Styl

Ze starého nové

Úžasným příkladem recyklace obnošených věcí, je výroba koberečků, o které nám napsala čtenářka s nickem Simič. Teď už ví, kam odnést své obnošené oblečení a udělat radost nejen sobě, ale i šikovné paní, která z něj vytváří nové hodnoty.

Krásné zasněžené ráno.

Ty tam jsou doby, kdy se všechno, ale úplně všechno zužitkovalo a využilo beze zbytků. Dnes je všeho dostatek, mnohdy nadbytek, takže otázku: Co s tím?, řeším poměrně často. Co se oděvů týče, naprosto živě si vzpomínám, jak se všechno látalo, zašívalo, nadplétalo, přešívalo a dědilo. Ještě teď mám docela hrůzu v očích, když si vzpomenu, jak jsem musela nosit poděděné kamaše po bratrovi, který na nich rozedřel kolena.

Ale maminka nelenila a na kolena našila laty ve tvaru srdíček a já v nich pak honila parádu ještě dva roky. Pak mi už, naštěstí, byly malé a tak je zdědila moje malá sestřenice. A tak podobně to bylo i s ostatním oblečením. Nosilo se až do úplného roztrhání a i potom ho ještě moje šetrná maminka využila na laty a hadry. Dneska je oblečení všude plno, je krásné a dá se pořídit i docela levně. Obnošené šatstvo tedy už nikdo nechce, i když mnohdy vypadá jako nové.

Vždycky mi bylo moc líto hezké, ale už nepotřebné, oblečení jen tak vyhodit. Nosila jsem ho po bazarech a charitách, ale vždycky jsem většinu dotáhla zpátky domů. Pak jsem ale dostala kontakt na jednu moc šikovnou paní, která si veškeré oblečení moc ráda vzala .Ze starého a odloženého oblečení vyrábí moc krásné koberečky. Jednou jsem u ní byla na exkurzi a nestačila se divit.

Obnošené věci zbavila zipů a knoflíků a nastříhala je na tenké proužky.Ty pak nějakým ,pro mě záhadným, způsobem vkládala do takového zmenšeného modelu tkalcovského stavu. A tkala nádherné barevné koberečky. Každý kobereček byl originál, protože byl utkán z jiných barev a jiných materiálů. Opravdu krása!

Takové koberečky se nádherně vyjímají třeba u krbu nebo pod konferenčním stolkem v obýváku, dokonce jsou moc hezké i na zdi. Za svůj pytel nenošeného oblečení jsem taky jeden dostala a jsem moc ráda, že nemusím staré a nepotřebné hadry vyhazovat do popelnice. Vím, že když je dám téhle moc šikovné paní, nejen že jí udělám radost, ale hlavně že z toho vzniknou opravdu krásné věci, které se pak dál používají a dělají parádu.

Krásný den, Simič

Zrovna před chvílí jsem si vzpomněla na ty koberečky a myslela jsem si, že už to nikdo nedělá. Jsem ráda, že jsem se mýlila. Tyhle koberečky jsou opravdu krásné a podobné známe z IKEA

Co vy na to, milé ženy-in, přivítaly byste také takovou šikovnou paní, která by využila vaše obnošené šatstvo? Máte jiný tip na to, jak by se daly staré „hadry“ využít? Napište nám, co děláte vy s oblečením, které už nenosíte?

Napište nám na dnešní téma na redakce@zena-in.cz

   
18.01.2012 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [4] murat [*]

  Sml52 nojo, laty se tady říká Sml30

  superkarma: 0 18.01.2012, 13:53:07
 2. avatar
  [3] cicinka [*]

  Winnie the Pooh — #1 Já to znám jako láta.....

  Jo taky bych ráda darovala nezničené oděvy po dětech a to co je člověku malé. Ale pomalu hoši vyrostli a teď už to stihnou rozedrat.Sml22

  superkarma: 0 18.01.2012, 11:59:18
 3. avatar
  [2] mamuskaolga [*]

  Winnie the Pooh — #1 No přeca tady u nás na moravěSml30

  superkarma: 0 18.01.2012, 10:07:23
 4. avatar
  [1] Winnie the Pooh [*]

  Šikovná recyklace Sml67. A, prosím, poučte mne, v jaké oblasti se záplatám říká laty? To jsem nikdy neslyšela.

  1. na komentář reaguje mamuskaolga — #2
  2. na komentář reaguje cicinka — #3
  superkarma: 0 18.01.2012, 10:02:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme