Zdraví

Zbavte se stresu. Snižte riziko nachlazení

Příznakům nachlazení se snaží vyhnout každý z nás. Jedním z faktorů, který přispívá k onemocnění, je i naše psychické rozpoložení. Vědci experimentálně potvrdili, že stres významně ovlivňuje jak riziko infekce, tak i vznik příznaků nachlazení. Stres totiž oslabuje imunitu a lidé, kteří žijí ve stresu dlouhodobě, se mohou snáze nachladit, protože mají nižší počet protilátek.

To potvrzuje i MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy: „Krátkodobě působící stres zdravému člověku neškodí - všechny živočišné organismy jsou od přírody uzpůsobeny dobře vzdorovat krátkodobému stresu bez zdravotních následků. Jiná je ale situace v případě dlouhodobého stresu. I trénovaný vytrvalostní sportovec je schopen podat maximální výkon pouze po určitou dobu – ani maratonský běžec neuběhne dva závody bezprostředně po sobě! Dlouhodobý stres má prokazatelně vážné zdravotní důsledky – zvýšení krevního tlaku, metabolické poruchy včetně cukrovky apod. Rovněž imunitní systém je ve stresu buzen k vyššímu výkonu a působí-li stres dlouhodobě, dojde k jeho vyčerpání, a tím i k poklesu přirozené obranyschopnosti. Takto oslabený organismus pak snadno podlehne i banálním infekcím, se kterými by se za normálních okolností imunitní systém lehce vypořádal.“

stres

Virové infekce dýchacího ústrojí patří mezi nejčetnější onemocnění lidí prakticky na celém světě a jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti i absencí ve škole. V ČR bývá ročně hlášeno 5-6miliónů těchto onemocnění. Dospělý člověk onemocní v průměru 2x za rok, dítě v předškolním věku klidně i více než 4x.

Vzhledem k virovému původu onemocnění neexistují na nachlazení účinné léky a léčba spočívá v klidovém režimu, dostatku tekutin a tlumení příznaků, především horečky a bolesti. Mezi osvědčená antipyretika (= léky proti horečce) patří paracetamol, který je po poradě s lékařem vhodný i pro těhotné (např. Paralen 500). Na trhu jsou dostupné i kombinované přípravky tlumící několik příznaků najednou, například novinka PARALEN Grip horký nápoj pomeranč a zázvor 500 mg/10 mg, který zmírňuje bolesti, snižuje horečku a současně uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny.

Paralen

Pro prevenci a léčbu nachlazení je velmi důležitá imunita, tělesná kondice a v neposlední řadě právě i psychická pohoda. Lidé, kteří trpí chronickým stresem, mají vyšší riziko nachlazení a jsou náchylnější ke vzniku příznaků nachlazení.

Paralen

Vliv stresu na zdraví se může projevit i nepřímo, v důsledku emočních nebo tělesných reakcí na stres. Lidé, kteří jsou dlouhodobě pod vlivem stresu, totiž často špatně spí, špatně se stravují a častěji kouří nebo pijí alkohol, což se samozřejmě negativně projevuje na celkovém zdraví.

   
10.03.2016 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] Danka05 [*]

  Ahoj ja hodně trpívala na opary i na afty, pak mi znama poradila at vyzkoušim konopny olej. Tak třeba by to mohlo pomoci i někomu z vás.

  superkarma: 0 28.04.2016, 20:34:03
 2. [5] Gramelka [*]

  Taky jsem vyzkoušela kapky Echinacea Imunit. Paní v lékárně říkala, že je tam čistý extrakt z kořene rostliny Echinacea. Dlouho jsem byla na hromadě. Teď cítím, že se mi výrazně zlepšila obranyschopnost. A celkově se cítím dobře a dodaly mi energii Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 06.04.2016, 15:01:34
 3. [4] Lukaško [*]

  Doporučuju vyzkoušet http://www.cbdex.cz/project/imunit/. Doporučila mi to kamoška ta to bere od listopadu co to je dostupne a řikala že se ji potom spravila pleť, vlasy i nehty a celkově že se jeji tělo tak nějak vzchopilo

  superkarma: 0 28.03.2016, 22:08:57
 4. [3] Martina_K [*]

  snažila jsem se všemožnými způsoby podporovat imunitu - různé doplňky stravy, sauna atd.. kámoška mi nakonec povídala o rostlině echinacei, že je prý výborná na imunitu - tak jsem skočila do lékárny a koupila si z právě téhle rostliny kapky - od imunitu a kapu pravidelně a klepu - imunitu mám super - celkem příjemná změna po tom, že jsem byla pořád "na hromadě" Sml67

  superkarma: 0 14.03.2016, 11:33:53
 5. [2] Boros [*]

  To je přesně ono- léčba spočívá v klidovém režimu. jenže vzít si krátkodobou PN znamená jít se napást- nejen, že za nedostanu žádné peníze, ale ještě jich fůru nechám v lékárně.

  superkarma: 0 10.03.2016, 16:39:05
 6. [1] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 10.03.2016, 06:02:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme