Domácnost

Ze šikany jsem se pomočovala

Dnešní téma je opravdu pro spoustu z nás zlé a nepochopitelné, některé si zase vzpomenou na svoji bezmoc, když byly šikanovány ve škole, nebo když měly pomoci svým dětem...
 
Šikana není jen fyzické násilí, možná spíš naopak, fyzické šrámy za čas přebolí a dá se na to zapomenout, ale ta psychická šikana, ať už ze strany spolužáků nebo co hůř, pedagogů, ta v nás přetrvá na dlouho.
 
Mám starší sourozence, takže školu jsem už z vyprávění znala, hrozně se mi líbily knížky a těšila jsem se, až budu taky školák. V první třídě jsme dostali paní učitelku, která pro mě byla vzorem, milá, vůbec jí nevadilo, že jsem trochu pomalejší při práci než ostatní spolužáci, a v den, kdy jsme vyměnili tužky za plnicí pera, já od ní dostala čínské pero, abych si práci nerozmazávala rukou - jsem totiž levák.

Jenže tato paní učitelka nám v půlce listopadu onemocněla, a protože to bylo na dlouho, dostali jsme jako zástup za ni - důchodkyni. Ta byla učitelkou v době, kdy žádná odchylka nesměla existovat a leváci se museli přecvičit. Začal pro mě teror nejhoršího stupně - paní učitelka mi zavázala levou ruku k lavici za mými zády a musela jsem se učit psát pravou rukou.

Když jsem to řekla doma, maminka mi slíbila, že zajde do školy, ale protože dělala v obchodě a zrovna druhý den měli inventuru, nemohla tam jít hned. Takže jsem musela přežít i druhý den takhle se zavázanou rukou. Večer jsem dostala tik do oka a v noci jsem se ve spánku pomočila. Ráno, než jsme šly s maminkou do školy, tak jsme byly u dětské lékařky, ta nás okamžitě poslala na psychiatrii a tam mi vystavili potvrzení, že jsem levák, kterého není možné přecvičit na praváka a že se to nesmí, jinak paní učitelka zaplatí veškerou léčbu.

Maminka šla do ředitelny, tam to potvrzení dala a s paní učitelkou si to vyříkala. Už mě nepřecvičovala, ale zakázala mi psát propiskou, takže všechny moje písemné práce končily jako rozmazaná šmouha s pětkou na konci. V pololetí, když si celá třída odnášela domů velikánskou jedničku, tak já jediná dostala 3.

Naštěstí pro mě od druhého pololetí nastoupila jiná paní učitelka, která nás měla až do 3. třídy, a já se zas mohla začít těšit do školy. Tik se brzy spravil, ale noční pomočování pro mě bylo problémem až do mých 15 let, takže i takhle může skončit psychická šikana.
Verahl


Díky za příspěvek. Je vidět, že důchodkyně ve školách byly a jsou problém, snad nikdy jsem neslyšel o nějaké, která by byla hodná na děti a ještě je něco naučila. A přeučovat leváky... To jsou přece padesátá léta. Hrozné, váš zážitek vám rozhodně nepřeji. Ale díky, že jste napsala.

Máte také zkušenosti se šikanou? Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz.

   
17.01.2007 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Winnie the Pooh [*]

  Tak já jsem měla štěstí na 2 skorodůchodkyně, které učily naši třídu těsně před odchodem do důchodu. Ta první (v 1. a 2. třídě) byla neobyčejně laskavá a neuvěřitelně trpělivá, ta další (3.-5. třída) byla taky skvělá, přiměřeně tolerantní a s nadhledem. Mylím, že nelze házet všechny do jednoho pytle .

  superkarma: 0 18.01.2007, 08:30:12
 2. avatar
  [14] Alenka0010 [*]

  Samík97: dovolím si poznamenat, že prodavačky na tom tenkrát byly daleko hůř než učitelky a určitě by se našlo i jiné zaměstnání, kde se člověk nadřel za málo peněz. S učitelkama důchodkyněma mám taky špatné zkušenosti, i když výjimky existují. Jedna taková fúrie učí u syna ve školce, děti se jí přímo bojí. Myslím si, že učitelé by měli před nástupem do zaměstnání a vždy po několika letech absolvovat nějaké psychologické testy a pokud by nesplňovali určité nároky na toto povolání, učit by neměli.

  superkarma: 0 18.01.2007, 07:16:48
 3. avatar
  [11] phoebe24 [*]

  moje dcera chodí do první třídy. Momentálně mají dlouhodobý záskok - důchodkyni. Minulý týden vrazila jedné holčičce pohlavek za to, že neposlouchala a místo jednoho, napsala na řádek hned tři R.....Taky si myslím, že má nervy v kýblu za celý život učení, ale kdyby byla soudná, tak už tam druhý den nejde i kdyby ta děcka měla přechodně učit vychovatelka z družiny

  superkarma: 0 17.01.2007, 21:57:42
 4. [10] 1Mona [*]

  Samík97: Já mám taky špatné zkušenosti s učitelkama důchodkyněma, je to možná tím, že po po celoživotním učitelování mají prostě nervy v kýblu.Pokud jsi vyjímka, tak jsi dobrá!Ale, promiň, žádnou hanebnou urážku jsem tu od Richarda nezaregistrovala, tak buď v klidu!

  superkarma: 0 17.01.2007, 21:43:03
 5. avatar
  [9] berulinka [*]

  Samík97: řekla bych, že to jsi byla spíš výjimka ve školství Škoda, že takových učitelek nebylo víc...Nepřejte si slyšet, co jsem si užila výsměchů v hodinách ručních prací, když jsem nevěděla, jak háčkovat apod., od kopyt ( to bylo ještě nejjemnější) po...

  superkarma: 0 17.01.2007, 19:14:07
 6. [8] Samík97 [*]

  Ze šikany se lze pomočovat,ale pan redaktor Richard HANEBNĚ POMLUVIL CELOU GENERACI POCTIVÝCH UČITELEK důchodkyň! Za jejich "plat",který tehdy dostávaly by dnes ani neodešel do práce.neznám žádnou ze svých někdejších kolegyň,které by neuměly pracovat s levákem.I šít jsem se naučila levou,jen abych leváka pomohla naučit stehy.Urážka je HANEBNÁ!!!!

  superkarma: 0 17.01.2007, 19:02:44
 7. avatar
  [7] bamofi [*]

  To přeučování léváků jsem taky zažila, ale ne na vlastní kůži /moje kamarádka, se kterou jsem seděla v jedné lavici, byla taky lévák/.Strašně mě jí bylo líto, když jí vždycky učitelka násilně "vyrvala" pero z levé se slovy: "Piš druhou, nemysli si, že budeš výjimka". Ta moje kamarádka se fakt trápila. Snad už se to teď ve škole neděje.

  superkarma: 0 17.01.2007, 18:18:50
 8. avatar
  [6] femme [*]

  Richarde, vrať se na zem jsem taky levák a taky mě násilně a hrubě ve škole přeučovaly a nebylo to v padesátých letech

  superkarma: 0 17.01.2007, 15:57:13
 9. avatar
  [5] verahl [*]

  berulinka: já jsem ročník 1969.

  superkarma: 0 17.01.2007, 14:33:06
 10. avatar
  [4] berulinka [*]

  redaktor Richard: nejsou to jen 50.léta, já jsem do 1. třídy začala chodit v r. 1968, a mám stejnou zkušenost, jako verahl Úplně stejné zážitky, i s tím tikem, jen jsem se nepomočovala, ale musela jsem potom brát takové prášky na uklidnění
  Je někdy hrozné se čímkoliv odlišovat

  superkarma: 0 17.01.2007, 13:42:05
 11. avatar
  [3] Alenka0010 [*]

  Teda vybíjet si vztek na děcku...pěkný hnus

  superkarma: 0 17.01.2007, 13:37:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme