Tana M – naše čtenářka světoběžnice nám poslala úvahu na téma přistěhovalců. A konstatuje, že nejhorší je stejně srážka s blbcem.

Dobré pěkné ráno. I to podzimní je hezké.

Jsem sice světoběžnice, žila jsem pár let v Anglii, a to co jsem zažila za 12 let svého života v této zemi mohu klidně popsat.
V Londýně, se člověk cítí tak jako v Pražské čtvrti s názvem Libuš, jen s tím rozdílem, že v této části Londýna žije velké množství Číňanů. Opravdových Čínanů.
Čínské, Indické, Pákistánské, Thajské čtvrtě Vám silně připomínají jihovýchodní Asii. Severní část tohoto města je ryze africká. Dokonce jsou zde i školy kde chodí děti z „Cote D´Ivory, mají své komunity a bílého vyzábelho Angličana nebo suchou Angličanku zde nenajdete. I kdyby jste prstíkem hledal.
Co není žádnou zajímavostí je, že všichni tyto „náplavky“ pilně pracují.!!!!! Zametají chodníky,pracují v docích, v nakládkách lodí, vagónů, letadel a vykonávají nejtěžší práci jaká vůbec existuje.
Při vyřizování formalit na úřadě v Londýně, mi mojí žádost přebíral zřejmě afričan s typickým táhlým anglickým přízvukem a anglickým klídkem.
První jeho otázka zněla „Madam, where you are from? „ Paní,odkud pocházíte?Tento pracovník Londýnského magistrátů měl na tváři ještě i rodové znamení svého kmene. Tomuto rodovému znamení říkám „otlačená mřížka na grilování“. Prakticky, -5 docela slušných jizev na pravé líci..
Nepřekvapilo mě to, protože, když žijete ve velkém městě, tak si musíte zvyknout na to, že každé evropské velkoměsto je vlastně „United color of Beneton.“ Náplavka.
To že vymírají vesnice u nás, tomu se nedivím. Na vesnicích evropského typu Horní , Dolní........ není práce. Když není práce, z čeho by lidé měli žít?????. Měli by se dívat na krásnou přírodu, na krásně poletující ptáčky, na modré nebe nad hlavou, na sousedovic překrásnou zahradu, na blízký les ve výhledů. To je vše pěkné, ale z toho se nedá žít.Práce, která na vesnicích není, to je ten největší problém.
A tunelovat fondy, banky, a polostátní podniky už nějak nejde.Ani on -line v klidu vesnice.
Ano, vymírají vesnice. Ale není to naší vinou ,ale vinou politiků/ modré ,zelené , růžové, klidné,červené síly a veverek všeho druhů/ této maličké krásné země uprostřed Evropy.
Stěhovala jsem se celkem 9 x. Vždy jsem si ve svém okolí našla lidi, které zůstali v mém srdci natrvalo.Dnes mi to už ani nevadí.Nevadí mi změny, nevadí mi stěhování, a hlavně mi nevadí nový lidé kolem mě. Jediné mi vadí ,je.. „ srážka s blbcem“ a ten může být hodnověrný Čech jako poleno, ale v hlavince má jen mozeček malého 5 letého člověka.

To, že mi při cestě z práce v 9 hodin večer prodává Vietnamec čerstvé, pěkně narovnané ovoce a ještě poděkuje za nákup to mi vůbec ale vůbec nevadí.
Spíš je trochu obdivuji, že dokážou prodávat všechno možné i nemožné a ještě se při tom usmívat.......
Hezký den se zamyšlením k dnešnímu tématu.

Tana M.
text nebyl redakčně upraven


Díky Tano M za příspěvek. Vypíchl bych vaši poznámku ohledně Vietnamců. Víte, já je opravdu obdivuji. Pár jich znám a to co, se mi na nich líbí, je, že se nám nesnaží přinášet svou kulturu, ale snaží se začlenit do naší společnosti. Učí se jazyk a snaží se jím mluvit, své děti posílají do škol a trvají na tom, aby se učily, a hlavně pracují! Jistě, jsou mezi nimi kriminálníci, jako mezi námi ostatními, ale všichni Vietnamci, které znám já, chodí slušně upraveni, je pro ně hanbou nepracovat, a co jsem viděl u nich doma, za to by se nemusela stydět ani nejlepší hospodyňka…

Dokonce jeden Vietnamec ve snaze být správný Čech vůbec neodstrojuje vánoční stromeček. Tedy ne jen kvůli tomu. Když jsem mu vysvětloval, proč se divím, že ho má v červenci ustrojený, odpověděl, že se mu ta barevnost a světla prostě líbí…

Dnešním tématem dne je: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

  • Jak jste se přizpůsobila novému prostředí?
  • Dával vám někdo „sežrat“, že jste odjinud?
  • Vadí vám přistěhovalci?

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

Stačí přispět na tento e-mail:

redakce@zena-in.cz

a máte velkou šanci.

Reklama