Bulvár

Zbraně mě provází od útlého věku

Moje setkání se zbraní bylo už v útlém dětství, protože tatínek nosil služební pistoli. O bezpečnostních skříňkách doma se tenkrát nesnilo ani těm největším snílkům, tatínek si ji vždy dal na vysokou kredenc i s opaskem.

Mně se o tom nic neříkalo, až jednou: Možná že přišel z práce dřív a já nějak zůstala sama v kuchyni, jak jsem na kredenc vylezla už vůbec nevím, ale k pistoli jsem se dostala a i s pouzdrem i opaskem přišla do pokoje, namířeno na rodiče. Snad jsem i čekala pochvalu, nevím...

Co pak? Dostala jsem takový nářez, snad první a poslední v životě, že si na to maminka vzpomínala ještě v důchodu. A teprve pak mi to asi vysvětlili, nevím, ale každému, kdo k nám přišel, jsem pak důležitě říkala, že se na to nesmí makat!!!

Militantní hračky v dětství nesměl mít ani můj bratříček, možná proto pistolku jako první koupil pak svému synovi... Ale vzala jsem si myslivce! Samozřejmostí bylo, že náš synáček měl myslivecký klobouček ještě v kočárku, a když jsem protestovala proti hračce - lovecké flintě, co dávala rány - že je příliš drahá, koupil ji šťastný dědeček!

Syn, sotva stojící na nožkách v postýlce, se už naučil natáhnout péro (to mu děda namazal, aby to utáhnul) a lekal mě s ohromnou radostí. A dnes? Lesní inženýr.

I jeho malý syn se těší, až bude velký a bude s tátou a možná i s dědou chodit na hony. Synova partnerka si také udělala myslivecké zkoušky a občas jde na hon s nimi. Já jsem podobný záměr také kdysi měla, ale manžel potřeboval novou flintu, peníze nebyly, dostal na ni od dědy.

Dnes jsem ráda, když odejdou na hon, a já jsem doma s vnoučaty... Je to snad hezký koníček, ale nikdo nevidí, co práce mají myslivci během celého roku na brigádách, s obstaráváním krmení a v zimě s přikrmováním zvěře. Co je práce za takovou pochoutkou na talíři...
Samík 97


Dobrý den,
díky za příspěvek. Tak to vidíte, jak si zbraní užíváte celý život, aniž byste nějakou vlastnila! To by mě zajímalo, jestli jste se aspoň dostala ke střílení... :) Přeji hezký den.

Napište nám i vy, jaké máte zážitky se zbraněmi, na adresu redakce@zena-in.cz!

   
07.02.2007 - Společnost - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [8] saruz [*]

  tatínek nechá doma jen tak povalovat na kredenci pistoli a seřeže dítko, že se k ní dostalo Sml80

  superkarma: 0 18.12.2012, 10:51:00
 2. avatar
  [7] Amálie [*]

  Těší se na hony! Jak se může někdo těšit ze zabíjení jen pro "radost"? Takoví lidé jsou pro mne odporní.

  superkarma: 0 07.02.2007, 13:23:13
 3. [6] Rikina [*]

  Samík97: nevylučuji, že někde existuje i skupina myslivců ušlechtilého druhu. Já takové dosud nepotkala. Potkala jsem takové, co se chovali neurvale k houbařům, co tzv. "přikrmovali zvěř" na dostřel od posedů, aby se tam naučila chodit, a tudíž ji pak bylo snadné ulovit. Taky takové, co vyhrožovali zbraní lidem jdoucím po značené turistické cestě, jen tak, z plezíru, protože myslivec je lesa pán, a nikdo jinej tam nemá co dělat. Mnohokrát jsem byla s různými organizacemi uklízet v lese nepořádek, čistit potoky, zpevňovat stezky... nikdy to nebyli myslivci. Osobně jsem viděla myslivce, co rozkopal mraveniště, které bylo oplocené, včetně toho plůtku kolem, a nemálo těch, co se v zimě posilňovali alkoholem, a byli se zbraní v ruce vysloveně nebezpeční. Přijdu do lesa docela často, dokonce i v neděli ráno. Častěji než v létě na pláž... ale to je jedno. Lidový myslivec - kdo je víc. Teď nemluvím o profesionálech, aby bylo jasno. Mluvím o těch, co to mají jako hezkého koníčka.

  superkarma: 0 07.02.2007, 13:03:34
 4. avatar
  [5] Tesay [*]

  Rikina: tak to já chodila do lesa na brigády s myslivci celkem pravidelně v neděli brzo ráno. A netýkalo se to pouze čištění lesa, zpevňováním cest a zimním broděním se po pás ve sněhu, aby se zakrmily krmelce .

  superkarma: 0 07.02.2007, 12:51:49
 5. [4] Samík97 [*]

  Rikina: Myslivci přikrmují zvěř v době,kdy je sníh a na brigády chodí např. i v době žní-to jsi ty asi zalezlá v zimě u tepla a v létě na pláži,kde bys je tam uviděla?Myslivci chodí v přírodě nenápadně-jsou její strážci a ochránci-nebudou hulákat:"My jsme tady a přikrmujeme,Rikino!"

  superkarma: 0 07.02.2007, 12:48:47
 6. avatar
  [3] fialinka [*]

  Rikina: no, já jich pár znám a vím, že dost z nich vyhodí víc peněz za příspěvky, za nový krmelec (někteří to sami platí) a stráví fakt dost času v lesu... ale určitě jsou i takoví, kteří to nedělají.

  superkarma: 0 07.02.2007, 12:31:42
 7. [2] Rikina [*]

  Hmm - ještě nikdy jsem neviděla myslivce v lese pracovat. Nikdy nepochopím, jak to může někdo označit za "hezký koníček." Ale protože myslivci mají jaksi tu převahu, držením zbraní způsobenou, už raději mlčím.

  superkarma: 0 07.02.2007, 11:29:53
 8. avatar
  [1] sweety77 [*]

  To s tou pistolí, to musí být nezapomenutelné pro celou vaši rodinu, to musel být šok

  superkarma: 0 07.02.2007, 10:41:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme