zdravotní klaun

Pobyt v nemocnici není nikdy nic příjemného, ať je vám pět let, či padesát. Nuda, bolest, cizí prostředí, osamělost, strach. Je-li pak pacientem vaše dítě, je to ještě horší. Tyto pocity si jako rodič uvědomujete dvojnásobně. A právě pro tyto případy jsou zde Zdravotní klauni. Že je ještě neznáte? Seznamte se…

Neziskovou organizaci Zdravotní klaun založil v roce 2001 Američan Gary Edwards. Zpočátku ji dokonce financoval z vlastních zdrojů. Jezdil od nemocnice k nemocnici a snažil se všechny přesvědčit, že přinášet radost a humor hospitalizovaným dětem má obrovský smysl. Povedlo se. V letošním roce slaví organizace již 15. narozeniny a pod křídly Red Noses International působí v 10 zemích Evropy.

zdravotní klaunsd
Držitel Ceny Thalie za rok 2016 - Radim Madeja a současně Zdravotní klaun Dr. Štětka
Držitelka Ceny Thalie Tereza Vilišová a zároveň Zdravotní klaunka sestra Kiki Kislíková

 • Kdo jsou Zdravotní klauni?

Je jich 86 a jsou to profesionální umělci, kteří se pravidelně školí a absolvují specializované semináře. Navštěvují celkem 64 nemocnic a 7 domovů pro seniory, včetně jednoho hospice, po celé České republice. S každým zařízením mají dlouhodobou smlouvu, která přesně stanoví den a hodinu, kdy klauni na návštěvu přijdou. Hlavní práce Zdravotních klaunů jsou návštěvy nemocných dětí, tzv. klauniády. Průměrná klauniáda trvá většinou 3 hodiny a takovýchto klauniád se ročně uskuteční přes 3500. Vedle dětských klauniád mají Zdravotní klauni ještě další specializované programy. Navštěvují seniory v domovech, hospici a na LDN, doprovázejí děti na operace, docházejí domů za dětmi, kterým zbývají poslední dny, či týdny života, a mnoho dalšího.

zdravotní klaun

 • Jak Zdravotní klaun vypadá?

Od klasické představy klauna, se ten Zdravotní hodně liší. Na zrzavou paruku a make-up zapomeňte! Na dětská oddělení přicházejí Zdravotní klauni v rolích legračních doktorů a sestřiček na jakousi veselou vizitu. Každý klaun má svou vlastní stálou postavu, jméno a kostým. Kostým je barevný, překrývá ho doktorský plášť a chybět nesmí červený nos. V základní výbavě Zdravotního klauna také nikdy nechybí hudební nástroje (nejčastěji ukulele, či harmonika), bublifuk, a desítky dalších drobných rekvizit, u kterých běžný smrtelník nikdy na první pohled neví, k čemu slouží.

Zdravotní klaun

Nenechte si ujít:


zdravotní klaun

 • Jak Zdravotní klauni pracují?

Připravený program od Zdravotních klaunů nečekejte, to ani nelze. Po příchodu na oddělení a převlečení do kostýmu míří klauni prvně na sesternu, kde se dozví, na které pokoje smí, a kde třeba dítko spinká po operaci, to je ale vše. Když vchází do pokoje, nikdy neví, kdo tam na ně čeká, zda dvouletá holčička, či sedmnáctiletý puberťák. Vzhledem k tomu, že klauni se nevyhýbají ani oddělením jako jsou popáleninová, transplantační, onkologická, atd., často se setkávají s tím, že děti jsou vlivem nemoci nepohyblivé, slepé, hluché… a na to vše musí okamžitě reagovat. Klaunská práce je tedy čistá improvizace. Každé dítko je také v jiném psychickém rozpoložení, má jiný smysl pro humor, občas je na pokoji i maminka, kterou je třeba zahrnout do hry také.  

Zdravotní klaun

„Minulý týden jsem ležela se synem v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Měli jsme tu čest setkat se se Zdravotními klauny, panem doktorem Houskou a panem doktorem Parníkem. Jejich vystoupení bylo naprosto úžasné a myslím si, že to co dělají, je slovy nedocenitelné. Většina (a troufám si říct, že všichni), ať už pacientů nebo příbuzných na dětském oddělení, jsou v době hospitalizace ve velké psychické nepohodě. Po vystoupení klaunů se to alespoň na čas úplně změnilo. Syn se smál, ještě dlouho po jejich odchodu o nich mluvil a znovu a znovu si připomínal, jaký byl ten jeden popleta. A nejúžasnější na tom všem je, že po propuštění z nemocnice, když se ho někdo zeptá, jak se tam měl, zatímco já mám husí kůži, když si vzpomenu, kolik nervů, bezesných nocí, strachu a obav nás to všechny stálo, on se usměje a začne vesele vyprávět o skvělých klaunech, kteří tam za ním byli. Nejde napsat víc, jen DĚKUJI za to, co pro nemocné děti děláte :)“

Přejděte na další stránku...


Zdravotní klaun

 • Proč jsou Zdravotní klauni tak důležití?

Úkolem lékařů je primárně obhospodařit tělesnou stránku. Nicméně k uzdravení je důležitá i psychická pohoda a právě kvůli té jsou tu Zdravotní klauni. Některé děti přicházejí na banální operace, po kterých jdou brzy domů, ale to v dětské duši moc nemění. Nemocnice, cizí prostředí, strach a bolest… V tomto případě působí klauni jako jedno velké rozptýlení. Často se stává, že dítko úplně zapomene, že nějaké operaci byl a ve vzpomínkách mu zůstane jen veselé setkání s klaunem. Jsou však děti, a bohužel jich není málo, které vlivem nemoci tráví v nemocnici celé týdny, měsíce a někdy i roky. V tu chvíli se klaun stává kamarádem, který za ním chodí pravidelně. Právě v těchto chvílích je Zdravotní klaun k nezaplacení.

„Chtěla bych za celou rodinu velice poděkovat všem doktorům, docentům, sestřičkám! Díky nim má každý čtvrtek v Motole na onkologické ambulanci náš osmiletý Tomášek parádní prohlídku, která je veselá, zábavná a na pár chvil zapomene na svou nemoc a léčbu. Se Zdravotními klauny se setkáváme už 7,5 roku, ale v době, kdy byl Tomášek malý, jsme je neuměli tolik ocenit, jako nyní. Zábava to není jen pro děti, ale i pro nás, rodiče. Děkujeme, děkujeme, děkujeme!!!“
Maminka Hanka

zdravotní klaun

„Pracuji již 20 let jako dětský chirurg, a když jsem tehdy začínala, tak byly na oddělení pevně stanovené návštěvní hodiny. Jen s těmi nejmenšími mohla být maminka v nemocnici trvale. Tyto časy jsou už naštěstí dávnou minulostí. Bohužel často jsou rodiče ve stresu stejně jako jejich dítě. Není divu, dítě je nemocné, zraněné, nebo je před či po operaci. A v tom přichází do dveří Zdravotní klaun.
Dítě chvíli nevěří svým očím, ale pak se okamžitě  bez ohledu na věk a bolístku zapojuje s klaunem nebo klaunkou do hry. Klauni, kteří jsou neuvěřitelní profesionálové, dokáží do hry vtáhnout i rodiče, kterým viditelně alespoň na chvíli mizí starostlivé vrásky na čele.
Zažila jsem tuto situaci na vlastní kůži jako matka, když byl 4 letý syn na menší operaci. Myslela jsem si, že na zážitky v nemocnici už dávno zapomněl, ale nedávno mě překvapil větou: „Maminko, já bych chtěl být zraněný, abych se zase v nemocnici potkal s klaunem.“
Zatím k nám klauni na oddělení chodí 2x týdně, ale doufám, že nastanou časy, kdy budou naše malé pacienty obveselovat denně.“
MUDr. Lucie Holická, Oddělení dětské chirurgie a traumatologie, FN Hradec Králové 

sd

 • Dostávají Zdravotní klauni zaplaceno?

Otázku, „a vy jste dobrovolníci?“, slýchají Zdravotní klauni často. Odpověď zní ne. Zdravotní klauni za svou práci dostávají zaplaceno. Být Zdravotním klaunem je náročná práce, která vyžaduje neustálý rozvoj. Klauni absolvují nejrůznější umělecké dílny, učí se na hudební nástroje, ovládat musí i základy zdravovědy, a zejména psychohygieny, aby tuto práci duševně „ustáli“. Klauniáda trvá v průměru tři hodiny a cestování také zabere nějaký čas. Najít si 2-3x týdně 6 hodin volného času pro dobrovolnictví je pro člověka, který živý rodinu, náročný úkol. Očekávat od 86 dobrovolníků přísnou kázeň, dodržování termínů je prostě nemožné.

 • Kdo Zdravotní klauny tedy financuje? Stát to není…

95 % rozpočtu tvoří příspěvky individuálních dárců! Mohlo by se zdát, že Zdravotní klauny budou financovat samotné nemocnice, ale tak tomu není. Ani stát na jejich činnost nepřispívá, a velkých firemních dárců je poskrovnu. Od vybírání financí na ulicích do kasiček i prodeje propagačních předmětů se z úcty k dárcům a transparentnosti, distancují. Pokud vás kdy někdo oslovil, či osloví na ulici, abyste přispěli, vezte, že to není pro tyto Zdravotní klauny.

Pomoci Zdravotním klaunům můžete i Vy!

Přes platební bránu http://www.zdravotniklaun.cz/chci-pomahat/, či na účet veřejné sbírky 2020202020/0600. Nezapomeňte uvést variabilní symbol: 1516.

 

zdravotní klaun

Programy Zdravotního klauna

 •  PŘEZŮVKY MÁME

Program pro nevyléčitelně nemocné děti v domácí péči. Návštěva Zdravotních klaunů poskytne duševní podporu nemocnému dítěti a jeho rodině, vnese do jejich domova závan radosti a poskytne jednu z posledních možností, aby si rodina užila veselé společné chvíle.

 • HUMOR PRO DŘÍVE NAROZENÉ

Zdravotní klauni přinášejí na do domovů pro seniory, LDN a hospiců humor, vzpomínky a hlavně chuť do života. Vytvářejí příběhy a situace, které seniorům vyvolají vzpomínky na mládí. Součástí jsou i techniky tréninku paměti a jemné motoriky rukou.

 • NOS! (Na Operační Sál!)

Zdravotní klauni provázejí pacienty a jejich rodiče procesem příprav na chirurgický zákrok a cestou na operační sál. Důležité je vnést pozitivní energii a odreagování od stresových okamžiků, které vznikají těsně před operačním výkonem. Tento unikátní program je vysoce ceněn nejen rodiči, ale i lékaři.

 • CIRKUS PACIENTO

Cirkus Paciento je týdenní program pro dlouhodobě nemocné děti, které ztrácejí kontakt s kamarády, dětskost, a chuť do života. Zdravotní klauni navštěvují děti po dobu jednoho týdne a učí je cirkusové dovednosti. Na slavnost­ním vystoupení pro rodiče a personál pak září malé cirkusové hvězdy! Smyslem programu je vzbudit u pacientů aktivní přístup k životu.

 • KUTÁLKA

Speciální představení pro děti s kombinovaným handicapem, které skládá jednoduchý příběh s hudbou a několika málo rekvizitami. Kutálka je laskavé a vlídné představení, které za sebou zanechává spoustu radosti.

Více informací o Zdravotních klaunech najdete na www.zdravotniklaun.cz, a nezapomeňte si přidat Zdravotního klauna na Facebooku (klikni ZDE)

zdravotní klUN

Čtěte také:

Reklama