Rodina

Zázrak jménem kojení: Sedm dobrých důvodů, proč se mu nevyhýbat

Říká se, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. Jednou z nich je i mateřské mléko. Proč je učiněným zázrakem pro miminka i jejich maminky?

1) Dokonale vyvážený koktejl

breast

Mateřské mléko je tak dokonalé, že si s ním miminko bezezbytku vystačí. Ve 100 ml se ukrývá kolem 280 kJ. Je to výživa a nápoj zároveň, protože obsahuje na 80 % vody. Kromě té je v něm namíchán dokonalý koktejl živin a minerálních látek. Ty jsou pro tělo miminka mnohem lépe vstřebatelné, než látky z mléka umělého (tak třeba v případě železa, které se vstřebá z 50 % oproti 10 % z mléka umělého). Jestliže si kojící maminka právě nedopřává dostatek některých živin, dostanou se do mléka i tak - z jejích tělesných zásob.

Kromě výživy skýtá mateřské mléko miminku také důležité látky pro budování imunity. Už první mléko (kolostrum) mu dodává velké množství bílých krvinek a protilátek. Například imunoglobulin A, který pokryje sliznici tenkého střeva dítěte, aby je chránil před náporem mikroorganismů.

Pokud maminka onemocní například chřipkou, neměla by ani tak přestávat kojit. Mlékem totiž předává miminku již vytvořené protilátky, které jej chrání před nákazou.

Říká se, že jakou imunitu si člověk vybuduje během prvního půl roku života, taková jej bude provázet celý život.

2) Chrání miminko

Mateřské mléko má pro kojence spousty jiných benefitů než jen výživu. Snižuje u nich riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte, ale chrání je také před celou řadou onemocnění. Ať už jsou to průjmy, záněty středního ucha, těžké novorozenecké infekce, zápaly plic nebo i alergiemi.

Díky vyváženému množství aminokyselin dochází ke správnému vývoji nervové soustavy. Díky tomu prý mají kojené děti následně lepší výsledky ve škole.

Kojené děti jsou zdravější i v dospělosti. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mají často nižší krevní tlak i hladinu cholesterolu, jsou více chráněni před obezitou a diabetem II. typu.

Sání má navíc dobrý vliv na správný vývoj zubů a řečových orgánů.

3) Nikdy nedojde

Pokud nemá maminka s laktací problémy, vytváří se mléko prakticky neustále, takže se nemůže stát, že by došlo. Jeho množství se dokonale přizpůsobí potřebám miminka a může se tím pádem zvětšovat či zmenšovat.

4) Zdravý fast food kdekoli a kdykoli

breast

Vyvařit láhev i savičku, namíchat mléko ve správném poměru, ohřát na ideální teplotu. To všechno můžete s klidným srdcem vypustit, pokud můžete své dítě kojit. Mateřské mléko je k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu, zkrátka kdykoli si miminko vzpomene, že má hlad. A je úplně jedno, jestli jste právě doma, nebo na výletě uprostřed pustého lesa. Jak snadné! Navíc je úplně zadarmo...

5) Pomáhá po porodu

Ženy krátce po porodu pociťují při kojení bolesti v podbřišku. Jsou to stahy, které navrací dělohu zpět do původní velikosti. Má je na „svědomí“ oxytocin uvolňovaný při ejekčním reflexu potřebném pro uvolnění mléka. U nekojících žen tento proces probíhá pomaleji. V případě kojení zároveň klesá riziko poporodního krvácení.

6) Chrání maminku

Kojíte? Váš dobrý skutek bude po zásluze odměněn, a to formou sníženého rizika onemocnění některými chorobami. Je to například rakovina prsu, dělohy a vaječníků, ale také osteoporóza. Pokud vydržíte kojit déle než 8 měsíců, měla byste mít zajištěno snazší ukládání minerálů do kostí. A jako bonus - dostanete se snáze na svou původní váhu.

7) Sbližuje vás

Kojení vyplavuje hormony oxytocin a prolaktin, které mají kromě mnoha dalších účinků také schopnost dopřát mamince psychický relax. Při tomto způsobu krmení navíc vzniká mnohem těsnější pouto mezi maminkou a jejím potomkem.

Čtěte také:

   
03.05.2017 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [10] Leena [*]

  Kojit se dá absolutně nenápadně, mám s tím velký zkušenosti Sml58

  Když jsem šla poprvé s tátou do cukrárny a potřebovala nakojit, tak z toho měl předem ujímání, že na nás určitě budou všichni koukat a potom sám přiznal, že kdyby to nevěděl, ani by si toho nevšim Sml67

  Přivinula jsem si k sobě dítě i s dekou a nikdo nic nevěděl... teda samozřejmě všimnout si toho moh, ale pokud někoho pohorší tohle, tak už je podle mě divnej.

  A moje dítě pilo tak často, že kdybych měla kojit jenom doma, nedošla bych nikam.

  superkarma: 0 07.05.2017, 13:31:05
 2. avatar
  [9] phoebe24 [*]

  Bébina — #8 jejda - od ženy, která nazývá svá prsa kozama, bych outlocit vůči okolí (plenu a dokonce sichrovanou klipsem) opravdu neočekávala. A srovnání s mastrubací? Sml6Sml52

  superkarma: 1 04.05.2017, 19:08:18
 3. [8] Bébina [*]

  kalbac — #7Ono lze kojit na veřejnosti a přitom kozy nikomu neukazovat. Prvního jsem tak kojila často, prostě jsem si přes sebe hodila plenu, připla jí klipskou na rameni, aby držela, a kozu tahala pod plenou. Sice taková masturbace pod peřinou, kdy každý ví, co se děje, ale nikdo nic nevidí. Takovéhle kojení snad nemůže urazit ani největšího puritána.

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #9
  superkarma: 0 04.05.2017, 11:21:58
 4. avatar
  [7] kalbac [*]

  Nejsem zastáncem dlouhého kojení a už vůbec ne kojení na veřejnosti.

  Kojila jsem tři měsíce (ne že bych nechtěla déle, ale nebylo co) a žádný depky z toho nemám. A na veřejnosti bych nekojila nikdy a je mi nepříjemný vidět kojící maminy s kozama venku. Prostě to tak mám a je mi fukco si o tom kdo myslí.

  1. na komentář reaguje Bébina — #8
  superkarma: 1 04.05.2017, 11:06:29
 5. avatar
  [6] kobližka [*]

  MARIE MATEJKOVA — #3 Tak on někdo za totality nedovoloval matkám kojit na veřejnosti ? To teda promiň,ale já si moc dobře pamatuju,že to bylo spíš naopak - byly i speciální vagóny pro ženy s dětma,v některých restauracích byly koutky vyhrazené právě ženám s dětmi....kecáš blbosti.Za totáče se normálně kojilo i na veřejnosti.Chtělo to jen trochu rozumu od kojící matky,aby tuhle ryze intimní a soukromou věc nedělala všem na očích.Což,jak doufám uznáš,opravdu není nutné.

  superkarma: 0 03.05.2017, 22:06:45
 6. avatar
  [5] diblice [*]

  kojení pro mně byla naprostá pohoda a z mojí strany asi lenost, mohla jsem s dětma kamkoliv, mám děti 4 a umělý mlíko jsem nedělala nikdy, s příkrmama nebyl problém, z hrnku se naučily pít velice rychle a hlavně nevím, co je alergie, spíš byl problém odstavit dítě, něktrerý jsem kojila i déle než dva roky a prsa mám v pohodě, žádný visací a vytahaný, jak se někde říká, stále si můžu dovolit chodit bez podprsenky

  superkarma: 0 03.05.2017, 16:49:14
 7. avatar
  [4] lennulik [*]

  Malému bude za chvíli 9 měsíců a pořád kojím a chtěla bych kojit alespoň rok. Co si budeme povídat - kojení je nejzdravější, nejpohodlnější a nejlevnější :-)

  superkarma: 0 03.05.2017, 16:34:04
 8. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Vydržela jsem do 1 roku syna. Bohužel za totality se nemohlo kojit na veřejnosti. To hledání vhodné ukrytého místa byl boj.

  1. na komentář reaguje kobližka — #6
  superkarma: 0 03.05.2017, 12:07:13
 9. [2] Bébina [*]

  Když se řekne A, mělo by se říct i B. Ona ta ochrana před rakovinou neplatí tak úplně, vztahuje se na hodně mladé matky, určitě ne třicátnice. A je sice hezké mít mléko s sebou pořád, ale taky musí být KDE nakojit. Když je venku kolem nuly a prší nebo si není ani kam sednout, těžko budu kojit. Tedy alespoň mně to nejde. Takže prvního březnového syna jsem kojila venku na lavičce běžně, druhého prosincového, co stále kojím, jsem pod širým nebem ještě nekojila. V autě, v restauraci ale ne venku. Kdežto vyvařenou flašku, převařenou vodu v termosce a odměřenou dávku UM můžu mít s sebou pořád a namíchám to třeba za jízdy v autobusu.

  superkarma: 1 03.05.2017, 10:28:07
 10. [1] bobani [*]

  souhlasím !

  superkarma: 1 03.05.2017, 09:38:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme