V našem magazínu nedávno vyšel rozhovor týkající se osteoporózy, charakterizované zhoršením kvality a úbytkem kostní hmoty. Osteoporóza je velmi častou příčinou zlomenin, ale je možné jí předcházet. Na otázky spojené s prevencí a léčbou osteoporózy odpověděl Prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc.z Revmatologického ústavu v Praze.

pater

V tomto rozhovoru profesor Štěpán prozradil, že na osteoporózu existuje účinný lék, který je zatím pro většinu pacientů nedostupný.
„Hlavním důvodem je cena, léčba stojí kolem 100 tis. korun ročně. Zdravotní pojišťovny léčbu plně hradí u pacientů s velmi pokročilým úbytkem kostní hmoty v bederní páteři a nejméně dvěma prodělanými zlomeninami obratlů, ale jen pokud selžou běžně dostupné léky. Na druhou stranu jsou ve výrazně lepší pozici pacienti, u kterých osteoporóza vznikla při užívání glukokortikoidů. Pro ně je to léčba první volby, nemusejí být dříve jinak léčeni a nemusejí mít už prodělané zlomeniny.“

My jsme se setkali s pacientkou, paní Zdenkou (73), která léčbu u pana profesora Štěpána podstoupila a byla ochotna nám vyprávět svůj příběh: „Léčila jsem se s od mládí s revmatickou bolestí (20 let) a užívala jsem glukokortikoidy, které jsou nezbytné při léčení tohoto zánětlivého onemocnění. Také jsem měla poruchu horního uzávěru žaludku. Věděla jsem o vedlejších účincích, které léky mají, ale pomáhaly mi na revmatické bolesti. Někdy nemáte zkrátka na vybranou.

 A jako důsledek té léčby se u mne objevila osteoporóza.Jak jsem to zjistila? Začala se mi křivit páteř a začala jsem se zmenšovat. Za posledních 12 let to bylo o 15 cm, to není jen tak. Docházela jsem nejprve na léčení na kliniku v Motole, ale zjistila jsem, že mi nijak nepomáhá. Pak jsem si v časopise Lékařů českých přečetla článek prof. Štěpána o léčbě preparátem Forsteo; to bylo před dvěma roky. Navštívila jsem jej a nejprve podstoupila vyšetření kostní denzitometrie, kterým se měří množství kostních minerálů. Vyšetření ukázalo, nedopadlo dobře. Zjistilo se nejen to, že mám velký úbytek kostních minerálů, ale také tři zlomené obratle. To znamenalo, že jsem mohla být zařazena mezi pacienty léčené preparátem Forsteo pod dohledem pana profesora Štěpána. K zahájení léčby, kterou plně pojišťovna hradí, nestačí, že jsem dlouhodobě užívala glukokortikoidy. Začala jsem tedy užívat lék, který dokáže povzbudit novotvorbu kosti a nahradit ztracenou kostní hmotu novou a zdravou tkání. Lék jsem si sama aplikovala jednou denně po dobu 2 let injekčním perem. Při léčbě jsem nepociťovala jsem žádné vedlejší účinky.“

A jak paní Zdenka hodnotí léčbu, nyní po dvou letech, kdy ji má za sebou?

„Pan profesor Štěpán ji hodnotí jako velmi úspěšnou. Za sebe mohu říct, že se mi v průběhu druhého roku léčby začalo dařit líp. Jak to výstižněji popsat, než… prostě jsem ožila!

Nyní docházím k panu doktorovi Štěpánovi na injekci, která se aplikuje jednou za půl roku, a která má dosažený výsledek udržet a rovněž mírně stimulovat růst kosti.“


„Glukokortikoidy (prednison, medrol) jsou velmi účinné a často nezbytné při léčení některých plicních onemocnění, roztroušené sklerózy, nebo řady zánětlivých onemocnění, např. střev nebo kloubů. Glukokortikoidy ale současně tlumí obnovování a novotvorbu kostní hmoty. Už během prvního roku jejich podávání se významně zvyšuje riziko zlomenin. A pro tyto pacienty je, jak už jsem se zmínil, první volbou lék, tvořící novou kost,“ dodává prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc.

Čtěte také:

Reklama