Zdraví

Zdraví a v kondici s plévkou na lžíci!

Polévka je grunt, a kdo jí nejí, ten je špunt! Sice jsem špunt, i když polévky se u nás konzumují na litry, ale přesto na ně nedám dopustit. Dle gastroenterologa MUDr. Pavla Kohouta, Ph.D. jsou právě polévky vhodným stravovacím řešením pro dnešní uspěchanou dobu, neboť jejich příprava nebývá náročná a nezabere mnoho času. Při vhodně volených surovinách lze polévku připravit velice dietně.

 

Polévková historie

První polévku prý uvařil člověk už před 9500 lety, ale kdo ví… Tento více či méně tekutý pokrm byl vždy považován za jídlo chudších vrstev. Často býval také jediným teplým jídlem za celý den. Nejčastěji se u nás vařily polévky ze zelí, mrkve, hrachu a jen výjimečně se zahušťovalo moukou. V 15. a 16. století připravovaly hospodyňky například polévku z povařeného propasírovaného sýra či tvarohu. Oblíbená byla také hrachová, ta se skládala pouze z vody a hrachu, někdy se přidával petrželový kořen.
Polévkový pochod napříč všemi vrstvami šla polévka pivní, jenž byla považována za léčivou a „ordinovala se“ nemocným, rekonvalescentům a ženám po porodu. Pivo však v té době ještě rozhodně nevypadalo tak, jak jej známe dnes. Díky technologii přípravy obsahovalo pravděpodobně daleko více vitaminů a minerálů než jeho dnešní příbuzní.
Oblíbený byl též takzvaný „oukrop“ nebo-li česnečka, ta se připravovala pouhým přelitím krajíce chleba potřeného česnekem horkou vodou s kmínem a trochou sádla.

Masové polévky se vařívaly především ve sladké Francii a považovaly se stejně jako polévky pivní spíše za lék než za pokrm. V našich zeměpisných šířkách lze najít zmínky o masitých vývarech v kuchařských knihách z 18. a 19. století.

 

Jsou polévky zdravé?

Důležitým výživovým argumentem pro konzumaci polévek je, že se jedná většinou o nízkokalorické jídlo. Mnoho druhů těchto tekutých pokrmů obsahuje všechny základní živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy) v ideálním poměru. Vitaminy a minerály spolu s vlákninou ze zeleniny jsou bonusem navíc. Tělu tak dodáme potřebnou energii a pocit sytosti. Jak uvedl doktor Kohout: „Teplé jídlo sice není nutností, ale dovede organismus příjemně relaxovat“.

Méně vydatné polévkové varianty mohou vytvořit předehru k hlavnímu jídlu, protože podněcují žaludeční sliznici k trávení a mírným drážděním zvyšují sekreci žaludečních šťáv, tak připraví žaludek na hlavní chod.

V neposlední řadě je poměrně důležitá role polévek v pitném režimu. Podle aktuálních výživových doporučení by měl dospělý jedinec vypít 2,5-3 l vody. Ovšem ne každý z nás je takového výkonu schopen. Proto talíř polévky, obsahující přibližně čtvrt litru vody, nám může být v tomto ohledu užitečným pomocníkem.

Zvláštní úlohu hraje polévka ve výživě nemocných. Její tekutá konzistence ji činí snadněji poživatelnou a správně volené ingredience umožní její užití místo hlavního jídla.   

 

Hubneme s polévkami

Vhodně připravená polévka je nízkokalorické jídlo a její častá konzumace jednoznačně nevede ke zvyšovaní hmotnosti. Je prokázáno, že polévka přijímaná před hlavním jídlem rozloží příjem stravy do delšího časového úseku, a snižuje tak následný pocit hladu. Takže při dalším poledním chodu již nedochází k příjmu tak velkého množství potravy.
Osm let trvající francouzská studie, která sledovala více než 5000 osob, jednoznačně potvrdila, že lidé, kteří konzumují polévku 5-6x týdně, mají ve srovnání s těmi, kteří ji tak často nejedí, nižší energetický příjem, a tedy i nižší hmotnost. Ukázalo se dokonce, že milovníci polévek přijímají celkově méně tuků, mají nižší hladinu cholesterolu, větší příjem vitaminů a obecně lepší stravovací návyky. Výzkum mimo jiné prokázal i pozitivní vlastnost polévek jako „sytičů“. Ti, co konzumovali před hlavním jídlem polévku, snížili svůj energetický příjem při obědě zhruba o 20 %.

Polévky vždy vybírejte s ohledem na další chod, sytější husté polévky jej pak mohou plně nahradit. V žádném případě není nutné polévky zahušťovat moukou či jíškou. Filip Sajler, člen Českého národního kulinářského týmu, doporučuje zahušťovat částí rozmixované vařené zeleniny, kterou vyjmeme z polévky. Druhou část zeleniny ponecháváme jako zavářku. Bramboračku a podobné polévky vám dobře zahustí i rozvařená pohanka lámanka či jemně mleté obilné vločky.

 

Národ český - polévkový

Obrovskou výhodou polévek je fakt, že je lze připravit na mnoho způsobů, takže se jimi téměř nelze přejíst. Použitím nejrůznějších druhů zavářek, koření, bylinek a dalších surovin získáme prakticky nekonečné množství druhů. Češi mají polévky rádi, například podle ankety na webových stránkách nadoma.cz  má z celkového počtu 3 400 čtenářek, polévky rádo celých 93 %! Přes 60 % respondentek jí polévku 3x týdně. A která že polévka je v našich končinách nejtradičnější? Asi jste správně uhádli, že bramboračka. Alespoň to potvrzují výsledky malého průzkumu výše uvedeného serveru.  Na dalším místě se umístila kulajda, dále kyselo, zelňačka a česnečka.

A co čtenářky ŽENY-IN, mají rády polévky?

A jakou polévku nejraději konzumujete?
K
teré se obloukem vyhnete?

Zdroj: Tiskové setkání za účasti gastroenterologa MUDr. Pavla Kohouta, Ph.D. a kuchaře a člena Českého národního kulinářského týmu Filipa Sajlera

   
13.03.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [54] Vivian [*]

  Polívky jím, a moc ráda , ale jedině samostatně, u nás se žádná jídla o více chodech nevedou Když jsem byla malá, tak jsme sice tak jedli, že jsme měli polívku a pak druhý chod, ale já byla po polívce většinou už plná... Připadá mi zbytečný a nesmyslný cpát do sebe dvě jídla najednou...

  superkarma: 0 14.03.2007, 14:00:43
 2. avatar
  [52] Amálie [*]

  Manx: Kamarádky se mnou už nechtěj chodit do cukrárny. Prej mají myšlenky na vraždu, když vidí, kolik zpucnu zákusků a nic to s kily neudělá.

  superkarma: 0 13.03.2007, 21:14:08
 3. avatar
  [50] Ťapina [*]

  Meander: Froté ručníčky Tak ty já teda nemusím

  superkarma: 0 13.03.2007, 18:22:58
 4. avatar
  [46] Eva_CZ [*]

  puca: prdelacka je cerna zabijackova polevka z krve. Tu taky miluju.

  Dzkova a segedin, to mi taky utkvelo...

  superkarma: 0 13.03.2007, 16:32:46
 5. [45] puca [*]

  polivky jsem jako mala nesnasela, protze je mama neumela uvarit neumi to doted ale uz mam pristup jinde nepozru rajskou diky skolni jidelne a drstky z drstkovy ale ta polivka samotna mi chutna. obcas se pokousim si objednat v hospode drstkovou bez drstek a to mi pak spila ze delam ostudu

  Lídy: co je prdelacka?

  superkarma: 0 13.03.2007, 16:21:14
 6. avatar
  [44] Lídy [*]

  Omluva za tu "držkovou", pochopitelně měla mít ty uvozovky stejně jako prdelačka. Pochopitelně vím, že správně je to dršťková - a dokonce ji miluju i přesto, že vím, co jsou to dršťky ...

  superkarma: 0 13.03.2007, 15:57:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [42] Meander [*]

  Nesnáším gulášovku a bramboračku, ale dršťkovou můžu v libovolném množství. A čím větší froté ručníčky v ní jsou, tím líp.

  superkarma: 0 13.03.2007, 15:27:43
 2. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Majucha: Držky by jí byly přijatelnější?

  superkarma: 0 13.03.2007, 15:26:49
 3. [38] Jipa [*]

  Kadla: a jak je to správně?

  superkarma: 0 13.03.2007, 15:12:30
 4. avatar
  [37] Kadla [*]

  Majucha: Taky nad "držkovou" vždycky kroutím hlavou. Asi si lidi myslí, že to je z "držek" nebo co . Bohužel je fakt, že to často vidím i na jídelním lístku.

  superkarma: 0 13.03.2007, 14:56:12
 5. avatar
  [36] Luciš [*]

  Nejvíc ujíždím na mrkvičkové už od cca 4 měsíců Vařenou mrkev nemusím, ale v polívce nastrouhanou, s máslem, bramborem, vegetou

  superkarma: 0 13.03.2007, 14:34:24
 6. avatar
  [35] Juana [*]

  Polívky miluju, akorát si dovolím nesouhlasit s tím, že kdo jí polévku a ještě hlavní jídlo, tak toho vlastně moc nesní. Zrovna teď jsme se vrátila z oběda, dali jsme si s manželem menu - moc dobrou polívku s játrovými knedlíčky a já k tomu špagety a byla jsem nacpaná už po té polívce. Doma je většinou jíme jako hlavní jídlo, obvykle k večeři, maximálně s chlebem, to stačí. Vařím všechny možné, většinou klasický vývar s kořenovou zeleninou a krupicovými noky, v zimě často zelňačku, boršč, holčičce bílou hráškovou, tu vařím každý týden jen pro ni.

  superkarma: 0 13.03.2007, 14:14:46
 7. avatar
  [33] Lídy [*]

  Jsem polívková, miluju je všechny , i držkovou a "prdelačku". Jíme je před hlavním jídlem (o víkendu) a někdy jako lehčí večeři - celá rodina.

  superkarma: 0 13.03.2007, 13:11:32
 8. avatar
  [32] gwen [*]

  Polívky nemusím. Když už, tak mám nejraději zelňačku, česnečku a čočkovou.

  superkarma: 0 13.03.2007, 13:05:16
 9. avatar
  [30] závislá na čokoládě [*]

  Polévky miluju a nedovedu si předsavit jídle bez polévky. Kromě česnečky jím úplně všechny, nejraději zeleninové.

  superkarma: 0 13.03.2007, 12:45:32
 10. avatar
  [29] Meander [*]

  Nějak jsem se na polévkách zasekla. Dělám všechny možné i nemožné polévkové kreace a už jsem zvládla i pravý ukrajinský boršč, který chutnal a vypadal přesně jako ten tátův. Ale s druhým chodem se pinožím jenom tehdy, když čekám návštěvu.

  superkarma: 0 13.03.2007, 12:42:35
 11. avatar
  [27] marcellina* [*]

  polevky mam rada: kureci, bramborovou, cockovou, zelnacku, kulajdu, porkovou, rybi, minestrone . Vetsinou ji jime jako hlavni jidlo

  superkarma: 0 13.03.2007, 12:25:12
 12. avatar
  [26] Kadla [*]

  My jsme polívkoví všichni. Vařím v osmilitrovém hrnci a během půl hodiny je pryč... Nejvíc letí zelňačka s klobásou a se smetanou, bramboračka, česnečka, kuřecí vývar a květáková...

  superkarma: 0 13.03.2007, 12:14:06
 13. [25] Macek123 [*]

  jsem taky polévková, polévky jím denně v práci a o víkendu vařím 1-2 druhy. Jako dítě si nepamatuju, že by byl doma oběd bez polévky. Nejím snad jedinou a tou je držková. Miluju vývary, bramboračky, luštěninové...... bez polévky pro mě není oběd.

  superkarma: 0 13.03.2007, 11:50:22
 14. avatar
  [24] Kelly [*]

  Co uvařím, to spasu - cokoliv a v jakémkoliv množství. Přede mnou by se mělo jídlo spíš zamykat.

  superkarma: 0 13.03.2007, 11:47:15
 15. avatar
  [23] Lilinka [*]

  Já mám ráda pocitvé husté polévky - zelňačku, bramboračku, čočkovou, nebo třeba fazolovou se zelím a s klobásou

  superkarma: 0 13.03.2007, 11:19:39
 16. avatar
  [20] Fairy [*]

  Hlásím se taky k polívkářkám Nemusím ani druhý chod, stačí mi jen dobrá domácí polívka.

  superkarma: 0 13.03.2007, 10:32:29
 17. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  Miluju je.

  superkarma: 0 13.03.2007, 10:31:22
 18. avatar
  [18] wich [*]

  Od malička jsem polívková a jím je všechny, takže polívky jsou u nás téměř denně. Vařím je ve velkých kotlech a pak zamražuju, takže jsou kdykoli k mání Největší blaho je zalejvanka jak se říkalo u nás (koprovka s bramborama, vajíčkem a polítá octem).

  superkarma: 0 13.03.2007, 10:21:06
 19. avatar
  [17] gerda [*]

  já vařím polévky jen kvůli manželovi. Sama je mít nemusím. Ale když už vařím, tak se snažím

  superkarma: 0 13.03.2007, 10:11:58
 20. avatar
  [14] Midsummer [*]

  superkarma: 0 13.03.2007, 10:00:17
 21. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Polévka před hlavním jídlem zdvojnásobí objem přijatého, roztáhne žaludek, pak se rychle vytratí a hodinu po lukulských hodech o dvou chodech už mám zase hlad a slídím, čím bych se dorazila. Kdepak, polévky nevedu, jen občas MÍSTO hlavního jídla.

  superkarma: 0 13.03.2007, 09:40:08
 22. avatar
  [11] Amálie [*]

  Polévky můžu snídat, obědvat, večeřet. Bez nich nežiju.

  Miluju je všechny, knedlíčková, boršč, zelňačka s masem, dršťková, květáková, bramboračka, uzená a koprovka vedou. Můžu i mlíkovou a rajskou.

  superkarma: 0 13.03.2007, 09:30:23
 23. [10] tornado-lou [*]

  ja se teda bez polivek docela dobre obejdu. a myslim, ze tak jak se delaji polivky u nas nejsou ani rychle, ani nizkokaloricke.

  superkarma: 0 13.03.2007, 09:29:55
 24. avatar
  [9] Aja [*]

  On je taky zřejmě rozdíl mezi plévkou a polévkou. A ukropem a oukropem...

  superkarma: 0 13.03.2007, 09:07:33
 25. avatar
  [8] barkl2 [*]

  nejím, nevařím, zdržovalo by mě to.
  Max. když je nějaká nemoc, tak - slepičí,myslím, že babička věděla, proč ji vařila

  superkarma: 0 13.03.2007, 08:47:59
 26. avatar
  [7] SENSITIVESKIN [*]

  Nyotaimori: ty jsi instatní celá s tím grešlakovým kabátem

  superkarma: 0 13.03.2007, 07:58:14
 27. avatar
  [6] Luciš [*]

  české polévky zahuštěné jíškou moc nízkokalorické nejsou
  Si jako děcko pamatuju, měli jsme návštěvu ze Španělska a houbovku, ne hustou, ona (150 cm, tak 40 kg) jí jen vývary

  superkarma: 0 13.03.2007, 07:55:34
 28. avatar
  [4] blanca [*]

  Miluju jakékoliv polévky. Jako slavnostní u nás nesmí chybět polévka s játrovými knedlíčky, jinak se u nás hodně vaří bramboračka, česnečka, čočková, gulášová, zelňačka, vývary s různými zavářkami, zeleninové. Nemám asi polévku, které bych se vyhýbala. Celkově sním všechno, v jídle si nevybírám.

  superkarma: 0 13.03.2007, 07:33:55
 29. avatar
  [3] Evikus [*]

  Polévky mám moc ráda mňam
  Nejradši mám domácí zelňačku kterou mě naučil taťka, ta nemá konkurenci
  Pak taky miluju hrachovku, čočkovou, česnečku (hlavně po pařbě) a vývary.
  Určitě se vyhnu houbové, žampionovému krému (ble) a pak všem polévkám co vypadají jako už jednou použité

  superkarma: 0 13.03.2007, 07:12:34
 30. avatar
  [2] sweety77 [*]

  Není nad vyprošťovací polévku po nějakém "perném" večeru

  superkarma: 0 13.03.2007, 00:34:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme