Jen jsem napsala titulek, už mě napadlo, co všechno jste si pod tím mohly vybavit. Ale „tuhle rávu“ jsem rozhodně neměla na mysli. Ta moje je naprosto neškodná a je výhradně na ozdobu.

ozdobnice čínská

Asi jsem spíš měla napsat, že jsem se zbláznila „do traviny“, ale to by také nebylo přesné. Je to spíš „travinka“, ještě maličká, a slovo travina by bylo hodně nadnesené. Ale dost slovíčkaření, určitě víte, o čem je řeč.

Ano, jde o okrasné trávy, které zdobí naše zahrady a mnohdy svým půvabem předčí i bohatě kvetoucí trvalky.

Vždycky jsem je obdivovala na zahradě sousedky. Obrovský bohatý trs vyšší než postava statného chlapa je nádherným a velmi elegantním solitérem. Dokonce i v zimě, kdy všechno odkvete a leží pod sněhem, zůstávají trávy se svými bílými chocholy úžasnou ozdobou.   

Když jsem nedávno zašla na „kukandu“ do jednoho venkovského zahradnictví, měli ji na dvorku. V trávníku stála majestátní „kštice“ dvoumetrové traviny a jemně šustila ve větru. Bylo rozhodnuto. Bez ní neodejdu, i když jsem původně přišla pro něco jiného.

Majitel zahradnictví byl velmi ochotný a nabízel mi z širokého výběru různých dekorativních travin. Ale nic naplat, mně padla do oka tráva, která mi svým zabarvením připomínala zelené dikobrazí bodliny.

Jmenuje se ozdobnice čínská a její pěstování prý není nenáročné. To mě uklidnilo, protože jsem si myslela, že tyhle traviny jsou spíš suchomilné a potřebují písčitou propustnou půdu.  A my jsme převážně na jílu a ve vlhku.ozdobnice čínská

„To jí vadit nebude, přidejte jí dobrou zeminu, dost vody, a za rok, za dva už ji můžete mít takovou.“ Řekl zahradník a ukázal na obra, který ho trumfl nejen výškou, ale i šířkou. „Před zimou ji svažte do trsu, kvůli sněhu a vlhkosti, a na jaře ji ostříhejte úplně na krátko.“

Našli jsme jí pěkné místo, na kterém se jí evidentně daří, protože už se nám odvděčila novými přírůstky, a těším se, až bude veliká.

Také pěstujete ozdobné traviny, milé ženy-in? Budu se těšit na vaše rady a zkušenosti.

Reklama