Zdraví

Zázračná syrovátka. K čemu je dobrá?

Syrovátka není objevem 21. století. Dnešní doba přeje produktům, které prospívají našemu zdraví a právem jí přidává na oblibě. Čas, kdy byla tímto přírodním produktem dokrmována jen hospodářská zvířata, je už dávno pryč.

Spotřebitelé však syrovátku vnímají poněkud rozpačitě. Proč tomu tak je? Jedním z vysvětlení může být i fakt, že vzniká „jen“ jako vedlejší produkt při výrobě tvarohu a sýru. O to překvapivější jsou ale její příznivé účinky pro naše tělo.

Co se skrývá v syrovátce?

syrovátkaNejdůležitější složkou syrovátky jsou bílkoviny, které jsou snadno stravitelné a mají pro náš organismus vysokou biologickou hodnotu. Profil esenciálních aminokyselin dokonce převyšuje požadavky na kvalitu Světové potravinářské a zemědělské organizace (FAO) a světové zdravotnické organizace (WHO). Tyto aminokyseliny jsou navíc v syrovátce obsaženy ve vyváženém poměru z hlediska potřeb organismu.

Další podstatnou složkou syrovátky jsou sacharidy, rychle se vstřebávající zdroje energie, konkrétně laktóza. Ta je důležitá pro proces trávení a správné bakteriální složení střevní mikroflóry.

Vitaminy a minerální látky jsou dalšími významnými látkami, které může naše tělo ze syrovátky využít ku prospěchu. Draslík poslouží jako bojovník proti celulitidě, lecitin dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi, L-karnitin pomůže zbavit se únavy, obsažená vláknina reguluje zažívání. Syrovátka je také bohatá na vitaminy skupiny B - B1, B2, B6, B12, kyselinu pantothenovou, biotin a vitaminy C i A.

„Pokud vypijeme 0,5 l syrovátky, dodáme svému organismu cca 25 - 30 % denní potřeby vitaminu B12, polovinu denní dávky vitaminu B2, třetinu denní dávky kyseliny pantotenové a to vše při minimálním příjmu tuku a energie.

Syrovátka je výjimečná právě přísunem kvalitních bílkovin, které jsou navíc lehce stravitelné, přísunem vitaminů a minerálních látek. Přitom do těla dodává zároveň minimální množství tuku a energie. To je důvodem obliby u redukčních diet.

Syrovátku bych nedoporučovala dětem do tří let, kdy by měly konzumovat pouze adaptovaná mléka a to vzhledem k vysokému obsahu bílkovin. Rovněž pro osoby trpící laktózovou intolerancí není vhodná konzumace syrovátky a dále také u osob, které berou např. tetracyklinová antibiotik,“ dodává Mgr. Lenka Mičová, výživová terapeutka z nemocnice v Liberci.

Vypít, nebo přidat do koupele?

syrovátkaKromě toho, že syrovátka i isolované syrovátkové bílkoviny jsou hojně používaným artiklem pro výrobu potravin, pochutin a nápojů, je možné syrovátku koupit i čerstvou nebo sušenou. Záleží jen na vás, jaká forma vám bude vyhovovat, chutnat. Výborná je sušená syrovátka rozmíchaná v chlazeném džusu, stejně dobře si ji vychutnáte v už připravených nápojích.

„Hlavní přínos syrovátkového nápoje je v jeho lehké stravitelnosti, v přísunu kvalitních bílkovin, jeho nízké energetické hodnotě. Působí příznivě na střeva, podporuje tvorbu střevní mikroflóry.“

Konzumace syrovátky ale není jedinou možností, jak jejích pozitivních vlastností využít. Vnější aplikací, například koupelemi se syrovátkou, můžeme zmírnit projevy nepříjemných ekzémů, lupénky či akné. Pokožka je pak hladká a vyživená. Příjemné jsou i masky, jejichž příprava je opravdu jednoduchá. Stačí syrovátku rozmíchat s vodou a můžete aplikovat.

 • Pro každého něco...

Pryč s hladem
Syrovátka díky bílkovinám, které obsahuje, dokáže člověka nasytit a potlačí tak pocit hladu na dlouhou dobu.

 • Střevní mikroflóra v rovnováze

Laktóza obsažená v syrovátce má příznivý vliv na správné trávení. Působí jako prebiotikum, jež je předpokladem pro růst probiotických bakterií.

 • Hladká pokožka

Látky obsažené v syrovátce dokáží regulovat pH pokožky a jsou výborným prostředkem, jak zmírnit potíže s ekzémy, lupénkou a problematickou pletí vůbec. Syrovátku můžete přidávat do koupelí nebo si smícháním s vodou připravit výživnou masku, kterou pak aplikujete plošně, nebo dle potřeby na postižená místa.

 • Prevence srdečně- cévních onemocnění

Látky obsažené v syrovátce dokáží zmenšovat rizika srdečně-cévních onemocnění, a to regulací krevního tlaku a snížením hladiny cholesterolu v krvi.

 • Bojovník proti rakovině

L.MíčováDle provedených studií bylo prokázáno, že látky obsažené v syrovátce mohou zastavit růst rakovinných buněk a v procesu chemoterapie naopak chrání zdravé buňky před poškozením.

Text okomentovala Mgr. Lenka Mičová, nutriční terapeutka z nemocnice v Liberci

   
21.07.2011 - Zdraví - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] sarce [*]

  Dávám si každé ráno na lačno sklenku syrovátky,když dojdu do práce. A pak taky místo smetany do kávy a když mě honí mlsna, tak jen tak lžičkou do pusy. Sml22

  superkarma: 0 21.07.2011, 19:00:58
 2. avatar
  [2] pikolca [*]

  Sml59 Syrovátku taky miluju, akorát že má i jméno Sml9 ještě ale zkusím i tu v prášku. Četla jsem o ní už kdysi ale zatím jsem ji nezkusila. Každopádně Syrovátka a syrovátka je prospěšný(á) tělu i duši Sml59

  superkarma: 0 21.07.2011, 11:54:24
 3. avatar
  [1] JankaAnna [*]

  Syrovátku miluji:) dokonalá nasládlá chuť. Přimíchávám do džusu nebo jen tak do vody a hlavně dávám i do již hotových omáček, polévek a také do pečení. A asi přidám i do  koupele, až jednou napustím vanu namísto oblíbené sprchy. Můžu ji jedině doporučit.

  superkarma: 0 21.07.2011, 11:29:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme