Zdraví

Zázrak jménem probiotika


Důvodů, proč si probiotika oblíbit, je hned několik. Prokazatelně podporují lidské zdraví, počínaje trávicí soustavou a konče imunitním systémem. A to vše navíc bez nežádoucích účinků, na které jsme zvyklí u většiny léků. A jsou velkým pomocníkem po léčbě antibiotiky. Probiotika podporují „přátelskou“ střevní mikroflóru a potlačují bujení zdraví nebezpečných bakterií.

Z čeho tělo probiotika získá

Jedním ze zdrojů probiotik je potrava. Především kysané mléko a jogurty mají zvýšený obsah probiotik. Konzumace těchto potravin pomáhá udržovat ve střevech rovnováhu. Narušení rovnováhy se projevuje nerovnoměrným zažíváním, průjmem, zácpou či plynatostí. Při těchto potížích nebo po léčbě antibiotiky jsou vhodná probiotika v doplňcích stravy. Probiotika v tobolkách obsahují několikanásobně více prospěšných bakterií než jogurty. Díky tomu je mnohem vyšší šance, že organismus potřebné bakterie využije a rychleji se zotaví. Každý z nás má totiž originální střevní mikroflóru a tělo si samo vybírá, které mikroorganismy přijme a nechá v sobě pracovat.  

 

Bakterie prospěšné i škodlivé
Ve střevech sídlí tisíce druhů bakterií a vytvářejí velmi složité prostředí. Některé jsou ve střevech přítomné trvale, jiné pouze procházejí. Řada bakterií, které do těla dostaneme, jsou škodlivé a velmi rychle se množí. Pro tělo je důležité, aby se mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi udržovala neustálá rovnováha, v opačném případě je naše zdraví ohroženo. Probiotika podporují zdraví prospěšné bakterie, které samy zabrání množení nebezpečných mikroorganismů. Není tak zbytečně přetěžován imunitní systém, který se může věnovat potlačování jiných zdravotních rizik.

 

Lepší imunita pro mladé i starší

Na některé infekce si tělo samo nevystačí. Ohroženi jsou zejména starší lidé a děti. Staří lidé mají imunitu oslabenou, děti ji nemají zatím plně vytvořenou. Probiotika dokážou imunitní systém prokazatelně posílit, a učiní tak tělo odolnější proti běžným virózám a chřipkám. Příznivě působí i na léčbu virových průjmových onemocnění, která jsou také častá zejména u dětí a starších osob. Velmi účinná je prevence proti Rotaviru – nejčastější virové střevní infekce u dětí, která se velmi snadno šíří. Rotavirus poškozuje střevní sliznici a  ničí rovnovážný stav střevní mikroflóry.

 

Účinek probiotik je prokázán také při takzvaných cestovatelských průjmech, které podle odhadů postihují

 20 % až 40 % návštěvníků cizích zemí. Citlivější osoby může postihnout několikadenní průjem. Při pravidelném podávání probiotik klesá pravděpodobnost průjmového onemocnění a v případě jeho propuknutí je průběh kratší a méně závažný.

 

Ochrání před rakovinou i dalšími chorobami

 

Probiotika zmírňují alergii na mléko, snižují riziko vzniku alergií u nenarozených dětí, snižují riziko vzniku atopického ekzému u dětí. Mohou snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, snížit hladinu cholesterolu či zmírnit vysoký krevní tlak. Posilují imunitní systém. Klinické studie dokazují, že probiotika mohou snižovat výskyt infekcí dýchacího ústrojí a zubního kazu u dětí. Působí jako prevence proti žaludečním a střevním infekcím. Jsou prokázány pozitivní účinky při likvidaci škodlivé poševní flóry v těhotenství.

 

Účinky probiotik

Zlepšení zažívání

Posílení imunity

Další účinky

Ochrana proti virovým průjmům

Bojují proti škodlivým střevním bakteriím

Pomáhají snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu

Vyrovnání potíží s trávením (zácpa, plynatost, průjmy)

Snižují riziko vzniku atopického exému

Působí na snížení krevního tlaku

Optimalizace příjmu živin a vitamínů

Snižují alergii na mléko

Snižují riziko rakoviny tlustého střeva

Obnovuje střevní mikroflóru zničenou antibiotiky

Snižují riziko alergií u nenarozených dětí

Zmírňují poškození organismu zapříčiněné stresem

Brání vzniku cestovatelských průjmů

Prevence proti žaludečním a střevním infekcím

Snižují výskyt infekcí dýchacího ústrojí

Na našem trhu jsou nabízeny kromě univerzálních probiotik i probiotické přípravky, jejichž složení je přizpůsobeno buď  potřebám věkové skupiny, pro kterou jsou přípravky určeny (například pro děti, seniory nebo ženy), nebo podle specializovaného účinku přípravku.

Působením některých takových přípravků se zabýváme v  následujících řádcích, podrobnější informace o dalších přípravcích najdete na stránkách www.probiotika.cz.

Infants Dophilus

Pro malé děti od kojeneckého věku je nejvhodnější Infants Dophius – kvalitní probiotický přípravek, který obsahuje šest kmenů bakterií mléčného kvašení, namíchaných speciálně a v odpovídající síle, aby podpořil zdravou střevní mikroflóru dětského organismu. Nelze také opomenout, že množství bakterií 500 mil. v jednom gramu přípravku plně odpovídá potřebám organizmu kojence a batolete. Vhodná prášková forma přípravku navíc umožňuje jeho snadné rozpouštění ve vodě nebo jiné tekutině.
Příznivý poměr množství a ceny a účinnosti jej předurčuje k užívání při prevenci zažívacích potíží kojenců.

Účinky:
- pomáhá při prevenci a léčbě průjmových onemocnění
- účinný při odstraňování zažívacích potíží jako jsou zácpa, nadýmání, plynatost, průjmy, zlepšuje také
stravitelnost potravy a střevní peristaltiku    
- při rekonvalescenci po léčbě antibiotiky, kde se podílí na obnově střevní mikroflóry
- podporuje stimulaci imunitního systému a pomáhá zlepšovat obranyschopnost organismu
- pomáhá při atopických onemocněních, alergiích a potravinové intoleranci, kde zmírňuje alergické projevy
- napomáhá získávání správné váhy u nejmenších dětí

Infants  Dophilus Plus

Mimořádně silný a účinný přípravek v prášku,silnější varianta předchozího přípravku vhodná především tam,kde střevní mikroflóra kojence vykazuje silný deficit prospěšných bakterií. Vhodný zejména při léčbě antibiotiky pro obnovené střevní mikroflóry, podstatně také zkracuje průběh průjmových onemocnění kojenců, zejména průjmů, zácp a nadýmání a zamezuje osidlování střevního traktu patogenními bakteriemi. Obsahuje 7 kmenů bakterií mléčného kvašení a 6 miliard bakterií v 1g prášku. Obsahuje bifidobakterium infantis,specifickou dětskou kulturu mikroorganismů.

Účinky:

- podílí se na obnovení střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky

- účinně pomáhá při akutních zažívacích potížích, průjmech, nadýmání a plynatosti

-  napomáhá zdravému trávení a udržení rovnováhy střevní mikroflóry, a tak stimuluje přirozené obranné mechanismy dětského organismu

- ochraňuje trávicí trakt dětí před škodlivými bakteriemi

Childern Dophilus

Tento přípravek plně odpovídá potřebám lidského těla v období jeho rychlého růstu, tedy ve věkové skupině od pěti do patnácti let. Obsahuje šest kmenů bakterií mléčného kvašení v jedinečné kombinaci, takže udržuje střevní mikroflóru dětí v optimálním stavu. Jeho koncentrace dosahuje minimálně dvě miliardy živých bakterií v jedné tobolce, která je naprosto dostatečná pro dětský organizmus. Je vhodný nejen v období rekonvalescence po léčbě antibiotiky nebo při zažívacích obtížích, ale i preventivně, jako přípravek posilující imunitu a obranyschopnost dětského organizmu. Při jeho výrobě se jako plnivo používá bezalergenová mikrokrystalická celulóza, v důsledku čehož ho mohou užívat i jedinci s alergií na laktózu. Má pozitivní vliv také na předcházení atopických ekzémových onemocnění a alergií, což je další velký civilizační problém současného světa.

Účinky:
- při dlouhodobém užívání jako prevence – 1x denně po jídle
- při akutních střevních těžkostech, jakými jsou průjem a zácpa (až 3 tobolky denně)
- při a po léčbě antibiotiky
- 1x až 2x denně při cestování

Women Dophilus

Obsahuje 4 mld živých bakterií, 8 kmenů probiotických kultur a 150 mg brusinkového extraktu v jedné kapsli. Je určen ženám bez rozdílu věku. Kromě probiotických bakterií obsahuje i brusinkový extrakt, díky němuž je ideální nejen jako prevence proti zánětům močového měchýře, infekcím močových cest nebo při některých druzích vaginálních infekcí ale také i při odstraňování zažívacích potíží.

Účinky:
- pomáhá proti zánětům močového měchýře
- účinný v boji proti infekci močových cest
- odstraňování zažívacích potíží a průjmových onemocnění
- pomáhá při stimulaci imunitního systému a regulaci hladiny cholesterolu

Super Dophilus

S 9 kmeny probiotických kultur a 8 mld. živých bakterií v jedné kapsli ocení tento preparát zejména ženy všech věkových skupin, neboť složení bylo speciálně zaměřeno proti přemnožení kvasinky Candida. Super Dophilus blokuje bakterie způsobující infekční onemocnění ve vaginálním a urologickém traktu.

Účinky:
- proti přemnožení kvasinky Candida
- proti infekčním onemocněním ve vaginálním a urologickém traktu
- pro redukci poruch autonomního imunologického systému
- pro redukci příznaků chorob trávicího ústrojí - potravinové intolerance, dráždivý tračník
- proti poruchám zažívacího a trávicího traktu

Colon Dophilus

Mimořádně silný a účinný přípravek,obsahuje 10 miliard živých bakterií a 10 probiotických kultur v jedné kapsli.

Kompoziční pestrost přípravku pomáhá účinně působit proti závažným onemocněním,jako je snížená imunita, atopická onemocnění a onemocnění trávicího ústrojí. Preventivně působí proti vzniku nádorových nemocí, zejména rakoviny tlustého střeva, pomáhá při onemocněních tlustého střeva včetně Crohnovy choroby a zmírňuje potíže související s onemocněním dráždivého tračníku.

Působí jako dlouhodobá prevence a při přetrvávajících příznacích onemocnění a neměnnosti stavu by měl být užíván alespoň několik měsíců.

Kromě těchto účinků působí ještě silněji než ostatní přípravky proti běžným poruchám zažívacího a trávicího traktu, zejména průjmům, zácpám a zlepšuje peristaltiku střev.

 

Všechny informace o přípravcích společnosti Pharma Agency najdete na stránkách www.probiotika.cz nebo www.pharmaagency.cz

   
21.11.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Petunie [*]

  Já bych si tak přála cestovatelský průjem , mám naprosto opačný problém - kamkoli jedu, jsem totálně zabetonovaná. Ani pobyt v Asii nebyl výjimkou. Koukám, že probiotika by měla zabírat i na tohle, možná je někdy vyzkouším.

  superkarma: 0 23.11.2008, 22:43:26
 2. avatar
  [20] Dudlajlama [*]

  Ted jsem si je byyla na dovolenou koupit a na vsech krabickach je psano, ze se maji brat soucasne s antibiotiky, cca 3 hodiny po. No, pokud clovek vstava na intibiotika i v noci, moc se tedy nevyspi.

  superkarma: 0 21.11.2008, 22:28:56
 3. avatar
  [19] Dudlajlama [*]

  Monina: prave, ze jsem ji mivala driv straslivou. Ted si beru ne dovolene probio a beru pred kazdym jidlem a naprosto v pohode.

  superkarma: 0 21.11.2008, 18:12:17
 4. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Solei: No to zas úplně tak není. Probiotika se mají brát PO antibioticích proto, že současně je to celkem k ničemu, ale nesnižujou účinnost antibiotik.

  superkarma: 0 21.11.2008, 17:17:42
 5. avatar
  [17] femme [*]

  Lindaa: Monina: Galadriel: tak já to mám opačně, doma lítám xkrát denně, ale v cizině jsem byla vždycky v poho a to třeba i na Djerbě, nebo v Egyptě

  superkarma: 0 21.11.2008, 15:34:23
 6. avatar
  [16] Solei [*]

  punh: tohle platí v případě úzkospektrálních antibiotik, které fungují jenom na jeden druh bakterií. Ty pak sice škodí i těm ostatním, ale jogurt nesnižuje účinnost antibiotik. Ale musí to být doslovně napsáno na příbalovém letáku - a taková antibiotika se stále předepisují jenom výjimečně (obvykle na základě opakovaných výtěrů a ani pak to není jisté)

  superkarma: 0 21.11.2008, 14:20:12
 7. [15] Lindaa [*]

  Galadriel: Monina: o tom mi holky ani nemluvte, já jak zmením vodu tak bydlím na WC a je úplne jedno jestli jsem odjela do sousední vesnice nebo na druhý konec sveta. A ani pití flaskový vody nepomáhá, pokud chci prezít tak piji horký tmavý caj a limonády.

  superkarma: 0 21.11.2008, 14:02:56
 8. avatar
  [14] punh [*]

  Solei: dík za vysvětlení fungování antibiotik i probiotik. Věřím ti, zní to logicky. Ale slyšela jsem to už od nejednoho doktora, že při léčbě antibiotiky brát současně i probiotika nebo požírat bílý jogurt.

  superkarma: 0 21.11.2008, 13:43:01
 9. avatar
  [13] Solei [*]

  soofii: V krku je to prima - měsíc jsem ležela se zlatým stafylokoem a hned na to se streptokokem Ono se sice říká, že některá antibiotika se mohou brát zároveň, ale je to nelogické. Antibiotikum je rejžák, který vymlátí všechno v těle tedy i ten jogurt.Nejspíš baštíš něco tak silného, že to ani to probiotikum nemůže ovlivnit.
  Přeju brzké uzdravení.
  PS: prý je na infekce v ústech dobrý tabák... brrr, radši kloktám šalvěj

  superkarma: 0 21.11.2008, 11:57:27
 10. [12] soofii [*]

  Solei: tak to dík za radu.. zrovna po dlouhé době antibiotika beru, protože mám nějaký dlouhodobě neléčící se problém v krku...a v lékárně mi řekli, že to mám brát současně... tak počkám, až to doberu...S tou mykozou nemívám problémy, jen se mi to asi před 5 lety stalo a gynekolog řekl, že to můžu mít po antibiotikách, která jsem nedávno dobrala...

  superkarma: 0 21.11.2008, 11:49:08
 11. avatar
  [11] Solei [*]

  soofii: nevím jak dobře ti to ten gynekolog vysvětlil. V případě, že někdo perorálně užívá antibiotika dochází ke kompletní "desinfekci" těla. Poškodí se veškerá mikroflóra těla - v ústech, ve střevech a podobně, tedy i v pochvě. Tu je vhodné okamžitě po dobrání antibiotik doplnit jinak může docházet k infekcím vlivem oslabení organismu (afty, poševní infekce, průjmy). V tomto případě pomáhají dvě věci - slepé střevo, které funguje jako inkubátor bakterií a konzumace probiotik. Ale rozhodně se nedoporučuje zároveň s konzumací antibiotik jíst i probiotika - výrazně to pak snižuje jejich účinnost. Avšak doporučuje se je nasadit prakticky ihned po skončení účinnosti poslední tablety. Pokud bys chtěla předcházet během léčby antibiotiky poševním infekcím doporučuje se nemýt se mýdlem, případně aplikace bílého plnotučného jogurtu přímo do pochvy (černý čaj se užívá až v případě zánětu na vyplachování).
  Ale cpát se antibiotiky a probiotiky zároveň je blbina (v lepším případě placebo a vyhozené prachy). A asi Tě nepotěším, za většinou poševních infekcí ženy stojí její sexuální partner.

  superkarma: 0 21.11.2008, 11:39:13
 12. [10] soofii [*]

  Solei: poševní mykozu způsobuje mimo jiné i užívání antibiotik, takže si ji můžeme přivodit třeba při léčbě angíny... jak mi sdělil gynekolog. Od té doby vždy při léčbě antibiotiky beru i probiotika a funguje to...

  superkarma: 0 21.11.2008, 11:24:16
 13. avatar
  [9] Solei [*]

  Monina: já to ještě nezkoušela, jen jsem napsala co jsem kde slyšela - já mám problémy s trávením a hůř snáším mastné, takže během jakékoliv dovolené v zahraničí mám sr...

  superkarma: 0 21.11.2008, 10:48:36
 14. avatar
  [7] Solei [*]

  punh: při poševní infekcí se má hlavně upalovat k doktorovi pro antibiotika (bez nich se to může pěkně rozvinout do výrazně horších komplikací)
  V případě, že na ně někdo trpí často doporučuje se přesně tak jak píšeš upravit jídelníček, ale infekci samotnou to nezabrání.
  A ty plísňové sýry při infekci dávají taky logiku - probiotické kultury mají za úkol nastolit správnou mikrobní činnost v organismu a podpořit obranyschopnost proti útoku "nepřátelských bakterií" když se budeš cpát něčím co má podpořit imunitu ve chvíli kdy ta má spoustu jiné práce s nějakým infektem, budeš zbytečně rozdělovat její aktivitu a tím ji oslabovat. To je také důvod proč člověk, který polyká antibiotika by neměl jíst probiotika. Antibiotika vymlátí všechny bakterie v těle, pokud antibiotikum zajíš jogurtem, tak to místo toho aby bojovalo s nemocí tak půjde nejdřív zlikvidovat bakterie v jogurtu.

  superkarma: 0 21.11.2008, 10:25:21
 15. avatar
  [6] punh [*]

  Solei3: tak to by byla bezva zpráva. Ale někde jsem četla, že při poševní kvasinkové infekci se mají užívat probiotika a ze stravy vyloučit sladkosti a také plísňové sýry .

  superkarma: 0 21.11.2008, 10:09:35
 16. avatar
  [5] Solei [*]

  Monina: proti tomuhle mi radili užívat coca-colu, vždycky lžičku před jídlem

  superkarma: 0 21.11.2008, 10:05:30
 17. avatar
  [3] Solei [*]

  a víte, že plísňové salámy (fuet) a sýry obsahují více probiotických kultur, než lecjaký jogurt? A to i ty pořádné, žádné nízkotučné náhražky. Proto půjdu a místo jogurtu si zaběhnu pro něco dobrého do nedalekých italských specialit.

  superkarma: 0 21.11.2008, 09:40:13
 18. avatar
  [2] Dudlajlama [*]

  Na probiotika nedam dopustit. Kdo cestuje do urcitych lokalit, vi, o cem mluvim . Predloni jsem je zacala pouzivat na cesty a od te doby mam klid.
  Narazove je beru i doma, zvlast, kdyz jsem nucena jist antibiotika nebo mam dloubatury v zazivani .

  superkarma: 0 21.11.2008, 08:48:50
 19. avatar
  [1] Dimsy [*]

  Vůbec nechápu dnešní trend na všechno brát prášky.Místo ovoce pilule,místo zdravého jídla pilule.Na hubnutí další pilule...Na všechno se dnes najde nějaká pilulka.A nakonec je těm,co tohle všechno do sebe cpou není líp,je jim naopak hůř.

  superkarma: 0 21.11.2008, 08:27:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme