.

Zdravotní pojištění: Do konce března lze podat přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny

Novinky

Zdravotní pojištění: Do konce března lze podat přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny

Výběr zdravotní pojišťovny je pro každého občana České republiky dobrovolný, přičemž zdravotní pojišťovnu lze jednou ročně změnit ­– a to buď k 1. lednu nebo k 1. červenci. Přihlášku ke změně je však nezbytně nutné podat minimálně tři měsíce předem, tedy k 30. září a k 31. březnu.

Pojišťovny se snaží nalákat klienty různými bonusy a marketingovými akcemi, ale při výběru je mnohem důležitější dostupnost zdravotní péče – tedy síť lékařů a nemocnic, s nimiž má zdravotní pojišťovna uzavřenou smlouvu.

pojistovny

Jelikož zdravotní pojišťovny nemají ve své roli prostředníka mnoho možností, jak množství přijatých i vynaložených financí ovlivnit, snaží se tedy o získání každého pojištěnce. Oblíbeným nástrojem k tomu bývají především takzvané věrnostní programy, jejichž smyslem je získávání bodů za splnění určitých aktivit, které se následně přemění ve finanční příspěvky na očkování, pohybové aktivity, preventivní vyšetření kožních znamének, léčebně-ozdravné pobyty pro děti apod.

Mnohem důležitější než nabízené bonusy, by ale při výběru zdravotní pojišťovny měla být dostupnost zdravotní péče – tedy síť lékařů a nemocnic, s nimiž má zdravotní pojišťovna uzavřenou smlouvu. Jedině tak se lze vyhnout platbám v ordinaci. Výjimku tvoří pouze akutní stav, kdy ošetření zdravotní pojišťovna uhradí i mimosmluvnímu zařízení. Povinnost zveřejňovat seznam smluvených zdravotních pojišťoven mají všichni lékaři či jejich zaměstnavatelé.

V současné době lze v České republice vybírat ze sedmi zdravotních pojišťoven. Jsou jimi: Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP), Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP), Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (RBP) a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ).

Zdroj: dTest

   
28.02.2017 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [5] Oska [*]

  Rikina — #4 neřekla bych, že VZP je zvýhodněna tím, že pojišťuje důchodce a děti. není pravda, že automaticky, jenom ty, kteří nejsou pojištěni jinde. novorozenci mají ze zákona automaticky ZP matky a ta může mít jinou než VZP, důchodci zrovna tak. za důchodce a děti platí pojištění stát, tudíž minimální částku, nikoliv % z platu, takže si myslím, že VZP sice má nejvíce pojištěnců, ale ne nejvíce lukrativních pojištěnců...

  superkarma: 0 01.03.2017, 14:30:47
 2. [4] Rikina [*]

  Nejsem si jistá, že sedm pojišťoven je dobrý nápad. Že vůbec jakákoli pojišťovna je dobrý nápad. Zejména VZP je obří moloch, který zbytečně utrácí za budovy, za úředníky, za reprezentaci, kterou nepotřebuje. Navíc VZP automaticky ze zákona pojišťuje důchodce a děti, čímž je zvýhodněna před ostatními pojišťovnami a není tudíž rovné konkurenční prostředí. Zrušila bych to všecko. V 21.století může fungovat správa pojištění plně elektronicky. Pár serverů, pár IT pracovníků a dejme tomu jeden odbor na ministerstvu, maximálně do 20 úředníků by to muselo zvládat levou zadní. Sml80

  1. na komentář reaguje Oska — #5
  superkarma: 1 28.02.2017, 20:44:25
 3. [3] Goldenhair [*]

  Myškomedvídek: Allianz je zdravotní pojišťovna?

  superkarma: 0 28.02.2017, 19:50:51
 4. avatar
  [2] Myškomedvídek [*]

  jsem u alliansSml80

  superkarma: 0 28.02.2017, 18:32:18
 5. [1] Goldenhair [*]

  budu přecházet i s dětmi k jiné ZPSml67 mají super příspěvky, moje dosavadní,u které jsem byla přes 20 let, nenabízí jako prevenci nicSml68

  superkarma: 0 28.02.2017, 17:28:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme