Domácnost

Že tě sundám z toho kola!

pes a kolo

Dělá vám váš pes na procházkách problémy? Chvíli poslušně běhá za míčkem, aportuje klacek, nebo se radostně válí v kde jaké kaluži či neidentifikovatelné hromadě čehosi? Je to pořád lepší, než když zpozoruje klusajícího sportovce, bruslaře, nebo – nedej bože – o poznání rychlejšího cyklistu na kole.

Honičem od přírody

pes a koloPro psa je hon na cyklisty hra, obdoba honu za potravou nebo naopak zahánění vetřelce z vlastního teritoria. Pes obvykle takové věci provádí instinktivně, rychlý pohyb jedoucího kola v něm vyvolá přirozený pud po honitbě.

K odnaučení tohoto zlozvyku budete potřebovat pomocníka. Zatímco vy se psovi věnujete, cvičíte s ním, váš společník zatím vodí v povzdálí kolo v kruzích, ale nikoliv kolem vás dvou, neboť tak by mohl v psovi vyvolat mylně dojem hrozícího nebezpečí.

Předhoďte mu cyklistu

pes a koloKdykoliv se psova pozornost přenese na kolo (prozradí vám to nejen jeho pohled, ale i nastražené uši), ihned jej okřikněte a případně trhněte s vodítkem. Jakmile opět přenese svou pozornost na vás, zaslouží si pochvalu a pohlazení.

Proces opakujte, nešetřete chválou, stejně tak, jako jej ihned pokárejte za neposlušnost.

Pokud se už pes naučí nevšímat si procházejícího kola, pokročte k další fázi výcviku.

Ta vypadá tak, že váš pomocník na kole projíždí ve vaší blízkosti, občas poodjede až z vašeho pohledu, ale pak se opět vrací. Až když si pes přestane kola úplně všímat, můžete jej vzít na místa, kde jezdí hodně cyklistů.

Nezapomínejte na odměnu

Kdykoliv kolem projíždí cyklista, vydejte pokyn: „Sedni“ a „nesmíš“, případně „fuj“ a to opakujte až do doby, kdy se pes o kola přestane zajímat úplně.

Můžete také někoho z cyklistů poprosit o pomoc, která spočívá v tom, že se vyzbrojí stříkačkou (stačí dětská vodní pistolka) a hlučným chrastítkem, a když se pes za ním rozeběhne, postříká jej vodou nebo jej postraší hlukem. Za uposlechnutí nezapomínejte psa chvíli hladit.

Stejným způsobem lze psa odnaučit i vyrážení za skateboardisty, lidmi na kolečkových bruslích a dětmi na tříkolkách či koloběžkách. Nezapomeňte, že jedině důslednost, trpělivost a chvála přináší kýžené výsledky.

pes a kolo

Jak jste přinutili svého psa poslušnosti? Pouze uplatněním přirozené autority, nebo jste s ním absolvovali odborný výcvik s cvičitelem?

   
19.05.2009 - Zvířátka - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [9] evamagdalena [*]

  Chodili jsme půl roku na cvičák, neboť můj westík byl pro mně první vlastní pejsek.Tak jen abych věděla jak na to v případě základních povelů.Od té doby si všechno pamatuje, i když povely oprašujeme zřídkakdy. Jako společník je neocenitelný.Sml74Sml79Sml74

  superkarma: 0 20.06.2009, 14:23:56
 2. [8] Katarinka32 [*]

  take psa nemameSml23

  superkarma: 0 31.05.2009, 21:41:53
 3. [7] orangutan [*]

  pejsek nám umřel stářím,dalšího nechci,těžce jsme to nesli

  superkarma: 0 30.05.2009, 22:31:20
 4. [6] orangutan [*]

  Sml74spíš tu přirozenou autoritu

  superkarma: 0 29.05.2009, 16:55:00
 5. [5] matuszyk [*]

  psa nemam.

  superkarma: 0 28.05.2009, 21:57:21
 6. [4] FAXÍK [*]

  přítel občas psa protáhne při jízdě na kole, jinak s nim cvičí a plně věnuje

  superkarma: 0 27.05.2009, 19:10:18
 7. avatar
  [3] vladka006 [*]

  Jsem si pesana cvičila sama. Cyklisti mu nevadí, miluje prohánění se vedle kola (beru ho na cyklovýlety), ale určitě neútočí. Rád jezdí na motorce, ale co nesnáší jsou vodní skútry. V neděli jsem s ním byla na procházce u řeky a zrovna probíhal závod vodních skútrů. Pes běžel po břehu vedle jedoucího skútru a ňafal jak šílenej. Jsem se až divila, jak může ten skútr stíhat.

  superkarma: 0 19.05.2009, 12:30:10
 8. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Moje Besinka nemá ráda kola,koloběžky, musím tvrdě zasahovat a ještě raději držet za obojek.

  Nerada bych aby někoho sundala a to váží jenom 25 kg, i to stačí Sml15, potvora jedna, jinak poslouchá super, ale v tomto případě se bojím a nechci nic pokoušet. Sml23

  superkarma: 0 19.05.2009, 11:53:55
 9. avatar
  [1] Žábina [*]

  chodili jsme dva roky na cvičák, když vidím kolo, dám povel sedni a nesmíš a ještě jí vezmu za obojek, aby měl cyklista lepší pocit, že na něj neskočí

  kdyby ovšem chtěla, vytrhne se mi lehce - váží přes 40 kg

  superkarma: 0 19.05.2009, 11:42:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme