Domácnost

Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií


Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií. Uvítá ve své náruči i slimáky, mravence a některé další živočichy běžně považované za škůdce. Zahrada, ve které jsou doma i plevelné rostliny. I ty jsou podle autorky publikace, Heleny Vlašínové, užitečné. Některé totiž obsahují více vitaminů a minerálních látek než pěstovaná zelenina a ovoce. Pro zahradu mohou být vhodným prostředkem ke kypření, doplnění kompostu a dalšímu „opečovávání“ zahrady.

Autorka dokonce přímo radí, jak si některé drobné živočichy a hmyz na zahradu nalákat, a vytvořit tak co nejpřirozenější a vyvážené prostředí, které pak může fungovat bez chemie. Je totiž více než jasné, že zahrada zbavena plevele - s odhalenou půdou, je mnohem náchylnější ke škůdcům i nepřízni počasí. 

Kniha je dobrým rádcem v mulčování a tzv. zeleném hnojení.

 
Na podzim s listím pryč?

Obecně uznávaná teze - na podzim se musíme listí ze zahrady zbavit. Opak je pravdou. Jedná se o jeden z mnoha omylů zahrádkáře, který je v knize popsán a vyvrácen. Autorka přichází s řešením, které je pro zahradu přirozenější a ne tak drastické.

 

Přehledné tabulky

Zdravá zahrada = zdravý zahradník. Přehledná tabulka ukazuje, které rostliny lze využít pro zdravotní neduhy. Další přehledy se týkají zdravých sousedských vztahů. Jakým rostlinám se spolu daří a jakým ne? Důležitý je také přehled odolnosti rostlin nebo práce s houbovými chorobami. Které plevelné rostliny je vhodné využít na zelené hnojení, které najdou uplatnění v kuchyni?

Ukázku jsem vybrala právě z tabulky představující plevel jako potřebné rostliny Vaší zahrady, kuchyně i domácí lékárničky.

 

Lopuch - provzdušňuje půdu, mulč, výluh lze použít proti běláskům, v Orientu je lopuch ctěná zelenina. V kuchyni lze využít černý kořen do polévek. Z usušené mouky - chleba, mladé lodyhy lze použít místo chřestu, listy pak do špenátu, nádivek či sekané, případně plnit jako zelné. Lopuch zlepšuje metabolismus při dně, příznivě ovlivňuje močové cesty a ledviny - je močopudný, požívá se v léčebné a vlasové kosmetice.

 

Pampeliška - zdroj pylu a nektaru, provzdušňuje půdu, je kumulátorem minerálů, které vytahuje z hlubších vrstev. Používáme ji do salátů, zelených omáček, polévek, po prosolení do estragonového octa jako kapary, květy je možné využít k přípravě medu a vína. Příznivě působí na játra a trávení, léčí sliznice i nervy, vhodná je pro krvetvorbu, proti osteoporóze, zlepšuje látkovou výměnu, je protizánětlivá. Květy svařené s cukrem jsou výborné proti kašli, doporučuje se při jarní únavě.

 

Ptačinec žabinec - na zahradě pro zelené hnojení, chrání půdu. V kuchyni je využitelný do salátů, příkrmů, nádivek, těstovin, pomazánek, obilnin, bramboráků, do polévek místo petrželky. Listy obsahují mnoho draslíku, magnesia, vápníku, fosforu a fluoru, provitamin A a vitamin C. Dále třísloviny, silice, saponiny, organické kyseliny a další. Stimuluje výměnu látkovou a tvorbu krve. Lze jej použít k léčbě zánětu lebečních dutin, při průjmech a bolestech zubů. Léčivé koupele při dně, revmatu.

 

 

Poslední podstatnou součástí knihy je kalendárium, které zahradníka provádí celým rokem a shrnuje informace z předchozích kapitol.

 

Je škoda, že kniha není celobarevná. Barevnými obrázky zahrad a rostlin se nabažíme až v závěrečné příloze. Kde však knize ubírají na atraktivnosti černobílé kresby, přidává jí odbornost a přehlednost textu.

Kniha Zdravá zahrada vyšla u vydavatelství ERA v roce 2006

Autorka Helena Vlašínová
ISBN: 80-7366-075-X

 

Soutěž Odhalte tajemného neznámého/tajemnou neznámou: 3. obrázek

 

   
25.01.2007 - Zahrada a květiny - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [12] Martina59 [*]

  Proto to chce kvalitní jezírkové fólie

  superkarma: 0 15.07.2013, 12:42:38
 2. [11] Majka [*]

  nic proti mravencům nemám, ale 28 mravenišť na 700 m2 mi přece jenom přijde moc, jen nemůžu zjistit, jak snížit jejich počet bez použití chemie. už jsem vyzkoušela různé babské rady a výsledkem bylo maximálně to, že se o pár metrů přestěhovali a tak se je snažím vystěhovat ze zahrady ven :-))) Znáte někdo nějaký recept, jak je popohnat?

  superkarma: 0 25.01.2007, 19:59:30
 3. avatar
  [6] aiša [*]

  no že listí neschrabovat je dobré ,to vím už dávno

  superkarma: 0 25.01.2007, 12:25:53
 4. avatar
  [5] Eliza [*]

  no, je to takova mala světle zelena rostlinka, dělá polštářky, má drobné bílé kvítky, drobné lístky a křehké dužnaté lodyhy. je to jeden z prvních plevelů co vyrostou na záhoně a tayk roste hned jak rozmrzne zem fotku bohužel nemam

  superkarma: 0 25.01.2007, 11:30:31
 5. [2] Bellana [*]

  Eliza: Jak vypadá ptačinec žabinec k jídlu? Jsou to takové malé kulaté zelené placičky?

  superkarma: 0 25.01.2007, 10:19:54
 6. avatar
  [1] Eliza [*]

  To může být zajímavé, uvidím až to prolistuju. Jinak tento systém už na zahradě praktikujeme léta a dělá nám to radost. Každé mravenčí hnízdo i ještěrka jsou vítáni, jenom ti slimáci by být nemuseli. Onehdá jsem rodině naservírovala ptačinec žabinec a všichni (rodičem brácha se ženou, můj přítel a já) jsme mudrovali co nám ta chuť připomíná ....
  abych nenapínala, chutná velmi podobně jako syrové mladé kukuřičky, mňam

  superkarma: 0 25.01.2007, 09:53:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme