Pokuta pět až deset tisíc korun a rok bez řidičského průkazu. Takový je trest hrozí řidičům, kteří jedou v autě nebo na motorce s nečitelnou nebo zcela chybějící registrační značkou. Co ale dělat, když ji ztratíte, nebo naopak najdete? Kolik stojí nová?

pokuta

Motorkáři jsou známí recesisté, a tak často svoji značku ohýbají nebo ji překrývají apartními dámskými kalhotkami. Za to jim až dosud hrozila nejvýše tisícikorunová pokuta. Policisté ale přitvrdili. Dnes mohou za tento humor udělit až 10 tisíc a na rok zakázat řízení.

Za spoďáry, jo? Není to tvrdé?

Ale co dělat, když člověk značku prostě za jízdy ztratí, přičemž to ani neví?

Momentálně přesně tohle řeším.

Zastavili mě v Tróji cestou domů. I vyklonila jsem se z okénka, věda, že mám všechno v naprostém pořádku, a vtipně jsem poznamenala  „Že já jsem vám sympatická, pánové?“

„Bezesporu jste pohledná dáma a za volantem vám to sluší, nicméně vám chybí značka, a tak jste slovy zákona patrně dojela, paní řidičko,“ pravil mile policista a mně zmrznul úsměv.

„Jak jako chybí?“

„Tak nějak prostě tam není, račte vystoupit a přesvědčit se,“ povídá orgán.

A vskutku. Moje přední plechová identifikace nikde.

„Jejda! To mi musela někde odpadnout. Co teď mám dělat?“ nasadila jsem výraz „blondýnka, co si vůbec neví rady a spoléhá na muže opatřeného mocí“... to funguje.

„Vůbec bych vás neměl nechat pokračovat, madam, ale dejte si to co nejdříve do pořádku, jsou to tři body, budu dnes milý.“

„No tak to bych asi zabodovala, že?“

„Ano, v tomto případě je ale spíše lepší nevyhrát žádný bod,“ oplatil mi žert.

Děkuji za lidský přístup!

Nová značka na počkání za 450 korun

Přesně tak by to proběhlo, kdybych se včera neřítila místo do Jablonce do Děčína, pro novou značku. Jsem dement.

Auto je psané na přítelovu firmu. Nechal mi ochotně poslat velký technický průkaz od leasingové společnosti, vystavil plnou moc a pravil, že mám jet do Jablonce na dopravní inspektorát.

Naprosto nechápu, co jsem tedy dělala v Děčíně!!!

Patrně jsem přepracovaná a termín Jablonec na Nisou je pro mě naprosto stejně znějící jako Děčín. V každém případě teď budu muset značně riskovat a vydat se na správné místo.

Normálně bych tam měla jet vlakem se zbytkem značky pod paží, jenomže jak všichni vědí, s mojí klaustrofobií je to regulérně nemožné.

Tak mi držte palce, až mě nelapnou!

Jinak je to ale v zásadě jednoduché.

Náhradní registrační značky vydávají úředníci v obcích s rozšířenou působností, ve větších městech na magistrátech.
Na úřad je potřeba vzít velký a malý technický průkaz od vozu, zbylou značku a občanský průkaz. V úřední dny značku s novým číslem vystaví dokonce na počkání. Stojí to 450 korun.

Jak prosté.

Ještě je dobře vědět, že pokud značku najdete, můžete – ne, vy dle zákona dokonce musíte – tuto odevzdat jakémukoli policistovi nebo na inspektorát.

V mém případě si ji asi někdo schoval na památku, nebo dal do sběru, protože jsem obvolala kde co a nikde o ní neslyšeli.

A tak: „Pokud je tu někdo, kdo má moji značku, smilujte se, ať nemusím do Jablonce!“

Reklama