Advent, to je věc, kterou jsem nikdy zvlášť neprožívala. Ale jedna hezká věc, na níž jsem téměř zapomněla, se mi včera vybavila.

Jak už možná víte, dětství jsem strávila v jedné malé vesnici na horách, kde bývaly mraky sněhu a Vánoce téměř vždy bílé. Vánoční výzdoba ve vsi nebyla až tak výrazná, jako bývá ve městech. Zato my jsme na rozdíl od měst měli krásně nazdobený les.

Ve školce a stejně tak na prvním stupni základní školy jsme pravidelně během adventu vyráběli výzdobu z potravin. Jablka, mrkve, tvrdý chléb, rohlíky, kousek špeku, strouhanka a jedna velká kostka soli a také kupka sena. To vše jsme další den odnesli do lesa a nazdobili několik stromů poblíž krmelce, aby měli zvířecí obyvatelé lesa také štědrou nadílku. U nás totiž nehrozilo, že to přijdou smlsnout bezdomovci.

Jako děti jsme si představovali, jak se večer ke krmelci sejdou srnky, jeleni, zajíci, sýkorky a budou mít hody.

Museli jsme se na tuhle akci vždycky hodně teple obléknout, protože jsme se do lesa brodili sněhem, který nám sahal minimálně po kolena. Po dvou hodinách jsme byli zmáčení a promrzlí na kost, a tak se šlo do školy pro aktovky a rovnou domů.

Možná si to letos zopakuju.

Eva Soukupová

Advent na Ženě-in

O adventu a adventní výzdobě máme dnes celé vydání magazínu Žena-in! Posílejte mi fotografie s krátkým popisem na téma: Naše adventní výzdoba. Čekám na ně na redakčním mailu: redakce@zena-in.cz.

Reklama