Já osobně jsem si je nikdy nemalovala.
Když byly v módě v šedesátých letech, byla jsem ještě špunt, ale s obdivem jsem pozorovala svoji módy znalou tetu, jak rukou pevnou a neochvějnou kreslí čáru s elegantním ocáskem na konci.
Byla krásná. Tedy nejen ta linka, ale i teta. Když si prohlížím její maturitní fotografie, divím se, že nešla k filmu.

Ale zpět k linkám a jejich návratům.
Když pořádná linka, tak období starého Egypta, kdy si tlustými černými liniemi rámovali oči i muži. Bez typických „augenráfků“ si toto historické období neumím ani představit.
Jako by přesně zapadly do slavného a snad nejdražšího filmu všech dob Kleopatra z roku 1963 s Elizabeth Taylor v hlavní roli. Bezpochyby to byl i tento filmový trhák, který prodloužil módu linek z let padesátých.
Dovedete si vybavit třeba Marilyn Monroe bez své koketní linky na vnějším horním víčku? Aby byl její pohled ještě neodolatelnější, přidávala i pár umělých řas a její líčení zůstalo nadlouho kopírovaným vzorem.

V padesátých letech se propagovaly rafinované kombinace jako ledově modré stíny a mechově zelené linky nebo stříbřitě modré stíny, linka v noční modři s fialovou řasenkou.

A pak že je dnešní móda praštěná.
Ženy nezřídka vypadaly, jako by spadly do plechovek s barvami, ale to vůbec nevadilo, na každé mělo být vidět, že nosí make-up, neboť to patřilo k dobrému tónu stejně jako kabelka, klobouk a rukavičky.
Ještěže nám dnes už nikdo nic nediktuje.

O linkách vězících nad okem jak černé břevno, nezbytném to líčícím doplňku v šedesátých letech, jsem již psala. Ale pro osvěžení připomínám, že naivní image mrkací panenky byl spojen s kultem mládí a každý, kdo chtěl být v kurzu, se mu musel přizpůsobit.
Když je vám dvacet, tak to ještě jde, ale co v padesáti?

Dnes jsou linky sice opět v módě, ale… převážně na přehlídkových molech, kde se můžete inspirovat, nebo ve velmi jemné verzi a na velmi mladém obličeji.
Zkuste nakreslit rovnou hladkou čáru na kostrbatém povrchu. Nic moc, že?

A pokud byste přeci jenom chtěla podlehnout módnímu vábení a zdůraznit oko linkou, vezměte si na pomoc tužku a své dílko nakonec jemně rozmažte.

Reklama