Dětem skončily prázdniny a rodiče, kteří jsou často zaneprázdněni svým pracovním životem, musí myslet i na zdravou stravu svých dětí. Říká se, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne, ale děti, které jsou ve vývinu, by měly dodržovat pravidelnou a hlavně zdravou stravu – tzn. nejen dodržovat snídani, oběd a večeři, ale svačit i v dopoledních a odpoledních hodinách. Inspirujte se našimi nápady, každodenní příprava svačin do školy pak bude mnohem jednodušší.

Co je dobré, může být i zdravé

lipanekDbejte na pečlivý výběr výrobků, které pak budete vašim dětem podávat nebo z nich vařit. V ideálním případě by neměly obsahovat konzervanty, stabilizátory, barviva, aromata, zahušťovadla a jiné škodlivé látky, které neprospívají lidskému organismu. Takové podmínky splňují pochoutky Kapitána Lipánka, které jsou z poctivého jihočeského tvarohu a smetany a při jejich výrobě je využito jen takové technologie, která pouze vyzdvihne žádoucí vlastnosti a chuť. Lipánek je ochucen přírodními sladidly a ochucujícími látkami a do jídelníčku vašich dětí byste ho měli určitě zařadit – budete mít radost, že jim chutná a zároveň budou jejich organismy dostávat potřebnou výživu během dopoledních a odpoledních hodin.

Přítomnost tvarohu v potravě určené pro děti zaručuje především přísun bílkovin, jak potvrzuje nutriční terapeutka Bc. Blanka Sekerová: „Tvaroh je zdrojem kvalitních bílkovin – stavebních látek potřebných pro růst a regeneraci organismu. Jeho bílkoviny jsou jedny z nejlépe využitelných (lepší než bílkoviny masa) a proto je jejich konzumace důležitá zejména v období růstu, rekonvalescence, při kojení či těhotenství. Tvaroh, smetana i další výrobky z mléka, jsou dále pro člověka nejlepším zdrojem vápníku. Pro děti, u kterých je schopnost ukládat vápník do kostí mnohem větší, je pak konzumace mléčných výrobků nezbytným předpokladem pro správný vývoj a růst.“

Mléko je také zdrojem vitamínů, bez kterého se naše tělo neobejde. Bc. Blanka Sekerová doplňuje: „Dalším důvodem je přítomnost vitamínu D, jako přirozené složky mléčného tuku. Bez tohoto vitamínu by využitelnost vápníku byla velmi nízká. Zbavíme-li mléko tuku, obsah vápníku zůstává stejný, ovšem obsah vitamínu D je snížen. Přesto, že tučné mléčné výrobky jsou bohatým zdrojem energie, z jídelníčku aktivně žijících lidí i dětí je pro své cenné nutriční vlastnosti není nutné vyřazovat. Z výživového hlediska je vhodnější omezit příjem nekvalitních tuků (smažené pokrmy, sušenky, cukrovinky) a dodržovat i ostatní zásady zdravé životosprávy – zejména se aktivně a pravidelně hýbat, sportovat.

Dětem pro radost

lipanekAby vaše děti svačily se zájmem a chutí, udělejte jim ze svačiny zábavu. Pokud bude jejich svačina hezky a barevně vypadat, budou se na ni těšit. Díky Kapitánu Lipánkovi máte spoustu možností na přípravu sladké, ale i nesladké svačiny.

Kapitán Lipánek vyrábí nejen mlíčka (s příchutí jahod, vanilky, kakaa nebo bez příchutě), která jsou ideálním doplněním energie a dodržováním pitného režimu během dne. Velice oblíbenými jsou i krémy Lipánek (vanilkové, kakaové, kakaovo-vanilkové a vanilkovo-jahodové). Ve spojení s ovocem tvoří bezkonkurenční kombinaci tvarohových dezertů, které jsou nejen zdravé, ale i chutné.

Do uzavíratelné plastové krabičky můžete nakrájet ovoce na menší kousky a smíchat ho s jakýmkoli krémem Lipánek. Přidat můžete i piškoty, aby chuť byla pestřejší. Pokud využijete sladkých variant Kapitána Lipánka u vás doma, můžete s ním vykouzlit např. Piškotovo-krémovou pyramidu, Vaflové lodičky nebo třeba Krémové chaloupky. Recepty Kapitána Lipánka jsou snadné a rychlé, přesvědčit vás o tom můžou třeba právě Vaflové lodičky, z nichž uděláte 4 porce během 20 minut:

Vaflové lodičky

lipanekNa Vaflové lodičky budete potřebovat:

  • - 1 kelímek kakaovo- vanilkového MAXI Lipánka
  • - 8 ks (60 g) vykrojených trojúhelníků z vafle
  • - 30 g ovocných plátků (broskev, kiwi, jahoda, banán atd.)

Abyste si ulehčili práci, vafle si můžete koupit v obchodě. Z každé pak vykrojte dvě lodičky ve tvaru trojúhelníku. Ovoce omyjte a nakrájejte na slabé plátky. Na každou lodičku dejte lžičku Lipánka podle vaší chuti a z ovoce vytvořte plachty. Můžete ihned podávat!

Kapitána Lipánka naleznete i v podobě sýrů (extra smetanový nebo se šunkou) a žervé (z tvarohu a smetany nebo s pažitkou). Tento čerstvý sýr je charakteristický svou krémovou, lehce roztíratelnou konzistencí a smetanovou chutí. Rozkrojíte-li čerstvé (nejlépe celozrnné) pečivo, každou půlku namažete sýrem nebo žervé, přidáte plátky zeleniny (volte hodně barevnou, ať je to pastva nejen pro žaludek, ale i pro oko), sýra nebo šunky, vytvoříte snadno a rychle zdravý sendvič.

K takovéto svačince se hodí ale i nějaké ovoce. Třeba jablko, broskev apod. Ovoce je dostatečně sladké a děti tak nebudou sváděny k jiným nezdravým sladkostem. Tuto nejjednodušší variantu kombinujte různými způsoby – do Lipánka žervé s pažitkou můžete smíchat třeba i tuňáka, na drobno nakrájenou zeleninu nebo jiné ingredience, čímž chuť svačin (nebo i jednohubek) zpestříte.

Budete-li mít dostatek času na přípravu svačiny, vaše děti určitě potěší různé tvary, které můžete z pečiva (nejlépe z chleba) vytvářet – fantazii se meze nekladou. Vykrojte jednoduché tvary rybiček, hlavy zvířátek (medvěd, pes, kočka) nebo zajímavé obrazce, nad kterými se děti se zábavou pozastaví.

S Lipánkem dopřejete vašim dětem kombinaci lahodné chuti a zdravé stravy, na kterou se budou pokaždé těšit. Za Kapitána Lipánka vám a vašim dětem přejeme dobrou chuť!

Reklama