Bulvár

Ze dne na den jsem odjela do Dánska


Milé zeny-in,

inzerát - toť téma.

V roce 1992 jsem mela spoustu prátel, ale chybel mi on, ten pravý a jediný. Jednoho dne me to prestalo bavit a dala jsem si inzerát na seznámení do Annonce.

Na predtisteném formulári byla kolonka, jestli chci inzerát nechat otisknout i v jiné zemi a nabídka zemí. Já, dodnes nevím proc, asi jen tak z legrace jsem zaskrtla Skandinávii. Mesíc dva se nic nedelo, a pak mi zacaly chodit dopisy, nekterý i s fotkama, nekterý byly hodne posahaný a dotycný bral inzerát asi jako poslední stéblo pro tonoucího.

Odpovedela jsem asi na polovinu z nich standardním dopisem - moje anglictina mi v té dobe nedovolila odpovídat kazdému zvlást a detailne. No a pár kluku odepsalo zpátky. Zkrátím to, po asi 4 mesících dopisování napríc Evropou zbyli dva zajímaví mladíci.

Jonas byl ze severního Svédska, bydlel (pokud si predstavíte mapu) v tom ohybu, co se Svédsko stácí k Finsku. Byla s ním docela legrace a vlastnil motorku, na které me chtel navstívit v Praze, ale museli jsme pockat, az mu roztaje cesta. Trochu me vydesila predstava, ze by snad chtel, abych na oplátku navstívila já jeho - dle ruzných cestovek by cesta trvala asi 3 dny vsemi moznými dopravními prostredky, a nebo s ním jet na motorce.

Druhý mladík se jmenoval Allan a byl z Dánska (a zde si mozná nekterá zena-in vzpomene, kde ze to dnes bydlím). Ano je to on. Jeho první dopis prisel pozdeji nez od ostatních, ale presne na moje 20. narozeniny. Pul roku nato - 1. cervence 1993 prijel za mnou poprvé do Prahy (a Jonas ostrouhal kolecka, i kdyz napsat dopis, aby nejezdil, bylo hodne tezké) a tady to zkrátím - zacátkem zárí jsem podala v práci výpoved, kterou má séfka odmítla, a já si presto sbalila svých pár svestek, rozloucila se s kolegynemi a s rodinou a den ze dne se odstehovala do Dánska.

Bylo to bláznivé a dneska bych to neudelala, ale co clovek neprovede ve 20. Zacátek byl velice krusný, prítel byl voják z povolání, a tak byl víc v práci nez doma a já sama válcila s jazykem, zvyky, jeho rodinou a v podstate se vsím.

Jediná cesta, abych mohla s ním zustat v Dánsku (on se jako voják nemohl prestehovat do Prahy), byla svatba, a tak jsme se 5.  listopadu vzali, a aby toho nebylo málo, tak se koncem dubna 1994 narodila dcera (tady bych poprosila ctenárky, aby moc nepocítaly, clovek delá v 21 velký blbosti, ale jemu bylo v tý dobe uz 28 a mohl mít aspon trosku rozumu - CHA, CHA).

Ano, a dotycná dcera je ta, kterou tu a její príserné nápady obcas probírám, ale jak ríká moje máma "ona to má chudinka vrozené". No reknete, které pubertální dítko muze svoje nápady a hyperaktivitu omlouvat tím, ze jako embrio projelo nekolikrát napríc polovinou Evropy, 3x se stehovalo, zazilo svatbu, pohreb a dánskou
zdravotní péci (tu jsem tu popisovala pod jiným tématem) a to na ní samozrejme zanechalo stopy.

Letos oslavíme 12,5leté výrocí svatby - tady se to velice bujare slaví, máme spolu dve dcery a snad se nám bude spolecne darit i v budoucnosti. Samozrejme obcas se objeví i mrácky, prezene se bourka, a dokonce i zemetresení, ale myslím, ze slunícko prevládá a konec koncu nikdo není perfektní a zivot se mnou není zrovna procházka ruzovou zahradou, takze pokud to on vydrzí s mým temperamentem, vecnou touhou neco predelávat a prestavovat, výbuchy a bláznivými nápady, tak já klidne zvládnu jeho stoický klid a pocítace vsude, kam vlezu.

Jenom kdyby tady nemeli ten naprosto nelogický, nevyslovitelný a nenaucitelný jazyk.

Linda

P.S. Pokud me nekdo poznal, tak ví, ze se nejmenuji Linda, ale to se muze.

"Lindo", jasně, že se to může :-). Nějak se mi nechce věřit, že jste tenkrát v Annonci zaškrtla Skandinávii a ani nevíte proč. Neříkejte mi, že nebyla alespoň chuť někoho takového poznat.

Jedno jsem opravdu nevěděla, že pokud napíši inzerát do ANNONCE, může se můj inzerát objevit i na druhé straně Evropy.
   
02.02.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. [8] Lindaa [*]

  No nevím holky, jestli se sem dneska jeste podíváte, ale i tak vám v tom udelám trosku gulás, takze
  1 -10 = en, to, tre, fire, fem, seks, syv, otte, ni, ti
  20 tyve
  30 trelve
  40 fyrre
  50 halvtres
  60 tres
  70 halvfirs
  80 firs
  90 halvfems
  100 hundret
  a napr. 125 er hundretfemogtyve

  superkarma: 0 03.02.2006, 08:06:40
 2. avatar
  [7] evelyn [*]

  Jeremi: on ti mi ten kurs i k necemu byl, ted jak jsem s dcerou cekala v rade sedm hodin na letisti v Kodani, nebot SAS stavkoval, tak za nama stall danskej par a s pani jsem si popovidala, mluvila sice pomalu, tak jako i ja, ale slo to

  kqkkatka: oni prvni vyslovuji nejmensi cislo, potom desitky. A po te ctyricitce maj ty desitky 2,5x jedna z desitek do ctyricitky , ty uz jsem teda zapomnela, neb jsem nemela moznost je pouzit

  superkarma: 0 02.02.2006, 21:53:20
 3. avatar
  [5] Jeremi [*]

  evelyn: Ostatně i manžel dánské královny tvrdí, že vás musíte být nastydlý a musí vás bolet v krku, abyste dokázali správně vyslovovat dánsky. Spolknou půlku slova (zásadně všechny samohlásky) a kolik mám zaplatit, když na mě prodavačka vychrlí (v překladu doslova) "pětapůlčtvrté", je noční můra každých prázdnin.

  superkarma: 0 02.02.2006, 19:39:18
 4. avatar
  [4] evelyn [*]

  Blueberry: ne tak svedstina je teda proti danstine libozvucny jazyk, vazne . Sice tady dole je to nareci takovy hodne hrdelni, ale to co vypousteji danove je opravdu silenost a to jeste polovinu slova spolknou ja byla na mesicnim kursu a uz jen ty jejich cislovky je pohadka

  superkarma: 0 02.02.2006, 17:08:14
 5. avatar
  [3] Blueberry [*]

  Muj kamarad je Dan a kdyz ho nekdy slysim mluvit, tak stoprocentne vim, ze bych se to nikdy nemohla naucit. To plati o vsech skandinavskych jazycich. Klobouk dolu, Evelyn!

  superkarma: 0 02.02.2006, 17:01:53
 6. avatar
  [2] evelyn [*]

  r1911: ja se pristehovala do Svedska ve svych 39-ti letech, ani slovo jsem neumela svedsky. Nikdy nerikej nikdy

  superkarma: 0 02.02.2006, 16:54:44
 7. [1] r1911 [*]

  Páni, a to jsi dánsky vůbec neuměla? To bych si netroufla, aspoň teď už ne, ale dříve, kdo ví?! Tak ať se v té dálce dobře daří.

  superkarma: 0 02.02.2006, 15:32:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme