Pokud chce někdo z Vás zhubnout bez jo-jo efektu, měl by se naučit správně jíst. Není na tom nic složitého a podstoupit tuto „dietu“ může každý. Základním pravidlem všeho je naučit se jíst pravidelně v menších porcích. Pokud není strava pravidelná, tělo nemá v průběhu dne dostatek energie. Pokud jíte např. 2x denně, tělo si šetří energii na horší časy (ve formě podkožního tuku), kdy mu bude chybět. Jíst bychom měli každé 2-3 hodiny, tedy 5-7x denně. Pokud takto budeme jíst, tělo nemá potřebu si ukládat přebytek energie na horší časy. Jíst bychom měli pomalu, v klidu, v sedě a každé sousto si vychutnat. I v případě této stravy platí základní pravidlo: Chceme-li zhubnout, výdej energie musí být vyšší než příjem!

Jak by měla strava vypadat?

Snídaně:     
Měla by být vydatná, je startem do nového dne. I ti, kteří nesnídají, by se ji měli naučit jíst. Samozřejmě není vhodné se do ní nutit, lepší je se naučit jíst menší porce. Měla by být max. 2 hodiny po probuzení. Snídani může tvořit: celozrnné pečivo s plátkem sýra nebo kvalitní šunkou a kouskem zeleniny/cereálie s mlékem či jogurtem/celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou či ovocným tvarohem. Nevhodné je volit pečivo s trvanlivým salámem/párky/koblihy s marmeládou či smažená vejce se slaninou.

Svačina:        
Na svačinu bychom neměli zapomínat. Nejlepší volbou na dopolední přesnídávku je jogurt, ovoce, zelenina či tvaroh.

Oběd:            
Měl by se skládat z kvalitní bílkoviny (libové maso, ryba, tofu, luštěnina, vaječný bílek), menšího množství sacharidů (rýže, těstoviny, celozrnné pečivo, brambory) a zeleniny (zeleninový salát, obloha či dušená zelenina).

Svačina:        
Odpolední svačina by se měla skládat z méně sladkého ovoce (měli bychom se vyhnout banánu, hroznovému vínu a hodně zralému ovoci), zeleniny a mléčných výrobků.

Večeře:         
Večeře by měla být dostatečně objemná a přitom méně energicky vydatná. Nemusí být v každém případě teplá. Správnou volbou je zeleninový salát s libovým masem, celozrnný chléb s tvarohem či cottage sýrem, plátek kuřecího masa se zeleninou a malou přílohou.

2. Večeře        
Nemusí ji zařazovat každý. Záleží na tom, v kolik kdo chodí spát. Poslední jídlo by se mělo podávat asi 3 hodiny před spaním. Doporučuji zařazovat zeleninu či mléčný výrobek.

 

Příklad jídelníčku:

(Redukční jídelníček by měl obsahovat cca tyto hodnoty : 5000 kJ, 135 g sacharidů, 70 g bílkovin, 40 g tuků)

Snídaně:           pečivo 50 g, tvarohová pomazánka 50 g, paprika 50 g

Svačina:           mrkev 100 g

Oběd:              hovězí plátek 100 g, brambory 100 g, dušená zelenina 200 g

Svačina:           ovocná přesnídávka 100 g

Večeře:            drůbeží rizoto (80 g kuřecí prsa, 80 g rýže, 150 g zelenina, 20 g EIDAM 30 %)

2.večeře:          okurka 100 g

 

3863 kJ, bílkoviny 67,7 g, tuky 18,7 g, sacharidy 139,8 g 

Reklama