Zdraví

Zbavte se dioptrií!

lexumRefrakční oční operace jsou v poslední době hodně diskutovaným tématem. A není divu, kdo by si nepřál zbavit se nepraktických a mnohdy nepohodlných brýlí nebo kontaktních čoček? Vyzpovídali jsme MUDr. Jakuba Ventrubu, Ph.D., člena lékařského týmu Evropské oční kliniky Lexum v Brně. Pokud vás zajímá, jak taková operace, která vás během pár desítek minut může zbavit dioptrií, probíhá, a jestli je opravdu čeho se bát, odpověď najdete na následujících řádcích.

Pane doktore, můžete nám přiblížit, co to vlastně je refrakční operace?
Refrakční operace je rychlé, elegantní a spolehlivé řešení dioptrických očních vad. Existuje celá řada způsobů korekce, nejvyužívanější jsou v současnosti laserové zákroky, při nichž je, zjednodušeně řečeno, pomocí laseru modelována rohovka tak, aby se dosáhlo co nejideálnějšího vidění. Provádí se ale také implantace tzv. fakických nitroočních čoček nebo výměny nitroočních čoček, kdy je vlastní čočka klienta vyměněna za vhodnou umělou čočku. Všechny tyto metody na klinice Lexum běžně provádíme.

Zní to dost nepohodlně...
Ale vůbec ne. Operace se provádí za lokálního znecitlivění oka pomocí očních kapek, takže klient nic necítí a hned po zákroku může jít domů. V současné době jsou operace skutečně velmi pohodlné a bezbolestné, v časném pooperačním období může pacient cítit pouze mírný pocit diskomfortu.

lexum

Za jak dlouho po operaci se pacientovi vrátí zrak?
Pacient vidí hned po operaci, ale samozřejmě ne ideálně. Ostré vidění se dostavuje druhý den po zákroku.

lexum

Je třeba operovaným očím věnovat nějakou zvláštní péči?
Klient si do očí musí přibližně týden kapat antibiotické kapky, aby se předešlo infekci. Měl by se také vyhýbat prašným prostorám. Jinak se ale může vrátit ke svému běžnému životu, není důvod obávat se nějakých omezení.

lexum

Když jsme u strachu, řada lidí má z operace opravdu velké obavy...
To je samozřejmé. Kdo by před operací alespoň trošku nepociťoval nervozitu. V tomto případě ale opravdu není čeho se bát, jak jsem již říkal, operace je bezbolestná a procento úspěšnosti velmi vysoké. Oční operace můžeme přirovnat k rizikům spojených s nošením kontaktních čoček, mnohdy jsou kontaktní čočky dokonce rizikovější. V současné době máme k dispozici tak dokonalé technologie, o kterých se nám v minulosti mohlo jen zdát, a s nimi jsou oční operace opět o stupeň přesnější a pro klienta pohodlnější. Obavy jsou přirozené, ale není pro ně důvod. Důležité je také vybrat si správné a důvěryhodné pracoviště, a to nejen na základě dostupných technologií, ale i podle toho, kde se budete cítit dobře, kde se vám budou individuálně věnovat a svým citlivým přístupem vás zbaví zbytečných obav. Třeba jako na klinice Lexum. :-)

   
03.05.2010 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [8] algidda [*]

  molinka — #6

  Prosím, můžeš mi doporučit jinou kliniku do vzkazu. Díky. Sml16

  superkarma: 0 03.05.2010, 16:58:25
 2. [7] Rikina [*]

  Ovšem na internetu lze dohledat i řadu zkušeností zcela opačných, kdy se lidem po operaci vlivem jistých vedlejších efektů a drobných "nepřesností" zrak zhoršil, a to velice výrazně, přičemž "opravit" už se to prý nedá. Takže děkuji pěkně, nechám si své dioptrie a brýle, jeví se mi to bezpečnější.

  superkarma: 0 03.05.2010, 16:52:24
 3. [6] molinka [*]

  souhlasím s článkem a mohu jen doporučit Sml67 je to super pocit se ráno probudit a vidět vše jasně a nerozmazaně. kontaktní čočky byly fajn, ale po 12-14 hodinách každodenního nošení už moc nepohodlné nebyly.

  ps. spíš než lexum mohu doporučit jinou kliniku, lexum je zbytečně až moc drahý.

  1. na komentář reaguje algidda — #8
  superkarma: 0 03.05.2010, 11:00:31
 4. avatar
  [5] carmi [*]

  Jak už jsem tu jednou psala, tak já jsem refrakční operaci očí absolvovala. Jsou to čtyři roky. Moc jsem se toho bála - ta představa, že se mi někdo hrabe v očích! No, abych přiznala, sice to opravdu vůbec nebolelo, ale nepříjemné to je (právě pro ty pocity). Ale jsem ráda, že jsem tu odvahu našla a tak, jak píše Májík - nejlepší investice mého života. Neštve mě, že jsem na ni nešla dřív, protože dřív se to prostě nedělalo. A jsem ráda, že dřív jsem se nenechala zviklat na laserovou operaci.

  superkarma: 0 03.05.2010, 10:59:32
 5. avatar
  [4] Májík [*]

  V listopadu to budou 2 roky,co jsem laserovou operaci očí absolvovala a byla to nejlepší investice mého života. Štve mě,že jsem na ní nešla už dřív.

  superkarma: 0 03.05.2010, 10:48:41
 6. avatar
  [3] peetrax [*]

  Mých 11 dioptrií to vygumovat nedokáže. Brýle nosím s odlehčenými skly, takže nevypadám, jako bych měla na očích popelníky, na čočkách taky není poznat, že jsou tak "tlustý". Sml39 Takže jsem spokojená i bez kliniky Lexum. Sml16

  superkarma: 0 03.05.2010, 10:16:40
 7. avatar
  [2] wich [*]

  Už se na laser chystám Sml22 Brýle mi začínají vadit, tak tomu chci na nějakou dobu utnout zavčas.

  superkarma: 0 03.05.2010, 09:26:34
 8. avatar
  [1] femme [*]

  omdlívám při představě, že se mi někdo hrabe v oku Sml80

  superkarma: 0 03.05.2010, 09:14:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme