Domácnost

Zdobíme, čančáme ... aby přišel Ježíšek

Před Vánoci se každý snaží mít doma útulno a krásně.

A čím začít? Asi to vezmeme popořadě... Okna - ta se umyjí (sama, samozřejmě, já osobně je v zimě nemyju) a protože jsou umytá a visí na nich krátké záclony, tak se dají nějak nazdobit. V obchodech se dají koupit hotové šablonky a sníh ve spreji, určený speciálně do oken. Sníh se mi líbí, ale šablony si nakreslím svoje, přece nebudu mít stejná okna jako zbytek paneláku... Jestli se ale stihnu přestěhovat, budu mít okna "krabicová", která dávají mnohem víc možností. Krásně vypadají závěsné svícínky - baňky na stojánku, které se objevily asi před rokem v papírnictvích. Pokud bych chtěla mít okno s barevnými světýlky, provleču okrajem rámu barevná světélka ...a bude to skoro jako na pouti - nic! Co ale závidím, tak je šikovný manžel naší sousedky, který každý rok do širokého rámu jejich okna postaví betlém a nechá jej svítit - ve všech chaloupkách jsou rozsvícená okna, nad jesličkami svítí kometa...

Tak, okna by byla. A dál? Na vchodové dveře přijde adventní věnec, v předsíni je jenom zrcadlo - hele, na horní rám se dá pověsit girlanda z větví a ozdobit. A protože jsem holka šikovná, zamotám do větviček i světýlka - večer namísto orientační lampičky můžou svítit nad zrcadlem rozzářené sněhové vločky. Girlanda je jednoduše namotaná z několika svazků větviček.

V pokoji je pod stropem kytička ze jmelí - ovšem, teď tam ještě k ničemu není, ale kdoví? Třeba budu mít na Štedrý den návštěvu ;-). A v rohu obýváku je ve veliké váze vánoční kytka z borových větví, zdobená slaměnými ozdobami a malými červenými jablíčky. Jestli budeme dělat i stromeček, to nevím, protože kytka je taky pěkná, je i stejně nazdobená a osobně nijak nestojím o opadané jehličí. Umělý stromeček se mi rozdělávat nechce... Betlém je umístěný v poličce, i když by měl být pod kytkou. Ostatně naši předkové stavěli jenom jesličky nebo celý betlém, a bez stromečku se také obešli. A na malém stolku je další váza -  s barborkami. Aby mi rozkvetly, tak jsem je po uříznutí nechala několik hodin ve vodě.

V dalších pokojích je to podobné - výzdoba se liší jen snad tím, že v každém kvete něco jiného. V jednom pokoji je vánoční růže, ve druhém vánoční kaktus, ale stejně nejhezčí jsou rychlené vánoční narcisky, které oživují roh obývacího pokoje. Rychlí se i hyacinty, ale nikdy se mi nepovedlo, aby rozkvetly na Štědrý den, celkem pravidelně mi kvetou až na Silvestra, a to mě většinou bolí hlava i bez jejich těžké vůně.

V kuchyni je kromě klasické výzdoby svícínek z jablíčka - samozřejmě vyrobený doma. A protože jsem pár dní hlídala malou neteř, tak na míse s ovocem přibyly ořechy, zabalené do barevného alobalu - vypadají moc hezky.

Tak, samozřejmě je to spíš připomenutí, protože určitě máte svoje zvyklosti a ozdoby. A jestli máte, můžete se o ně podělit pod článkem v diskuzi.

 

   
01.12.2004 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [22] MEK [*]

  příští týden je barborky,tak nesmím zapomenout,rozkvetá mi každý rok

  superkarma: 0 27.11.2007, 21:54:43
 2. avatar
  [21] verkaH [*]

  superkarma: 0 22.11.2007, 17:58:19
 3. avatar
  [20] Věrulinka [*]

  Výzdoba patří k vánoční náladě.

  superkarma: 0 13.12.2006, 12:15:18
 4. avatar
  [17] Vivian [*]

  Barborky se přece trhají na Barboru, ne?:(

  superkarma: 0 01.12.2004, 21:49:26
 5. avatar
  [6] Margarita [*]

  Ono je to všechno moc krásné, ale nesmíte mít doma kocoura... Aspoň teda ne našeho. Protože cokoliv na parapetu nebo na stole nebo vlastně všude, kam je schopný vyskočit, je nemyslitelné. Budu ráda, když před ním uhlídám umělý vánoční stromeček

  superkarma: 0 01.12.2004, 11:18:54
 6. avatar
  [5] martisa [*]

  Wiki: Já si taky loni koupila snih na okna a umyt to slo z oken i ze dveri...

  superkarma: 0 01.12.2004, 10:32:56
 7. avatar
  [4] Wiki [*]

  ja si loni koupila snih na okna a nesel umyt...mela jsem tam hvezdicky jeste v lete :(((

  superkarma: 0 01.12.2004, 10:16:18
 8. avatar
  [1] Žábina [*]

  moc hezky napsáno...taky budu s malým vyrábět svícínek s jablíčka, pak budeme ještě dělat ozdoby z pomeranče...barborku ještě nemám, ale o víkendu si jí chci jít utrhnout...vánoční kaktus mě vykvetl koncem října, takže ten má teď klid, ale koupím si novou vánoční hvězdu....v oknech mám koupené svícny a na stole v obýváku adventní věnec....

  superkarma: 0 01.12.2004, 08:52:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme