Zdraví

Zdravého muže kouslo klíště, zůstal částečně ochrnutý

Kousnutí klíštěte může člověku velmi rychle změnit během několika dní život. Klíšťová encefalitida je vážné onemocnění, které může mít pro člověka fatální následky. Přitom prevence, která vás uchrání před celoživotními následky je velmi jednoduchá, musíte udělat jedinou věc – nechat se včas očkovat.

O tom, jak zrádným nepřítelem je pro člověka drobný parazit klíště obecné, by mohl vyprávět pan Josef z Jihlavy. Osmapadesátiletý podnikatel ve stavebnictví byl před setkáním s klíštětem vitální a energický muž. Jeho zdravotní stav byl pro vrstevníky takřka vzorovým, ve volném čase aktivně sportoval a rád podnikal výlety do přírody. Při pohybu v neupraveném terénu se na něj zachytilo klíště, které doma odstranil a dál se věnoval pravidelným povinnostem. Po deseti dnech od kousnutí klíštěte začal pan Josef pociťovat příznaky obyčejného nachlazení – zvýšená tělesná teplota, bolest kloubů a svalů. Drobné nachlazení podnikatele nijak neochromilo a dál chodil každý den do práce. Příznaky nemoci po třech dnech odezněly, další dva dny se pacient cítil zcela zdráv. Třetí den po odeznění prvotních příznaků se ale obtíže vrátily s větší intenzitou – horečka, zvracení, slabost, neschopnost samostatné chůze. Pan Josef následně vyhledal lékařskou pomoc.

klíště

V době přijetí k hospitalizaci byl pacient již takřka ochrnutý. Svaly horních i dolních končetin byly natolik oslabené, že pan Josef nemohl sám chodit ani hýbat rukama. Odebraný mozkomíšní mok poukázal na přítomnost aseptického, tedy nehnisavého, zánětu, krevní testy potvrdily diagnózu „akutní klíšťová meningoencefalitida[1]“.

Po nasazení léčby se stav pacienta nelepšil. První dva dny nicméně zůstal stabilizovaný. Přetrvávala vysoká horečka, nevolnost a nehybnost končetin. Třetí den se jeho stav začal horšit. Mimo sníženou hybnost svalstva končetin se začaly projevovat příznaky atrofie dalších svalů, zejména jazyka (polykací obtíže, ztráta hlasu). Pan Josef byl přeložen na JIP, kde se jeho stav i nadále horšil. Atrofované hrudní svalstvo neumožňovalo pacientovi dýchat, byl napojen na umělou plicní ventilaci (UPV). V tomto stavu pan Josef setrval po dobu pěti týdnů. Po odpojení od ventilátoru stále setrvával v péči JIP. Obtíže se samostatným dýcháním se vlekly dalších 5 týdnů po odpojení od UPV a ještě další dva měsíce bylo nutné pacientovi odsávat z dýchacích cest přebytečný hlen, protože i tak obyčejný fyziologický úkon jako je odkašlání, byl pro pana Josefa nad jeho síly. V péči JIP si pan Josef pobyl celkem 4 měsíce.

Klíšťová encefalitida u pana Josefa způsobila těžkou kvadruparézu[2], tedy částečné ochrnutí všech čtyř končetin. Nejvíce postižená byla levá ruka, a obě dolní končetiny svalovou atrofií velmi oslabené bez schopnosti chůze. Velmi oslabené měl pan Josef i svalstvo trupu a šíje, proto zůstal hospitalizován další měsíc.

Jedno malé klíště pana Josefa upoutalo na nemocniční lůžko na 5 měsíců. Ani poté ale nebyl schopen návratu do běžného života. Následoval pobyt v rehabilitačním ústavu, po jehož absolvování byl schopen ujít 200 metrů, a dále intenzivní rehabilitace.

Dnes je pan Josef stále částečně ochrnutý na levou ruku a má zakrnělé drobné svaly v obou pažích. Je ale schopen se sám o sebe postarat, dokáže řídit auto a jezdí na speciálně upraveném jízdním kole. Rehabilitační proces stále není u konce a dá se předpokládat, že jeho zdravotní stav se bude zlepšovat. Stoprocentní vyléčení je ale nepravděpodobné.

NOVINKA - dárkový voucher na očkování proti klíšťové encefalitidě

Chcete udělat radost svým blízkým a záleží Vám na jejich zdraví? Obdarujte je dárkovým poukazem na preventivní očkování proti klíšťové encefalitidě, které je vhodné pro děti od jednoho roku i pro dospělé a lze ho absolvovat v průběhu celého roku. Podzimní očkování ochrání před stále aktivními klíšťaty a připraví včas protilátky na příští jarní a letní sezónu. Více informací naleznete na stránkách www.pozorkliste.cz. Platnost aktuálně prodávaných voucherů je do 28. února 2015.

 

[1]    Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Pro onemocnění se užívají výrazy jako Klíšťová meningoencefalitida, Encefalitida, Klíšťová encefalitida či jen zkratka KME.

[2]    Paréza = částečné ochrnutí; nefunkční motorika, zachována citlivost. Plegie = úplné ochrnutí. Kvadruparéza/Kvadruplegie = postižení všech čtyř končetin

   
07.10.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] nikola007 [*]

  achjo.. tohle je strašnýSml15 klíšťata nesnáším a mám z nich děsný strach! Můj bratránek si také prožil své, když musel být po kousnutí klíštětem hospitalizovaný několik týdnů v nemocniciSml15 u nás doma už tohle zákeřné stvoření nepodceňujeme a jsme všichni očkovaníSml22Sml67

  superkarma: 0 09.10.2014, 13:59:21
 2. avatar
  [6] peetrax [*]

  Proti encefalitidě jsem očkovaná, to beru automaticky. Škoda, že se nejde podobně chránit proti borelioze. Sml15

  superkarma: 0 07.10.2014, 20:37:24
 3. [5] manislava [*]

  klíštata jsou sviněSml15Sml31

  superkarma: 0 07.10.2014, 12:22:48
 4. avatar
  [4] diblice [*]

  no u nás v rodině máme zkušenost s boreliozou a i když byla léčená, tak se po letech objevují nové a nové komplikace a taky stačilo jediný klíště v životě

  superkarma: 0 07.10.2014, 12:18:19
 5. [3] Klára Křížová [*]

  zwiki — #2No vědci našli očkování.

  superkarma: 1 07.10.2014, 08:47:27
 6. [2] zwiki [*]

  Mohli by vědci najít lék na toto nebezpečné onemocnění.Sml22

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  superkarma: 0 07.10.2014, 07:55:33
 7. avatar
  [1] wich [*]

  Kdyby jenom encefalitida Sml15

  superkarma: 0 07.10.2014, 07:13:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme