.

Že ten trouba není tvůj táta? Nevadí, hlavně že platí!

Vztahy

Že ten trouba není tvůj táta? Nevadí, hlavně že platí!

Jsou moje, nebo ne?„To je ale krásný chlapeček, celý tatínek! Stejná kukadla, nos, bradička...“ Na jedné straně vodopád chvály snášející se nad kočárkem se řvoucím miminem z úst příbuzných, sousedek či známých, na druhé tatínek dmoucí se pýchou jako holub.

Ale je mu malý plačící uzlíček doopravdy podobný? Zdědil skutečně jeho rysy? Není to náhodou jen sugesce či snaha zalichotit předpokládanému „Stvořiteli“?

Statistiky vypovídají jasně: Pokud nepočítáme děti svobodných či rozvedených matek bydlících s novými partnery, každé desáté české dítě nežije se svým skutečným biologickým otcem, ale je nastrčenou „kukačkou v cizím hnízdě“. Ten, kterému říká tatínku, o tom však vůbec neví.

Ještě nedávno se obecně uplatňovalo rčení: Matka je vždy jistá, otec nejistý... S určováním otcovství to odjakživa bývalo poněkud komplikované. Muži dřív museli spoléhat jen na „čestné“ slovo partnerky. Ani krajní řešení – výsledky krevních testů nevycházely na sto procent. Jenže to už dnes neplatí.

Zásluhou testů DNA není problém téměř se stoprocentní jistotou zjistit, jestli domnělý potomek, kterého muž vychovává jako svého vlastního, není náhodou tzv. kukaččí dítě. Tedy dítě, které zplodil někdo jiný, ale partnerka to před ním zatajila.

S nástupem nových přesnějších diagnostických metod stále víc mužů tuto možnost opravdu využívá. Každý rok si tuto zkoušku v Česku zaplatí přibližně 10 tisíc lidí. S jakým výsledkem? Odborníci odhadují, že se v naší populaci počet tatínků, vychovávajících „kukačku“, pohybuje v rozmezí 5–10 % (jiné prognózy jsou ještě nelichotivější).

Je lepší mít jistotuVelmi podobné údaje vyplynuly i z britské kontrolní studie. Stejně tak jako u nás a v Británii prověřovali vědci statistiky v USA, Mexiku a Finsku za posledních čtyřiapadesát let. I oni dospěli k závěru, že cizí dítě vychovává každý desátý muž, který o test požádal.

Stejné počty se potvrdily i v Německu, kde si testy DNA nechává udělat ročně kolem 40 tisíc mužů. Ale i zde obdrží nepříznivou zprávu každý desátý.

Potvrdilo se, že zvlášť dobře vyvinutým nos na tato vztah devastující odhalení mívají tchyně. Pokud totiž o provedení testu požádá právě ona, je prý téměř jisté, že se otcovství jejího syna skutečně nepotvrdí. Samotný odběr vzorků je poměrně jednoduchý, nicméně je si třeba uvědomit, že celá záležitost není zrovna laciná.

Ceny rozboru vzorku DNA se u nás pohybují mezi šesti až osmi tisíci korunami. Anonymitu zaručuje zpracování dat v zabezpečené databázi a výsledky testu si je možné anonymně vyzvednout nebo nechat zaslat na jakoukoli adresu.

K uskutečnění procedury testování dokonce není nutné udávat ani pravé jméno a adresu. Pokud má tedy muž jakoukoliv pochybnosti, má dnes poměrně jednoduchou možnost nařčení z otcovství se bránit. A to je určitě v pořádku.

Otázkou ale zůstává, do jaké míry si podvedení pánové uvědomují, jak moc mohou dosažením svojí jistoty poškodit dítě, o kterém je řeč. V tak složitých případech často nesou svůj díl viny všechny zúčastněné strany. S jednou jedinou výjimkou. A tou je právě dítě, které je vždycky jenom obětí jednání a rozhodnutí dospělých.

Myslíte, že to chápe?

Je snad zbytečné zdůrazňovat, jak fatální dopad může mít zjištění, že „táta není můj táta“, na dětskou psychiku. Psychologové proto doporučují, aby se testy prováděly po dohodě obou partnerů a jen tehdy, když jsou k nim opravdu závažné důvody. Například v případě podezření, že by ze strany otce mohla dítěti hrozit nějaká vrozená vada.

Jak už bylo řečeno, každý člověk má právo znát pravdu v tak zásadní věci, jakou je biologická příslušnost ke „svému“ dítěti. Jistota je dobrá věc, ale podobná odhalení v sobě nesou nejeden tragický rozměr. Možná by si tedy „tátové-netátové“ měli předem dobře rozmyslet, co je podstatnější.

Otevřená Pandořina skříňka, možnost vyrovnat si účty s nevěrnou partnerkou nebo zájmy dítěte, které až dosud nejspíš milovali. Bez ohledu na to, kdo je jeho biologickým otcem...

Myslíte si, že je správné, aby „falešný“ tatínek platil na „kukačku“ alimenty, dokud nebude dítě soběstačné, jen proto, že do půl roku po porodu – nic zlého netuše – nevznesl u soudu pochybnosti o svém otcovství? Souhlasíte s tím, že žena – v podstatě podvodnice – nemusí vrátit podvedenému partnerovi částku, o kterou jej neoprávněně na alimentech pro dítě připravila? Jak byste takovou podvodnici spravedlivě potrestali?

   
29.05.2009 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [69] Keltka [*]

  kamilka86 — #55 Sml67

  superkarma: 0 14.05.2016, 01:26:43
 2. [68] Keltka [*]

  Bazuzu — #60 Sml67

  superkarma: 0 14.05.2016, 01:26:24
 3. [67] Keltka [*]

  grizzly — #66 To jsou blbci, měli by jít někam jinam, pokud si nejsou jistí, že je dítě jejich.

  superkarma: 0 14.05.2016, 01:25:21
 4. avatar
  [66] grizzly [*]

  Kijonka — #64 Ano jsem Muž. Když si žena vybírá mezi Kolbenem a Daňkem, tak je důležité zjistit, který nechrápe. Jinak proč debilním státním zásahem (povinné genetické testy) ničit něco co těm dvěma vyhovuje.

  Z vlastní praxe vím, že spousta mužů ví, že má doma kukačcí setbu, ale je s tím smířená a hraje se svou manželkou (partnerkou) prazvláštní hru. On ví a boují se aby ona nezjistila, že on ví. Lidé jsou zvláštní druh. Pakliže nejsou nábožensky zaměření pak nevidím důvod proč je trápit.

  Má-li chlap odvahu to udělat ať jde a zjistí si sám zda má či nemá parohy. Jenže chlapi jsou zbabělí nebo pohodlní.

  1. na komentář reaguje Keltka — #67
  superkarma: 1 02.06.2009, 01:20:37
 5. [65] Revival [*]

  Kijonka — #64 Jak už ale bylo řečeno v článku, ty testy jsou poměrně drahé. Nepřijde mi zrovna hospodárné utrácet tisícové částky (pokud by je měl platit stát), když ve většině případů jsou oba rodiče jasní.

  superkarma: 0 01.06.2009, 14:06:30
 6. [64] Kijonka [*]

  Jako muz (doufam ze sem se nespletl) mate docela nonkonformni nazory a nemuzu s vama souhlasit (jako muz). Geneticke testy hned po narozeni mimo jine, aby dite bylo usetreno traumatu rozchodu. 

  Ja jsem proste takovy, ze chci vedet ze je dite moje. 

  grizzly — #62A co kdyz clovek vybira mezi Kolbenem a Dankem?

  1. na komentář reaguje Revival — #65
  2. na komentář reaguje grizzly — #66
  superkarma: 0 01.06.2009, 13:59:01
 7. avatar
  [63] grizzly [*]

  sahleb — #51 Nehlásí protože jim je to jedno. A je to více méně v pořádku. Jejich filosofie nepočítá se závazky. No a pak to odnesou ti blbější. Jsou jen dva modely mužů (4% nepočítám) ti chytří co si užívají a ti blbí co pak platí. Chovejte se jako ti chytří těm se ani neodváží žena předložit, je je s nimi těhotná (nebo nechce).

  superkarma: 0 01.06.2009, 13:12:28
 8. avatar
  [62] grizzly [*]

  kamilka86 — #55 Proč?? Jeden je vždy lépe ekonomicky zajištěný, pak je to jasná volba.

  1. na komentář reaguje Kijonka — #64
  superkarma: 0 01.06.2009, 13:07:50
 9. avatar
  [61] grizzly [*]

  Kijonka — #45 Ano je-li muž takovej trouba, že si není jistej pak ano. Dělat povinně testy hned po narození??? Nevím nevím. Většina chlapů má myšlení zdeformované nejakou záhadnou hormanální tmou a tak "milují" svou ženu a své dítě - vlastně jsou ti idioti šťasní. Brát jim to dokazovat, chybu... Není lepší nevědomost, beztak to rychle uteče. 

  Bazuzu — #60 Proč soudit matku, dělá pro své dítě to nejlepší a potažmo i pro manžela. On je šťastný jak je mužný, a dítě má zaručenou obživu. Ano je to vůči ostatním samicím nesportovní, ale chlap v očekávání nevidí skutečnost a nepřemýšlí racionálně.

  rae — #44 ??? naivko jaká práva pro muže kde žiješ. ??? Muž je ze zákona pouze debil co platí, je tady "rovnoprávnost". A vejdou-li v platnost Bruselské antidiskriminační zákony bude z heterosexuálních bílých mužů štvaná zvěř.

  superkarma: 0 01.06.2009, 13:06:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Bazuzu [*]

  Tedy, přečetla jsem si některé příspěvky a jsem zděšená morálkou některých čtenářek.  Je sice pravda, že dítě trpí, ale uvědomují si tyto pisatelky, že jde opravdu o hnusný podvod spáchaný na cizím - nezúčestněném člověku - falešném tatínkovi? Hezky se mu vyčítá, jak se jeho obrana podepíše na nevinném dítěti, ale že za to můžou ty matky - lhářky, na to zapomínají! Ty matky by měly být souzeny!!! A to nejen morálně, pěkně natvrdo: když podvod, tak trest!

  1. na komentář reaguje grizzly — #61
  2. na komentář reaguje Keltka — #68
  superkarma: 1 31.05.2009, 15:03:07
 2. [59] Kijonka [*]

  sahleb — #51 Zacal bych asi odzadu.

  "Nejvetsi hnus je nekoho opustit, kdyz zjistim, ze neni moje. To normalni clovek neudela. Surove by traumatizoval dite."

  Co se tyce samotneho traumatu, tak sice nejsem psycholog, ale myslim ze tady bude urcite dulezity vek toho ditete. Myslim ze bude rozdil rocni dite a treba sedmilete. Nicmene je tady druhy faktor. Vy to stavite do toho svetla, ze se vlastne nic nestalo a ze prece rodina bude normalne fungovat dal. Opravdu si myslite, ze to tak je? Ze chlap prijde domu, zena mu rekne "milacku mas parohy jo a Anicka neni tvoje" a on nad tim mavne rukou a rekne "to nevadi, hlavne ze ji vychovavam a stejne te miluju, pojd zajdeme si na veceri". Myslim ze naprostou vetsinu vztahu takove zjisteni dokaze spolehlive znicit. To dite stejne nebude mit toho tatu, po kterem tady volate. Muz proste od rodiny odejde (a pravem!) a zije svuj zivot jinde. A proc by mel platit za CIZI dite? A pokud zena vi, ze byvaly manzel neni otcem, tak myslim ze bude znat toho praveho biologickeho otce a platit ma on.

  Ja osobne bych na 99,99% nedokazal vychovavat dite o kterem bych si myslel ze je moje a az s odstupem casu by se ukazalo, ze moje neni. Ja chci sve geny sirit dal. Chci mit sve VLASTNI deti. Az v tom pripade, pokud bych sve vlastni mit nemohl, tak budu uvazovat o adopci, nebo o umelem oplodneni zeny. A nebo taky zemru sam. Clovek nikdy nevi co ho potka. 

  Zeny v tomto maji tu obrovskou vyhodu, ze se nemusi obavat o to, zda jsou matky (opomijim kauzu zameny deti o tom tahle diskuze neni). U muzu ta jistota neni a proto by meli mit moznost se branit. Uz se opakuju, ale myslim ze pokud zena vi, ze manzel otcem neni, tak praveho otce zna (pokud tedy nespi soubezne s vice milenci, ale mozne je vsechno). Z jakeho duvodu tedy upirate muzum moznost se branit? Tatu to dite ztraci ne ve chvili, kdy ho prestane zivit, ale ve chvili kdy cela vec vyjde najevo.

  A myslim ze tady vyjadrujeme sve nazory. Argumentovat tim, ze jsou v zakone nejake lhuty se mi nelibi. Ten zakon je dle meho spatny. A pokud se o neho chcete opirat, tak napiste proc.

  superkarma: 1 31.05.2009, 10:42:29
 3. [58] orangutan [*]

  Sml16takové by neměli mít ani děti

  superkarma: 0 30.05.2009, 20:28:06
 4. [57] rae [*]

  kamilka86 — #55 pokud budeš vdaná, i kdyby ses stihla rozvést - musíš biologického otce přimět k přihlášení o otcovství, jinak v tom lítá manžel.

  superkarma: 0 30.05.2009, 20:11:33
 5. [56] rae [*]

  Bazuzu — #54 výživné bývalých manželů - to je taky fraška Sml22

  superkarma: 0 30.05.2009, 20:08:54
 6. [55] kamilka86 [*]

  mě to přijde trapné-když budu mít dítě s jedním chlapem,tak nemůžu chtít alimenty po druhém..některé ženy nechápu

  1. na komentář reaguje rae — #57
  2. na komentář reaguje grizzly — #62
  3. na komentář reaguje Keltka — #69
  superkarma: 0 30.05.2009, 20:08:10
 7. avatar
  [54] Bazuzu [*]

  Znám takový případ - a ještě ten podvedený muž platí i té ženské, protože nemůže sehnat práci... To se pak i stydím, že jsem žena!

  1. na komentář reaguje rae — #56
  superkarma: 0 30.05.2009, 20:03:46
 8. [53] rae [*]

  sahleb — #52 je to složitější

  má-li žena pochybnost o tom, kdo je otec (a tu má už proto, že spala s více muži), měla by předejít neoprávněnému obohacení provedením testu paternity. Pokud to neudělá - je to vědomý podvod a váš argument:" nikdo neví, že bude těhotný" je směšný.

  Co se týče lhůty 400 dnů - obrana pravého otce je jednoduchá - sňatek - je to sice fofr - zjistím, že jsem těhotná, rozvedu se, znovu vdám, porodím - ale stihnout se to dá.

  a pokud si neumíte představit, že by se otec domáhal práva na to, aby se narodilo jeho dítě - ano ženy mají nespornou "výhodu" rozhodovat o těhotenství, případně "si vybrat" živitele svého dítěte.

  Absurdně jsem tu situaci otočila - o těhotenství by mohl (a měl) rozhodovat také otec

  Teď tu situaci pouze posunu - žijete s mužem, který platí alimenty a vy se dozvíte, že dítě je "kukačka". Například pátráte po příčině vaší společné neplodnosti. Nejen, že mu nic nepomůže od výživného, dokonce se s potomkem (v případě úmrtí partnera) budete muset dělit o majetek. Ještě se vám to líbí?

  Ano, dítě má právo na otce (a otec na dítě!). Má však právo na jakéhokoliv chlapa, na kterého matka ukáže?

  Třeba na "vašeho syna"? (manžela, vnuka, synovce)...... ono stačí, když ho nějaká svobodná matka nechá zapsat do rodného listu jako otce, on se do 6 měsíců od chvíle, kdy se o existenci otcovství dozví nedomáhá paternitního řízení a je to.

  superkarma: 0 30.05.2009, 18:59:38
 9. [52] sahleb [*]

  rae.

  "Voláme tu po odpovědnosti mužů - ploditelů. Ale kde zůstalo jejich právo otců v případě potratů a jejich právo ne-otců v případě výživného? "

  Pravo na potrat pro otce, ? To jste zesilel, ne? O potratu proste rozhoduje ten, na kom se potrat provadi. Nikdo jiny nesmi rozhodnot o tom, zda zena X bude rodit nebo pujde na potrat. I kdyz to sama zena X vidi jinak. Chapete. To je ciste silenstvi.

  1. na komentář reaguje rae — #53
  superkarma: 0 30.05.2009, 18:02:01
 10. [51] sahleb [*]

  Kijonka — #47 pane kijonko

  matka preci nemusi vedet (snad jen tusi) , kdo je otcem ditete. Chapete. Pokud si ona neudela test do pul roku po porodu (= opet ZAKON!!!!), tak se nemuze dopatrat pravdy. Ma stejne moznosti jako ten manzel.

  Opravdu tvrdite takovou blbinu,ze ten spravny otec je ten biologicky; pak je zajimave se se tihle nikde nehlasi a z diskusi uplne vymizeli. To jsou tak vyborni. Tihle hosi mlci a mlci.

  Nejveetsi probelm je prave to male dite. Nejvetsi hnus je nekoho opustit, kdyz zjistim, ze neni moje. To normalni clovek neudela. Surove by traumatizoval dite. nebo ze by mu slo zrovna po tohle? Pak je to kreten.

  1. na komentář reaguje Kijonka — #59
  2. na komentář reaguje grizzly — #63
  superkarma: 0 30.05.2009, 17:54:26
 11. [50] sahleb [*]

  rae — #44 No to ze ma dite v dobe manzelstvi s nekym jinym nema vliv na urceni otce PODLE ZAKONA, a ten pravi (a kazdy se muze stavit na hlavu), ze otec je manzel. Dokonce i kdyby se rozvedli a dite povila do 400 dni, drive to bylo i vice dni a zeny se nesmely po rozvodu asi 2 roky vdavat. To kvuli  otcovstvi. Ty zakony ovsem vymysleli muzi. Ne ty zeny. Pokud je to dite jineho muze, a vsichni tri to vi, tak podle zakona to bude docela slozite prepsat rodny list. V podstate ta zena nemuze jen tak rict, dite neni manzelovo, s manzelem se stejne rozvadim.

  Opakuji ta tehotna zena je proti zakonum bezmocna, i dokonce v pripade, ze vi na 100% ze manzel neni otec.

  Pokud ma nekdo choutky, postavit zenu pred soud, tak je to proste nesmysl. Uz jenom kvuli  tomu, ze alimenta josu preci pro dite. A zadalsi, soud , opakuji, by musel dokazat, ze dite zplodila za ucelem obohaceni se. To je nedokazatelne. Nikodo nevi , ze bude tehotny. A to by , dalsi absurdita, museli zazalovat toho ploditele rovnez. A taky jemu to dokazat.

  Toho se preci panove radsi vystrihaji. On totiz muze byt zase manzel nejake z nas. Je to trapne az blbe, ze se vubec uvazuje o prevedeni pred soud, za to ze na svet prislo dite.

  superkarma: 0 30.05.2009, 17:49:40
 12. [49] Kijonka [*]

  jazuzinka — #48 To mi pripadne trochu jako fraze. Nezalezi taky na tom, jak se k teto otazce postavi ten, koho se to tyka, tedy samotny muz? 

  Na druhou stranu s tim vyrokem mozna nejde nez souhlasit :). Tata je ten, kdo dite vychovava, ale otec je ten, kdo ho zplodil. A pokud tata nechce platit na CIZI dite (uz to ze se rozhodne prestat zit s matkou ditete je jasny signal, ze to dite neprijal za sve a ze se nesmiril s tim ze neni jeho), tak by mel platit otec.

  superkarma: 0 30.05.2009, 12:08:45
 13. avatar
  [48] jazuzinka [*]

  táta je ten, který dítě vychovává a stará se o něj. to, jestli je zploditel ještě neznamená, že je táta

  1. na komentář reaguje Kijonka — #49
  superkarma: 0 30.05.2009, 11:58:24
 14. [47] Kijonka [*]

  Zaregistroval jsem jeden pripad, kdy musela podat zalobu na popreni otcovstvi samotna dcera. "Otec" nekdy v 15 letech veku dcery zjistil, ze neni jeho a az zaloba samotne dcery, ktera tak chtela pomoct cloveku, ktery ji vychoval, ho zbavila vyzivovaci povinnosti. To je proste strasne.

  Dle meho je v zajmu ditete to, aby zilo ve fungujici rodine. Pokud se to nedeje, tak je mu myslim uplne jedno, kdo na neho plati. A tady bych se proste zastaval toho, aby to byl biologicky otec. V kolika procentech ho matka nezna? Myslim ze drtiva vetsina pripadu, kdy je otcovstvi automaticky priznano manzelovi, ale ten jim ve skutecnosti neni, je takova ze zena vi, kdo je skutecnym otcem ditete. A kdyz uz to dojde tak daleko, ze se na vec prijde a manzel se chce dat rozvest a nechce platit na cizi (zduraznuji cizi) dite, tak proc proste zenu nedonutit, aby oznacila praveho otce? A pokud se dotycny bude vzpouzet, tak mame geneticke testy. Fakt nevim, kde je zakopany pes. A myslim ze by drtiva vetsina podvedenych manzelu radsi zaplatila dva geneticke testy, nez x let platit na cizi dite.

  Jak uz sem psal, jina situace je ta, pokud se muz rozhodne dal s tou zenou zit a smiri se s tim ze dite neni jeho. Pak na sebe dobrovolne prebira roli otce a neni co resit.

  1. na komentář reaguje sahleb — #51
  superkarma: 0 30.05.2009, 10:46:40
 15. [46] rae [*]

  Kijonka — #45 před narozením dítěte nelze jednoduše zjistit otce - možná z odběru plodové vody - to není běžné vyšetření a navíc ohrožuje v malém procentu plod.

  - ad popření otcovství po 6 měsících od porodu - není to právně možné, i kdyby matka souhlasila - tuším, že existuje formou dovolání k nejvyššímu soudu a ten rozhoduje zda je to "v zájmu dítěte" - už je pár případů, kdy rozhodl proti vůli biologické matky

  superkarma: 0 30.05.2009, 10:16:06
 16. [45] Kijonka [*]

  Grizzly: takze vicemene doporucujes, aby si kazdy muz nechal udelat geneticke testy hned po porodu, aby se stihla 6 mesicni lhuta pro popreni otcovstvi. Protoze po tech 6 mesicich se zbavit otcovstvi, kdyz zena nechce, je docela orisek.

  V tomhle jsou muzi hodne diskriminovani a jsou vydani zenske na pospas. Mame sice geneticke testy, ale nekteri treba nemaji podezreni, ziji si stastne a takovou vec zjisti treba ve dvou, trech letech toho ditete. A tam uz zalezi asi na povaze kazdeho. Preci jen to dite uz vychovava a miluje a myslim ze i chlapovi je za tezko se pak takoveho ditete vzdat, protoze uz mu dal kus sebe (i kdyz jiny nez si myslel). U novorozence je to myslim jednodussi. Citova vazba otce jeste nemusi byt tak silna. Jenze co to zase udela s rodinou? Hele milacku otestuju si nasi Anicku, jestli je moje ano? No tohle by asi zenske po porodu neudelalo dobre. 

  Ja osobne bych byl pro to, aby se otccovstvi zjistovalo automaticky (pokud to jde v ramci normalnich vysetreni pred porodem tak uz tehdy, pokud ne, tak po narozeni ditete). Jak tady uz nekdo rikal, asi by se zenske zacaly chovat trochu jinak, kdyz by vedely ze se to driv nebo pozdeji provali. A pokud jsou vedeny prirodou, tak at to dite vychovavaji s otcem. Ja jsem taky vedeny prirodou a chci SVE deti. Nezajimaji me deti jinych (zabijet je nebudu, ale nezajimaji me). Zena pocne dite se silnym samcem a vychova ho se submisivnim. Fajn, ale jen pro tu zenu. Pro chlapa je to proste podvod.

  1. na komentář reaguje rae — #46
  2. na komentář reaguje grizzly — #61
  superkarma: 0 30.05.2009, 08:53:01
 17. [44] rae [*]

  Kijonka — #39 takový případ znám z doslechu - ona vdaná splodila dítě s jiným, po uplynutí více než 6 měsíců od narození se rozvedla a začala žít s biologickým otcem - manželovi (papírovému otci) byly vyměřeny tučné alimenty.

  Celá problematika je vůbec velmi choulostivá

  - žena by v případě výživného  měla závazně prohlásit, že dotyčný je otcem dítěte (ví to) nebo učinit kroky k určení plátce výživného. Byla-li tak benevolentní, že neví, kde ho hledat, musí tyto následky nést i dál. Pokud se později prokáže, že otcem je někdo jiný, měla by dotyčná být stíhána pro podvod. Povinnost výživného by měla být minimálně zastavena. To, že je výživné poskytováno dítěti je pravda, ale pro toho, kdo toto výživné platil je cizí osobou a je to nedovolené obohacení - za to nese odpovědnost ten, kdo to svým jednáním způsobil - tedy matka.

  Ono to totiž není jen o výživném - taky o podílech na majetku po smrti otce a paradoxně o vzájemné vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům ve stáří.

  Vůbec bych se nebránila tomu, aby v případě rozvodů bylo otcovství ověřováno. Pokud spolu dvojice žije a děti vychovává, nikdo nechce rozkolísat vztahy předem, ale minimálně z majetkových důvodů v čase budoucím je nutné ověřit rodičovství v případě rozvodu. Otec by mohl svobodně prohlásit, že si tuto proceduru nepřeje a pak by bylo jeho otcovství nezpochybnitelné.

  Voláme tu po odpovědnosti mužů - ploditelů. Ale kde zůstalo jejich právo otců v případě potratů a jejich právo ne-otců v případě výživného? Třeba se dočkáme sporu o to, že muž bude chtít být otcem a domůže se zákazu potratu - po porodu převezme dítě do výhradní péče a výživné bude vyměřeno matce. Umíte si to představit? Dokážete to připustit? Prostě se jen postavte na druhou stranu barikády.

  1. na komentář reaguje sahleb — #50
  2. na komentář reaguje grizzly — #61
  superkarma: 0 30.05.2009, 00:28:49
 18. avatar
  [43] grizzly [*]

  Kijonka — #39 Jaká spravedlnost?? Se spravedlností zákon nepočítá - to je věc soudu a ten rozhoduje. Je-li muž podvedený má se bránit soudem. Otázka je s kým se bude soudit - výživné na dítě se platí dítěti ne matce. Zaplatil ho za jiného chlapa, má ho vymáhat na něm nebo na dítěti. Žena se neobohatila. Pouze když platí také výživné rozvedené manželce, ale i to je řešené zákonem.

  superkarma: 0 29.05.2009, 23:08:58
 19. avatar
  [42] grizzly [*]

  sahleb — #38 Zákon chrání ekonomické zájmy dítěte a státu (společnosti - vlastně nás všech). A tak stanovil kdo je ze zákona považován za otce a stanovil také opravné prostředky. Je blbostí každého chlapa, že si nezjistí do čeho jde. Nemyslíš - zaplatíš platí i zde.

  superkarma: 0 29.05.2009, 23:03:02
 20. avatar
  [41] grizzly [*]

  sahleb — #32 Ale dá v době kdy byla tato metoda testována byla testována na dostatečně velkém vzorku dobrovolníků aby se zjistila chyba metody. První výsledky byly naprosto šílené. Dokonce i některé matky byly přesvědčeny o původu biologického otce ...

  superkarma: 0 29.05.2009, 23:00:45
 21. avatar
  [40] grizzly [*]

  cristy.crow — #27 Čti pozorně - biologicky nejvhodnější je zdravý silný jedinec silný samec schopný zplodit zdravé a silné potomstvo nabušený macho.

  A jak správně tvrdíš(tvrdíte) někoho takového normální žena nechce mít doma a tak hledá submisivního velkorysého pitomce který jí zajistí obživu. No a sem tam uteče k nabušenýmu machovi.

  Co v tom vidíš za bebí... Normální biologické funkce.

  superkarma: 0 29.05.2009, 22:57:34
 22. [39] Kijonka [*]

  sahleb — #38

  Cim chrani dite? Vzdyt pokud ten muz nechce to dite a nezustane s zenou, ktera ho podvedla, tak prece stejne dite otce nema. A kdyz si pak ta zena najde jineho, tak stejne plati ten puvodni muz. A to i v pripade, ze by zacala zit se skutecnym otcem toho ditete. Tak kde je spravedlnost? Nejde o nic jineho nez o penize a ja rikam, at nesou zeny v teto situaci vetsi odpovednost (a prenesene samozrejme i muzi jejichz to dite opravdu je). Proc ma platit clovek, ktery byl podveden a ktery dobrovolne platit nechce? Neco jineho jsou samozrejme vlastni deti po rozvodu. Pokud jsou toho muze, tak at plati jak mourovaty i kdyz se zenou uz nezije.

  1. na komentář reaguje grizzly — #43
  2. na komentář reaguje rae — #44
  superkarma: 0 29.05.2009, 21:44:28
 23. [38] sahleb [*]

  Kijonka — #34 no ale zakon chrani predevsim dite. Dite na svete nemuze existovat bez otce. To by bylo dost silene.

  Diky genetice a zakonum mate rovnez , stejne jako ZENA, zjistit otcovstvi.

  1. na komentář reaguje Kijonka — #39
  2. na komentář reaguje grizzly — #42
  superkarma: 0 29.05.2009, 21:38:47
 24. [37] Kijonka [*]

  A na doplneni. Tady je definice podvodu primo z trestniho zakoniku:

  trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou

  No a je otazka, jestli nutnost platit alimenty je skoda na majetku. V soucasnem pravnim systemu ma ale to, aby na dite platil "zneuzity" otec vetsi vahu, nez jeho osobnostni prava.

  superkarma: 1 29.05.2009, 21:34:39
 25. [36] sahleb [*]

  cristy.crow — #15 muzi to delaji take. Uz jen to, kdyz to dite neni manzela ma jineho tatinka. Vidite tu logiku? Ti muzi jsou ucastneni z poloviny, vite?

  A jinak i muzi delaji nemanzelske deti, treba Topolanek. Jeho detem a manzelce se timto posdstatne zmensil majetek.

  superkarma: 0 29.05.2009, 21:33:42
 26. [35] sahleb [*]

  martasko — #8 to mate divneho pritele. Chce byt otecem ale nnechce platit alimenty a s tou pani spal. Mel by se naucit sam jednat, jde o jeho zivot. Dite je asi jeho, tak platit musi. Co kdyby ta panichtela stridavou vychovu?

  superkarma: 0 29.05.2009, 21:31:18
 27. [34] Kijonka [*]

  Jako muz rikam, ze pokud zena na nem spacha takovy podvod, tak by mela plne nest nasledky sveho jednani. Otce sveho ditete s pravdepodobnosti 99,9999% zna a pokud se podvedeny manzel chce zrict pece o to dite, mel by na to mit plne pravo. 

  Ja osobne bych cizi dite vychovaval jen za toho predpokladu, ze to bude me zcela svobodne a informovane rozhodnuti. Tedy bud nemuzu sam mit deti a zena, kterou miluju, pujde na umele oplodneni a ja to dite od zacatku budu vychovavat s tim, ze to nejsou me geny, ale muzu mu dat aspon lasku a vychovu. Druha moznost je ta, ze si najdu patrnerku o ktere vim, ze ma dite (deti) a dobrovolne o ne budu pecovat.

  V zadnem pripade bych nesnesl to, kdybych zil s zenou, ta otehotnela s jinym a me nechala v tom, ze jsem otcem toho ditete. Kdybych to posleze zjistil, nevim jak bych mohl zit se zenou, ktera mi tohle udelala. Ja chci sirit sve vlastni geny a svou vlastni vychovu. Pokud mi to priroda umozni. Az v pripade, ze nebudu moct mit sve vlastni deti, pak bych uvazoval o necem jinem.

  Argument, ze je lepsi aby melo dite aspon nejakeho otce neprijimam. Protoze takovy "nejaky" otec jen na to dite plati. Plati na neco, co neni jeho, co "nezavinil". A pritom ta zena vi, kdo je otcem ditete, tak at ho tedy zene k zodpovednosti. Dnes diky genetice mame moznost, jak otce identifikovat s 99,999% jistotou, tak kde je problem?

  1. na komentář reaguje sahleb — #38
  superkarma: 0 29.05.2009, 21:20:42
 28. [33] sahleb [*]

  "potvrdit podvodne jednai a penize vratit?"

  hahahahha, to musi rozhodnou soud, ze ? A jak soiud dokaze, ze manzelka zplodila zrovna snejakym muzem dite za UCELEM podvodneho jednani? Ten duklaz neexistuje. Protoze oba to doite nechteli a s nim nepocitali. Chapete. Pozadavek  je absurdni.

  superkarma: 0 29.05.2009, 21:01:16
 29. [32] sahleb [*]

  Se statistikami opatrne prosim. Nevlastnich deti je daleko mene. Tech 10% ( a nekde pry vice) je POUZE z tech co se daji testovat. To se neda prepocitavat na celou populaci. jedna se, podle zdraveho rozumu, o spekulaci.

  Zena sama s tim  sama muze delaj jen a jen tolik, kolik s tim muze delat muz otec/neotec.  Ma proste lhutu 6 mesicu od porodu ditete. V manzelstvi PODLE ZAKONA plati, ze manzel je otec. To jsou zakony,ktere plati velmi dlouho. Dokonce i dite , ktere se narozi do 400 dnu po rozvodu manzelu, je DITETEM BYVALEHO MANZELA, a to opet podle zakona.

  Otec preci neni jen biologicky ale PREDEVSIM socialni. Jde preci o vztah. Jen kreten, muze po letech rici, aaha , tak tohle neni moje dite, prestanu platit a to hned a at uz je nevidim. Jen kreten tresta nevinne dite, ktere ho povazuje za tatinka.

  Proc by mela zena vracet alimenty, kdyz alimenty jsou na DITE?????? Zena nemusi byt podvodnice, protoze nema dukaz na to, ci to dite je. Po pul roce proste zadne DNA testy ani zene nepomuzou.

  A co ten pan, ktery se o dite nezajima, nestara se o nej a neplati??? Ten biologicky? Ten v uvahach vseobecne vypadne.

  1. na komentář reaguje grizzly — #41
  superkarma: -1 29.05.2009, 20:59:17
 30. [31] matuszyk [*]

  neni spravné, souhlasím-vratit peníze-to jsou věcy?

  superkarma: 0 29.05.2009, 20:47:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme