Vaření

Zdravé, pálivé Tabasco

Představte si univerzální koření, které můžete použít na maso, saláty, omáčky, polévky, brambory, luštěniny, apod. Koření, které promění v lahůdku všechna jídla, dokonce i ta, která „tolik nemusíte“, a zároveň je zdravé. To je přesně Tabasco.

Historie koření

Lze předpokládat, že listy některých rostlin se začaly užívat k dochucování masa už před 50.000 lety. Nejstarší písemné zprávy o užívání koření pocházejí z Číny, z 1. poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zlatý věk koření nastal ve středověku a trvá až dodnes. Jen v poněkud jiné podobě.

Směsi koření

Koření se dnes nepoužívá jen samostatně, ale často také ve směsi spolu s jinými. Kořenících směsí se vyrábí velké množství, za všechny uveďme kari, worcestrová omáčka, barbecue, grilovací koření nebo - Tabasco, pálivé tekuté koření z extraktu chilli papriček, lihu, octa, červené papriky a soli.

Milovnice pálivých jídel, kolik vás je? Vznikla u vás závislost na ostrém jídle? Pokud ano, je to dobře.

Na ostrém jídle vzniká závislost

tabascoDíky pálivé chuti se více prokrvují receptory na sliznici v ústech a s nimi i sousední „chuťové“ nervy. Jídlo nám chutná lépe a intenzivněji vnímáme jednotlivé chutě (sladkost, kyselost, slanost a hořkost).

Ostrá pálivá chuť ovlivňuje i vnímání bolesti. Pokud začne být pálení v ústech nesnesitelné, spustí náš organismus nouzový režim: produkuje více endorfinů, které vyvolávají určitý druh euforické nálady a ostré jídlo působí v tomto případě stejně jako droga způsobující pocit štěstí.

Oheň v hrdle otevírá póry po celém těle, od hlavy až k patě. Začínáme se potit a v důsledku toho klesá i naše tělesná teplota. To je i jeden z důvodů, proč obyvatelé zemí s horkým podnebím rádi jedí ostré pokrmy.

Feferonky místo pilulek

Látka obsažená v chilli papričkách nebo feferonkách se jmenuje kapsaicin. Jde o látku, která povzbuzuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a také omezuje tvorbu tukových depozit v tepnách. Kromě toho ředí krev a předchází tak vzniku trombózy, srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Ostrá pálivost podporuje také sekreci a pomáhá očišťovat sliznici i ucpaný nos.

S ďábelskými plody uvážlivě

Mýtus, že se ostrým jídlům mají vyhýbat osoby s nečistou pletí se sklonem k akné, byl již z větší části vyvrácen. Když si rádi pochutnáváme na těchto pokrmech, rozšiřují se nám cévy a v důsledku zvýšeného pocení může nastat i vyšší produkce mazu, ovšem neděje se to tak dlouho, aby tím byla způsobena dlouhodobá nebo trvalá tvorba pupínků. Jen pokud trpíte těžkou formou akné, kořeňte opatrně.

Stejná rada platí i pro osoby s přecitlivělým žaludkem. Ďábelská ostrost jim může způsobit pálení žáhy. Také při zánětu močového měchýře a problémech s ledvinami si raději ostrá jídla odpusťte.

Dvě rady na závěr

Pokud jste to s ostrostí jídla přehnaly, nesnažte se v žádném případě zahnat pálení pitím vody. Nejlepším prostředkem je mléko nebo jogurt. Pomůže i sýr, kousek chleba nebo kostka cukru, kterou pomalu necháte rozpustit na jazyku, aby do sebe vstřebala ostrou chuť.

A druhá rada – líbejte se jenom s tím, kdo požil pálivé jídlo společně s vámi, kdo také holduje zdravému a pálivému Tabascu. :)

použitý zdroj: www.chilli-forum.cz

Přečtěte si také:

   
26.09.2013 - Gastronomie - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] delfi.na [*]

  taky můžu Sml22

  superkarma: 0 27.09.2013, 08:56:14
 2. avatar
  [4] zsuzsika [*]

  mňam,mňamSml16Sml16

  superkarma: 0 26.09.2013, 15:05:58
 3. avatar
  [3] vmarta [*]

  pálivé milujiSml59Sml59

  superkarma: 0 26.09.2013, 13:27:40
 4. avatar
  [2] PBD [*]

  Miluju pálivé:)

  superkarma: 0 26.09.2013, 13:24:51
 5. [1] Pavla_b [*]

  Tak to můžu, nejen tabasco, i jiné pálivé omáčky (Black Widow´s kiss a podobně) Sml58 Sml22

  superkarma: 0 26.09.2013, 08:46:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme