Domácnost

Zázračný Měsíček

Staré přísloví říká: „Před heřmánkem smekni a před bezinkou klekni.“ Já si myslím, že před měsíčkem by se patřilo obojí. Měsíček je jedna z kytek s velkým K, kterou moderní lidstvo zatím neumělo docenit. Jeho stimulace místních hojivých procesů a imunity je až neuvěřitelná. A proto se mu také snaživě nevěří.

Nejúčinnější látky měsíčku jsou oranžovočervená flavonoidní barviva jeho okvětních lístků. To je základ. V první řadě tedy musíme vybírat takovou odrůdu, která má těchto barviv nejvíce. Světlé a žlutavé květy jsou tedy bezcenné.

Nejdříve si musíme uvědomit, že měsíček je kulturní rostlina, která se pěstuje, a v neudržovaných podmínkách zplaňuje. Zplanělý měsíček dává zprvu květy velké, ale další násada květů bývá slabá, neduživá. Typické je jeho jasně žluté nebo sytě oranžové vybarvení a jen několik málo řad okvětních lístků. Nejlepší měsíčky mají syté červenooranžové vybarvení a záplavu mnoha řad okvětních lístků. Superkvěty si nechávejte na semeno pro jistotu, pro někoho nebo mně do výkupu. Tyto kultivary si doma chraňte jako oko v hlavě, protože nyní se již více než deset let množí téměř výhradně oranžovožlutá odrůda Plamen, která je sice dobře standardizovaná, esteticky nádherná, ale flavonoidně chudá.

Sbírat doporučuji jen okvětní lístky, ale to je strašná práce a ulepené ruce, takže se sbírají většinou celé květy se zákrovem. Sušit doporučuji ve tmě, protože na světle účinné látky rychle mizí. Měsíček schne díky kožnatému povrchu buněk nerad. Zdá se mi, že účinné látky měsíčku se chovají antioxidačně nejen ve vás, ale i v něm samém, a podílejí se na vlastní regeneraci při sušení. Světlo, ultrafialové i ostatní typy záření ho dosti rychle znehodnotí na žlutobílé seno. Doporučuji sušit umělým teplem v tenké vrstvě. Zežloutnutí a tím znehodnocení probíhá i při dobrém uskladnění. Žlutooranžová nasušená kvítka vydrží s bídou půl roku, sytě oranžová asi 10 měsíců a rok vydrží jen velmi dobře nasušená s absolutním minimem vlhkosti v dobře uzavřených obalech, chladu, tmě a nejlépe i v dusíkové atmosféře. Potom je ještě měsíček použitelný už nanejvýš tak do koupele. Proto, cokoliv chcete z měsíčku udělat, udělejte to co nejdříve po nasušení.

Účinek čaje ze žlutavého měsíčku je podle mě dán toliko velikou vírou, protože bez dostatečného množství flavonoidů jen zatěžuje játra. Když si ale uděláte čaj z kvalitního měsíčku, tak okřejete na těle i na duchu, sliznice zběsile regenerují, záněty prchají, celé trávicí potrubí i s přilehlými orgány (játra, slinivka, slezina) si lebedí a pochvaluje. Budete-li provozovati i plný jógový dech, očekávejte ústup únavového syndromu. V prevenci rakoviny čaj udělá také výbornou službu, ale sám ji obvykle nevyléčí. Když už nám zrušili MUDr. Fortýna s jeho devitalizací, tak bych doporučil jinou fantasticky jednoduchou metodu MUDr. Jurkoviče vycházející úspěšně z předpokladu, že nádor pro upřednostnění své výživy produkuje látky podobné tyroxinu, ale při nasazení léku blokujícího činnost štítné žlázy se obvykle do roka vyčerpá, což se potom projeví příznaky nedostatečné funkce štítné žlázy, takže se jen přestane podávat thyreotlumič a je po starostech.

Čaj z měsíčku je výborný do koupelí, kde zvláčňuje pokožku, zlepšuje její regeneraci, ruší vrásky a dělá ženy krásnějšími. Vhodný je i jako prevence strií, omezení tvorby keloidů a ostatních defektů kůže (doplněno ošetřením měsíčkovým olejem MO).

Vynikající je uložení měsíčku v silné kořalce nebo slivovici. Nacpěte silně sušený měsíček do sklenice od kompotu, zalijte kořalkou, dobře uzavřete, odneste do sklepa na temné a tajné místo a na několik měsíců na něj zapomeňte. Potom vylisujte a zfiltrujte. Produkt se po rozředění několika lžiček na hrnek teplé vody nebo jako přídavek do jiného bylinného čaje uplatní při zánětech žaludku, slinivky, žlučníku, střev. Vhodný je také při nejistotě, zda vředy žaludku či dvanáctníku jsou, byly nebo se teprve chystají. Velice doporučuji i v prevenci rakoviny kdekoliv a v zažívání zvláště. Každopádně je takto zhodnocená kořalka mimořádně léčivá, slivovice podle Moraváků je léčivá vždy.

Zevně se ředí poněkud méně, tedy několik lžic do hrnku vody na několikahodinové obklady míst, pod nimiž je zánět schovaný uvnitř, například kromě výše jmenovaných v kloubech, při zánětech žil v končetinách, jater, šlach, slepého střeva (cestou k lékaři nebo potom), na bolavá ústa a tak vůbec. Když byste potřebovali obkládek na zánět nervu (trojklaný, sedací) nebo pásový opar, bude výborné vyštrachat ve sklepení tentýž produkt z květu černého bezu (Flos black mínus) a udělat směs. 

Uschovat dobré vlastnosti měsíčku lze i do sádel či olejů. Tradičně se nechává koupat květ měsíčku za horka ve vepřovém sádle, což se využívalo jako výborné mazání na suché nohy, zvláště byl-li přítomen zánět žil. Mazal se i hrudník při kašli a zánětu pohrudnice. Ovšem k tomu se používalo i psí sádlo. Kdo ale potřebuje mazat sádlem dlouhodoběji, přidává k vepřovému i sádlo husí. Každopádně zvířata (vepři, psi, kočky, pštrosi i husy) jsou ochotna zkrmovat zbytky měsíčku s tukem po výrobě těchto produktů, čímž se výrazně zlepší jejich zdravotní stav a možná i váš, když je budete jíst (nemyslím zbytky…) (nemyslím kočky…) (a psy taky!).

Budete-li si dělat olej, nutno vařit při 140 °C, avšak nesmíte u dna překročit 160 °C, takže je nezbytné hodně intenzivně míchat vařečkou asi 45 minut, až měsíček zvláční a pustí flavonoidy. Dělejte to z bezpečnostních důvodů raději na elektrickém vařiči a s odtahem plynů. Potom bolí od míchání ruce všech přítomných. Produkt nechte vychladnout, sceďte do suchých lahví a uložte do tmy a chladu. Chcete-li, aby měl měsíček lymfatické vlastnosti, přidejte do oleje asi čtvrtinu pupalkového nebo brutnákového oleje extrahovaného oxidem uhličitým, ne lisovaný (ani za studena) a nesmí být přítomna řepka.

Měsíčkový olej se na rozdíl od mastí dobře vstřebává do lymfy při zevním i vnitřním použití. Proto poněkud vysušuje pokožku. Lze ho vnitřně využít podpůrně i při těžkých chorobách, jako např. rakovině střev a konečníku, dělohy, prostaty a jiných. Také při vředech žaludku a dvanáctníku, zánětech slinivky, vazivové degeneraci střev, polypech, hemeroidech a vůbec. Konkrétnější dotazy v poradně na www.dedekkorenar.cz.

Zevně doporučuji mazat všude tam, kde je uvnitř skryt zánětlivý proces, kde je zapotřebí zvláčnět vaziva pokožky (vrásky) i pohybového systému, ale i jemně křečáky a silněji oteklé končetiny, strie apod. obecně ve směru žilní krve tekoucí k srdci. Prsa žen doporučuji mazat polokruhovými pohyby ve směru toku lymfy od hrudní kosti do podpaží. Hrudník i záda při kašli podobně. Břicho vleže na zádech s pokrčenýma nohama ve směru hodinových ručiček (kdo má digitální – doprava, jako když šroubujete vývrtku do špuntu – tak jak postupuje potrava střevy). Při angíně a bolestech v krku nalijete na dámskou vložku asi 5-10 ml měsíčkového oleje MO a na půl dne až celý přiložíte na přední stranu krku. Používejte i v prevenci tvorby jizev před (oblast operačního pole) i po operacích, aby se rychle zatáhly, změkly a zmizely z dohledu.

Při hemeroidech, zácpách a v prevenci rakoviny střev a konečníku se do něj aplikuje 1-2 ml měsíčkového oleje MO, ale lze i více (tedy v bezvětří, lat. non flatulence). Pánům rozhodně doporučuji si nainstalovat také dámskou vložku (doporučuji si vypůjčit i dámské kalhotky, protože z trenýrek by vám vypadla při prvním zakašlání a po kýchnutí byste se museli i přezout). Také jim doporučuji měsíčkovým olejem potírat oné… při drobných vyrážkách, které nejčastěji získávají v cizích ložnicích, bazénech, záchodech ap.

Po poradě s lékařem lze aplikovat i do poševního prostředí v prevenci i řešení mnoha zásadních problémů zde se vyskytujících. Rozhodně i porody jsou výrazně snazší díky zvýšené plasticitě porodních cest, když měsíčkový olej MO dočasně nahradil nedostatek kvalitní kyseliny hyaluronové v tamních svalech a vazivech.

Popáleniny, které nehodláte ukazovat lékaři, potírejte co nejdříve po vzniku, dříve než se projeví změny na pokožce (nejdříve silně zchlaďte studeným nebo řepíkovou směsí REK).
Využití při některých ekzémech je podmíněno nalezením nejmenšího, ale ještě dostatečného, množství vetřeného měsíčkového oleje, které nesmí přetížit svým vstřebáváním již tak dost zatížený lymfatický systém pokožky, jinak se to na čas zhorší. Raději jenom trochu a lépe zprvu jen obden. Později lze přidat. Lupénku mažte obvykle každý všední den. Před opalováním a ozařováním měsíčkovým olejem nemažte, protože UV záření, X i radiace flavonoidy zničí, až pak.

Zesvětlání oleje znamená, že nadešel čas ho použít k nátěru dřevěného plotu jako fermeží.

 

www.dedekkorenar.cz

   
09.03.2005 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [24] elfos [*]

  superkarma: 0 01.05.2005, 08:55:20
 2. avatar
  [23] iljanka [*]

  S měsíčkem mám dlouholeté výborné zkušenosti. Okvětní lístečky normálně nacpu do dětského olejíčku, může být i modrý s azulénem, používám na všechna poranění kůže. Také dávám celé květy do francovky a nechám na sluníčku vyluhovat. Používám ve směsi "francovkových extraktů" z kostivalu a kaštanu jako mazání na bolavé klouby - kostival posílí, kaštan jde do hloubky a měsíček pohladí po kůži. Vyzkoušejte, vřele doporučuji.

  superkarma: 0 09.03.2005, 23:43:13
 3. avatar
  [22] Žábina [*]

  Susina: č.14 dědové mají radši trencle

  superkarma: 0 09.03.2005, 21:46:12
 4. avatar
  [21] Adi [*]

  "nalijete na dámskou vložku asi 5-10 ml měsíčkového oleje MO a na půl dne až celý přiložíte na přední stranu krku" .

  superkarma: 0 09.03.2005, 16:44:54
 5. avatar
  [20] Eliza [*]

  Peťula: Delam to obvykle ze susenych, protoze nejvetsi odbyt je v zime. Caj muzes delat jak ze susenych bylinek tak z cerstvych, jen jich je treba dat vice - plati obecne. suseni je jenom konzervace kdyz nemame cerstve

  superkarma: 0 09.03.2005, 11:21:46
 6. avatar
  [19] Aja [*]

  Ema: když budeš mít křidýlkovou, tak ji v poho i na ten krk přilepíš...

  superkarma: 0 09.03.2005, 11:08:39
 7. avatar
  [18] ema [*]

  Prima nápady, ale ta dámská vložky mě odrazuje, a že by si ji půjčil chlap a ještě s kalhotkami . Tak
  k tomu bych ho nepřemluvila . Není důležitá kvalita vložky ? Supersavá asi nebude k ničemu ??? Nedala by se nahradit ?
  Některé komentáře v závorkách i mimo ně...

  superkarma: 0 09.03.2005, 10:34:24
 8. avatar
  [17] Peťula [*]

  ze stránky dedekkorenar.cz si nechávám posílat info maily, každý je takovéhoto ražení
  Eliza: dělá se to mazání ze sušených bylinek nebo z čerstvých? Měsíčkový čaj jde jenom ze sušeného?

  superkarma: 0 09.03.2005, 10:29:41
 9. avatar
  [16] Aja [*]

  A proč se lupénka nesmí mazat o víkendu?

  superkarma: 0 09.03.2005, 10:06:26
 10. avatar
  [15] Susina [*]

  catcat: .. ale o pánských slipech pán zřejmě ještě neslyšel..

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:54:44
 11. avatar
  [14] Aja [*]

  Na těch www jsou tak malý písmenka, že to nezvládám číst...Proč? Málo odbytu na oční produkty?

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:54:34
 12. avatar
  [11] sara.l [*]

  catcat:

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:33:02
 13. avatar
  [10] catcat [*]

  pán má obvzláště rád dámské vložky...

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:32:08
 14. avatar
  [9] Eliza [*]

  Mesicek vrele doporucuju, ja ho micham jeste s dalsimi bylinkami v oleji a z toho pak delam masticku s vcelim voskem. Jedna firma prodava podobne mazani v ruzovem kelimku za drahy peniz, ale domaci mazani stoji jenom trochu casu a naklady jsou minimalni:
  vezmete olej (ja pouzivam nejradsi smes rostlinych oleju - nejmene zluknou), nalozte do nej bylinky (mesicek nejlepe, pridavam tez bezinkovy kvet, okvetni platky ruzi, hermanek, trezalka ...) zahrejte za michani a nechte do druheho dne chladnout, pak opet zahrejte, scedte a k oleji pridejte vceli vosk v pomeru cca 2 dily oleje na 1 dil vceliho vosku, zahrivejte a michejte dokud se vosk nerozpusti. Nechte zchladnout za michani (plechacek s masti stavim do studene vody a micham dokud z toho neni takova pasta). Pokud by se Vam mazani zdalo moc huste nebo ridke, lze rozehrat a pridat bud olej nebo vosk. Nekdy do castecne zchladle masti pridavam propolisovou tinkturu, ale POZOR - zkuste jestli nemate alergii. Pak uz staci jen naplnit do suchych kelimku (treba od kremu, ja pouzivam tmave krabicky od filmu na prirucni baleni) a muzete pouzit na popraskane rty, odreniny (zaschle), suchou kuzi, popaleniny, jizvy atd.
  Musim rict, ze to skvely a neotrely darek . Vceli produkty muzete koupit ve vcelarskych prodejnach, bylinky treba v lekarne (i kdyz vlastni jsou nejlepsi), oleje v prodejnach se zdravou vyzivou.
  Mnoho stesti

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:27:52
 15. avatar
  [8] Susina [*]

  měsíček nemůžu, zkusila jsem indulonu s měsíčkem a okamžitě jsem měla na rukách fleky... alergie, doktorka mi řekla, pozor na měsíček, je to silný alergen, podobně jako heřmánek..kdo má citlivou pleť, nemusí to snášet..

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:13:29
 16. avatar
  [7] Aja [*]

  Opravdu zcela vyčerpávající informace...

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:02:47
 17. avatar
  [6] Hannah01 [*]

  Pěkné, poučné, leč zdlouhavé. Taky jsem nedočetla . Ale měsíček mám moc ráda - krásně mi zahojil jizvu, po 1/2 roce je krásně světlá a plochá, manželovi hodně pomohl na křečáky...

  superkarma: 0 09.03.2005, 09:00:07
 18. avatar
  [5] sara.l [*]

  tak já se přiznávám,že jsem taky nedočetla ale měsíček je super...na zahrádce nám roste jako plevel a protože jsem dost líná...otrhám lístečky nacpu je flašky a zaliju slivovicí...prdnu to na slunko a za pár týdnů přecedím...a hotovo.Dávala jsem klukovi obklady na roztržený loket a ten se mu zahojil bez jizvičky a šití....kdybych to sama nevyzkoušela neuvěřím

  superkarma: 0 09.03.2005, 08:07:24
 19. avatar
  [4] Visnery [*]

  Ač první polovina zní opravdu zajímavě, tak ani já jsem to nezvládla. Určitě to dočtu, jelikož znám měsíček jen z Indulony, bude to pro mě naučné

  superkarma: 0 09.03.2005, 08:02:14
 20. avatar
  [3] Evča [*]

  Léthé: já přečetla 1/3, ale vytisknu si ho, je to zajímavé.

  superkarma: 0 09.03.2005, 07:47:17
 21. avatar
  [2] Léthé [*]

  trdlo: Jsi borec , žes tak dlouhý článek přečetla. Já, tuto pro nás Evropany, nekřesťanskou hodinu toho nejsem schopná.

  superkarma: 0 09.03.2005, 03:25:09
 22. avatar
  [1] trdlo [*]

  Zajimave, poucne i srandovni

  superkarma: 0 09.03.2005, 03:19:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme