, 11:55:52
 29. [2] azpol [*]

  Moc pěkně napsané...Já sama strašně ráda chodím do potravin k Větnamcům, lidičky jsou to příjemný, mají čerstvé zboží i večer a co nemají na krámku po dohodě seženou...po mě prostě zlatíčka..já sama jsem v Jižních Čechách naplavenina (20 let a to je mi 26) a ještě jsem si tu boužel nezvykla.Srdce mám tam, kde není práce....třeba se tam jednou na starý kolena vrátím a dožiji tam kde tomu říkám doma...

  1. na komentář reaguje malvina — #5
  superkarma: 0 20.10.2011, 11:47:18
 30. avatar
  [1] denkas [*]

  Hezky napsané!Sml59

  1. na komentář reaguje malvina — #3
  superkarma: 0 20.10.2011, 11:46:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme