Bulvár

Ze dne na den jsem se ocitla na konci světa!


Milé  ženy-in,

dnešní téma je pro mě jako stvořené. Je fakt, že otázka vesnice a města mě docela poznamenala a měla zásadní vliv na můj dosavadní život.
Pocházím z malého městečka, ale bohatého na kulturní i společenský život. Lékaře, obchody, poštu, restaurace, kino, školy -  to všechno jsem měla vždy po ruce a nemusela to nijak řešit. Problém nastal, když jsem se vdala.

Můj manžel pochází z malinké vesničky, dalo by se říci osady, všeho všudy čítající 80 lidí včetně dětí. Jelikož jsme měli problém s bydlením, rozhodli jsme se nastěhovat k mému manželovi, jehož rodiče vlastní rodinný dům a polovinu nám byli ochotni pronajmout. Kdo to nezažil - nepochopí.

Ze dne na den jsem se ocitla na konci světa!

Bez obchodu, kde bych si koupila aspoň pár obyčejných rohlíků, bez lékaře, bez ničeho.... Jen pár domů a na všechny strany táhnoucí se pole a lesy. Jak já to tam nenáviděla!! Mladých nás tam bylo pár a ještě to byly pro mě "vesnické buchty" bez rozhledu, bez vzdělání! Nesnášela jsem to tam z hloubi duše a jediné moje stále dokola se opakující heslo bylo: přestěhovat se co nejdřív a co nejdál. Odmítala jsem nakupovat nábytek do pokojů a vůbec se začít jakkoliv zabydlovat. Byla jsem si jistá, že tam prostě nezůstanu.Jenže jak se říká, člověk míní a Pánbůh mění.

Po roce se nám narodila dcerka a já jsem musela, chtě nechtě, alespoň trošku náš byteček začít zabydlovat a udělat pro ni, v rámci možností, pěkný domov. Ale pokaždé, když jsem musela někoho prosit, ať nás odveze k lékaři nebo nakoupit (vlastní auto jsme tehdy ještě neměli a autobus tam jezdí v úterý a v srpnu, jak někdo vtipně připsal na autobusoovou zastávku) se ve mně znova všechno vzepřelo a křičelo a já tolik toužila odejít pryč z toho odporného, opuštěného místa, kde lišky dávají dobrou noc, kde každá sousedka ví, co si zrovna nesete v tašce nebo co jste dělala minulý večer, kde mateřskou trávíte procházkami od jednoho pole k druhému.


Ale čas plynul a plynul a nové bydlení někde jinde se začínalo rozplývat v každodenních starostech a povinnostech a já začala zjišťovat, že si začínám zvykat. Najednou jsem viděla, že lidi v takovách malých vesničkách nějak víc drží pospolu, že se umějí společně pobavit, domluvit se na různých akcích i brigádách, že udržují zvyky, které by jen těžko fungovaly ve větších, zalidněnějších městech, že pokud něco potřebuju, stačí zazvonit na sousedku.....

Narodila se nám druhá dcera, přistavěli jsme si další pokojík, z ohromné zahrady udělali skvělý park, kde si každý najdeme ten svůj koutek na odpočinek, máme spoustu zvířat, nebojíme se holky pustit na celý den lítat po lesích a loukách, kde  hrají spousty her a zažívají věci, jaké by u počítačových her v paneláku jen těžko zažily, a z vesnických buchet jsou mé nejvěrnější přítelkyně. Koupili  jsme si s manželem každý jedno ojeté auto, kterým se kdykoliv dostaneme do civilizace.

Zkrátka nebudete tomu věřit a na začátku jsem tomu nevěřila ani já. Zamilovala jsem si ten Bohem zapomenutý kraj a myslím, že by mě odsud už nedostal nikdo ani heverem! A pokud zatoužíme vyměnit gril a večerní nekonečné ticho a romantiku za bouřlivý život velkoměsta, stačí vysvléct tepláky, rozhodit drdol a omést auto od kuřinců...,o))))


Krásný den všem čtenářkám přeje


Simča


Milá Simčo,
skoro neuvěřitelný obrat Vašeho příběhu vyloudil úsměv na mé tváři a přemýšlím, jakou cenu poslat. Myslím, že pro vesnickou romantiku se bude hodit dekorační svíčka (až z Maďarska!). Přejeme hodně spokojenosti a tiše závidíme (tedy někteří...).

Vidíte, i drby se dají přežít. Jak je s tou anonymitou a arogancí v Praze? Propast Praha - vesnice se zdá být hlubokánská!
Pište a my zajímavé příspěvky odměníme!

redakce@zena-in.cz

   
24.10.2005 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Enya [*]

  O tomhle taky v skytu duše sním... Hezkýý

  superkarma: 0 24.10.2005, 18:15:05
 2. [14] bedanek [*]

  Tak to je krasny pribeh, moc se mi libil, kdyby se znamkovala, dala bych ti jednicku. A musim uznat,ze mas naprostou pravdu. Janule

  superkarma: 0 24.10.2005, 14:41:18
 3. [13] a.... [*]

  hezký!!! ale co koukonout se na to z jinýho aspektu-co tvoje práce???je možný tam najít vhodný uplatnění bez velkého dojíždění?? co děti a škola??? myslím, že v tomhle směru jsou ty hlavní problémy života na vesnici
  kromě toho tenhle život si nutně žádá harmonické manželství-a to taky každý nemá

  superkarma: 0 24.10.2005, 13:53:06
 4. avatar
  [12] JanaVi [*]

  Simčo

  superkarma: 0 24.10.2005, 13:45:22
 5. avatar
  [11] LenkaT. [*]

  Taky bydlíme v paneláku. Toužila jsem sice vždy po domečku, ale jaksi to nevyšlo a už jsem si zvykla. Nevím čím to je, ale náš panelák není takový papírový, kde by bylo vše slyšet. Sice když sousedům nad námi něco upadne, tak to se krčím, jak to zaduní, slyším je dupat, když se holky honí, ale jinak dobrý. Naštěstí máme chatu se zahrádkou, kde jsme skoro celé léto, protože být pořád jen v bytě, to by nebylo nic pro mě.

  superkarma: 0 24.10.2005, 13:21:32
 6. avatar
  [10] nikinik [*]

  krásné, musím ale říci, že kamarádka bydlí ( zatím ) 10let na vesnici a ještě si nezvykla a město jí moc chybí, vytisknu ji tento článek, jako malou útěchu!!!

  superkarma: 0 24.10.2005, 13:09:16
 7. avatar
  [9] marcellina* [*]

  az na tu hloubu dobry

  superkarma: 0 24.10.2005, 12:50:25
 8. avatar
  [5] marketa.brenikova [*]

  No, sídliště jsou takovými vesnicemi. Mám s tím své zkušenosti a možná je to u panelákového vchodu ještě horší než na statku

  superkarma: 0 24.10.2005, 12:19:34
 9. avatar
  [3] Deja [*]

  Ale článek je pěkně napsaný, to jsem zapomněla zdůraznit!!

  superkarma: 0 24.10.2005, 12:12:55
 10. avatar
  [2] Deja [*]

  Milá nová editorko, ujišťuji tě, že i jeden jediný panelákový vchod na sídlišti v Praze je taková malá "vesnice", kde se drbe a drbe a o každém se ví i to, co není pravda

  superkarma: 0 24.10.2005, 12:11:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme