Zdraví

Zdravotní knížka na poštách

Slyšeli jste již o Elektronické zdravotní knížce (EZK)? Jejích nesporných výhod dnes využívá více než milion obyvatel. Nově si ji můžete zřídit na pobočkách České pošty se službou CzechPOINT, s níž společnost IZIP, která systém EZK provozuje, zahájila spolupráci.

 „Díky tomu, že si budou moci lidé pořídit EZK přímo na vybraných pobočkách České pošty, se tak obecně zvýší informovanost a zároveň i dostupnost tohoto systému,“ říká Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a. s., pro Českou republiku a dodává: „Nově nastavená spolupráce je významným milníkem v celém systému EZK.“

izipElektronická zdravotní knížka může obsahovat všechny informace o zdravotním stavu jejího vlastníka. Jejím prostřednictvím se výrazně usnadní přístup lékařů k potřebným informacím, v krajních případech může i zachránit život. V současné době má svou EZK více než milion pacientů. Do systému je zapojeno přes devět tisíc zdravotnických pracovníků, padesát pět nemocnic a tři sta lékáren. Elektronickou zdravotní knížku hradí svým pojištěncům Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky a Česká národní zdravotní pojišťovna. 

Každý pacient má ze zákona nárok na svou zdravotní dokumentaci a díky elektronické zdravotní knížce se k ní značnou měrou zjednoduší přístup. „Kopii zdravotní dokumentace má každý klient uloženou v EZK,“ komentuje výhody Jiří Pašek.

„Možnost zřídit si EZK na pobočkách Pošty je dalším rozšířením služeb pro naše klienty,“ uvedl Petr Stiegler, ředitel sekce eGovernmentu České pošty s tím, že klienti si - kromě registrace do systému - mohou na Poště požádat o výpis ze své elektronické zdravotní knížky. „Elektronické služby, které Pošta přes kontaktní místa Czech POINTu poskytuje, jsou lidmi hodně využívané a věříme, že stejně tomu bude i v případě EZK,“ dodává Petr Stiegler.

Desatero, které by měl pojištěnec vědět o Elektronické zdravotní knížce:  

 • Je zřízena na žádost pojištěnce,
 • je jeho majetkem,
 • zřízení a vedení je zdarma,
 • je přístupná kdekoli a kdykoli, pojištěnec doma nemusí mít počítač,
 • obsahuje zdravotnickou dokumentaci v elektronické podobě,
 • obsahuje přehled úhrad zdravotní péče,
 • je zabezpečena proti zneužití údajů,
 • přístupová hesla zná pouze pojištěnec (možnost kombinace),
 • pojištěnec sám rozhoduje, kdo do jeho knížky může nahlížet,
 • kdykoli je možné požádat o zrušení registrace.

 

Jak si o zřízení EZK požádat?

Pokud si chcete EZK pořídit, musíte splňovat několik jednoduchých podmínek. Za prvé nesmíte již mít EZK od společnosti IZIP a za druhé musíte být pojištěncem Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Co potřebujete k registraci?

izipOsoby starší 18 let potřebují platný doklad totožnosti podle obecně závazných právních předpisů (občanský průkaz nebo cestovní pas) a platný průkaz pojištěnce VZP.

Nezletilí a způsobilosti zbavení klienti: přihlášku za nezletilou či způsobilosti zbavenou osobu podává zákonný zástupce, či ustanovený opatrovník. Ten se prokazuje předloženým dokladem totožnosti podle obecně závazných právních předpisů (občanský průkaz nebo cestovní pas); rovněž předkládá rodný list nezletilé osoby, popř. rozhodnutí soudu o svěření do péče. Totožnost nezletilého, či způsobilosti zbaveného Klienta se prokazuje na základě platného průkazu pojištěnce VZP. Protokol o registraci podepisuje zákonný zástupce (ustanovený opatrovník).

Občané jiných zemí potřebují k registraci doklad totožnosti podle obecně závazných právních předpisů (cestovní pas) a platný průkaz pojištěnce VZP.

Jaké poplatky se platí na CzechPOINTech České pošty?

Registrace do systému IZIP je zdarma pro všechny klienty VZP. Cena za jeden výpis z elektronické zdravotní knížky je bez ohledu na počet stran 59 Kč (s DPH) - 49,58 Kč bez DPH (Zpoplatněno na přepážce, hrazeno registrovaným).

Máte už svou elektronickou zdravotní knížku? Chtěla byste si ji pořídit?

   
16.09.2009 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Mám ji asi dva roky, stále čekám, až ty brutálně báječné výhody nějak poznám. Zatím nic, tak čekám....

  superkarma: 0 16.09.2009, 11:19:32
 2. [2] Bébina [*]

  Tak jak je to nastavene, se mi to zda jako blbost. Tak jen pojistenec bude znat pristupove heslo a bude moci rozhodovat o tom, kdo se do jeho zdravotni knizky podiva (takze duchodci zase budou drahe leky fasovat u obvodaka a pro sichr jeste jednou u specialisty), ale za vypis se bude platit?

  superkarma: 0 16.09.2009, 09:46:13
 3. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Kolik lidí už knížku nebude potřebovat, až budou u neobsazené přepážky CzechPOINTu na poště stepovat půl hodiny?Sml57

  superkarma: 0 16.09.2009, 09:32:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme